Šta je novo?

Telekom Srbija VDSL (FAQ 1. post)

I mene bi zanimalo. Zna se da je oprema instalirana u centralama, zna se da nisu narucivali modeme.
Posto nisam u toku, prosvetli me pl. Jedino sto su mi rekao direktor sektora pre dve godine da se doceka da adsl predje odredjenu marginu broja korisnika pa da se krene sa VDSL-om.
 
Gledam samo šta ljudi pišu po raznoraznim temama na ovom i ostalim značajnijim forumima u Srbiji i ne mogu da se načudim koliko negativnih komentara ima i kako su samo ubeđeni da smo zauvek osuđeni na ADSL i kablovski internet, kako svima u okruženju cvetaju ruže i svim tim urnebesnim poređenjima od kojih mi je više muka.
Jednostavno treba shvatiti da kod nas sve ide dosta sporije zbog gomile raznoraznih okolnosti a evidentno je da smo u najgoroj ekonomskoj situaciji od svih ostalih ali i pored toga situacija nije toliko kriminalna kao do pre nekih 8 godina kada nije bilo ADSL-a, kablovski internet je bio skuplji a brzine su bile dosta niže, itd.
Stvari idu na bolje, mislim da je stanje u telekomunikacijama mnooogo bolje nego u zdravstvu, školstvu, itd da ne nabrajam dalje.
Ne mogu vam reći da će biti dostupno ove godine jer mislim da ni generalni direktor Telekoma ili bilo ko drugi prosto ne može da predvidi kojom brzinom će sve biti realizovano iako postoji određena dinamika kojom se menja stara oprema za novu i kojom će se polagati optika. Za razliku od PayPal-a koji nikada neće doći u Srbiju za VDSL/GPON mogu garantovati da je apsolutno u interesu Telekoma da što pre zaživi. Naravno, kao što je bilo i sa ADSL-om uvek sve kreće iz većih gradova pa se širi do najudaljenijih delova zemlje što je i logično.
Da rezimiram - oprema za VDSL postoji u dosta "centrala" (nazovite ih isturenim stepenima ili kako god hoćete) i preko tih portova su već puštene hiljade ADSL korisnika. Dakle, samo se čeka da se infrastruktura osavremeni a za to treba vremena jer treba postaviti optiku na čemu ne radi pola Telekoma već timovi ljudi te stoga normalno ne može biti gotovo u kratkom vremenskom intervalu. Dosta prijatelja me je kontaktiralo u poslednje vreme sa konstatacijom da "nešto kopaju kod njih u ulici" i slično - tako da se radi već uveliko a mislim da će se ove godine dodatno intenzivirati obzirom da je zaista planirano da VDSL pristup postane dostupan širom Srbije.
 
Poslednja izmena:
Ma sve su to izgovori da ne može ovo, ne može ono... kod nas uvek treba da prođe nekoliko godina da bi nešto krenulo kako treba, a za to vreme dok ne krene muzi glup narod. To ti je proverena strategija srpskih biznismena brate.
Ajde kad smo već kod Telekoma ja sam na Telekomu i na ADSL-u i na IPTV-ju i verovali ili ne ja sam zadovoljan. Naravno da bih voleo da na IPTV ima još neki dobar kanal koji oni realno mogu da obezbede ali šta je tu je, slika je perfektna, ima šta da se gleda, nemam smetnje i ne prekida mi slika. Što se tiče njihove usluge onako sa tehničke strane nemam zamerke. Kako za IPTV isto tako i ADSL. Ali brate ne mogu da kažem da su oni pošteni i organizovani kad nisu. Realno oni su mogli da ponude mnogo više do ove 2013. godine u svakoj oblasti i to treba da se kritikuje, zašto nisu!
Sve ovo što su do sad uradili to su trebali i mogli da urade do pre neke 3,4 godine a ne da nas zavlače sa onakvim bednim ponudama za onakvu cenu. Naravno do sada su već uveliko trebali da budu pokriveni sa VDSL-om a oni će to tek da rade.
I meni lično najjača stvar vezana za Telekom i samu državu u poslednje vreme... ne znam da li ste čitali onaj intervju novog direktora Telekoma Ćulibrka ali taj intervju jasno pokazuje da je stara uprava na čelu sa Radujkom radila vrlo loše i da mu neki potezi prethodnika nisu uopšte ni dan danas jasni. Kao recimo kupovina 20% akcija od grčkog OTE-a gde je Telekom podigao ogroman kredit zbog toga i da je navodno zbog toga dosta stagnirao u prethodne 2 godine. Umesto da su tim parama finansirali VDSL i poboljšanje IPTV usluge. I sad umesto da se takav čovek koji je vodio takvu politiku lepo ispita i da kaže šta mu je bio plan on u zemlji Srbiji ostavlja prethodnu firmu i ide na mesto direktora druge, valjda NIS-a ako ne grešim. Čekaj jel to normalno, šta sad ti trebaš da očekuješ od takvog poslodavca i direktora na čelu druge jake i važne kompanije za zemlju?
Nemojte da mešate politiku sa ovim jer ovde nema politike ovo su sve same činjenice vezane za poslovanje firme koja je u nazivu ove teme. I onda mi moramo da slegnemo ramenima i da kažemo "a pa čekaj mi smo u lošoj situaciji ne može to kod nas brzo da ide tako kao recimo u vrlo jakim zemljama poput Rumunije, Hrvatske, Slovenije, Litvanije, Slovačke itd". E pa izvinite ali ne bi trebalo da ide to tako.
 
Poslednja izmena:
E brate sve si u pravu, samo bih te jednu stvar ispravio u kojoj nisi u pravu a to je da je Radujo u NIS-u nije direktor, vec zamenik izvrsnog direktora NIS-a.
Eto, ja samo toliko, pozzz
 
Ako neko uzme pakete 30 i više, neka napiše ovde utiske.
 
Po meni dok ne bude upload bar 5Mb/s, VDSL paketi se uopste ne isplate jer je prevelika razlika izmedju brzine download-a i upload-a.
A i samo sa povecanjem upload brzine moze Telekom sa VDSL-om da konkurise SBB-u.
 
Video sad cene i pakete, mnogo mala brzina upload-a, pogotovu za najbrze pakete. Ne razumem zasto. Ocekivao sam barem 5-10 Mbit/s za upload kad je 100Mbit/s download. To je to, dok ne zazivi optika, nece bitno smanjiti cene.
 
Ja zvao kod mene prijatelja u posti,kaze ne podrzava oprema u centrali kod nas to..
Zna neko gde moze ovo, koji gradovi?
 
Polako ljudi, tek je pocelo :-D
Saznacemo vrlo uskoro.. Mada realno i nije neka novost..
 
Cim je Telekom ovako javno krenuo, predpostavljam da za VDSL su pripremili sve vece centrale...
Bitna je vasa udaljenost od centrale, jer u pocetku ne verujem da ce da prikljucuju korisnike koji su udaljeniji od 1km vazdusne linije od centrale - DSLAM-a.
 
Ja sam udaljen 200m,ali kaze u posti da ova centrala nema opremu za to
 
Odakle si? Grad? Koji deo grada? Mozda znas ime centrale?
 
Kod mene na NBG-u ima. Ali realno cene nisu bas nesto primamljive. Neke realne cene bi bile kad bi svaku cenu sa ugovorenom obavezom postavili na sledeci veci paket, tj kada bi paket od 10Mb kostao oko 1500. A i taj od 10 paket je realno nekih 8Mb, tako da je ovo stvarno prevelika cena, pogotovo kad se pogleda koliko vec dugo svi na kablu imaju tu cenu za 10Mb

Onaj net5 bi trebalo da ima onu cenu od 1500 bez bilo kakve ugovorene obaveze
 
Poslednja izmena:
neznam gde zivis ali svi (cela Srbija) to nece videti jos najmanje 5 god.

infrastruktura je u nekim mestima u jezivom stanju, a da ne pricam sto jos uvek ima i dvojnika

ovo ce od danas da bude dostupno samo na NBG kao sto sve nove tehnologije prvo dobiju oni

ostali kad se sete
 
U Kraljevu je prvima pusten VDSL.
VDSL je dostupan u svim vecim gradovima. Ljubovija stvarno ne spada u vece gradove u Srbiji.

Za sada je upload vrlo mali i to je najveci problem ovih novih paketa...
 
U Kraljevu je prvima pusten VDSL.
VDSL je dostupan u svim vecim gradovima. Ljubovija stvarno ne spada u vece gradove u Srbiji.

Za sada je upload vrlo mali i to je najveci problem ovih novih paketa...


Najveci problem su totalno nerealne i nekonkurentne cene pa tek onda mali upload. Nego, neko je pominjao da ce postojati mogucnost upload boostera od 5Mbit za dodatnih 250 dinara mada ovoga nema na njihovom sajtu. Jos jedna stvar koja je nepoznanica je i to da li ce VDSL opremu dobijati samo oni sa paketima DO 30Mbit i vise a oni na paketima ispod obicne ADSL modeme i da li na VDSL-u i dalje postoji overhed ili ga sa ovom tehnologijom vise nema ???
 
A jel zna neko da li se za Vdsl potpisuje neki poseban ugovor ili sve to ide kao adsl, samo sto pri nekim vecim brzinama tipa 50mbit-a ide novi modem?
 
drugi se modem dobija ostalo isto kao i adsl

to je zapravo unapredjena adsl tehnologija da moze da prihvati brzine vece od 24 MB/s
 
Mnogo im je konfuzna ponuda.. Razbistrice se valjda vremenom..

Ja sam se prijavio za ovaj 10/1, tako da ce mi verovatno ostati ovaj pokojni adsl modem ...
 
VDSL je isto sto i ADSL samo su moguce vece brzine prenosa i za koriscenje VDSL-a potreban je VDSL modem.
Oni koji budu hteli i nisu dalje od 1km vazdusne linije od centrale ce moci preci na VDSL, a oni koji su dalje ili su u manjim sredimana ostaju na ADSL-u.

U inostranstvu zato provajderi retko koriste skracenice ADSL ili VDSL nego xDSL, sto znaci da za krajnjeg korisnika nije bitno na kojoj je tehnologiji, vec ga provajder postavi na onu koja mu je dostupna i koju mu dopusta infrastruktura. Razlika je samo u paketima brzine i cenama paketa. Jedino FTTH tehnologiju naglase posebno.
 
Poslednja izmena:
Ovaj upload, stvarno no comment. Ima li nekoga u telekonju ko nije dosao preko neke partijske varijante, nacionalne veze (bio vratar, kurir, vozac).!?
Zasto je tesko biti konkurentan sa tehnologijom kao u okruzenju. Jer smo mi toliko gubavi ili su oni alavi i nece da nam dozvole da radimo na internetu ?
Po meni je ovo cisto sabotiranje, sta ja da radim sa 2mbps, sve ispod 10 ili 20 je chist *****luk. I opet bi imali dobru zaradu.
 
Upload na VDSL-u ispod 5 Mb/s je smesan...

Paketi bi morali biti bar 5/1, 10/2, 20/5, 30/5, 50/10 i 100/10 Mb/s!
Da tako nesto ponudi Telekom onda bi i cene paketa bile konkurentnije.

Dok ADSL paketi su ok, vise se na toj tehnologiji pristupa internetu ne moze ni ocekivati.
Na ADSL je maksimum koji se moze ponuditi 5/1, 10/1 i 20/1 Mb/s.
 
Poslednja izmena:
Upload na VDSL-u ispod 5 Mb/s je smesan...

Paketi bi morali biti bar 5/1, 10/2, 20/5, 30/5, 50/10 i 100/10 Mb/s!
Da tako nesto ponudi Telekom onda bi i cene paketa bile konkurentnije.

Dok ADSL paketi su ok, vise se na toj tehnologiji pristupa internetu ne moze ni ocekivati.
Na ADSL je maksimum koji se moze ponuditi 5/1, 10/1 i 20/1 Mb/s.


Polako, prvo da na 2Mbps izmuzu koliko mogu, pa ce valjda jednog dana doterati i do 5Mbps :type:
 
Nazad
Vrh Dno