Šta je novo?

Telekom Srbija VDSL (FAQ 1. post)

Da li neko od kolega sa foruma zna kako da proverimo koji smo saobracaj ostvarili preko telekomovog vdsl/adsl/optike u prethodnim mesecima?

Bas me zanima koliko vise trosim neta u ovoj situaciji :)

Nisam nasao na portalu a cini mi se da nema toga ni na racunu...

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk

Nisam kod kuce, ali cini mi se da pokazuje negde koliko je primio i poslao bajtova. Dok sam imao d3i znam da sam to gledao u mreznim podesavanjima. Mozda gresim ali znam da je bilo. Od kako koristim EON boxeve nisam na to obracao paznju.
Sto se Vdsl tice godinama mi je radio perfektno ove Nove godine. Onda saam se mucio dvaa ipo meseca dok nisam isterao da rese problem u mom mestu. Uvece nije mogao Eon da se korist. Onda su povecali kapacitet linka ka mom mestu i evo vec pola meseca sve radi kako treba,kao sto je i radilo godinama unazad.
 
zaboravio sam sifru od rutera ZXHN H168N V3.1, ako mu uradim faktor reset na dugme ce mi ode interent u pakao ili ce da louduje mtsove defaulte?
 
Učitava defaults, ne brigaj. Jedino ako plaćaš za statičku IP adresu pa si dobio drugi set PPPoE login podataka.
 
shelovo sam se u ruter al ne znam u cemu storuje sifru, zent mi da ga faktory resetujem ako nesto ne bude radilo moracu da cekam ko zna koliko zbog korone
 
Poslednja izmena od urednika:
Kod:
POSTUPAK ZA "izvlačenje":

1)telnet na 192.168.1.1
2) username: "admin"
3) password: |ztonpk" (ili "tzlkisonpk" ili koji je već admin user password na tvom primerku)
4) upisati "enable"
5)password je "zte"
6) upisati "shell"

shell username: "FNNSD3zxhnh168nv31"
shell password: "Zxhnh168nv31"


7)
komanda za PPPoE:
cat /var/tmp/ppp/options.oe0
ili
sendcmd 1 DB p WANCPPP

edit: ili si mislio na web admin login šifru? gde nju čuva?
 
Poslednja izmena:
Jel još nekom puko internet? Javljam se iz Sremske Mitrovice.

Послато са Redmi Note 5 помоћу Тапатока
 
Proradio je i meni, a u međuvremenu sam prijavio kvar. Zimus sam imao kvar koji se manifestovao pucanjem veze i trebalo im je mesec dana da to reše, i to samo zato što sam bio baš baš jako uporan. Ne bi valjalo da je nešto slično.

Послато са Redmi Note 5 помоћу Тапатока
 
meni je sinoc puko malo posle ponoci al jutros kad sam usto je radio, kontam da imaju neke radove pa nas u smenama gase

Inace e i vama ne radi moj mts ja ne mogu da se ulogujem uopste samo vrti u prazno
 
@gnu: Kod mene je prethodni prekid konekcije bio pre 21 sat... tako da sledeće kratkotrajno pucanje očekujem za par sati, verovatno oko 17-18h jer to je najčešći period prekida poslednjih nekoliko nedelja kako se stanje promenilo iz 1 prekid svakih 2 mesečeva u minimum 2 prekida u intervalu od 48h.
Net osim što sad puca daleko češće radi dobro, bez padova brzine.
Ja nisam još ništa prijavljivao Telekomu... za sad sam samo krenuo da log-ujem prekide kad se dešavaju. Možda ću još da probam da smislim kako da automatizujem i log-ovanje svih parametara konekcije pa baš da vidim koliko je grešaka se nakupilo u momentu prekida neta.
 
opet ogroman pad brzine

parametri u modemu:

Link Status Up
Modulation Type VDSL2
Actual Rate(Up/Down) 8191/47680 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 14570/60904 kbps
Noise Margin(Up/Down) 11.9/7 dB
Line Attenuation(Up/Down) 0.1/6.4 dB
Output Power(Up/Down) -2.5/14.4 dBm
Data Path(Up/Down) Fast/Fast
Interleave Depth(Up/Down) 1/1
Interleave Delay(Up/Down) 0/0 ms
INP(Up/Down) 0/0 symbols
Profile 17a
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 444/4255
FEC Errors(Up/Down) 1834/41674
HEC Errors(Up/Down) 0/0
Showtime Start 125 h 7 min 7 s

speed test

https://www.speedtest.net/result/9221426568.png

https://www.speedtest.net/result/9221457720.png

https://www.speedtest.net/result/9221464677.png
 
Jel imate neki savet u vezi pinga a da je moguće popraviti putem podešavanja u ruteru.
HG630 konkretno.
DL/UP je relativno ok , Ping je očajan pre 90ns non stop.
Hvala.
 
[emoji38] ma ms, greška gboard koriguje.
Preko dana je u srećnim okolnostima oko 50ms posle uveče je pakao , preko 100.
Afrika...
 
Da vam ispričam svoju agoniju.

U noći između nedelje i ponedeljka iznenada je DSL lampica počela da treperi. Odmah ujutro u ponedeljak sam prijavio kvar. U utorak mi je prigovor zabeležen kao "rešen". Nisu me ni zvali telefonom da li je net proradio. Morao sam da podnesem novu prijavu za kvar.

U četvrtak je došao momak sa drugim ruterom. Ali ništa. Dakle, ruter je bio ispravan. Rekao je "Doći će sutra (petak) da dođu radnici da izmere signal na banderi.

U petak ujutro oko 8h nazvali su me radnici i rekli da su došli da provere banderu. Ali uopšte nisu došli kod mene. Dva sata kasnije zvao sam ih na mobilni s kog su me zvali: Kažu, još uvek smo u vašem mestu, doći ćemo. Nisu došli, nisu se javili i opet su uklonili primedbu.

Danas sam podneo po treći put primedbu da mi net ne radi i pitao zašto radnici nisu došli. Oni naravno nemaju pojma. Treći put je zavedeno da mi net ne radi. Samo su mi rekli da je problem u mom objektu.

DSL lampica ne treperi uopšte. U početku je bar treperila i pokušala da uspostavi signal sa centralom. Sad radi samo power i lan.

Zvao sam električara da pogleda kablove na tavanu, ali sumnjam da se razume. Sutra ujutro (subota) će doći. Kažu iz MTS-a da oni nisu nadležni za kuću, samo do bandere.

Telefon radi normalno. Ja sam probao sve što je u mojoj moći. Menjao kablove, spajao direktno kabl u utičnicu bez telefona i splitera, ali ništa. Otkako su otišli, DSL lampica ne daje znake života. Opet se nisu udostojili da se jave da li je net proradio. Ko zna gde su oni bili i šta su radili.
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: M J
Da vam ispričam svoju agoniju.

U noći između nedelje i ponedeljka iznenada je DSL lampica počela da treperi. Odmah ujutro u ponedeljak sam prijavio kvar. U utorak mi je prigovor zabeležen kao "rešen". Nisu me ni zvali telefonom da li je net proradio. Morao sam da podnesem novu prijavu za kvar.

U četvrtak je došao momak sa drugim ruterom. Ali ništa. Dakle, ruter je bio ispravan. Rekao je "Doći će sutra (petak) da dođu radnici da izmere signal na banderi.

U petak ujutro oko 8h nazvali su me radnici i rekli da su došli da provere banderu. Ali uopšte nisu došli kod mene. Dva sata kasnije zvao sam ih na mobilni s kog su me zvali: Kažu, još uvek smo u vašem mestu, doći ćemo. Nisu došli, nisu se javili i opet su uklonili primedbu.

Danas sam podneo po treći put primedbu da mi net ne radi i pitao zašto radnici nisu došli. Oni naravno nemaju pojma. Treći put je zavedeno da mi net ne radi. Samo su mi rekli da je problem u mom objektu.

DSL lampica ne treperi uopšte. U početku je bar treperila i pokušala da uspostavi signal sa centralom. Sad radi samo power i lan.

Zvao sam električara da pogleda kablove na tavanu, ali sumnjam da se razume. Sutra ujutro (subota) će doći. Kažu iz MTS-a da oni nisu nadležni za kuću, samo do bandere.

Telefon radi normalno. Ja sam probao sve što je u mojoj moći. Menjao kablove, spajao direktno kabl u utičnicu bez telefona i splitera, ali ništa. Otkako su otišli, DSL lampica ne daje znake života. Opet se nisu udostojili da se jave da li je net proradio. Ko zna gde su oni bili i šta su radili.

Pones se na tavan, dovuces neki produzni kabal i poneses ruter. Prikacis ga direktno na dolazni kabal iz bandere. Ako ni tad nemas net onda je problem u kablu od bandere do tebe ili negde kod njih, i to oni moraju da rese. Ako imas net, onda je problem u tvojoj instalaciji od tavana pa do uticnice.
 
Probbao sam to. Izneo sam UPS, spojio kabl na ruter i nema DSL signala.
Jednostavno ne žele da se jave, a juče su se najavili da će izmeriti signal s bandere. Nit su došli na banderu nit su se posle javili. Morao sam juče opet da podnesem prijavu kvara. Ne razumem kakav je to način. Najave se da su došli da pogledaju, ne dođu do bandere i odu. Posle ne žele da se jave na mobilni preko kog su me zvali. Bar da znam na čemu sam. A kvar na Moj MTS prijave kao da je zatvoren. Morao sam opet da otvorim zahtev za otklanjanje kvara. Četvrti put ove nedelje. Ne razumem kako fiksni telefon radi bez problema.
Jutros je dolazio električar, kaže da je na tavanu sve u redu. Da je definitivno problem između bandere i centrale.
 
Poslednja izmena:
Danas je 10. dan otkako nemam ni net ni televiziju. Niko mi se ne javlja. Samo stoji na "Moj MTS" da je smetnja evidentirana.
Plaše se da će dobiti koronu, ako me nazovu na mobilni i objasne mi gde je kvar. Pala bi im kruna s glave.

Recite mi da li ima smiisla da pređem na kablovski Sat Trakt. Ovo je već neizdrživo. Osećam se kao da živim u nekom drugom primitivnom vremenu bez neta i TV.
 
ja na tvom mestu bi ih zvao, pa bi trazio da te spoje sa sefom smene pa bi mu objasnio koji problem imas
 
Popravili su. Bio je iskočio osigurač na centrali. Osim toga i ruter je bio neispravan.
 
Imam jedno pitanje u vezi sa telekomovim modemom, ovaj to imam neki ZTE radi ocajno ispada svako malo i televizija secka makar kad pa da vas pitam koji je najbolji modem koji ono imaju da trazim taj, imam neku kao vezu tamo pa mogu da izaberem samo ne znam koji je najbolji?
 
Ja ne znam kad je poslednji put neko dobio uređaj za DSL net a da nije ZTE (i to H168N v3.1 najčešće).
 
Moj ZTE radi perfektno. Možda nešto drugo nije u redu ili možda je loš baš taj primerak kod tebe.
 
Onda dominiraju loši primerci u poslednje vreme?
Matori je pre mesec i po prešao na VDSL pakete pa umesto starog Huawei ADSL rutera dobio čuveni ZTE H168N v3.1.

Ja kući imam već 4.5 godine ZTE H168N v2.1 (i ne znam nikog niti sam ovde na Benchmark-u čuo tj video da neko još ima v2.1 hardversku reviziju) čiji firmware ima bug ili limit da blokira mDNS broadcast da prelazi između LAN i WLAN interfejsa zbog čega mi mobilni telefoni ne vide Chromecast u sklopu Eon boxa jer je box naravno na LAN kablu.

Kad je matori dobio ovaj v3.1 iskoristih priliku da rešim taj nedostatak tako što ću da kod njega stavim moj ZTE a kod mene da odnesem njegov (jer sam od ranije znao da na v3.1 nema taj problem da detekcijom Chromecast-a).

Kako sam odradio tu zamenu konekcije ne može da mi sastavi 48h (u proseku puca na svakih 15-ak). E sad vremenski se poklopilo to moje rotiranje rutera i karantin zbog korona virusa... pa ne znam zasigurno ko je i gde je krivac... a mrzi me da opet menjam mesta ruterima jer treba ponovo podešavati port binding (ćale koristi IPTV ja ne koristim pa sam sva 4 LAN porta namestio da budu za internet) i port forward pravila.
Net radi ok između tih učestalijih pucanja pa me nije još dovoljno iznerviralo da vraćam moj stari ZTEi vidim da li pravi razliku. A i kao treba mi Cast povremeno :p

Istovremeno matori ZTE kod ćaleta drži konekciju već 400+ sati... na dosta lošijoj parici :D
 
Poslednja izmena:
Screenshot_2020-04-15 ZXHN H168N V3 1.png

Po ovome ja ne mogu da imam 50/8?
Tj, max bi bilo 40/8? Hoce li uopste oni da daju taj paket 50/8 ako su ovakvi parametri?
 
Ne bi bio optimistican, eventualno bi mogao 30/4 da dobijes (ima provajdera koji imaju takav paket - pa sigurno postoji VDSL profil na DSLAM-u za 30/4).
 
Nazad
Vrh Dno