Šta je novo?

Telekom Srbija VDSL (FAQ 1. post)

username: admin password: tzlkisonpk
ili ztonpk
 
Zahvaljujem. Moze mala pomoc sta ispritiskati da aktiviram ova dva LAN porta koji su predvidjeni za iptv ?
Nisam totalni duduk, ali ovo mi se cini jako komplikovano ...
 
Kao sto sam vec rekao, tebi treba switch, a ne drugi ruter...

Neki od ovih "neupravljivih" ?
Recimo ovaj, jel bi bio dobar za moje potrebe ?

b1002573.jpg
 
Da, neupravljivi switch ti je potreban...
Sad samo jos sam izracunaj koliko portova trebas u zavisnosti koliko uredjaja zelis da prikljucis (imas 5, 8 i vise portne switch-eve) i da li ti je bitna brzina prenosa unutar mreze (imas 100 Mbps i 1Gbps switch-eve)...
Taj TP-LINK-ov switch bi morao da bude ok...
 
Poslednja izmena:
Hocu li imati problem da otvorim portove za ta tri racunara koji budu iza switch-a ? Trebaju mi otvoreni portovi zbog torrentovanja.
Ako to moze da se odradi, onda cu vec ujutru da kupim switch 5-portni gigabitni i da vidim kako sve to sljaka.
I naravno, potreno mi je da podesim da se racunari u LAN mrezi vide sbog share-inga fajlova. Hocu moci sve to ?
 
Naravno da ces sve to moci odraditi, sve velike mreze se zasnivaju na switch-evima...
Na switch moras samo da prikljucis sve racunare i switch povezes sa ruterom (port 1 na ruteru)...
Na ruteru nastimas lokalne staticne IP adrese povezanih racunara preko DHCP servera koji je na ruteru (moras znati MAC adrese mreznih kartica racunara koje povezujes), a zatim opet na ruteru za lokalne staticke IP adrese racunara otvoris portove po zelji za torrent-e...
 
Poslednja izmena:
Veliko hvala korisniku Panzer Meyer na resavanju mog problema, a verujem i vaseg kako se vdsl bude nudio sirek krugu korsinika.

Evo resenja.

"ides na Basic->WAN->WAN CONNECTION->INTERNET_R_8_35 PPPoE gde imas opciju port binding, stikliraj lan 2 i 3. Nakon toga idi na OTHER_B_8_37 Bridge(opcija se nalazi ispod ovog internet) i u delu port binding odstikliraj(deselktuj, ne znam vise kako se kaze) lan 2 i 3. "

Na ovo dodajem jos i to da isti metod primeniti i na ostale wan kartice, znaci gde ima 3 i 4 to deselektovati a tamo gde fale 2 i 3 tu selektovati i sacuvati na kraju pritiskom na dugme za potvrdu. Restartovati HG i trebalo bi da bude sve kako je i predvidjeno, da radi internet na sva 4 LAN porta.
I jos jedna lepa vest, kako mogu videti, svi meni bitni portovi su otvoreni, torrenti rade upload bez problema, a trackeri me vide kao connectable ;)
 
Postavi ovo u zasebnu temu, kao onu za HG520, pa zatrazi da se postavi u Sticky. Ili je dodaj u onaj topik. (ili neka neko od modova uradi)
Ovako, u sred teme, ce biti skroz izbuljen.
 
Promenio sam boju fonta pa ce videti neko od modova i prepakovati u novu temu koja ce biti sticky, nadam se. Klasican split da odrade ;)
 
Ovo je iz rutera, ne mogu single SS:
Upstream max rate (kbit/s) 36275
Downstream max rate (kbit/s) 118804
...
interesantno, kod mene je isti ruter i nema ovih podataka.
ostalo ima :d
pretpostavljam da je u pitanju stariji softver.
Kod:
Device		
Product type 	HG655b  
Device ID 	...
Hardware version 	VER.A
Software version 	V100R001C12B016
Batch number 	UBVR12P0.014.B2pvC030j2.d23d

koja verzija je kod tebe?

Vezano za ranije pitanje koliko sam udaljen od centrale, sto sam rekao da cu pitati kada budem zvao za bilo sta... ne mogu da mi kazu na 19813 :)
ja ih nisam ni pitao već su sami u dva navrata rekli dužinu kada sam se raspitivao za vdsl.
ili nemaju podatke za sve korisnike ili nisu znali gde da pogledaju ;)
 
interesantno, kod mene je isti ruter i nema ovih podataka.
pretpostavljam da je u pitanju stariji softver.

koja verzija je kod tebe?
Hardware version VER.A
Software version V100R001C12B022
Batch number UBVR12P0.022.B2pvC030j2.d23d

Nemas Status->WAN->DSL, ili nemas na toj stranici (DSL) samo ova dva podatka (max. protok moguc)? To bi trebalo na svim ruterima da postoji.

ja ih nisam ni pitao već su sami u dva navrata rekli dužinu kada sam se raspitivao za vdsl.
ili nemaju podatke za sve korisnike ili nisu znali gde da pogledaju ;)
Nisu znali gde da pogledaju, ja sam zvao zbog promene brzine, i to salju nekim drugim sluzbama - verovatno ovi koji rade prikljucivanje znaju, ali njih nisam pitao.
 
modem.png

Moze li neko da protumaci moj ss ? Ni ovde nema max download kao ni upload.
 
@mikiPSY
nemaš podatke za prigušenje kao ni procenu za maksimalni dl/up, ali na osnovu Downstream SNR bi se reklo da ti je linija jako dobra.
ako uporedimo sa podacima koje je ostavio alfaunits ti imaš dosta bolje parametre.
on je na brzini od 30mbps imao manju snr marginu (30.8), koja bi još dodatno opala ako bi prešao na 50/2 paket, i procenjenu maksimalnu brzinu preko 100 mbps.
 
Hvala na ovako preciznom odgovoru. Mozes li nesto vise reci o mogucem upload-u na ovoj parici ?
 
Poslednja izmena:
opet na osnovu onoga što je alfaunits postovao - za nešto lošiju upload marginu (24.9db) procena za njegovu liniju je bila preko 35mbps.
kod tebe bi se moglo očekivati nešto više od toga ali nisam siguran da to ima previše smisla je telekom nudi max 15mbit upload i to kao dodadatnu opciju.
sve u svemu trebalo bi da imaš kvalitetnu konekciju.

naravno ne treba procenu rutera uzeti zdravo za gotovo, ali i ne treba očekivati neka previše velika odstupanja.
 
Zdravo svima. Nisam nesto strucan u ovim podacima zato i pitam: ako sada trenutno imam ovakvo stanje linije na ruteru sa adsl 2+, da li je moguce prikljuciti vdsl 50mbit
Downstream Upstream
SNR Margin: 24.8 24.9 db
Line Attenuation: 16.3 13.4 db
Max Rate: 18884 2133 kbps
Meni su i radnji rekli da mi je udaljenost nekih 700 metara od centrale, i rekli da bi mogao maksimum 30mbita, ali me zanima bas 50 zbog akcije 50 po ceni 10 (ma da vidim da je nema nigde i ne znam da li jos traje). I jos nesto me zanima: u slucaju da uzmem paket od 20mbita dobicu najverovatnije obican adsl ruter, znaci imao bi cak manje od 19mbit zbog kvaliteta linije, da li kroz te nove vdsl rutere na manjim brzinama (20) dobija se jaci signal i kvalitet nego na starim adsl2+.
 
Nece mu dati posto je 700m od centrale, dok ih barem nekoliko puta ne smara.
 
uz paket od 20mbps mozes dobiti vdsl ruter jedino ako trazis i upload booster, i to ce raditi bolje nego adsl. kod mene je vdsl brzi za oko 1mbps (download) od adsl-a na istom paketu (20mbps), jedino sto sam uzeo i upload booster da bi na ovom paketu dobio vdsl. sto se tice paketa od 50mbps, to ce tesko da ide, verovatno su upravu kada su ti rekli da je max 30.. ali najbolje da vidis u telekomu.
 
treba mi pomoc. kako na ovom ruteru koji se dobija od telekoma za vdsl (hg630) da nadjem opciju za rezervaciju IP adresa? ubih se trazeci, ali ne vidim nigde tu opciju..
 
Mislim da je bilo reci o tome. Ne moze to da se uradi. Nisam probavao (ne treba mi) ali mislim da je alfaunits ili neko treci rekao da to na ovom ruteru ne moze da se odradi. Sacekacemo neko strucno lice da odgovori.
 
kacim se cesto na komp sa fona (es file manager) i onda uvek moram da skeniram celu mrezu, pa da nadjem koji mi komp treba.. na starom ruteru sam imao ip address reservation i lepo kad jednom sacuvam na fonu ip adresu racunara, mnogo je brze da nadjem sta mi treba.. ne mogu da verujem da nema na ovom ruteru.
 
Nemam ja taj ruter, ja imam 655b. Kod nas je to pod DHCP (Basic->LAN->DHCP, DHCP Server, Permanent Lease se cekira).
Ja sam podesio da mi DHCP pool pocinje od 192.168.1.5, a 3 uredjaj imaju staticke IP adrese, .2, .3 i .4.

Kroz ES File manager mozes i da postavis IME racunara, ne mora biti IP adresa. Ja tako radim, i sve dok WLAN nije nesto zeznut, sve radi OK.
 
Kroz ES File manager mozes i da postavis IME racunara, ne mora biti IP adresa. Ja tako radim, i sve dok WLAN nije nesto zeznut, sve radi OK.

postavim ime racunara, ali kad se promeni IP adresa, ne nalazi ga, ili ja nesto nisam dobro podesio :) sada cu probati da vidim na ruteru

edit:



probao sam tako, al opet nema rezervacija adresa.. a kad na racunaru stavim rucno npr 192.168.1.2 nece da se konektuje..
 
Poslednja izmena:
Moras da ugasis ESFE skroz (back, back, back, sve dok ne dodjes do onoga da pritisnes opet Back za Exit, i onda sa Back izadjes - dakle ne Home tasterom, vec bas back, back...). Onda drzi home taster, izbaci ESFE iz cache memorije.
Iskljuci WiFi na telefonu, pa ga ponovo ukljuci.
Kada se konektuje na wifi sa tvog rutera, onda pokreni ESFE.
Trebalo bi da tada radi.
Naravno, lakse ti je da posle promene IP-a zamenis IP u ESFE, verovatno :D
Da li imate negde DHCP podesavanja na tom ruteru?

Mene cesto zeza ESFE iskreno, nevezano za promenu IP-a (ne nalazi odjednom uredjaj, ali posle gasenja i ponovnog paljenja kao sto sam opisao radi), ali je MXPlayer preko ESFE (ne moze direktno jos uvek) mnogo bolji player ipak, nego BS Player, koji manje zeza za wifi, ali nekako nije bas tako dobar prosto :) BS Player inace se odlicno snalazi na wifi mrezi.
 
mozda se nismo razumeli.. pronadje ESFE racunar kad idem na scan, nije to problem, i ostane on zapamcen, sve dok se ne promeni IP adresa racunara. kada se promeni adresa moram opet na scan da bi ga nasao, a dok sam na starom ruteru imao rucno postavljene IP adrese, nisam morao svaki put da skeniram iz ESFE, uvek je taj racunar bio na toj istoj adresi.

sto se tice dhcp podesavanja na ruteru, nisam nista drugo pronasao osim onog na slici u prethodnom postu.
 
probao sam tako, al opet nema rezervacija adresa.. a kad na racunaru stavim rucno npr 192.168.1.2 nece da se konektuje..
E to je to! Sad ovako podesi racunar:
IP: 192.168.1.2 (recimo, mozes i 3 i 4)
Subnet mask: 255.255.255.0 (ovo je valjda automatski, u stvari nikad nisam pratio sta radi i kad smo ucili na faxu :D)
Gateway: 192.168.1.1
DNS: 192.168.1.1

Ako ne podesis DNS na 192.168.1.1 nece raditi racunar. Ja sam ovako podesio i radi sve, znaci racunar ima net, staticka IP, vidi se iz ESFE.

Ovo mora da radi ako su racunar i ruter u redu. Proveri da nema jos neki uredjaj sa tom IP adresom!
 
hm.... drugi telefon mi je pravio problem, nije se otkacio pa je ostao na 192.168.1.2, sada radi sve ok :)
 
Smanjio sam na 20/1 (morao je prvo da se otkaze Ub, stavi 20/1, pa onda da se opet aktivira UB). Sad ovako kazu parametri:
Upstream max rate (kbit/s) 48175
Downstream max rate (kbit/s) 77228
Upstream line rate (kbit/s) 1024
Downstream line rate (kbit/s) 20477
Line standard VDSL2

Channel type
None
Upstream SNR (dB) 37.8
Downstream SNR (dB) 31.6
Upstream line attenuation (dB) 14.2
Downstream line attenuation (dB) 9
Upstream output power (dBmV) -12.4
Downstream output power (dBmV) 12.1
Upstream HEC 0
Downstream HEC 95416
Upstream CRC 0
Downstream CRC 0
Upstream FEC 18
Downstream FEC 13170

Znaci, smanjen max. line bandwidth (povecan za upload doduse?)
I enormno povecani FECovi i HECovi! Do sada nisam imao ni 10 komada mesecno!
Postavljam da ima neki log, pa cemo videti kada se opet sutra aktivira UB sta kaze.
 
Nazad
Vrh Dno