Šta je novo?

Telekom Srbija VDSL (FAQ 1. post)

VDSL2 je pušten za firme. Uveli smo ga pre par dana, testirali smo više parica i sa najboljom ide do 80-90MB/s na udaljenosti 350m od centrale. Rečeno mi je da je max paket 50/2 MBs a 100MBs daju samo za optiku. Šteta jer bi sigurno terali i 80MBs al ne daju :( No i ovo je mnogo bolje nego pređašnjih 16/1MBs.
 
Poslednja izmena:
A za privatne korisnike kad krece? Jel se zna nesto ?

I jos nesto, ako se neko malo vise razume, da li se menja DSLAM kada se centrala prebacuje sa ADSL na VDSL, da se tako laicki izrazim..
 
Koliko sam shvatio DSLAM-ovi se postavljaju (na svakih nekoliko stotina metara) kako bi se skratilo rastojanje do korisnika...?
 
VDSL2 je pušten za firme. Uveli smo ga pre par dana, testirali smo više parica i sa najboljom ide do 80-90MB/s na udaljenosti 350m od centrale. Rečeno mi je da je max paket 50/2 MBs a 100MBs daju samo za optiku. Šteta jer bi sigurno terali i 80MBs al ne daju :( No i ovo je mnogo bolje nego pređašnjih 16/1MBs.

Na kojoj lokaciji ti se nalazi firma ?
 
Ima li nade da ce se residencijalnim korisnicima ponuditi upload 50 MBit/s i veci?
 
Kada se uzme u obzir stanje infrastrukture i udaljenost vecine korisnika od centrala, na VDSL-u se moze ocekivati u buduce najveci upload od oko 10 Mb/s.
Samo oni koji su od centrale udaljeni manje od 500m se mogu nadati i vecem uploud-u, od oko 20 Mb/s.
 
Poslednja izmena:
Kada se uzme u obzir stanje infrastrukture i udaljenost vecine korisnika od centrala, na VDSL-u se moze ocekivati u buduce najveci upload od oko 10 Mb/s.
Samo oni koji su od centrale udaljeni manje od 500m se mogu nadati i vecem uploud-u, od oko 20 Mb/s.


Ljudi, daleko su te cifre od nas :trust:

Prvo ce da drze 2 Mbit/s neko vreme, pa onda polako dizati, ali nikako i ta 2 Mbit/s da daju :smash:
 
Nece u narednom periodu davati upload jer su sabani. Glavni i osnovni razlog jer ga koriste za svoj hosting, drugi razlog je sebicnost ili strah da svaki 10 korisnik ne zaradjuje pare na uploadu putem dizanja svog hostinga, i drugih servisa.
A kako bi drugacije kidali firme sa neka ultra giga-mega paketima koji imaju 1:1 ili 1:2. meni su pre neki dan trazili 500e za 50Mpbs. Rekoh hvala lepo, vi nabavljate 1 Mbps za 1e a meni cete da prodate za 10e. Sto je krajnji bezobrazluk.
 
Poslednja izmena:
Ako je garantovanih 50Mbps, nisu cene predaleko od ostatka sveta.

Nego, ko ima ove Net brzine u centru, da znam kakve su mi sanse?:)
 
Da li ce biti neka akcija - promocija VDSL-a?

Ako i bude, neće još skoro, barem ne za rezidencijalne korisnike, jer trenutno samo relativno mali procenat ADSL dslam-ova je VDSL ready, ali radi se intenzivno na tome. Do kraja godine se očekuje znatno povećanje broja VDSL portova, tako da malko se strpite...
 
Nek spuste cene, bice dovoljno za sada ;)
 
Kod Telekoma Srbija do 25.03.2013. godine predvidjeno je sprovodjenje testova za opremu VDSL2 modemi sa 4 ethernet LAN porta i 802.11b/g interfejsom.

Da li ima nekih zakljucaka tog testiranja?
 
Kod Telekoma Srbija do 25.03.2013. godine predvidjeno je sprovodjenje testova za opremu VDSL2 modemi sa 4 ethernet LAN porta i 802.11b/g interfejsom.

Da li ima nekih zakljucaka tog testiranja?


Zakljucak je sledeci:

Nakon ovog testiranja resili su da konacno puste VDSL u komercijalnu upotrebu marta 2014 godine ali kako oprema nije izdrzala neverovatnu upload brzinu od cak 2Mbita resili su da je skresu na 1.5Mbita :)
 
Ja sam po sajtu (net brzine do 100Mbps) mislio da je VDSL vec dostupan negde. Medjutim u poslovnici uopste nisu ni imali u ponudi brzine preko 20Mbps.
Mada mi se cini da su vec dobili neke jace modeme. Ranije nisam vidjao one crveno/crne Pireli i one male HG532.
Mozda se nesto i promeni skoro.
 
Danas sam pricao sa jednim bitnijim covekom iz Kv koji radi u TS, rece mi da su po gradu postavljene vdsl ploce, tj po centralama, i da ce krenuti skorije. Kaze neke firme vec imaju vdsl, paket je 30/5mbit-a.. Raspitace se vise u narednom periodu pa ce mi javiti sta i kako... Napisacu ovde..
 
Kakve su im trenutne cene, ne verujem da ce 30/5 biti real pristupacan :(
 
1200e/mesecno?
 
Pa adsl nema u celoj Srbiji a ne vdsl.
 
U pravu si 100 posto,zaboravljam ponekad gde zivimo,ali sam mislio da li ce svi koji imaju adsl preci na vdsl?
 
Nazad
Vrh Dno