Šta je novo?

Telekom Srbija VDSL (FAQ 1. post)

A ako je parica limitirana na npr. 20 mbita kad se koristi adsl2+, da li taj limit ostaje i kad se koristi vdsl2, ili ta tehnologija sama po sebi može više da izvuče iz parice?

Negde sam čitao i da nije u pitanju prosta udaljenost od centrale, nego da će telekom postavljati neke punktove do kojih ide optika od njih, a do korisnika bakarna parica. To bi bilo bolje nego ovo što je do sada bilo. Ali traži vreme da se desi za sve korisnike, naravno.
 
Meni nije poznato da se to igde desilo pa daj neki proveren primer takvog slucaja.
Eno u hrvatskoj vlada hoce da osnuje novo telekomunikaciono preduzece i da uradi infrastrukturu koju ce da iznajmljuje ali jos ostaje da se vidi hoce li im nemci to dozvoliti.

Deutsche Telekom- Nemacka .
 
Ali da se ne zaboravi da je sud kaznio DT zbog iskorištavanja svog dominantnog položaja na tržištu:

Confirming the General Court’s ruling of 10 April 2008, the European Court of Justice (ECJ) has dismissed Deutsche Telekom’s (DT) appeal against a Commission decision which found DT had abused its dominant position in the German telecoms market between 1998 and 2001. The Commission found that DT had been engaging in "margin squeeze" whereby it charged rival telecoms providers a higher price for using its network infrastructure than its own retail customers, preventing competition in the downstream telecoms market. The Commission fined DT €12.6 million.

DT had argued that because the German Telecoms regulator, RegTP, had approved its wholesale prices, it should not be liable to punishment. It also argued that the margin squeeze test that had been applied was not appropriate because wholesale prices for access to DT’s network infrastructure were regulated. The ECJ confirmed, however, that the approval by RegTP of DT’s wholesale prices did not free DT from its obligations under EU competition law. Furthermore, the ECJ also endorsed the margin squeeze test applied by the Commission in order to establish abuse of dominance. The Commission has welcomed this judgment, believing that it confirms the legitimacy of its approach toward Article 102 TFEU investigations, and that it reaffirms the principle that dominant companies cannot justify abusive behaviour by reference to national regulatory clearance.

MEMO/10/493 - 14 October 2010

I još http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:62008J0280:EN:HTML
 
A ako je parica limitirana na npr. 20 mbita kad se koristi adsl2+, da li taj limit ostaje i kad se koristi vdsl2, ili ta tehnologija sama po sebi može više da izvuče iz parice?

Negde sam čitao i da nije u pitanju prosta udaljenost od centrale, nego da će telekom postavljati neke punktove do kojih ide optika od njih, a do korisnika bakarna parica. To bi bilo bolje nego ovo što je do sada bilo. Ali traži vreme da se desi za sve korisnike, naravno.

Tehnologija VDSL ima veci kapacitet od ADSL ali na kracoj razdalji od DSLAM-a (centrale) do korisnika. Trenutno vecina DSLAM-ova kod nas je u centralama ali plan Telekoma je da DSLAM-ove priblizi korisnicima. Prosto receno, DSLAM je uredjaj koji internet koji do njega dolazi preko optike prebacuje na bakar koji ide dalje prema korisniku.
 
Radi se vec na tome.
Ima gradova gde vec postoje istureni DSLAM-ovi.
 
Koliko je komplikovano to postavljanje DSLAM-ova , u smislu da li bi to islo brzo ili ...?
 
Zasto uzas ?

Koliko se secam , svabe su odvojile sve po " preduzecima" ...
 
Poslednja izmena:
Koliko je komplikovano to postavljanje DSLAM-ova , u smislu da li bi to islo brzo ili ...?

Evo upravo kod mene rade isturenu centralu, ne znam da li ce biti samo centrala ili i DSLAM tu ali znam da do nje dolazi optika a ne bakar. U tom slucaju nije ni bitno da tu bude DSLAM jer mislim da moze kroz optiku da bude dalje dosta a od ovog isturenog dela ide bakar ka krajnjim korisnicima.
Sto se tice roka, krenuli su da rade u Novembru, a imam info da nece biti gotovo pre Juna. Bas su izabrali kada ce da kopaju a letos imali 3,5 meseca suse. Samo u Srbiji.
 
Kod mene na Vidikovcu pre neki dan stiglo obavestenje (dopis) preko predsednika skupstine stanara da Telekom Srbija planira uvoditi optiku u moj ulaz, verovatno za vdsl a kao razlog su naveli jer u mojoj zgradi ima najvise telefonskih dvojnika, pa su se vodili tom logikom, da je nama najpotrebnije. Sutra cu da zovem kontakt osobu sa ugovora, da se raspitam oko datuma i sl. Eto, nadam se da cu imati mogucnost i za 100 Mb/s VDSL jer ce kutija sa optikom biti sprat ispod mene :D
 
Kod mene na Vidikovcu pre neki dan stiglo obavestenje (dopis) preko predsednika skupstine stanara da Telekom Srbija planira uvoditi optiku u moj ulaz, verovatno za vdsl a kao razlog su naveli jer u mojoj zgradi ima najvise telefonskih dvojnika, pa su se vodili tom logikom, da je nama najpotrebnije. Sutra cu da zovem kontakt osobu sa ugovora, da se raspitam oko datuma i sl. Eto, nadam se da cu imati mogucnost i za 100 Mb/s VDSL jer ce kutija sa optikom biti sprat ispod mene :D

Imaces ali da li imas da das 1/3 srpske plate za 100mb kod telekoma :D
 
Sacekacu pojeftinjenje taman za godinu i po dok mi ne istekne ugovor sa sbb. Bitno je da ce postojati mogucnost za tako nesto.
 
Da li je neko vec potpisao ugovor za VDSL?

Jel ta usluga konacno krenula u komercijalne svrhe ili i dalje sluzi telekomu za reklamu?

Ima li neki spisak centrala ko i odakle za sada moze da se prikljuci na ovakvu uslugu.

Dajte neku blizu informaciju
 
Lepo piše na 9 strani da će tek 20. aprila završiti testiranje uređaja ponuđenih na konkursu Tako da pre Maja nema od VDSLa
Objavili su oglas za javnu nabavku u kome se izmedju ostalog nalazi i sledece:



Datumi i rokovi za testiranje
Do 25.03.2013.godine predviđeno je sprovođenje testova za opremu ponuđenu u okviru Partije 5: VDSL2 modemi, po rasporedu koji će naknadno biti definisan.

Do 15.04.2013. godine predviđeno je sprovođenje testova za opremu ponuđenu u okviru Partija 1, 2, 3 i 4. po rasporedu koji će naknadno biti definisan.
Testiranje će se okončati 15.04.2013. godine, a Komisija Telekoma Srbija će sastaviti konačni Izveštaj do 20.04.2013. godine u okviru kojeg će se nalaziti lista uređaja koji su zadovoljili zahteve.



Javni poziv za podošenje uređaja na testiranje
 
Poslednja izmena:
Pretpostavljam da hoce da postave neki mini MSAN. Videcu veceras o cemu se radi (Kragujevac btw)
photo.JPG
 
Ako mozes da uslikas taj ugovor sto je dobio predsednik skupstine stanara i da sliku okacis ovde ...
Cisto da vidimo spominju li se kakvi rokovi, datumi i sl.
 
Kod mene ceo kraj prokupase. Kada ce ponuda - ne zna se. Pre neki dan i u samu kucu spojise u PTT sanducic kabl koji su dovlacili sa ulice...
 
Bitno je da su cenovnik sa astronomskim ciframa okacili na svoj sajt jos pocetkom godine a to sto VDSL-a nece biti u ponudi jos dugo vremena, verovatno dotice samo one malobrojne koji imaju toliko novca da im par hiljada gore/dole ne znaci nista u zivotu.
 
Je l' uzeo neko uopste ovaj 30/2?

Datumi i rokovi za testiranje
Do 25.03.2013.godine predviđeno je sprovođenje testova za opremu ponuđenu u okviru Partije 5: VDSL2 modemi, po rasporedu koji će naknadno biti definisan.

Do 15.04.2013. godine predviđeno je sprovođenje testova za opremu ponuđenu u okviru Partija 1, 2, 3 i 4. po rasporedu koji će naknadno biti definisan.
Testiranje će se okončati 15.04.2013. godine, a Komisija Telekoma Srbija će sastaviti konačni Izveštaj do 20.04.2013. godine u okviru kojeg će se nalaziti lista uređaja koji su zadovoljili zahteve.
 
Datumi i rokovi za testiranje
Do 25.03.2013.godine predviđeno je sprovođenje testova za opremu ponuđenu u okviru Partije 5: VDSL2 modemi, po rasporedu koji će naknadno biti definisan.

Do 15.04.2013. godine predviđeno je sprovođenje testova za opremu ponuđenu u okviru Partija 1, 2, 3 i 4. po rasporedu koji će naknadno biti definisan.
Testiranje će se okončati 15.04.2013. godine, a Komisija Telekoma Srbija će sastaviti konačni Izveštaj do 20.04.2013. godine u okviru kojeg će se nalaziti lista uređaja koji su zadovoljili zahteve.

Hvala na informaciji.

Pajseri - kog su vraga onda stavili cenovnik?
 
Marketing :p
 
Mogu li nas korisnike zahtevnih box paketa koji imaju probleme sa pucanjem adsl-a da prebace na vdsl2 a ostave nam isti protok kad vec imaju obavezu da obezbede tehnicku izvodjivost?
 
Nazad
Vrh Dno