Šta je novo?

Telekom Srbija VDSL (FAQ 1. post)

Imam fiksni naravno, ali bila je neka dobra akcija tad za net. Mislim da je bilo 6 meseci po dinar, danas dobiješ 1 mesec i to je to.
 
Ne sećam se da su ikada imali 6m za običan internet. Davali su ko prelazi na optiku toliko.
 
5 meseci po 1 dinar, evo našao sam ugovor.

Za tv ugovor na 12 meseci 50% popusta svih 12m. Ovo danas od "promocija" ništa ne valja.
 
Poslednja izmena:
Bilo je 5 meseci po 1 dinar uz 50/8 pre 4.5 i pre 2.5 godine (= moja prethodna 2 ugovora). Kao regularna ponuda na sajtu uz 24 meseca UO
 
Koliko znam kad istekne ugovorna obaveza onda se cena pretplate povecava za + 100 din...

Ne bi mozda sad produzavao ugovor nego mozda da sacekam period oko nove godine..mozda bude nesto pametno da ponude...
 
Netačno. Po isteku UO kreće regularna cena bez UO što je za taj 50/8 paket 1.999 din.
 
Meni su ponudili box 2 pet meseci po dinar za produžetak ugovora, nekih mesec i po pre isteka.
 
Kako ide procedura raskida ugovora? Pocetkom avgusta mi istice ugovor, i prelazim na orion optiku. Davno jw bilo kada sam zadnji put raskidao ugovor, negde sam nacuo da sada furaju neki otkazni rok? Nekada je bilo samo odneses opremu i potpises raskid.

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
@veljkoka: Evo moje relativno sveže iskustvo :D

Kad sam pitao da li pre isteka UO (ugovor je istigao beše 28. aprila a ja sam pitao jel mogu tipa 01. aprila da dođem da podnesem zahtev) mogu da podnesem zahtev (ili najavim nameru da raskidam) sa raskid rečeno mi da ne može. To je bilo putem chat-a jer je bio karantin kad sam počeo da se raspitujem.

01. juna sam otišao u poslovnicu da tražim raskid (poneo i ruter iako znam da ga nosam za bzvz) lik mi tražio ličnu kartu, uneo nešto u komp, ništa nisam potpisivao nego mi je rekao sad je takva procedura da moram da čekam narednih 48h da me neko pozove na kontakt telefon pa tek posle toga može razduživanje opreme.

2 dana posle toga me zvali i nudili mi "pogodnosti" koje se svode na mesec dana više po 1 dinar nego što zvanično nude novim korisnicima. Kad sam odbio ponudu i rekao da ne odustajem od zahteva dobio sam čim sam završio taj telefonski poziv SMS sa textom da će zahtev biti finalizovan kad vratim opremu. Otkazni rok mi ne spomenu tokom telefonskog poziva, a na chat tvrde da mogu kad god hoću da donesem opremu i usluga se nakon toga deaktivira.

Pošto se ZLOrion ugradnja kod mene rastegla do 16. juna a i kao da imam fore bar 2 nedelja da testiram kako radi ZLOrion nisam ni pre te ugradnje a ni posle 16. odmah nosio VDSL opremu nazad... nego sam to uradio tek danas :D

Danas sam samo otišao u poslovnicu rekao da sam došao u vezi raskida, dao ličnu kartu i kutiju sa ruterom i potpisao neki obrazac i kao to je to. Čim su preuzeli opremu pretpostavljam da neće SAD tek neki otkazni rok :D već da ću da platim za ovih 2-3 dana jula meseca umanjen račun.
 
Koliko moze da bude manji protok od 50/8 ako mi se IPAN centrala nalazi u prizemlju a ja sam na 4 spratu?
 
Da li sad imaš VDSL ili ADSL? Ako imaš, možemo li da vidimo parametre?
 
Koliko moze da bude manji protok od 50/8 ako mi se IPAN centrala nalazi u prizemlju a ja sam na 4 spratu?

To za sta pitas jel VDSL ili Optika?

Sve zavisi od kvaliteta parice na koju si nakacen. Onda zavisi od kvaliteta kablova koji ti vodi do stana ili kuce, pa instalacije koja je sprovedena u kuci. To pricam za VDSL ako je Optika onda ti do kutije (koju postave tamo gde im ti kazes da je ok) vuku opticki kabel koji ulazi u stan i sve do mesta gde ne kazes da je ok, e tu postave kutijicu u koju puste optiku a iz nje ide drugi opticki kabel do ONT-a.

To sto ti je IPAN u zgradi ne znaci da si i ti nakacen na njega nego mozes biti ko zna gde prikacen. Ako ti iz Telekoma potvrde da si nakacen direktno tu onda ne bi smeo da imas nista gubitka nego da skidas max koliko ti je paket. Mada ako je dobra parica na koju si nakacen isto ne bi smeo da imas velika odstupanja sto se tice brzine.

Meni dok sam bio na VDSL sam imao 50/8 i skidao sam skoro 5 MB/s a kada sam prebacen na optiku isti paket 50/8 sam skidao skoro 6 MB/s. Sada kada mi je pusteno 100/20 skidam skoro 12 MB/s.
 
Poslednja izmena:
VDSL je u pitanju. Nisam dobro napisao. Raspitacu se jos kod Telekoma. Hvala ti na informacijama.
 
@Beosoft: Svakim danom si sve veći stručnjak za najrazličitije teme :D
VDSL ima "overhead" / "gubitke ~6-7% pa sve da ti se centrala nalazi u frižideru. 46.5 - 47 Mbps je normalna tj realna brzina tog 50 Mbps VDSL paketa.
Telekomu čak i optika ima "overhead"...
 
Evo ih trenutni parametri.

2020-07-28 22_39_55-.png
 
@Beosoft: Svakim danom si sve veći stručnjak za najrazličitije teme :D
VDSL ima "overhead" / "gubitke ~6-7% pa sve da ti se centrala nalazi u frižideru. 46.5 - 47 Mbps je normalna tj realna brzina tog 50 Mbps VDSL paketa.
Telekomu čak i optika ima "overhead"...

Eto samo kada si ti pametan, ja ne pricam napamet samo ono sto sam iskustio i sto znam. Uostalom evo ti moj rezultat sa Optike pa ti vidi:

cG87l4o.png


Kn0upYr.png


UWmE9os.png


Evo izvoli neverni tomo.
 
Neverni Tomo ja sam pisao za VDSL i to direktno replika na tvoju izjavu koju si sad izmenio u međuvremenu ;) Da VDSL nema gubitke ako je dobra parica. Ima uvek zbog načina "pakovanja" informacije. I onda nakon izjave kako nema / nw bi smelo da bude gubitaka pišeš da si skidao "skoro" do 5 Mbps što dodatno ukazuje da ne znaš ni odnos Mbps i MB/s jer 50 / 8 nije 5 (MB) ... da nema gubitaka kako ti tvrdiš download bi bio preko 6 MB/s.

A i screenshot za optiku ti samo potvrđuje da dok kod praktično svakog drugog provajdera optičkog neta speedtest meri i preko te deklarisane brzine paketa kod Telekom nikad nije 100, 200, 400 nego kraduckaju i to solidno nalik na "overhead" kod VDSL.

9613211264.png


Eto kako izgleda speedtest za 500/50 paket kod ZLOrion-a.
 
Poslednja izmena:
Ja sam svoje napisao i on je dobio informaciju iz prve ruke a kako ce mu biti to samo moze da sazna ako sa njima podpise ugovor.

Niko ne moze da mu kaze ni sa 30% sigurnosti e bice ti tako i tako jer niko ne zna kvalitet kablova koji ide do njegove kuce, kvalitet kablova u kuci, hoce ga prikljuciti na novu centralu ili staru. Koju opremu ce mu izdati.

Tako da ako ne proba nece znati na cemu je.
 
Komplikuješ proste stvari. Čovek je pitao koliko može biti manje protok za 50/8 paket. Odgovor na to pitanje je da u najboljem slučaju će imati ~47 Mbps (osim ako uzme Box sa IPTV uslugom). Koliko kod njega konkretnog bi bilo naravno zavisi od stanja infrastrukture, dužine parice...

Ja sam samo ispravio tvoju netačnu tvrdnje da gubitaka nema "ako je dobra parica".
Sad se dalje zakopavaš sa ovim "koju će mu opremu izdati"...
 
Ljudi nema potrebe za svadjom. Samo sam pitao koliko bi meni bilo realnih Mbps od 50/8. S'obzirom na blizinu IPAN centrale. Zbog menjanja centrale u samoj zgradi sam mogao svojevremeno da povecam brzinu neta. Zgrada je inace stara 44 godine ako to nesto znaci zbog parica. Sve ovo pitam jer sam u fazi da odlucim sta dalje. Da li da ostanem na trenutnom ADSL-u 20/1 ili da prelazim na VDSL ili kablovski net(MTS,SBB ili Supernova). Optika jos nije u planu kod mene u zgradi i ne zna se kada ce.
 
Poslednja izmena:
Trenutno imam ADSL 15/1, da li moze VDSL i koji sa ovim parametrima:

adsl.jpg

?

Na nekih sam 1250 od Telekom centrale?
 
Poslednja izmena:
To ti je maks što možeš da imaš

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
:(

Da li mogu da tražim od Telekoma da uradi nešto pa da to ne bude Max što mogu da imam?

Nista posebno ne mozes da trazis. Ipak imas teoretsku sansu da se VDSL2 snalazi bolje od ADSL2+ te da mozes da dobijes 20/4Mbps na VDSLu.
 
Nazad
Vrh Dno