Šta je novo?

Telekom Srbija VDSL (FAQ 1. post)

Da li neko zna kako da otkljucam Lan portove za iptv na Huawei HG630 telekomovom ruteru, nasao sam u temi za ZTE ruter ali ne mogu da nadjem te parametre u G630
 
Ako hoćeš instaliraj TeamViewer pa mi na PM ovde pošalji ID i password da se konektujem na tvoj komp i časkom ti to podesim.

Pošto ne znam napamet / ne sećam se kako izgleda interfejs Huawei DSL ruterima :D Kad vidim i preletim po opcijama znaću :D

Edit: Trebalo bi da izgledaju ovako:
https://prnt.sc/b6o6z1

Samo to na screenshot-u je ADSL varijanta rutera a ti verovatno imaš VDSL signal?
Suština je u ovim "port binding" opcijama. Treba da ih deselektuješ za IPTV WAN konekciju (za LAN 2 i 3) klikneš Apply i onda za internet WAN konekciju selektuješ polja za LAN 2 i 3 i Apply.
I naravno da se opcije je biće ako se loguješ sa "telekom/telekom" login podacima već moraš kao admin da se loguješ.
 
Poslednja izmena:
Koliko protoka vuku STB? Polovinom decembra sam potpisao ugovor za box3 VDSL 100/10 sa nekim obećanjima da će do polovine 2021. u zgradi biti uvedena optika i automatski preći na net 400/160. Šta je problem, promoter sa kojim sam se dogovarao mi je rekao da ću bez problema da dobijem 4 STB-a. Dobio sam samo 1 (Nisam ni njega još aktivirao, ali to je drugi problem) uz priložen zahtev za drugi ali trenutno nemaju opreme. Onda sam čuo da na trenutnom paketu ne mogu da dobijem više od 2 STB i ako hoću 4 moraju da mi smanje paket na 50/8. Monter mi je rekao da je link odličan i da ne vidi razlog zašto ne bi mogla 4.

pxHiffu.png
 
Zato što sa VDSL tehnologijom bzine preko 100 Mbps (i samih 100 Mbps) može da ima retko ko (ti si eto među retkima), a praksa Telekoma je da se za STB-ove "rezerviše" tj pusti poseban protok nezavisno od regularnog internet saobraćaja. Dakle tehnički gledano mogli su da ti odobre to što tražiš pa kad se koriste sva 4 STB da ti od tih 100 Mbps neta "pojedu" ~32 Mbps .
1 HD stream na STB "troši" oko 8 Mbps download-a. Dakle ne mogu da ti "puste" 130-132 Mbps na parici da imaš i punih 100 Mbps neta i 30-ak za STB uređaje. Zato ti nude 50/8 net + STB-ove jer to sve ukupno je i dalje ispod "granice" od 100 Mbps. Nisam siguran da li oni uopšte na DSLAM imaju profile za brzinu preko 100 Mbps??

Pitanje je da li bi sa jedne strane oni hteli da ti daju tolike STB uz taj 100 Mbps net paket a da sve uslge zajedno imaju džeparac 100 Mbps max protoka pa da ti 1/3 net protoka pojedu STB-ovi kad se svi istovremeno koriste, s druge strane pitanje je da li bi i ti pristao na takvu ponudu? :D
 
krastavac, to su trebali odmah da mi kažu a ne sve može dok ne potpišeš ugovor a posle... Tražiću onda 3 komada dok ne uvedu optiku, nakon toga kažu može koliko hoću. Brzina kod mene je takva jer se centrala nalazi u zgradi i do nje je došla optika. Od centrale do stanova su parice. Treba samo da razvuku optičke kablove od centrale do stanova. Samo...
 
Ja ne znam nikog ko je dobio Box sa IPTV i 100 Mbps VDSL netom :D Dakle i sa 1 STB a ne sa više od toga :D

A ko da ti kaže, promoter / akviziter? :D Prvo to su tehnički neupućene osobe, drugo njima je u interesu da te slaže / obmane samo da uzmeš što veći paket. Jure potpis i proviziju a ne zadovoljstvo korisnika. A oni lično ne verujem da imaju info dalje od toga za koje max brzine je tvoja parica "segmentirana". (ako i toliko podataka dobiju od Telekoma?) ... a ne da prave razliku između "može da dobije 100 Mbps net" i "može da dobije Box sa TV uslugom i 100 Mbps net".

Još kad ti kao šljag na tortu uvale SD verziju Max TV paketa pa da i nemaš HD kanale... :D :D A to takođe rade automatski na VDSL verzija tih Box paketa... Apromoter naravno kad je pričao svoju priču naveo garant i more HD kanala kao prednost u odnosu na konkurenciju.
 
Haha kod mene slicna prica...Mozda malo i ludja...Box 4 plavi, dakle 50/8 Mbit...3 STB-a...Usla optika u zgradu pre 2 meseca al necu da predjem dok ne ostekne ugovor (sad mi nude samo 3 meseca gratis za prelazak) a obratite paznju na brzinu neta i ostalo...Slicna prica kao @pilips cak pocinjem da sumnjam da smo komsije na Novom Beogradu😀20210319_140407.jpgScreenshot_20210326-013347_Samsung Internet.jpg
 
Drugar je zakupio fiksnu javnu ip adresu od bežičnog provajdera.
Dok je imao dinamičku ip adresu ruter je preko wan porta (fritzbox 7590) bio podešen na automatic DHCP.

Ima li neko iskustva oko ovih podešavanja, sve što sam pokušao nije urodilo plodom da proradi internet na fritz-u.
 
Da li je ikako moguce povecati brzinu ZXHN H168N V3.1 rutera? Po paketu imam 10mb / 1 upload, 2 televizora povezana na ruteru i ostalo ukucani sto imaju wifi preko fona i po speed testu ja imam oko 5 download speed sto je upola manje od mog paketa. Komp mi je povezan preko kabla al nista ne menja..
 
Da li je ikako moguce povecati brzinu ZXHN H168N V3.1 rutera? Po paketu imam 10mb / 1 upload, 2 televizora povezana na ruteru i ostalo ukucani sto imaju wifi preko fona i po speed testu ja imam oko 5 download speed sto je upola manje od mog paketa. Komp mi je povezan preko kabla al nista ne menja..
iptv ti vuce 3-4mb neta..
ostane ti 5-6mb..
Cim iskljucis tv imaces 10mb
 
Kod mene u zgradi je uvedena fizicki MTS optika sa sve buzirima i ormaricima na svakom spratu. Pre desetak dana dvojica merila brzinu u glavnom ormaru. Kada god sam zvao kol centar ili slao mail bilo strpite se radi se na pustanju optike. Vec mi se smucilo. Jer niko ne zna kada ce se pustiti optika. Posto u prizemlju imam IPAN centralu mislio sam dok mi ne puste optiku uzmem Box 2 fiksni+ VDSL 50/8. Naravno u tom slucaju dobijam 3 meseca po dinar dok bih kod optike i fiksnog bilo 12 meseci po dinar.
E sad dolazim do sledeceg. Za televiziju bih uveo EON van SBB-a(bez UO). Motao bih sa EON aparatom jer mamin televizor ne podrzava EON aplikaciju. Dok bi kod mene sa kompa prebacio na tv. Tamo rekose da on vuce 7 Mbps. Naravno ne HD ili pustanje istovremeno YouTube na dva kompa ili neceg DL/UL.

Sta mislite da li bi ova kombinacija bila knap dok se ne pusti optika?
 
Kod mene u zgradi je uvedena fizicki MTS optika sa sve buzirima i ormaricima na svakom spratu. Pre desetak dana dvojica merila brzinu u glavnom ormaru. Kada god sam zvao kol centar ili slao mail bilo strpite se radi se na pustanju optike. Vec mi se smucilo. Jer niko ne zna kada ce se pustiti optika. Posto u prizemlju imam IPAN centralu mislio sam dok mi ne puste optiku uzmem Box 2 fiksni+ VDSL 50/8. Naravno u tom slucaju dobijam 3 meseca po dinar dok bih kod optike i fiksnog bilo 12 meseci po dinar.
E sad dolazim do sledeceg. Za televiziju bih uveo EON van SBB-a(bez UO). Motao bih sa EON aparatom jer mamin televizor ne podrzava EON aplikaciju. Dok bi kod mene sa kompa prebacio na tv. Tamo rekose da on vuce 7 Mbps. Naravno ne HD ili pustanje istovremeno YouTube na dva kompa ili neceg DL/UL.

Sta mislite da li bi ova kombinacija bila knap dok se ne pusti optika?
Ja sam do skoro imao Vdsl 50/8 i koristio sam dva Eon boxa plus na Miboxu sam koristio smart app za treci tv. Sve je to radilo bez problema iako nisam imao realno 50Mb nego negde izmedju 37-42Mb.
 
Hvala ti na podeljenom iskustvu. Nekako sam najblizi tome dok ne puste optiku.
 
Evo SS sa rutera. Centrala mi je udaljena tri sprata ispod mene. Pa me interesuje koliko bi bio gubita. Ovaj VDSL bi bio samo prelazno resenje dok ne puste opticki signal(sve uradjeno i meren signal a sto ga ne pustaju ne znam).
 

Prilozi

  • 2021-05-07 07_44_12-.png
    2021-05-07 07_44_12-.png
    3.7 KB · Pregleda: 124
Tu mozes 100/10Mbps na VDSL-u bez problema.
 
Danas sam potpisao ugovor za 100/10, dok sam do sada koristio 50/8 sa realnom brzinom za taj paket. Novo stanje je nekih ~60/9.70 (upload je rekao bih normalan). Naravno oni su mi sami nudili i rekli su da imam tehnicke mogucnosti. Prijavio sam problem, ali me u medjuvremenu zanima vase misljenje, da li su me samo nauvkli na novi ugovor ili zaista imam mogucnosti i neka je smetnja u pitanju...
 

Prilozi

  • Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    28.4 KB · Pregleda: 102
Danas sam potpisao ugovor za 100/10, dok sam do sada koristio 50/8 sa realnom brzinom za taj paket. Novo stanje je nekih ~60/9.70 (upload je rekao bih normalan). Naravno oni su mi sami nudili i rekli su da imam tehnicke mogucnosti. Prijavio sam problem, ali me u medjuvremenu zanima vase misljenje, da li su me samo nauvkli na novi ugovor ili zaista imam mogucnosti i neka je smetnja u pitanju...
Prema parametrima iz rutera, max brzina je 75Mbps, naravno to je procena rutera. Možda bi mogli da puste 65Mbps, ali to bi bio plafon. Jedino da se pregleda instalacija od njihovog ormarića u zgradi, ili bandere do stana, tj kuće, pa da se malo poboljšaju parametri. U poslovnici imaju tačan podatak o udaljenosti od centrale, neki limit je oko 400 metara od centrale za 100Mbps ako je parica idealna. Ja sam na 470 metara imao 89/9.5Mbps ali sa nestabilnom konekcijom.
 
Hvala na odgovoru. Videcu sta kazu kad me budu zvali i da li moze da se resi. U slucaju da ne mogu da rese, da li cu moci da se vratim na 50 i ponovo promenim ugovor? Nije fora da placam nesto sto ne mogu da izvucem, a ponavljam, sami su rekli da ima tehnickih mogucnosti...
 
Pa vidiš i sam da ti je otvoreno samo 63 i nešto. Nisu ti otvorili download 100. Ja mislim da ti nemaš uslova jer sa Noise margine od 6 pokazuje da bi maksimalno mogao da izvuče 75, ali onda bi se Noise Margine srozao. Ionako ti je jedva 6 što je na granici normalnog funkcionisanja DSL-a. Ukratko, nasamarili su te.
 
Pa nisu ga nasamarili koliko su nesposobni. Mogu da mu stave Interleave profil, INP 7/2 i da skrsti kućnu instalaciju na metar-dva upredenog kabla, i mogao bi 80 Mbps da izgura. Naravno ping bi bio 16-20ms umesto 7-10ms koliko verovatno sad ima. A može i da raskine ugovor jer ne pružaju 80% od ugovorenog protoka osim za bežično prenos mereno prosečno u toku meseca jer je linija setovana na manje od 80 Mbps. I onda može opet da sklopi 50/8 Mbps kao novi korisnik. A može i da traži G.INP+Interleave DS 3k US 500 i da mu stave na liniju auto negotiation pa će oprema sama da pusti maksimum i da to dogovara u toku dana. Mana je što može da se desi prekid jednom u par dana kad pada kiša ili postoje neke RF smetnje pa onda oprema dogovori manju brzinu dok ne restartuješ modem. Tako su meni sad skoro uradili, modem brlja od 28 Mbps do 32 Mbps na 1250 metara istrulele parice. Godinama je bio Fast profil i radilo je ok 20/2 Mbps ali više nije moglo, počelo je da prekida i da se margina sa 7 dB srozava na 6 dB ili manje. Sad je 8.5-9dB sa G.INP profilom.
 
Presao sam sa matorog ADSL-a na VDSL2 danas, umesto ~13.5mbit imam ~19mbit.

Ima li poente da ih cimam da isprobaju brzi paket?
InZ4jDi.png


Zanimljivbo je da mi je downstream attuenation bio 14-14.5 dok sam bio na ADSL.
 
Nema poente i brže od toga što su ti pustili neće da može. I sad imaš previše downstream CRC greška za samo 3-4 sata konekcije.
 
Posle dve zatvorene prijave i nakon sto me niko nije zvao, pozovem ih po treci put, da bih cuo kako nema tehnickih mogucnosti jer sam udaljen 600+ metara od centrale.

Fino sam ih napusio sto su mi uopste nudili 100 mbit, iako znam da nista time necu postici.

Ostaje mi da odem u poslovnicu, trazim raskid i umanjenje racuna.

Svakako Vam hvala na odgovorima.
 
Da li je moguće uzeti samo VDSL net kod Telekoma, bez fiksne telefonije?
Preciznije, da li je ovo sve što se plaća?
Na primer NET 50, 1799 dinara?
Imam BOX 3, 1.7. mi ističe ugovorna obaveza.
 
Znači moram da platim tih 1799 za net + 659 za fiksni mesečno ili
da uzmem BOX 2 (fiksna+net) 2359 dinara?
Nigde kod tih kućnih NET paketa ne piše da se plaća i fiksna.
 
Kod Telekoma je uslov aktivna fiksna linija, npr. kod m:tel R. Srpske mogao je da se dobije internet bez fiksnog telefona.......ne znam da li je i sada tako.
Razlika u ceni ti je 99 din.
 
Nazad
Vrh Dno