Šta je novo?

TP-Link TL-WR741ND, 743ND ili 841ND?

dexy-sexy

Slavan
Učlanjen(a)
29.11.2008
Poruke
51
Poena
310
Potreban mi je Wi-Fi ruter za kućnu upotrebu, jedan računar koji bi kablom bio povezan, par telefona i laptop za bežično povezivanje.
Pošto nisam siguran kako će signal da se probija kroz dva do tri zida u mom stanu, planiram da uzmem ruter koji ima odvojivu antenu, kako bih eventualno mogao uzeti jaču, pa čak i sa produžnim kablom kako bih je smestio u susednu prostoriju radi bolje pokrivenosti stana.
Takođe mi je bitno da ima QoS kako bih mogao da obezbedim nesmetano igranje CS-a bez laga na računaru kada se drugi korisnici konektuju na net.
Tri modela koja sam naveo su cenovno slični, ali iskren da budem nisam siguran u čemu su njihove suštinske razlike i koji je najbolji?
Da li postoje neki problemi sa nekim od ovih modela tipa da često puca veza, da zablokira pa da mora da se restartuje i slično?

Naravno, postoji i četvrta opcija, da se obratim našem članu zooro gde bih mogao za sličan novac kupiti ruter koji bi zadovoljio ove uslove, ali bih pre svega voleo da čujem savete za gornja tri modela.
 
To sa antenama batali odmah da ti kazem. Razlika u njima je sto je jedino 841 punokrvni N ruter dok su 741 i 743 N lite. Znaci 841 je 300mbps a ovi drugi 150, takodje 841 ima bolju pokrivenost signalom bas zbog dve antene i 2x2 mimo. Ako ces antene skidati i nositi ih u drugu prostoriju to stvarno batali jer ruter simultano koristi obe amtene kako za tx rx tako i za otklanjanje smetnji nastale reflekaijom signala od zidova, zato i stoje na tom razmaku od nekih ~15-20 cm jer tolika je i talasna duzina signala na 2.4ghz.
Sto se tice QOS oni ga poseduju ali ti to nece bas tako dobro raditi za prioretizaciju saobracaja jedino za bandwith kontrolu. Msm imaju sva tri i prioritete po portovima ali nisam bas preterano odusevljen kako to sve radi. Bandwith managment sa druge strane radi super. Ako ces iole dobar qos moraces ici sa mikrotikom.
 
Pa ako mislis da vuces antenu u drugu sobu onda 841 otpada, jer on ima 2 antene, a izmedju 743 i 741 zavisi da li ce ti nekad zatrebati client mod (da ti se ruter kaci na wifi) ili samo da deli tvoj net po stanu, u tom slucaju 743 ima client mod a 741 nema ali msm da ima nesto bogatije opcije i zntno jeftiniji, i napomenuo bih da 841 baca malo bolje signal od navedena dva, ako se koriste sa standardnim antenama.
 
Razlog zašto pominjem izmeštanje antene jeste taj što je soba u kojoj je ruter na jednom kraju stana a laptop koji bi koristio na drugom kraju, ukupno oko 10-12 metara razdaljine uz dva zida između. Ukoliko ruter koji uzmem ne bi mogao da pokrije taj prostor po defaultu, onda bih uzeo jaču eksternu antenu sa produžnim kablom i smestio je u prostoriju između ove dve sobe. To je generalno ideja.

Ne znam da li sam dobro razumeo za 841ND, ali ukoliko bih sa njim morao da izmeštam antenu, onda bih morao obe da izmestim i da zadržim isto rastojanje između njih na novoj poziciji kao što je na samom ruteru, dakle tih nekih 15-20cm?
 
Pa jednostavnije je da uzmes utp kabal i izmsetis ceo ruter u tu sobu.
 
Moj brat koristi 841ND i to mu ruter stoji na spratu zbog kompa, a lap top koristi dole. Ima odlicnu pokrivenist i uvek pun signal. Tako da ako uzmes njega neces imati problema sa pokrivenoscu, bez obzira sto ce ti lap top biti udaljen nekih 12m. Takodje ako ti bude slabiji signal uvek mozes da mu stavis jace antenice od 7dbi i onda tek neces imati problema. ;) Ili mozes da uzmes kao sto rece @Overkill 941ND, ali razlika je samo sto ovaj ima tri antene, a 841ND dve.
 
841ND da li će nešto smetati ako na jednom ulazu stavim antenu sa kablom od 8db koja će primati wi-fi signal, a druga da ostane od 5db kojom bih šerovao po stanu?
Tj da li obe antene rade u isto vreme oba posla i primanje i predaju signala?
 
Ja koristim 841HP sa jednom spoljnom i jednom njegovom, internom antenom. Radi.

Sent from my Redmi 8 using Tapatalk
 
ok. Hvala na odgovoru. Ostaje da im uporedim osobine tj specifikacije koje imaju.
 
Nazad
Vrh Dno