Šta je novo?

D3 kuća (SBB)

marko_n

Slavan
Učlanjen(a)
28.02.2006
Poruke
2,313
Poena
380
SBB u okviru svojih paketa nudi multi room uslugu, ali nakon posete njihovih montera rečeno mi je da ne mogu da upare dva ista 4682DVB, te su da bi ispunili uslugu doneli neki stari risiver koji ima samo analogne izlaze (antena, skart, činč).

Da li je neko uspeo da dobije uslugu D3 kuća sa dva uređaja koji poseduju HDMI izlaze? Ako je odgovor potvrdan, koji je konkretno drugi uređaj (pored 4682DVB)?
 
SBB u okviru svojih paketa nudi multi room uslugu, ali nakon posete njihovih montera rečeno mi je da ne mogu da upare dva ista 4682DVB, te su da bi ispunili uslugu doneli neki stari risiver koji ima samo analogne izlaze (antena, skart, činč).

Da li je neko uspeo da dobije uslugu D3 kuća sa dva uređaja koji poseduju HDMI izlaze? Ako je odgovor potvrdan, koji je konkretno drugi uređaj (pored 4682DVB)?

Meni radi sa D3 HDVR(risiver sa HDom) kao master u kobinaciji sa D3 risiverom(isti takav samo nema funkciju snimanja). Oba su starije verzije V1 i imaju HDMI izlaze. Ne znam napamet modele, mogu da pogledam kasnije. Inače nemoguće je upariti dva identična risivera bar kod starijih modela.
 
Poslednja izmena:
OK, dakle moguće je, samo treba da im iskukam odgovarajući uređaj. :)

Da li je jedina opcija da risiveri budu povezani ethernet kablom ili postoji mogućnost da se i drugom risiveru iz splitera direktno dovede signal coax kablom? Pitam jer su mi dve sobe gde su LCDovi max udaljene u stanu i morao bih da razvlačim 30m kabla i bušim 2 zida.

Takođe mi pored dva LCDa treba i jedan analogni TV. Da li mogu bez posledica po signal spliter sa 2 izlaza da zamenim sa spliterom sa 3 izlaza i da od toga jedan ide direktno u analogni TV, drugi u kablovski modem, a treći u "master" risiver? Ako ovo može, da li neko zna kojih karakteristika tačno spliter da kupim? (cilj ovoga je da izbegnem razvlačenje coax kabla od master risivera nazad do analognog TVa i bušenje još jedne rupe u zidu)
 
Poslednja izmena:
Za multi-room uslugu, tvrde da receiveri moraju da budu povezani ethernet vezom (+ svaki receiver mora da bude povezan i na koaksijalni kabel).

Ukoliko ti povezivanje putem ethernet-a pravi problem, mozes da probas sa Powerline Ethernet adapterima. SBB nudi ovu uslugu, tj. prodaje ti par adaptera za oko 5500RSD. Naravno, ove adaptere mozes i sam da kupis, ili da pozajmis od nekoga, da vidis kako ce raditi kod tebe.

Svaki spliter i svako racvanje signala unosi dodatno slabljenje. Da li ce ti novi spliter napraviti probleme ili ne, zavisi od nivoa signala koji do njega dolazi kao i od kvaliteta samog splitera. U principu, izlaz vise ne bi trebao da pravi smetnje, ali dok ne probas niko ne moze da ti kaze sa sigurnoscu.

Pozdrav
 
Da li je jedina opcija da risiveri budu povezani ethernet kablom ili postoji mogućnost da se i drugom risiveru iz splitera direktno dovede signal coax kablom? Pitam jer su mi dve sobe gde su LCDovi max udaljene u stanu i morao bih da razvlačim 30m kabla i bušim 2 zida.

Takođe mi pored dva LCDa treba i jedan analogni TV. Da li mogu bez posledica po signal spliter sa 2 izlaza da zamenim sa spliterom sa 3 izlaza i da od toga jedan ide direktno u analogni TV, drugi u kablovski modem, a treći u "master" risiver? Ako ovo može, da li neko zna kojih karakteristika tačno spliter da kupim? (cilj ovoga je da izbegnem razvlačenje coax kabla od master risivera nazad do analognog TVa i bušenje još jedne rupe u zidu)

Receiveri moraju da imaju pored koaxa i vezu preko mrežnog kabla u isto vreme. U suštini je moguće da odradiš to sa 1/3 spliterom a isto tako ovi risiveri(u mom slučaju i master i slave) imaju i koax izlaz tako da signal sa jednog od njih možeš proslediti kablom i bez splitera, odnosno možeš koristiti 1/2 spliter. SBB ima jako kvalitetne splitere, koje inače rade odvajanje signala za tv i za net.
 
Poslednja izmena:
E hebo ih multi room ako treba štrik od kablova da razvučem po stanu, taman da žena ima gde da kači veš tokom jeseni i zime. :d Mislio sam da je potrebna samo ethernet konekcija između dva risivera, ako ide i coax, pa to je još 30m kabla i još veća rupčaga u zida, a već jedan kabl ide okolo ulaznih vrata stana, sad bi morala još dva (UTP + coax). Razumem da risiver ima coax izlaz koji može da se prosledi na drugi uređaj, ali mi je zgodnije da se iz splitera, koji je u predsoblju, razvede u tri sobe po jedan kabl, umesto da se iz jedne sobe vuče do risivera, pa onda od tog risivera kroz ceo stan nazad do drugog, mada kad već ide UTP, može i coax, ne znam, nisam pametan, ali mi se uopšte ne dopada kako je ovo predviđeno da radi.

BTW Zvao SBB centralu, kažu da oni moraju da dobiju nalog iz mog mesta da je potreban određeni risiver i da ne postoji drugi način. Sa druge strane, ovde kod mene kažu da od risivera sa HDMI izlazom trenutno imaju samo Cisco 4682DVB i da dva takva ne mogu da rade zajedno, a da druge uređaje sa HDMI konekcijom nemaju i neće imati, osim ako eventualno neko ne raskine ugovor i vrati im uređaj.


Za multi-room uslugu, tvrde da receiveri moraju da budu povezani ethernet vezom (+ svaki receiver mora da bude povezan i na koaksijalni kabel).

Ukoliko ti povezivanje putem ethernet-a pravi problem, mozes da probas sa Powerline Ethernet adapterima. SBB nudi ovu uslugu, tj. prodaje ti par adaptera za oko 5500RSD

Hvala za info, ali ovo mi nekako nema smisla, pući para za te adaptere, a svakako mora coax da se razvlači, da ne mora coax, pa još i ajde de. :)
 
Poslednja izmena:
Inače, probao sam nešto, da na coax out risivera priključim modem - ne radi! To me navodi na zaključak da je taj izlaz filtriran i da on služi da se prosledi samo signal za analognu televiziju, što me dalje navodi na zaključak da je coax veza između master-slave risivera potrebna samo da bi na slave-u bilo moguće koristiti i analogni signal (tv), što meni nije potrebno na slave risiveru.

Ako bi neko mogao, kome radi D3 kuća, da otkači coax kabl sa slave risivera i da proveri da li slave i dalje korektno reprodukuje kanale iz paketa?
 
Poslednja izmena:
Mora da bude i master i slave resiver povezani na koaksijalan kabl, jer preko njega se dobija digitalni signal, svaki D3 resiver se posebno aktivira u centrali! Ethernet sluzi iskljucivo i samo za proveru da li je master povezan za slave-om radi sprecavanja sloupotrebe: Ja uzmem dva resivera jedan ostavim sebi drugi dam rodjaku/komsiji i on ima sve moje pakete, podelimo racun i svi srecni! Nadam se da si sada shvatio.

P.S. Molim moderatore da spoje ovu temu i temu "Nema signala pomoću HDMI (LG TV i Cisco 4682DVB)" sa D3 - Digitalna tv (SBB), jer svuda pricamo o D3-u, a rasplinjavamo se na 3 razlicite teme. Hvala.
 
Poslednja izmena:
Namerno sam otvorio ovu temu da ne offtopikujemo u toj temi koja mi deluje kao tema za generalnu diskusiju o D3, dok se ove dve odnose na konkretnu problematiku, tako da bolje da ne spajaju, ali kako god. :)

OK, onda se filtrira samo data opseg, a digitalni tv signal prolazi, loše sam pretpostavio. Hvala što si mi razjasnio čemu služi ethernet, i sad mi je tek smešno, dakle jedini smisao 30m UTP kabla je da provere da li su uređaji na istoj lokaciji? :d Pa šta me sprečava da komšiji iznad/pored provučem UTP kabl ili da napravimo neku bridžovanu wireless konekciju... jača zaštita. :) Logičnije bi mi bilo da se uređaji upare preko bluetootha ili neke Cisco-ve vlasničke wireless konekcija koja ima indoor domet.
 
Poslednja izmena:
marko_n Moj drugar je dobio dva identicna risivera i to Cisco 4682DVB kad je uzeo paket hd mix hit i multi room tako da njihova prica da ne mogu da rade dva identicna risivera ne pije vodu.Jednostavno serviser mu je doneo dva ista risivera i spojio ih.Jedan je master a drugi je slave.To je serviser ispodesavao kod njega na samim risiverima.Drugar inace zivi u batajnici.
Drugi moj drugar je imao problem da dobije dva ista cisco 4682dvb risivera.Dali mu jedan novi 4682dvb koji je spojio na lcd tv a drugi mu ostavili stari.Kad je zatrazio jos jedan 4682dvb rekli mu da na crt televizoru on ne moze da pusti hd sportske kanale preko skarta,nego jedino preko hdmi kabla.Ja pitao drugara iz batajnice koji je dobio dva cisco 4682dvb i na oba nakacio crt televizore i kaze da mu rade preko skarta hd sportski kanali.Naravno zbog tv-a nije hd rezolucija ali risiver pusta sliku do tv-a.A meni covek koji radi za sbb u kralja petra rekao da preko 4682dvb risivera kada se veze skart kablom ne moze da se gledaju sportski hd kanali iz paketa hd mix hit.Sto je jos jedna neistina.Licno mi drugar potvrdio da moze.Tako da u sbb-u ili se prave ludi ili pojma sa zivotom nemaju.
Trazi ti slobodno jos jedan risiver koji ima hdmi izlaz ako si na hd mix hit ili plus paketu.Moraju da ti daju.Kazi da i na drugom tv-u hoces da gledas hd sportske kanale a za tu uslugu ti je potreban risiver koji ima hdmi out.
Moras malo vise da im dosadjujes.
 
Poslednja izmena:
Veruj mi da jesam, zvao i u lokalu i centralu, pisao mejl, međutim ništa jer svaka strana prebacuje na onu drugu. Insistirao sam kad je monter bio da instalira još jedan 4682DVB, ali je odbio uz priču da "to i može nekako da radi, ali adminima u centralni stalno stvara probleme jer izbacuje grešku".

Iskreno i nisam neki TV manijak, ovo više radim zbog ostalih ukućana, meni je net dovoljan, ali bi mi dobro došlo da mogu da pustim na drugom TVu ponekad neki sportski prenos kad klinci i žena okupiraju ostale televizore. Na kraju krajeva usluga D3 kuća ide u sklopu paketa i hoću da mi je uvedu pa makar ne imao nijedan TV u kući. :D Takav sam, kad naiđem na otpor i neprofesionalizam, smaraću ih dok ne isteram svoje. Otvorio sam temu, između ostalog, da čujem koji je najbolji način, ako je neko imao sličnu situaciju.
 
@marko_n

Meni upravo sutra popodne dolaze da povežu još jedan HD risiver pa ću napisati kako je prošlo i koji su mi risiver doneli. Ugovor za HD Mix uslugu sam potpisao u subotu 22.09.2012 i tada su mi instalirali Cisco 4682DVB odnosno D3 2.0 kako oni vole da ga zovu. Dan ranije kada su me zvali da zakažu dolazak rekli su da imaju samo jedan HD risiver za sada i da li mogu da dođu, naravno nije bio nikakav problem i prihvatio sam. Za drugi risiver su mi rekli uskoro i evo sutra popodne dolaze. Što se tvojih pitanja tiče moram nešto da ti napomenem, izvini ako sam te nešto pogrešno razumeo. Naime stalno spominješ i koaksijalni kabal kojim se spajaju risiveri, pazi prvo ja pretpostavljam da si ti njihov korisnik već, i da su ti povezani televizori na analognu kablovsku, samim tim tebi od jednog do drugog risivera treba samo lan kabal a ne i koaksijalni. Ako nisi korisnik njihove analogne kablovske tebi opet koaksijalni kabal ide do oba risivera ali pri tom nema veze jedan sa drugim, idu iz istog izvora van kuće ili stana ali odlaze svaki svojim putem u različite sobe, a jedini kabal koji ide od risivera do risivera je lan.

Takođe moram da kažem još jednu stvar a to je da neko ko ima CRT televizore a uzima HD pakete jednostavno nije fer, ljudi koji imaju HD televizore su na čekanju zbog nedovoljnog broja HD risivera i SBB bi morao svakako da obrati pažnju na to, mada opet kapiram njima je bitno da se potpiše ugovor i da se redovno plaća a druga strana i ne mora uopšte da koristi njihove usluge, ipak ima nešto kada je firma na dobrom glasu, ima dobar marketing...tome svakako neće doprineti dugotrajno čekanje na HD risivere.
 
Ako nisi korisnik njihove analogne kablovske tebi opet koaksijalni kabal ide do oba risivera ali pri tom nema veze jedan sa drugim, idu iz istog izvora van kuće ili stana ali odlaze svaki svojim putem u različite sobe, a jedini kabal koji ide od risivera do risivera je lan.

Problem je što je potrebno povezati 2 risivera (za LCD), 1 modem i 1 crt. Spliter ima dva izlaza, jedan ide u modem, drugi u D3 risiver. Ako kupim spliter sa tri izlaza, pa da jedan ide na modem, a preostala dva na D3 risivere, ostaje problem trećeg tv-a kojem treba dovesti analogni signal, sa coax izlaza jednog od D3 risivera, ili pak analogni TV spojiti direktno na spliter, a D3 risivere povezati međusobno i coax kablom. Idealno bi bilo da nađem spliter sa 4 izlaza (2xD3, 1xmodem, 1xTV), ali mi rekoše da ću teško naći takav spliter zadovoljavajućih karakteristika, a da oni ovde u SBBu nemaju ni splitere sa 3 izlaza.

Inače, novi sam korisnik i to trenutno nije adekvatno povezano, samo su uveli u stan i to je sve u predsoblju, a ja sam nešto za privremeno razvukao kablove nadajući se, kad donesu drugi d3 risiver multi room, da će sve to lepo povezati kako treba, zameniti spliter, probušiti rupe gde treba, a na kraju ću izgleda sve to morati ja da radim. :S:
 
U principu svakako ćeš ti to sam uraditi bolje nego oni, tako da...:D
 
Ma naravno, sam ću razvući kablove, samo da nađem da kupim odgovarajući spliter...

Javi kako je prošlo kod tebe. :)
 
Ja sam trenutno na mix paketu i imam net od 16/1,5 mb/s.Za nas ne vazi ovaj hd mix hit paket.Mislim mogao bih da se prijavim ali bi mi net spustili na 10/1 mb/s sto mi ne odgovara.Meni su rekli ako hocu da zadrzim ovu brzinu da uzmem super hd mix paket ali mi je to preskupo.Tako da sam za sada odustao od promene paketa i multiroom-a.Razmisljao sam da ukljucim hd paket.Znaci da mi zamene moj postojeci stari risiver cisco z3375dvb za cisco 4682dvb i da ukljucim kompletan hd paket koji kosta 400 dinara.Morao bih da potpisem ugovor na dve godine da mi ne bi naplacivali rentu risivera plus jednu taksu od dve hiljade dinara.Mislim da mi je to bolja varijanta nego da idem na super hd mix pakete koji su dosta skuplji.Znam da ne bih imao multi room ali sestra ionako slabo gleda tv a wireles ruter vec imam tako da mi to nije prioritet.
Da li vi mislite da mi je ovo dobra kombinacija da se prijavim za hd paket i da dobijem hd risiver cisco 4682dvb za 400 dinara vise nego sto sada placam uz naravno potpisan ugovor na dve godine?Inace imam lcd od 40 incha model samsung LE40F86BDX koji je full hd i radi na rezoluciji 1920x1080.
Da li moze neko ko ima ovaj hd risiver da mi kaze kada je vezano hdmi kablom da li je kvalitet digitalnih kanala bolji nego kada je vezan skartom preko starog risivera koji nije hd?Ima li razlike u kvalitetu slike ili nema?Znam da hd kanali izgledaju dosta dobro ali me interesuje da li je kvalitetnija digitalna slika na novom hd risiveru u odnosu na stari koji je vezivan preko skarta?
 
Naravno da je bolja slika SD kanala na novom resiveru 2.0 jer je vezana HDMI kablom a sam resiver radi upscale svih kanala na 1080i, nisu dobri kao HD kanali, ali su mnogo bolji nego sto je bilo kada je povezano scartom! S druge strane HD kanali su savrseni, i imaju najbolju HD ponudu kanala u zemlji!
 
Meni nije jasno zašto se analogni izlazi/ulazi uopšte ugrađuju u uređaje novije generacije (i tv i risivere), to je već tehnologija za muzej. Bolje da umesto toga ugrade koji HDMI, USB ili mrežni port više. :)

Inače, izgleda da ću danas dobiti drugi uređaj sa HDMI, bitno je biti dosadan. :D

@bojke1
Ne znam kako je moguće da kod tvog drugara rade dva 4682DVB, dobio sam info od 3 različite osobe iz SBBa da to ne radi dobro, da su pokušali, ali da posle kraćeg vremena slave risiver ispadne iz funkcije i onda mora da se cima tehnička podrška i zato to više ne rade. Možda će novi fw ispraviti stvar.
 
Poslednja izmena:
Znaci isplati se da ih zovem i uzmem taj hd paket?Jedino sto me kopka je to sto mora da se potpise ugovor na dve godine da ne bih placao risiver.Ne znam da li ce biti neka akcija do nove godine u vidu nekih novih paketa?Mislim prvenstveno na tv kanale,da li ce mozda pustiti hd mix pakete ali sa brzim netom od 10/1.Internetom za zadovoljan kako radi.
Naravno da je bolja slika SD kanala na novom resiveru 2.0 jer je vezana HDMI kablom a sam resiver radi upscale svih kanala na 1080i, nisu dobri kao HD kanali, ali su mnogo bolji nego sto je bilo kada je povezano scartom! S druge strane HD kanali su savrseni, i imaju najbolju HD ponudu kanala u zemlji!
 
@nenadjow

Ja nisam zadovoljan kako izgledaju SD kanali, sa HD kanalima sam prezadovoljan. Doduše ja od SD kanala gledam samo MTV Dance, Rock, Hits, VH i VH Classic, Eurosport 1 i 2 pa slika dosta zavisi od spota do spota koji se emituje ili od sportskog prenosa, tako da nisam baš merodavan da ocenjujem kvalitet SD kanala. Takođe verovatno je tu i subjektivni uticaj kada se prelazi sa gledanja HD kanala na SD kanale. :D Ako ti nije problem zamolio bih te da mi kažeš koje su tvoje vrednosti S/N ratio (kod mene trenutno 2885), Ber (kod mene 0), Kvalitet signala (kod mene trenutno 75), Jačina signala (kod mene trenutno 25), Prekid u prenosu (kod mene trenutno 0). Hvala ti unapred na odgovoru!
 
Ove vrednosti zavise od kanala do kanala, napr na Nick HD su sledece: SN ratio 4037, BER 0, Signal quality 76, strength 26, Error packets 0. Ne znam da li si imao iskustva sa SD resiverom i scartom, u odnosu na njega slika SD kanala preko 2.0 resivera je jedno 40% bolja, nema vestacke ostrine, probijanja kontrasta, krzave slike, jer 2.0 resiver preradjuje sliku i izvlaci maximum iz nje! Nisu svi SD kanali dobri, one koje bih izdvojio su: Prva, RTL, BBC news, slika je skoro kao HD. Dosta ima i uticaja da je kanal 16:9, i iskoricsenje svih pixela u 576i slici.
 
Ok, pretpostavljao sam da je tako. Hvala ti još jednom na brzom odgovoru!
 
SBB u okviru svojih paketa nudi multi room uslugu, ali nakon posete njihovih montera rečeno mi je da ne mogu da upare dva ista 4682DVB, te su da bi ispunili uslugu doneli neki stari risiver koji ima samo analogne izlaze (antena, skart, činč).

Da li je neko uspeo da dobije uslugu D3 kuća sa dva uređaja koji poseduju HDMI izlaze? Ako je odgovor potvrdan, koji je konkretno drugi uređaj (pored 4682DVB)?

Ja sam dobio: master je naravno 4682DVB, a lave je Z4398. Već sam pisao u temi problem LG TV i HDMI izlaz, ali nije naodmet da pomenem: prvo, UTP kablom sam povezao master i slave samo za startovanjem, potom isključio a i na slave imam iste kanale kao i na amsteru (pojma nemam zašto je tako, ali je tako). A drugo: obzirom da imam LG TV koji nije kompatibilan sa 4862DVB za HDMI izlaz, slave sada je povezan na LG TV putem HDMI i jednim udarcem ubijene dve muzve, i radi HDMI veza i imam sve kanale kao i master + od pre 2 dana novi firmware za Z4398, tako da sve ima kao i taj "famozni" 4682.

Moje iskustvo, ne znam da li je kod drugih identična situacija.
 
Meni su danas doneli Z4398, sve je od kablova razvučeno kako treba, što se toga tiče - sve OK.

Nego imam drugi problem, a to je spliter. Kupio sam spliter sa tri izlaza (tražio da mi daju najkvalitetniji koji su imali) i povezao na sledeći način:
glavni vod ulazi spliter sa dva izlaza koji je ugradio SBB, na jedan izlaz je povezan kablovski modem, na drugi novi spliter sa 3 izlaza. Na ta tri izlaza su povezani 2xD3 i 1xCRT. Slika secka na oba, na Z4398 dosta kanala fali.

Probao sam i da obrnem, da prvo ide spliter sa tri izlaza, pa na njega da nakačim ovaj sa dva, probao sam bar 20 različitih kombinacija i jednostavno neće da radi, taj spliter koji sam ja kupio (5-1000MHz) jednostavno nije ni približno dobar kao ovaj SBBov. Čak i kad povežem glavni vod u taj spliter sa tri izlaza, a na izlaze 2xD3 i 1xmodem, slika ponekad secka i brljavi.

OK, čak i da izbacim analogni TV iz kombinacije, fali mi jedan izlaz jer su mi potrebna 2 za D3 uređaje i 1 za modem, a SBBov spliter ima dva izlaza. Da li su vama, kada su uvodili multi room dali spliter sa tri izlaza ili su dodali još jedan sa dva ili kako je već povezano??
 
Poslednja izmena:
Imaš veliko slabljenje signala, dva razdelnika se nikada ne povezuju jedan na drugi. Znači ili da ti stave rascep sa manjim slabljenjem kako bi dobio jači signal ili da poiačaju signal na linijskom pojačalu, ali ako si u zgradi to neće baš tako lako ići. Kao što sam i napomenuo u gornjem postu treba samo SBBove razdelnike koristiti. Inače ja još nisam video da je SBB nekome ugradio 1/3 razdelnik...
 
Vlado pa kako onda to povezati (koristeći samo SBB opremu)?

Iz predsoblja u svaku sobu ide coax kabl, dakle tu je račvanje. Potrebno je na najmanje tri izlaza podeliti glavni vod (2xD3, 1xmodem). Da li postoji način ako izuzmemo razvlačenje coax kabla od jednog do drugog D3 uređaja?
 
Poslednja izmena:
Tesko, ali nije i nemoguće, bitna je jačina signala koja stiže do D3 risivera. Možda da probaš sa 2 x1/2 SBBova splitera. Vodi računa da postoje 2 tipa, jedan koji odvaja net i tv signal i drugi klasični koji propušta ceo frekventni opseg, bez filtera...
 
Poslednja izmena:
Kad se koristi samo SBB spliter (koji je inače bez filtera na oba izlaza daje ceo opseg), sve fercera besprekorno, npr. 2xD3 ili 1xD3+1xmodem, ali čim u priču ubacim ovaj spliter koji sam kupio, problema tona, slika seck, modem gubi konekciju... Taj 1/3 oslabi signal prilično i samo kada je on sam povezan (bez 1/2 splitera), a takođe daje ceo opseg na sva tri izlaza.

Ništa, tražiću od SBBa još jedan 1/2 spliter, pa da probam tako.
 
Poslednja izmena:
Pa najbolje da prijavis reklamaciju sbb-u da ti slika secka na risiverima.Pa kad dodje serviser njemu objasni koji ti je problem pa ce on probati da resi.
 
Nazad
Vrh Dno