Šta je novo?

MTS Telekom ADSL

Ja sam takođe u SU, tražio sam da mi provere mogućnost priključenja na optičku infrastrukturu, kućni priključak. Kontaktirao me je neko iz Telekoma i na osnovu toga sam napisao molbu radi priključenja. Dobio sam email da je molba prosleđena odgovarajućoj službi, sada sam na čekanju (desetak dana već). Mada mi je rekao lik da je to prednost što je kuća u pitanju pošto nema potrebe da se čeka saglasnost kao u slučaju kada su zgrade u pitanju.
Poslao sam ti broj u Inbox
 
Ja sam takođe u SU, tražio sam da mi provere mogućnost priključenja na optičku infrastrukturu, kućni priključak. Kontaktirao me je neko iz Telekoma i na osnovu toga sam napisao molbu radi priključenja. Dobio sam email da je molba prosleđena odgovarajućoj službi, sada sam na čekanju (desetak dana već). Mada mi je rekao lik da je to prednost što je kuća u pitanju pošto nema potrebe da se čeka saglasnost kao u slučaju kada su zgrade u pitanju.
Ja sam pre par nedelja ( skoro 2 meseca) takodje na njihovom sajtu podneo zahtev za proveru,nakon par sati au me kontaktirali da pitaju za detalje moje lokacije. Rekli su da u tom trenutku nemam nacina za pristup preko optike ali da su poslali zahtev za prikljucenje, i to je to. Od tad me nisu ni zvali niti su mi javili niti vidim neke sanse za prikljucenje.
 
Ja sam pre par nedelja ( skoro 2 meseca) takodje na njihovom sajtu podneo zahtev za proveru,nakon par sati au me kontaktirali da pitaju za detalje moje lokacije. Rekli su da u tom trenutku nemam nacina za pristup preko optike ali da su poslali zahtev za prikljucenje, i to je to. Od tad me nisu ni zvali niti su mi javili niti vidim neke sanse za prikljucenje.
NIje dobro tako jer tamo rade ljudi koji pogledaju samo u sistemu ne znaju mrežu napamet uvek je bolje iči preko tehničara ili nekog prodavca jer bolje poznaju mreže od nekog čike iz KC-a pposlao sam ti broj pa se javi dečku daće ti precizan odgovor
 
Imam H168n ruter, i WiFi mi odnedavno skoro pa ne radi na njemu. 50/8 mi je brzina neta, ali WiFi je tipa 2/0.8 u poslednje vreme.
Imam čak i manje uređaja nakačenih, pa bih probao fabrički reset.

Pitanje - ako ga fabrički resetujem preko onog malog dugmeta i čačkalice, da li će ostati MTS podešavanja ili će se nešto zabrljati?
Znam da neće ostati moja podešavanja (ime i šifra WiFi-a), ali me zanimaju ovi glavni parametri.
 
Imam H168n ruter, i WiFi mi odnedavno skoro pa ne radi na njemu. 50/8 mi je brzina neta, ali WiFi je tipa 2/0.8 u poslednje vreme.
Imam čak i manje uređaja nakačenih, pa bih probao fabrički reset.

Pitanje - ako ga fabrički resetujem preko onog malog dugmeta i čačkalice, da li će ostati MTS podešavanja ili će se nešto zabrljati?
Znam da neće ostati moja podešavanja (ime i šifra WiFi-a), ali me zanimaju ovi glavni parametri.
Bice kao kada si dobio novi ruter od MTS-a,njihova podesavanja ostaju jer je to ipak njihov ruter ;) . Sto se tice WIFI brzine tu ima mnogo faktora sto zna da utice nabrzinu. Probaj da promenis kanal emitovanja signala. Preporucujem ti da skines neki od programa za proveru dostupnih WIFI mreza koji imaju mogucnost prikaza kanala na kojem se emituju svaki od dostupnih SSID-a ( wifi pristupne tacke) i da tvoj WIFI signal promenis na taj kanal na kojem se najmanje emituju svi dostupni SSID (wifi pristupne tacke) tj ukratko receno da prebacis na taj na kojem se najmanje emituju ostale mreze

Screenshot_5.png
 
Bice kao kada si dobio novi ruter od MTS-a,njihova podesavanja ostaju jer je to ipak njihov ruter ;) . Sto se tice WIFI brzine tu ima mnogo faktora sto zna da utice nabrzinu. Probaj da promenis kanal emitovanja signala. Preporucujem ti da skines neki od programa za proveru dostupnih WIFI mreza koji imaju mogucnost prikaza kanala na kojem se emituju svaki od dostupnih SSID-a ( wifi pristupne tacke) i da tvoj WIFI signal promenis na taj kanal na kojem se najmanje emituju svi dostupni SSID (wifi pristupne tacke) tj ukratko receno da prebacis na taj na kojem se najmanje emituju ostale mreze

Pogledajte prilog 431183

Probao sam 11 i 13 kanale (to mi WiFi Analyzer pokazuje kao najbolje), podesio IEEE 802.11n only (40MHz).
Fabrički reset rutera uradio, ponovio test na laptopu, brzina 1.2/0.35.
EDIT: Na telefonu je 5.8/4.9 Mbps.

Izgleda da je jedina opcija zamena rutera. Ili grešim u nečemu?
 
Izvinjavam se za 2 posta zaredom, malo sam još testirao:

Na kanalu 13, SGI: On, i 20MHz bandwidth, dobijam 12.1/3.85 na telefonu, a na laptopu 16.4/5.11. Plus sam promenio encryption key na WPA/WPA2-PSK-TKIP/AES.
Ovo je za sad najbolji rezultat.
 
Proveri koji je bandwidth konekcije,to mozes naci desni klik na wifi vezu u tray-u,ti samo nadji wifi adapter

Screenshot_1.pngScreenshot_2.png
 
Proveri koji je bandwidth konekcije,to mozes naci desni klik na wifi vezu u tray-u,ti samo nadji wifi adapter

Pogledajte prilog 431193Pogledajte prilog 431194

Na glavnom kompjuteru (LAN kabl), 100.0 Mbps.
Na laptopu je bilo 56.0 Mbps, pa je promenio na 78.0 Mbps.
Ponovljen test, sad je brzina opala na 3.13 / 0.40. Niko se nije konektovao, promenio sam i ime i šifru SSID-a.
U isto vreme, na telefonu je brzina porasla na 31 / 4.53.
Deluje kao da je laptop 10 puta sporiji od telefona. Ništa mi nije jasno :confused:

Zvao sam i podršku upravo, evo rade na tome pa ću da javim šta se desilo.
 
Ako ti je WIFI konekcija 78 mbps onda je veza izmedju racunara i rutera dobra i nije do wifi-a,nije ti mozda neko nakacenna mrezu pa ti opterecuje internet konekciju? Probao si da odradis speedtest na racunaru koji je vezan zicom?
 
Ako ti je WIFI konekcija 78 mbps onda je veza izmedju racunara i rutera dobra i nije do wifi-a,nije ti mozda neko nakacenna mrezu pa ti opterecuje internet konekciju? Probao si da odradis speedtest na racunaru koji je vezan zicom?
Nije niko, pre pola sata sam promenio ime i šifru SSID-a, samo su moj telefon i laptop konektovani na WiFi.
Glavni kompjuter ima punu brzinu (~ 45/7), paket je 50/8.

Sad sam na laptopu u Properties-u WiFi adaptera postavio da preferira 2.4 GHz mrežu i da koristi samo 802.11n, rezultat: 1.53 / 0.25.
Katastrofa!
 
Nije niko, pre pola sata sam promenio ime i šifru SSID-a, samo su moj telefon i laptop konektovani na WiFi.
Glavni kompjuter ima punu brzinu (~ 45/7), paket je 50/8.

Sad sam na laptopu u Properties-u WiFi adaptera postavio da preferira 2.4 GHz mrežu i da koristi samo 802.11n, rezultat: 1.53 / 0.25.
Katastrofa!
Kao da imas neki problem sa laptopom...
 
Kao da imas neki problem sa laptopom...
Da, sad sam iščačkao sve na njemu što sam mogao. Sad je on brži od telefona (???)
Kad sam koristio laptop na drugom ruteru, u drugoj kući (pa pride i državi), WiFi je radio punom parom.

No neminovno je da sam imao problem sa WiFi-em ovde jer na telefonu nisam mogao da učitam komentare na Instagramu, a kamoli veći content.
Da li su iz MTSa nešto sredili ili je pomogao fabrički reset, pa sad i ovi tweakovi na laptopu... Saznaću ujutru kad budem još testirao.
Jako je čudno i ne mogu da reprodukujem iste rezultate, svaki put brzine variraju na drugim uređajima.

Hvala ti svakako na pomoći! Ako ništa, tražiću zamenu rutera od MTSa.
 
Inace ja sam imao problema sa MTS internetom,tj tacnije sa njihovim DNS serverom. Sam ruter je podesen da korsiti njihov neki DNS server i kada ga koristi u nekim momentima sam imao bas los net ( npr nisam mogao ucitati slike na FB,da posaljem neke fajlove preko vibera i veoma lose brzine) Taj problem mio se vise ne pojavljuje otkad sam stavio drugi DNS server i to od google-a (8.8.8.8) i od CloudFlare (1.1.1.1). I od tad nemam nikakvih problema sa internetom.
Probaj i ti da promenis,nista te ne kosta pa mi javi kako ti radi.
 
Inace ja sam imao problema sa MTS internetom,tj tacnije sa njihovim DNS serverom. Sam ruter je podesen da korsiti njihov neki DNS server i kada ga koristi u nekim momentima sam imao bas los net ( npr nisam mogao ucitati slike na FB,da posaljem neke fajlove preko vibera i veoma lose brzine) Taj problem mio se vise ne pojavljuje otkad sam stavio drugi DNS server i to od google-a (8.8.8.8) i od CloudFlare (1.1.1.1). I od tad nemam nikakvih problema sa internetom.
Probaj i ti da promenis,nista te ne kosta pa mi javi kako ti radi.
E isti problem sam imao pre ihahaj, sa drugim ruterom. On je u međuvremenu geknuo zbog nekog drugog razloga.

Ali kad nije učitavao slike na FB i kad se vukao kao puž, flushdns je pomogao.
Probao sam i to i sve ostalo na laptopu, još ranije, nije bilo promena. Sad sam ja mislim promenio sve i iscedio svaku opciju.
Ili su ruter i laptop u svađi, ili WiFi jednostavno brljavi, jer kažem, sad je super brzina na telefonu a do pre nedelju dana nije hteo da pokrene Instagram i slično.
 
Zdravo svima,

Da li neko može da uradi analizu ova dva aDSL2+ signala? Oba imaju slične maksimalno moguće brzine ali opet, neki parametri se dosta razlikuju i ne razumem logiku šta od parametara treba da ima veće, a šta manje vrednosti.

Screenshot_2024-03-01-19-47-25-222_com.android.chrome.jpg
Screenshot_2024-02-29-15-33-47-744_com.android.chrome.jpg
Hvala
 
Actual rate - brzina koju definiše provajder ili ruter-DSLAM na osnovu parametara veze.
Attainable rate - proračunata maksimalna ostvariva brzina (ruter je izračunao).
Noise margin - poželjno što veći da bude, ako je manji od 6dB puca veza. Vrednost opada sa povećanjem: brzine prenosa podataka, daljine do centrale, raznim vrstama smetnji.
Line attenuation (down) - slabljenje signala, što si dalje od centrale vrednost je veća.
Prva slika:
Dužina parice oko 1,1 km od centrale, koristi brzinu (18/1Mbps) blizu maksimuma za ADSL2+ (24Mbps) sa nekim minimalnim smetnjama u kvalitetu parice to je maksimum što može.
U teoriji bi možda moglo malo više sa VDSL-om (do 30 Mbps), ali mislim da je politika mts-a da ne puštaju VDSL na tim daljinama.
Verovatno je paket 20/1 ali DSLAM obara brzinu na 18/1 zato što je Noise margin na graničnoj vrednosti od 6dB.

Druga slika:
Dužina parice oko 3km od centrale, koristi brzinu (10/1Mbps), po noise margini parica je dobrog kvaliteta, pa pokazuje proračun kao da bi mogla i brzina do 18Mbps ali mislim da je to nerealno na toj dužini parice, zato verovatno mts ni ne pokušava da pusti profil 20/1.
 
Šališ se?
Misliš da bih mogao toliko da izvučem?
Stvarno se ne razumem u ove parametre.
 
Ako centrala / DSLAM i u centrala ima VDSL opremu a ne samo ADSL2 što sad koristiš.
Na ADSL2 tehnologiji nude maximalno 20/1 što već koristiš. (teorijski maximum je 24 Mbps, a u praksi 20 Mbps paket je max koliko ne Telekom nudio).

Ja sam na 20/1 paketu imao lošije parametre od tvojih pa posle kad sam prešao na VDSL i 50/8 paket radilo je odlično tj čak i stabilnije nego dok sam bio na ADSL.
 
Actual rate - brzina koju definiše provajder ili ruter-DSLAM na osnovu parametara veze.
Attainable rate - proračunata maksimalna ostvariva brzina (ruter je izračunao).
Noise margin - poželjno što veći da bude, ako je manji od 6dB puca veza. Vrednost opada sa povećanjem: brzine prenosa podataka, daljine do centrale, raznim vrstama smetnji.
Line attenuation (down) - slabljenje signala, što si dalje od centrale vrednost je veća.
Prva slika:
Dužina parice oko 1,1 km od centrale, koristi brzinu (18/1Mbps) blizu maksimuma za ADSL2+ (24Mbps) sa nekim minimalnim smetnjama u kvalitetu parice to je maksimum što može.
U teoriji bi možda moglo malo više sa VDSL-om (do 30 Mbps), ali mislim da je politika mts-a da ne puštaju VDSL na tim daljinama.
Verovatno je paket 20/1 ali DSLAM obara brzinu na 18/1 zato što je Noise margin na graničnoj vrednosti od 6dB.

Druga slika:
Dužina parice oko 3km od centrale, koristi brzinu (10/1Mbps), po noise margini parica je dobrog kvaliteta, pa pokazuje proračun kao da bi mogla i brzina do 18Mbps ali mislim da je to nerealno na toj dužini parice, zato verovatno mts ni ne pokušava da pusti profil 20/1.
Hvala puno na analizi!

Trenutno imam VDSL2 i max brzina je oko 45mbps download i 10mbps upload, ali Telekom mi je dozvolio 20/4. Mislim da bi mogao da imam 30/4 ili 30/8, ali ne znam zašto je Telekom rekao da je 20 max. Internet je preko Beotel-a i oni žele da mi daju brži paket ali nije do njih...

Ima li neke pomoći? Ako uspem da poboljšam kvalitete parice da izvuče 50mbps, možda bi mi tada pustili 30mbps? Šta misliš?

Hvala
 

Prilozi

  • Screenshot_2024-03-14-16-36-31-161_com.viber.voip.jpg
    Screenshot_2024-03-14-16-36-31-161_com.viber.voip.jpg
    136.4 KB · Pregleda: 42
Jedino da u svojoj kući eliminišeš sve što može uticati na kvalitet linka. Da ti ruter bude što bliže mestu gde dolazi dolazni kabl za fiksni. Ja kad sam koristio VDSL, bukvalno na dolazni kabl namontirao priključak i tu je bio VDSL modem, a posle sam mrežu po kući sam rešavao. I onako nisam sa tog uređaja uopšte koristio wifi, pa je bilo krajnje nebitno sa tog aspekta gde se isti nalazi.
 
Stvar je u tome što mts ima neke standarde po kojima postupa, pa tek onda gledaju na parametre. Npr oni ne poznaju brzinu 30, imaju pakete 20/4, pa 50/8, i sad verovatno ako ne možeš 50/8 onda si zakucan na 20/4. A bez obzira na parametre sigurno imaju negde definisano do koje dužine parice može koja brzina, tako da iako imaš dobru liniju, verovatno si predaleko za brzinu 50/8. Ali mislim da nije ni vredno nekog preteranog cimanja u vidu traženja veza i sl. jer realno je da će u ovoj i narednoj godini velika većina mesta dobiti mogućnosti za daleko veće brzine, u najvećem broju slučajeva optikom do kuće.
Takođe možda malo popraviš već i onako dobru konekciju tako što ćeš kao što poglavicas napisa, povezati vdsl modem što kraćim kablom do utičnice, a onda mrežnim kablom dalje po kući.
 
Da li ja mogu da im tražim više neta sa ovom linijom pošto imam 2 stb hd i na wifi mi radi oko 31mbs
 

Prilozi

  • Screenshot_20240318-190552_Chrome Beta.jpg
    Screenshot_20240318-190552_Chrome Beta.jpg
    71 KB · Pregleda: 26
Za početak žali se ti njima zašto nisu "pustili" dodatni protok za ta 2 STB. Pretpostavljam da imaš / plaćaš 50/8 internet paket? Ovako kako je sad podešeno imaš 50 Mbps ukupno (= STB-ovi troše deo tih 50 Mbps) umesto 50 Mbps za net + 8-12 Mbps dodatno za 2 STB.

A za 100 Mbps net paket + dodatni protok za 2 STB to će teško da radi.

p.s. Brzina merena reko WiFi nije merodavna.
 
Poslednja izmena:
Žali se onda :) Ovako ti 2 usluge dele "50" Mbps koji su u praksi realno ~47 Mbps zbog "overhead"-a. I onda ti od te cifre 2 TV uređaja potroše 2x 5-6 Mbps po tako da šta preostane je maximalno koliko može da se koristi za internet.
 
Imao sam slične parametre i isto mi nisu davali 100 paket.
Uradi ovo što ti je rečeno (najlakše ih dobijaš na 064 733, sad ne znam da li mora iz njihove mreže).
Napomeni da ti nisu uključili dodatni protok za HD televiziju (Actual Rate - Down mora da bude oko 70000 - 80000 kbps, niko ne zna hoće li ti trebati i treći STB) i da time ne ispunjavaju svoju obavezu da isporuče net paket od 50. Ako to traje dugo možeš i da zahtevaš da te obeštete finansijski zbog neispunjenja ugovorne obaveze sa njihove strane za taj neki period.
Na ovaj način su ti isporučili nekih 80% ili manje ugovorene brzine. Sročiš im to lepo i preko mail-a i kao prigovor na račun.
Ja to stalno tako ranije sa njima kada bi god istekao ugovor na VDSL-u :)
 
Nazad
Vrh Dno