Šta je novo?

CPU PWM problem

Solesoslav

Slavan
Učlanjen(a)
20.05.2008
Poruke
4,690
Poena
485
Trenutno mi procesor hladi kineski aluminijumski hladnjak na koji je zakacen 92mm 3300RPM Cooler Master vent sa jednog starog CM hladnjaka. Vent je PWM ali ne radi kako valja.
Prvi put kad sam upalio racunar sa ovim hladjenjem ventilator je krenuo da se okrece na maximalnom broju obrtaja. Videvsi da nesto nije u redu usao sam u BIOS i nasao kontrole za ventilatore.
CPU Fan control je bio disable-ovan pa sam ga enable-ovao i dobio 3 opcije kontrole - Silent, Moderate i Optimal, gde na moderate drzi vent na 1500RPM, a na Optimal varira izmedju 1000RPM i 1900RPM, HWMonitor nije zabelezio vece obrtaje od 1900, dok je procesor u nekim momentima lepo uspeo da stigne 61 stepen prilikom web surfovanja(ja imam naviku da cesto imam 200+ otvorenih tabova), sto je problem.
Postoji li neki program koji bi mogao da mi regulise broj obrtaja kako ja to zelim(kao sto to radi MSI Afterburner za graficke kartice) i ako ne kako da resim ovaj problem i nateram vent da se okrece na vecem broju obrtaja kad to bude potrebno?
 
Ja sam imao velikih problema sa prethodnom Asus pločom... opcije za PWM su bile PREjadne... Na nekim bezveznim biostar pločama sam bios ima bogate opcije. Neki poseban program nikad nisam uspeo naći, neki kažu da može sa speedfan-om, ili sa HWMonitor-om ali ja sa njima nikad nisam uspeo. Srećom Easy Tune što ide uz gigabyte ploče je dosta dobar, grafički se može podešavati kako vent da reaguje na temperature.
Ne znam koja je ploča u pitanju? Asrock?
 
Speedfan.
Mozes da podesis brzinu rotacije ventilatora s obzirom na temperaturu slicno kao u MSI afterburneru.
 
Ma tuga, ploca je Asus Rampage Formula. Zadovoljan sam podesavanjima za ne PWM ventilatore, moze da se pusti struja za 50% do 90% brzine ventilatora, ali za PWM nisu najbolje odradili posao.
 
Ja sam isto imao tugu sa Q-Fan-om .... imam da biram tri opcije u BIOSu i to je to Silent, Moderate i Optimal... Mada neki su hvalili Asus-ov neki program za windows. Ne znam kako se zove tačno, pogledaj na CDu što je došao uz ploču.
 
Nazad
Vrh Dno