»RSS Benchmark sajt

Strana 4 od 4 PrvaPrva 1234
      Prikazani rezultati od 46 do 53 od ukupno 53

Tema: System Administrator

Administrator Avatar korisnika kUdtiHaEX
        Na forumu od
        Jul 2001
        Poruka
        16.635
      2. Moja mašina
        • CPU: ~ 40
        • RAM: ~ 1TB
        • LAP: MacBookPro12,1, MacBookPro10,1, MacBookPro6,1, Mac Mini
        • INET: Kablovska
        • Ostalo: 25 cm
      3. Citat Citiram korisnika: mrtavker Pogledaj poruku
        Zanimanja kao SysAdmini ne da neće umrijeti nego će ih biti sve više i više, naravno u različitim formama jer se i sistemi mijenjaju. Glupo raspravljati.
        Tacnije Sistem administratori su izumrla vrsta koja je evoluirala u DevOps tj. SRE.
        U svakoj laži ima pola istine. Što znači da se laž sastoji od jedne polovine, koja je istina, i druge polovine, koja je laž. E sada, ako na ovu drugu polovinu ponovo primenimo aksiomu da u svakoj laži ima pola istine, zaključujemo da u prvobitnoj laži ima 3/4 istine, a 1/4 laži. Matematičkom indukcijom dalje lako dolazimo do rezultata da je limes istinitosti svake laži = 1, tj. da je u pitanju sušta i neokaljana istina.

Member
        Na forumu od
        Jun 2005
        Poruka
        426
        Recimo da se slažem sa time. Sistem administratori se negde preobražuju u DevOps-e, i kada se pogleda za takvim zanimanjima je najveća potreba u IT kompanijama. Jednostavno developeri se fokusiraju na druge stvari, a s obzirom na broj mašina i intenzitet rada ima puno peripetija oko raznoraznih podešavanja. Međutim, najveći broj kompanija u Srbiji nije iz IT sfere. Sistem administratori su u stotinama kompanija različitih delatnosti, a negde je trend da se IT poslovi ausorsuju što je više moguće u kompanijama čija je primarna delatnost proizvodnja vlažnih maramica, veštačkog đubriva, sirćeta i sl.

Member Avatar korisnika mrtavker
        Na forumu od
        Aug 2012
        Poruka
        2.849
      6. Moja mašina
      7. Citat Citiram korisnika: kUdtiHaEX Pogledaj poruku
        Tacnije Sistem administratori su izumrla vrsta koja je evoluirala u DevOps tj. SRE.
        Zato sam i napisao "kao" sysadmini, zanimanje se prilagođava vremenima i sistemima, ali suština posla i sfera je tu negdje (iako se i sama sfera mijenja sa napretkom).

Na forumu od
        Jul 2001
        Poruka
        16.635
      9. Moja mašina
      10. Citat Citiram korisnika: mrtavker Pogledaj poruku
        Zato sam i napisao "kao" sysadmini, zanimanje se prilagođava vremenima i sistemima, ali suština posla i sfera je tu negdje (iako se i sama sfera mijenja sa napretkom).
        Da, da razumemo se u potpunosti!
        U svakoj laži ima pola istine. Što znači da se laž sastoji od jedne polovine, koja je istina, i druge polovine, koja je laž. E sada, ako na ovu drugu polovinu ponovo primenimo aksiomu da u svakoj laži ima pola istine, zaključujemo da u prvobitnoj laži ima 3/4 istine, a 1/4 laži. Matematičkom indukcijom dalje lako dolazimo do rezultata da je limes istinitosti svake laži = 1, tj. da je u pitanju sušta i neokaljana istina.

Na forumu od
        Jul 2001
        Poruka
        16.635
      12. Moja mašina
      13. Citat Citiram korisnika: unnamed Pogledaj poruku
        Recimo da se slažem sa time. Sistem administratori se negde preobražuju u DevOps-e, i kada se pogleda za takvim zanimanjima je najveća potreba u IT kompanijama. Jednostavno developeri se fokusiraju na druge stvari, a s obzirom na broj mašina i intenzitet rada ima puno peripetija oko raznoraznih podešavanja. Međutim, najveći broj kompanija u Srbiji nije iz IT sfere. Sistem administratori su u stotinama kompanija različitih delatnosti, a negde je trend da se IT poslovi ausorsuju što je više moguće u kompanijama čija je primarna delatnost proizvodnja vlažnih maramica, veštačkog đubriva, sirćeta i sl.
        Svi admini vole da skripte rade posao za njih. Automatizacijom nekih glupih zadataka i smanjivanjem toil-a, mozes znacajno da unapredis svoj radni dan (ne u smislu da vise lelemudas, naravno). Za to je neophodan onaj "Dev" deo, pa makar u pitanju bio Chef ili Ansible. Nebitno je gde radis, neke stvari koje moras da obavis su iste i zahtevaju isti skillset.

Member Avatar korisnika Wild Boy
        Na forumu od
        Jul 2005
        Poruka
        2.700
      15. Moja mašina
        • CPU: AMD FX-8320 & CM 212 Evo Push-Pull
        • MoBo: Asus M5A99X Evo
        • RAM: 16GB Kingston DDR3
        • VGA: Sapphire 7850 2GB Dual-X
        • MON: Dell U2312HM
        • HDD: Samsung 840 120GB, Crucial MX100 256GB, WD10EZEX 1TB, Samsung HD154UI 1.5TB, ext. Verbatim 500GB
        • OPT: LG GH22N
        • Case: CM 690 II Basic, Super Flower SF-600P14XE
        • SND: Asus Xonar DG, Logitech z623
        • LAP: Lenovo T440s
        • INET: DSL
        • Ostalo: G403, P10 Lite
      16. Ne, sys admini nisu izumrli, niti će, ali nonIT kompanije realno imaju manju potrebu za njima. Pre svega većina infrastrukturnih servisa se prepušta spoljnim kompanijama (bilo da je infra on-prem ili u cloudu), a mnogi fokus prebacuju na BI, analitiku, baze i sl. NonIT kompanija umesto da ima dva mrežna i dva server admina, može imati jednog koji poznaje dovoljno iz oba sveta i da sve završava uz pomoć outsource kompanije. Sa druge strane, IT kompanije koje pružaju usluge, naravno automatski imaju veću potrebu za sys adminima, ali generalno sys admina će u budućnosti trebati manje.
        DevOps kao rola ne postoji, to su sada počeli da izmišljaju. U pitanju je filozofija koja teži da izvrši što bolju simbiozu timova kako bi se ubrzao i automatizovao delivery proces. To što admin iz skripte može da pozove .net klasu ne znači da je on sada i malo dev, a dev, pošto može da pogine web server u kontejneru, postaje ops. Možda će se njihovi poslovi ponekad preklapati (koliko puta osetio na svojoj koži) ali će svako nastaviti da radi svoj posao u bolje organizovanom timu sa daleko boljom horizontalnom komunikacijom. ITIL recimo prepoznaje release management kao poseban proces, a on se naslanja na change management, project management, validaciju, asset management itd. Pa da li su svi koji učestvuju u tom procesu DevOps? Da ne pričamo što mnogim kompanijama agile development/continuous delivery uopšte nije potreban.

Moderator Avatar korisnika milanbb
        Na forumu od
        Nov 2000
        Poruka
        5.621
      18. Moja mašina
        • CPU: Motorola MC68040
        • MoBo: A4000 REVB
        • RAM: 4x4MB SIMM
        • VGA: CyberVision 64/3D
        • HDD: Quantum Trailblazer 850MB
        • OPT: HD1.76MB, ext 880KB
        • Case: Commodore A4000, 125W
        • SND: Paula 8bit
        • INET: Modemska veza
      19. Nista bez menadzmenta... to je buducnost.
        Bolje fejsbuk u ruci nego stvaran zivot na grani.

Member Avatar korisnika neutral
        Na forumu od
        Jul 2005
        Poruka
        81
        Sjajna tema, pogotovo onaj break od pet godina, lepo se vidi koliko se industrija promenila za to vreme

Svi su tu negde sa malim razlikama u misljenju, pa hajd i ja sa nekim kao iskustvom da dobacim koju.
        Po meni, desilo se raslojavanje, ne bih ga okarakterisao kao pozitivno ili negativno, jednostavno je tako, tako industrija diktira.
        Ono sto je nakada bila devojka za sve je danas uglavnom IT tehnicar, sa izdvojenim pozicijama tipa helpdesk, sto je mozda neki potencijalni kick ka sysadmin poziciji, a negde je i dalje to sve zajedno.

System admin, vajstinu ne bi trebao da ima mnogo dodira sa mrezom, ali za to je vec ispravniji naziv sistemas, vecina firmi kod nas to nema razdvojeno, osim ISP-ova cini mi se.
        U vecini drugih kompanija, cak i kada postoji svest o tome da jedan covek ne bi trebao da radi sve - desi se da mora. Meni su na jednom razgovoru rekli da ne mogu da radim kod njih i mrezu i sistem i ne secam se sta trece, ali sam ipak radio, zadesi se da nema u tom trenutku nikoga od ljudi koji bi trebali, pa uletis, dakle neko znanje i neogranicavanje se isplatilo.

Radio sam i u domacoj firmi koja se bavi raznim delatnostima i ima mali it sektor (za svoje potrebe jako mali), znam i preko kolega kako funkcionisu slicne firme sa vecim sektorima, retko gde ti sektori imaju striktne podele. Sada radim u dev firmi, gde ima titula tipa sysOps, sysAdmin, devOps... Ako bismo blize definisali, neki od tih opsova morao da poznaje dev tehnologije, ako developer kaze 'radimo neki app, izabrali smo laravel' da zna sta da setuje, da poznaje Continuous
        Integration
        , nekom logikom bi se moglo reci da je ta titula proistekla iz toga sto dev alatei servise treba da koristi i spremi devovima neko ko sam nije dev. Iskreno, meni je prilicno muka od svih ti pr*s***vanja, ali - industrija.

Vrlo fina knjiga Modern Linux Administration sa podnaslovom How to Become a Cutting-Edge Linux Administrator kaze ovako:
        Click image for larger version. 

Name:	3cd845ae-2bbd-4739-a15b-9755fab4f494-original.png 
Views:	104 
Size:	54,3 KB 
ID:	239610

Click image for larger version. 

Name:	image.skreened-t-shirt.black.w460h520b3z1.jpg 
Views:	109 
Size:	19,2 KB 
ID:	239613

Negde tamo je pisao neko pre pet godina da se na faksu ne uci nista vezano za sysAdmin posao, i sa time se ne bih slozio u potpunosti, ima na ETFovom SI smeru sasvim dobar predmet "Operativni Sistemi", kao i na VISER-u Operativni Sistemi 1 i 2 gde ulece neka od ovde izlistane literature.
        Sto se kurseva tice, shodno potrebama, ali lpi/msca + ccna/mtcna je dobar kick.
        1+1=2

Strana 4 od 4 PrvaPrva 1234

Tagovi ove teme

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •