Šta je novo?

Bitcoin [BTC] (SHA-256)

demios

Slavan
Učlanjen(a)
07.12.2003
Poruke
5,051
Poena
470
Thread: BITCOIN: uputstvo

Shta je bitcoin?
To je decentralizovana virtuelna valuta.
Ja sam chitao na netu o tome, i rekoh vec, nisam bash skontao tachno shta se tu deshava, tj kako se stvaraju.
Skontao sam ovo: sve transakcije tih novchica izmedju dve osobe su shifrovane, i da onaj ko stvara novchice u sushtini razbija te shifre.
Neka me neko ispravi ako sam ja to pogreshno protumachio.
Kada je vec stvoren btc i kada u svom digitalnom novchaniku imate novchica, mozete u inostranstvu (kod nas naravno toga nece nikada biti)
kupovati razne svari, a ono najzanimljivije je da moze da se menja za novac.

Kako se stvara?
-Najbitnija stavka u celoj prichi je ATI grafichka karta serije 5, 6 ili 7, sa shto visha shader procesora i sa shto vecim klokom (samo i iskljuchivo jezgra)
-za SW najjednostavnije je (poshto 99% nas koristi win), instalirati GUIminer, ali najbolja varijanta je linux ili linux bazirani OS stvoren samo za mining, zvani BAMT
-registrovati se na neki "pool" tj server tipa www.btcwarp.com (domaci) ili npr strani www.50btc.com (strani, bolja varijanta po meni po mirzi), a ima ih mali milion
-podesi se GUIminer prema tvojim podacma i prema serveru (ima step by step, lako je), i kliknesh na start mining.

Kako se menja za novac?
Neophodno je pored registracje na mining server, registrovati se na josh par mesta.
-Prvo je mtgox virtuelna bitcoin menjachnica, da je tako nazovem, li mozda josh bolje virtuelna banka.
Tu postoji vash virtuelni digitalni "novchanik" koji poseduje svoju shifrovanu adresu (gomila nekih slova i brojeva i mislim da se ona menja chesto).
elem, vi mozete da rudarite na 2,3 ili vishe servera, ali sve novchice prebacujete na tu vashu mtgox wallet adresu na add funds.
i sada vam se novchici nalaze na mtgoxu.
potom novchice menjate u dolare. idete na trade/sell bitcions i videcete kako vam se u gornjem uglu smanjio iznos novchca, a pojavili se dolari.
sledeci korak je funding options, u padajucem meniju izaberete Bitcions as a redeemable mtgox code, dole ukucate iznos i pojavi vam se neki kao serijski broj.
-Sledece je registracija u sledecoj virtuelnoj menjachnici na www.bitcoinsi.com, gde cete taj mtgox code i dolare pretvoriti u dinare koji ce leci na vash tekuci rachun.
nakon registracije birate u vrhu stranice sa desne strane PRODAJ BITCOIN Kao USD MT.Gox kod, gde cete popuniti formular sa iznosom i tekucim rachunom.
Nakon toga dobijate email sa daljim upustvima u smislu da poslednja 4 karaktera iz mtgox coda shaljete sms-om na neki mob telefon, a ostatak na email.
Sutradan vam lova leze na tekuci. Lichno sam isprobao i radi.
*Ako sam neshto pogreshno napisao ili izostavio neka me neko iskusniji (mirza) ispravi :)

O ostalim faktorima i cakama sutra, odoh sad da lalam :D


Ukratko:
Jel moze neko u 10 recenica da ukratko objasni sta je sve potrebno za ovo rudarenje?
ATI RADEON kartica?
Dobro napajanje?
Neki racun za bitcoine?
...
Kako se to uopste prenosi u zivi novac i da li se uopste i prenosi ili se kupuje tamo gde primaju bitcoine?
....
Kolko bitcoina/ EU se "iskopa" mesecno u proseku?
....
Koga nervira nek me slobodno ignorise, tema ima 478 strana, nemoguce je izlistati je za normalno vreme.
Bilo koja Radeon kartica. Tabela koliko "razvija" (Mhash/s): https://en.bitcoin.it/wiki/Mining_hardware_comparison
Što se tiče infoa kliko jako napajanje ti treba: http://www.gpureview.com/show_cards.php tu vidi koliko koja grafika troši
Račun je ovde adresa ili wallet. Adresa u slučaju da iskopano držiš na nekoj menjačnici tipa MtGox ili BTC-e, walltet (novčanik) u slučaju da hoćeš iskopano da držiš offline.
...
Može da se prenosi tj konvertuje, preko menjačnica za cryptocurrency.
...
Kada saznaš koliko Mhas/s baca kartica koja te zanima: http://www.alloscomp.com/bitcoin/calculator
...
Za dodatne informacije koristi search ili pogledaj prvi post u temi. :d

HW deo a.k.a. "da li je moje napajanje dovoljno?"

Info koliko koja kartica troši:
http://www.gpureview.com/show_cards.php
Info o kvalitetu napajanja (pored ovoga možete i koristit search na našem forumu, imamo par članova koji vole da daju veoma opširne i korisne odgovore, možda je već pisano o napajanju koje posedujete):
http://www.hardwaresecrets.com/page/power
http://www.techpowerup.com/reviews/?category=Power+Supplies&manufacturer=&pp=25&order=date



bitcoin novčići su praktično neuništivi. jedini način da oni nestanu jeste da se pošalju na neku X adresu, a onda ključevi obriše.


što se tiče novčanika, najbolji je armory. https://bitcoinarmory.com/.

svaki novčanik funkcioniše tako što nakon download-a i instalacije on mora da se apdejtuje, tj. da praktično skine ceo blockchain. nakon toga izgenerišeš adresu (ili adrese) i to je to: možeš tamo da pošalješ novčiće. za svaki slučaj možeš i da bekapuješ wallet.dat fajl u kojem se nalaze ključevi.



evo da se javnem povodom iskustva sa direkt gox isplatom na devizni rachun.

-u ponedeljak otvoren devizni rachun u intesi i poslat zahtev za verifikaciju istog na mtgox-u.
-nisam techno video kad je verifikovano, ali sam u sredu popodne (mozda je i pre bio verifikovan) bacio pogled u padajuci meni gox-a,
i video da na dnu stoji lepo banca intesa ad, beograd. ukucao sam zeljenu sumu i kliknuo na dugme.
-vec sutradan, chetvrtak, dobijam sms od banke da dodjem da dam izjavu povodom priliva sredstava iz inostranstva, shto sam i momentalno uradio,
i rekoshe da od sutra ujutru (petak), kad se proknjizi, moze da se koristi.
-evo malorpe sam se vratio sa lovom. za 24h u sushtini su mi stigle pare i za to vreme sam ih mogao koristiti da nije bilo izjave (to se samo prvi put radi, ako sam dobro skontao)

poslah 800e, stiglo 759, znachi ipak je lediova banka (agro) najjeftinija, ali eto, ovo je bilo maximalno expresno.
takodjer, da napomenem, ja sam od prvog momenta verifikovao svoj nalog na goxu,
mozda je i to uticalo da bude ovako brzo sve...ne znam...ali eto, nema nikakvog kashnjenja sa gox isplatama,
ili je to pak kashnjenje proshlo...
josh neshto, ovom metodom, ne moze preko 1000e u turi, mislim da mora ful trusted verifikacija da se uradi.

jeste malo skuplje ispalo nego shto sam ochekivao, ali dok bih zamenio preko menjachnice za 9%, pa posle kupovao evre po gornjem kursu,
realan gubitak bi bio 11-12%, tj u mom sluchaju umesto 41e, npr 90e.

fee do 649€ ~19€ (2000yena + sica shto uzme banka nasha), a za preko 650€ (tj 650€ - 1298€) je ~38€ (4000yena + sica)



MtGox

NE VERIFIKUJE SE NALOG NA MTGOX-u
Jednostavno ides meni trade pa levo funding options pa withdraw funds pa add withdraw metod...onda biras bank transfer i popunjavas podatke kako te pita wizard...posle se pojavi u delu withdraw funds (tamo gde si isao add withdraw metod) u roletni tvoja banka...par sati ce pisati verzfiing ili kako vec i onda kad se verifikuje (verifikacija ne zahteva nikakve akcije samo strpljenje) mozes da upises iznos koji prebacujes kad kliknes na svoju banku... :)

ljudi otvorio sam devizni racun... pocinje sa RS....
kada kucam IBAN broj u mtgox-u, radi verifikacije deviznog racuna, ne kuca se RS, samo broj nakon toga, jel da? :)
jer kad ukucam ceo iban broj koji picnje sa RS... kaze mi wrong code?
ja ne znam sta je ovo... imam IBAN broj u formatu RS..-......-......-.. znaci imam crtice izmedju brojeva... jel kucam sve? i crtice? ili idu razmaci izmedju njih?
sta god da ukucam pise mi error: wrong code ???

Ja sam bas juce upisivao svoj IBAN od Banke Intese i nije bilo nikakvih crtica tako da upisi bez njih . Jos uvek mi pise validating . Koliko obicno traje validacija da li neko zna ?

par radnih dana je meni trajalo ...

Ako nekome treba uputstvo kako vezati MTGox za Google Authenticator imate na ovom liku



Evo, da zaključim svoje iskustvo sa povlačenjem para sa bitcoin-central.net:

09.04.2013 00:28 Kreiran nalog za isplatu 190€
11.04.2013 ~14:00 Nalog označen kao Processed na sajtu
16.04.2013 ~13:00 Dobio obaveštenje od banke o prilivu sredstava, za izjavu treba otići u banku sledećeg dana
17.04.2013 ~13:00 Popunjena izjava o osnovi za uplatu
pod 15.04.2013 ~15:00 Proknjižena uplata 174€ na deviznom računu

Dakle, oko 7-8 radnih dana ako prvi put povlačite, pretpostavljam/nadam se da će sledeća da bude za ovih par dana manje koliko je trebalo za administrativno cimanje.

Potreban vam je samo devizni tekući račun u banci i instrukcije za plaćanje koje tražite odmah da vam odštampaju - na sajtu se popuni BIC i adresa banke, kao i IBAN vašeg računa i adresa vlasnika računa.



Samo da javim da sam koooonacno uspeo da namestim guiminer i pod WinXP.
Ako je jos neko prinudjen da rudari pod XP-om preporucujem da iz arhive drivera na AMD-ovoj web stranici skine Catalyst 11.7
To je zadnji driver koji dolazi sa AMD APP SDK Runtime 2.5, posle ovi do ver.12.4 imaju neki OpenCL 10.xx (tako nesto izbaci kod instalacije) i sa njima guiminer odmah puca uz poruku da je ati2dvag.dll usao u infinity loop.
http://support.amd.com/us/gpudownload/windows/previous/Pages/radeonaiw_xp.aspx
Naravno .Net, SP3, najsveziji driveri za plocu...se podrazumeva.:)
Nazalost brzine su malo manje, za nekih 10-15Mhash/s.

Ako vam ne radi BAMT pogledajte i ovo:
Bravo majstore, jeste u pitanju je GA, ako imaš neki link da pogledam o čemu se radi, mada ću odma da pogledam šta google ima da mi kaže na tu temu


***Edit
evo ga rešenje za one koji imaju isto problem


Potrebna pomoc!

Nabavih malo pre nov extender,ali imam problem.
Naime, radi se o matoroj ploci K9N Neo V3.
Imam Corsair AX1200 i pored postojece 7990 hteo sam da nakacim jos 2 7950.

Dodam jednu 7950 preko extendera, upalim. Karta se vrti, ali nema new hardware u Windows-u 7.
Ubacim je u 2 mali slot i isto.
Zna li neko resenje?! HVALA

Izgleda da moras da radis mod extendera. Ovo je sema

image002.jpg


Saveti za trgovinu: :)
par saveta.

1. kupujte i prodajte po svojim unapred definisanim cenama. ne vodite se trenutnom situaijom.

2. ne prodajte novčiće ispod cene. to nema nikakve logike: ako ste ih kupili ili izrudarili po ceni od 150 eur, zašto biste ih prodavali za manje?

3. bez panike. uvek trgujte hladne glave. ovakvi veliki padovi su donekle "dirigovani" od strane velikih igrača (na raznorazne načine. recimo: krenem da ddosujem mt gox i onda šibnem mnogo novčića da prodajem i onda nastaje haos), i to je samo jedan surovi proces prirodne selekcije: novci i novčići napuštaju slabije igrače i ruke (i one neiskusne) i odlaze kod onih jačih.

4. ko rudari - najgluplje što možete da uradite jeste da čim iskopate novčiće da ih i prodate. tako sebi umanjujete zaradu. što ih duže držite - to je veća zarada: novčić iskopan u decembru danas vredi 10 puta više.

5. eventualne gubitke podnosite kao muškarci.

:)

1. BUY
2. Wait for the price to double.
3. Sell 60 % so yo're a bit ahead.
4. Withdraw fiat and coins. Spend fiat, hold coins !

e tako se to radi, reda velicine 100k coina.



BAMT mgpumon web interfejs:

Sto se tice statistike...nadjes liniju do_bcast_status:1 i do_direct_status: ipjednemasine i to ukucas isto na sve rudare...onda u browseru kucas http://ipjednemasine/mgpumon/index.html



Ako je transakcija emitovana na mrežu sa nedovoljnim fee ili u momentu kada broj transakcija na čekanju naglo raste (zbog sporog nalaženja blokova ili spama transakcijama) ovo je veoma verovatna situacija.

Koliko sam primetio Blockchain.info nudi nedovoljan fee posebno ako se želi da transakcija bude instant. Rešenje je da se u advanced opcijama postavi 2 ili 3 puta veći fee od ponuđenog.

Koliko transakcija trenutno čeka da se smeste u blokove može se proveriti na sledecim linkovima.

https://tradeblock.com/bitcoin

Grafik levo dole pokazuje promenu broja transakcija na čekanju (samo izaberite iz padajuceg menija Tx count). Kao orjentir neka bude da u jedan blok upada prosečno oko 2k transakcija. Ispod 5k transakcija na čekanju sve ide relativno glatko pa kao ovaj broj raste tako je i potreban veci fee. Rekord je mislim bio blizu 100k a kako globalni broj transakcija raste tako i ovi periodi sa velikim brojem transakcija na čekanju, kada mreža postaje zagušena, bivaju sve česći.

Ovaj sajt ima i blockexplorer sa kojem mozete proveriti da li je vaša transakcija uopšte emitovana na mrežu, da li je ubačena u blok i ako jeste koliko ima konfirmacija.


https://bitcoinfees.21.co/

Ovde je fokus na fee i prikazano je br. transakcija na čekanju razvrstano po veličini fee. Veličina fee se izražava u satoshis/byte iz razloga sto sama transakcija može da bude veoma različita po veličini u zavisnosti od toga koliko ima ulaznih i izlaznih adresa. Što više ovih adresa sadrži samoj transakciji je potrebno više karaktera da se ispiše odnosno zauzimaće više mesta u samom bloku u koji bude uključena.

Problem je što će i neko bolje upućen tesko doći do veličine transakcije koja treba da bude emitovana da bi odredio potreban fee.
Zato ovaj sajt daje preporuku na osnovu nekih prosečnih vrednosti transakcija.

Ako se želi da transakcija bude instant može se slobodno prihvatiti ova preoporuka. Ako se hoće nešto uštedeti na fee može se ići i sa nešto manjim (koliko može se zaključiti iz ovih grafičkih pozkazatelja) i to isto prolazi veoma brzo.


https://jochen-hoenicke.de/queue/8h.html

Slično samo prikaz promene broja transakcija na čekanju razvrstanih po veličini fee u vremenu.



Proračun potrošnje i cene koštanja električne energije.
Za potrošnju konfiguracije stavite jednu 7770 ili 5770.
Oni koji nemaju višetarifni sistem moraće da preprave drugu tabelu.
 

Prilozi

  • power consumption price calculation.zip
    5.6 KB · Pregleda: 453
Poslednja izmena od urednika:
demios extra za pocetak, ovo je mali uvod u bitcoin, prica je vec poznata svetu kao i nama koji vec neko vreme radimo, zarade ima, nista nelegalno i nikakve prevare.

Svaka kartica pocev od ATI 5xxx serije se moze upotrebiti za mining.
Sto jaci model, to bolji hashrate koji je mera za pravljenje bitcoina.
Na [URL="https://en.bitcoin.it/wiki/Mining_hardware_comparison"]ovoj[/URL] listi ce te naci koja kartica koliko daje Mh/s.
Da bi se postigao sto bolji ucinak kartice, potrebno je klokovati ali i naci odgovarajuci napon kako bi se smanjila potrosnja kartice i napraviti balans izmeju potrosnje i broja Mh/s.
Sa nekih 2000Mh/s (2Gh/s) moguce je u ovom trenutku napraviti za mesec dana oko ~23BTC-a, sto po danasnjoj vrednosti BTC-a iznosi oko ~250$
Zarada nije uvek ista jer ima tu faktora koji diktiraju cenu btc-a kao i tezinu njegovog stvaranja. Check IGA Catalogue and ALDI Catalogue.
 
Poslednja izmena od urednika:

Da ima ta tema u kojoj kolege pisu dal je prevara ili ne, znaci nista konkretno kao u ovoj.
Da sam tada poceo da radim, vozio bih novog x5. :d
Poceo sam pocetkom maja da se backem ovim na sitno, uvideh da ima zarade ulozio sam novac i krenuo ozbiljno, tada je cena jednog btc-a bila ~4$, danas je ~11$ sa tedencijom da raste, u jednom trenutku je dostigao cenu od ~15$, ali je pao na ~8 i sada stoji na ~11$.
 
Meni stvar neodoljivo podseća na piramidalnu štednju. Prvi koji se u'vate u kolo će izvući neku zaradu, a oni koji odreaguju sa zakašnjenjem naravno ostaće kratkih rukava. Pređite na FPGA ako ste ozbiljni.
 
I vi se setili da 2 meseca pre nego sto GPU mining ode u vecna lovista pricate sada o tome :d
 
Svaka cast za temu, svaka cast na detaljnim objasnjenjima. Ja sam se primio prilicno na ovo, vec razmisljam da pravim dedicated masinu i sjurim je u podrum. Dole je hladno, sigurno, moze da krcka i leti i zimi i da ne smeta nikome, samo da razvucem kabl do dole. Probacu jedan mesec ovako i ako mi to bude ok pakujem jednu masinu za krckanje.
 
Meni stvar neodoljivo podseća na piramidalnu štednju. Prvi koji se u'vate u kolo će izvući neku zaradu, a oni koji odreaguju sa zakašnjenjem naravno ostaće kratkih rukava. Pređite na FPGA ako ste ozbiljni.

Mislis na ASIC. FPGA je odavno u igri ali i on ide u istoriju izlaskom ASIC-a. Preoderi su veliki, tako i da ako neko od nas naruci isti, pitanje je kada ce ga dobiti. Onda odnos diff vs price. Pitanje je i sa njim sta ce se zaradjivati. Sada pada nagrada na 25 BTC-a, sto znaci da ce dnevno umesto 7200 BTC-a generisati 3600, posle toga pada na 12.5 BTC-a a to je 1800 BTC-a dnevno ......
 
Mislis na ASIC. FPGA je odavno u igri ali i on ide u istoriju izlaskom ASIC-a. Preoderi su veliki, tako i da ako neko od nas naruci isti, pitanje je kada ce ga dobiti. Onda odnos diff vs price. Pitanje je i sa njim sta ce se zaradjivati. Sada pada nagrada na 25 BTC-a, sto znaci da ce dnevno umesto 7200 BTC-a generisati 3600, posle toga pada na 12.5 BTC-a a to je 1800 BTC-a dnevno ......


Ne, mislim baš na FPGA, evo i zašto:

At the current price and liquidity of Bitcoin, an ASIC would be an extremely risky investment. Most likely, the mining community will switch to FPGAs first and move to ASICs if/only if the Bitcoin ecosystem matures and expands considerably

Poenta je samo u tome da na vreme skočiš u voz i time rizik svedeš na minimum. Naravno ko skoči pre nego što voz dođe možda ga nikad ne dočeka.
 
Poslednja izmena:
Vidi ti ovo, pa mi (u Srbiji) imamo i zajednicu. Ako se neko zagrejao za ovo neka se prvo dobro raspita koliko će ovo još da traje pre nego što uloži novac:

http://www.bitcoinbalkan.com/forum/hardver/3224-asic-ili-kako-ce-thash-postati-novi-ghash

Edit: Ovi sa ovog gornjeg linka su mnogo naivni. :) Ovo postoji u naučne svrhe, a profi službe kao što su NSA (oni pominju FBI, ali nema veze, ne bavi se FBI tim stvarima u načelu), pre svega, koriste druge stvarčice.

Šta mislite koliko bi COPACOBANA izrudarila za mesec dana? :D Pri tom ovo može da se kupi, a zamislite šta radi ono što nije na prodaju.
 
Poslednja izmena:
Ne, mislim baš na FPGA, evo i zašto:



Poenta je samo u tome da na vreme skočiš u voz i time rizik svedeš na minimum. Naravno ko skoči pre nego što voz dođe možda ga nikad ne dočeka.


Pa FPGA nece imati sta da trazi kada se pojavi ASIC. Zamisli kad ulete prvi srecnici (vlasnici) ASIC masina za 1300 dolara ce dobiti uredjaj koji generise 40Ghasha. Ako napravimo prepostavku da ce diff da ode 10x gore, dolazimo da je to ekvivalent sadasnjem GPU / FPGA hash rateu od 4 GHasha. Sada se sa 4 Ghash-a pravi oko 500 dolara. Prve isporuke bi trebalo da krenu krajem oktobra i pocetkom novembra meseca. Diff ce postepeno rasti i pravu koristi od toga ce imati ljudi koji prvi ulete sa ASIC masinama. A opste je poznato da je glavni finansijer ASIC projetka Rus Vladimir iz Engleske. On je jedan od najacih igraca u tom poslu. Jos u aprilu je dao oglas da rasprodaje svoje farme sa stotinama kartica serije 5970/6990. On je u danu pokupovao svojevremeno ceo lager 6990 kartica u Velikoj Britaniji i izazvao opstu nestasicu tih kartica. Zamislite koje je on pare zgrnuo sa tim karticama kada je proslo leto jedna 5850 mogla mesecno da napravi i preko 100 eura.
Ja trenutno imam u pogonu kartice koje mi daju nesto preko 3 Ghasha, sad cu uzeti jos 2 5850 i to je to.
Zamislite oglase krajem decembra i tamo negde u januaru kada se pojave na stotine i stotine kartica na prodaju samo kod nas.
Razmisljao sam i ja da narucim u USA neki ASIC, ali je pitanje koliko cu ja cekati na uredjaj. Sta ako to bude 6 meseci a diff bude i 30x veci od sadasnjeg. To je taj rizik, sa tim diffom i tim masinama bi gotovo nikakva zarada. Zato i jeste veliki rizik. I dolazimo do vrlo bitnog trenutka za bitcoin mining. On vise nece biti dostupan svakom. Svako je mogao da ode do prvog coska gde se prodaje kompjuterska oprema i kupi neku ATI karticu, zabode je, pokrene software za mining i krene da rudari. Pojavom ASIC masina to vise nece biti moguce, to ce imati samo mali broj ljudi i oni ce upravljati celim sistemom. E da svako ko zeli mocice da ucestvuje i kupuje Vladimirove deonice u firmi koja ce se iskljucivo baviti proizvodnjom BTC-a.
 
Poslednja izmena:
kad niko ranije od nashih nishta nije prichao o tome ovde na forumu.
ja sam chuo par puta rech bitcoin i znao za to negde u malo mozgu, ali nikako da proguglam niti neko podrobnije da mi kaze neki info (da kazem da me neko nalozi za celu prichu :D).
lichno nisam ni video onu gore temu, ali po njoj to je prevara i glupost chista. a da sam je i video tada opet niko nishta nije rekao kako to radi, kako moze neko da krene u to.
verovatno misle kao da ce sada bash 300 ljudi sa ovog foruma sa po 15k evra da ulete rade isto to, pa ce sada bash oni da poremete ceo sistem bitcoin.
ova gore vest vec moze sve da srushi, ali nekoliko srba sa ovog foruma sa par grafa, to sigurno nece uraditi, a znachice mu svaki euro koji mu kane sa strane.

ne bih da bzvze izlozim ljude pa da puknu pare posle.
neka svako krene sa jednom jachim grafom ili par slabijih, neka prati ta deshavanja,
pa ako veruje u sve te priche o propasti neka zaobidje, ja sam vec kupio 4 komada 7950 kad sam saznao za tu vest,
ali opet, meni lichno (a i svima), da to bude isplativo do januara-februara, pa i da propadne cela stvar tada sa gpu-ima, opet nije gubitak, nije losha zarada rachunajuci i amortizaciju HW-a.
 
Poslednja izmena:
jel moze mali savet nesto nisam imao vremena citati puno
ja vec imam 2 x 6990 u CF (telefone radim)
da li mogu da ih iskoristim tj. kad nemam telefon da radim da pustim da kopaju
konkretno pitanje je da li mogu zaraditi ako povremeno ih palim, i prekidam posao (ili kako se vec to naziva sto one rade)....da li one zahtevaju neki odredjeni posao da se zavrsi do kraja bez prekida, ili mogu da se pale gase po potrebi.....
to je ono cisto da mi ne bleje u podrumu kad se desi da na poslu niko ne donosi za dekodiranje

hvala unapred na odgovoru
 
mozesh.
idi na onaj 50btc sajt, registruj se i odaberi PPS, pay per share sistem, koliko si radio toliko cesh iskopati i naplatiti.
naravno guiminer, skini, setapuj i pokreni.
 
2x6990 za dekodiranje telefona? did i miss something...

btw koja je prica sa strujom, to mene zanima da vi mene kazete, to i naravno za kavurmu :D

ajde sad recimo napravim dedicated masinu 450W nek srce i nek radi 24/7, nek bude reimo 7950, proc i memorija nisu bitni ili ima neki "prag" koji je potreban?

(450w x 24h) x 30d = 324 kWh ne deluje bas malo. koliko jedna 7950 moze da generise a koliko kosta jedan kWh? kakav je odnos cost/benefit ako racunamo samo operating cost tj struju?
 
Poslednja izmena:
eh ti silni shejderi su chudno, ne sluze samo za igrice :D

450w ce ti srkati makina sa dve nasvirane 7950, kvadom, hardovima i drugim potroshachma.
u nekom grubom prevodu, ako ne kopash u crvenoj zonim takav komp bi troshio ~2200din mesechno struje, a zaradio bi bruto ~90e.
imash na EPS sajtu kalkulator potroshnje, kao i cene u kw u svim tarifama.
oduzmi tri nule u toj tvojoj rachunici.
 
eh ti silni shejderi su chudno, ne sluze samo za igrice :D

450w ce ti srkati makina sa dve nasvirane 7950, kvadom, hardovima i drugim potroshachma.
u nekom grubom prevodu, ako ne kopash u crvenoj zonim takav komp bi troshio ~2200din mesechno struje, a zaradio bi bruto ~90e.
imash na EPS sajtu kalkulator potroshnje, kao i cene u kw u svim tarifama.
oduzmi tri nule u toj tvojoj rachunici.

pa vecina servisa dekodiranje radi sa laptopova koji mi nikad nisu licili na neke zveri te sam u zabludi da za dekodiranje telefona ne treba neko cudo, 2x6990 jeste cudo... :) learn something every day...

oduzeo :D citam svoj post minut pre tebe i kao cek... kWh, ne Wh :D thx za info

znaci kako god da ga okrenes, isplati se, cool samo je pitanje koliko u trenutku kad menjas a to zavisi od kursa btc
 
Poslednja izmena:
You missed a lot. I izgubio si se skroz u tim nulama covece. Ostatak masine moze da bude slab, bitna je samo grafika i ona ce samo raditi full load tako da nema govora o 450W. Racunaj 300W *24*30 = 216KW. Toliko struje koliko si ti izracunao ne mogu da potrose ni 30 TA peci na ulici :d
 
Poslednja izmena:
Evo kao sto obecah Sajberu, mislim: Beginner's Guide. Na tom forumu se moze naci sve o Bitcoinu. A evo i LINK o hardware-u, tj. koliko koja karta pravi Mhash/s, koliko je efikasna s obzirom na potrosnju Mhash/J, Mhash/S/$ etc.etc. Mada, tabelu mislim da treba uzeti s dozom rezerve.


Tacno, bitna ja samo grafa, i to kako je OP napisao iskljucivo AMD HD5xxx, HD6xxx i HD7xxx. Sa drugim hardverom tesko moze ista da se napravi. A i grafe sto se tice bitan je samo GPU, tako da memorija moze da ide dolje radi kojeg celzija manje, kao i radi manje potrosnje. Ja memoriju na mojim kartama drzim na 300MHz. Mislim da cak na HD7xxx seriji moze i napon za memoriju da se smanjuje.
 
Poslednja izmena:
pa vecina servisa dekodiranje radi sa laptopova koji mi nikad nisu licili na neke zveri te sam u zabludi da za dekodiranje telefona ne treba neko cudo, 2x6990 jeste cudo... :) learn something every day...

Ti laptopovi sluze samo da ocitaju podatke telefona kome treba pronaci kod za otkljucavanje, a druge masine pronalaze taj kod.
 
Imam graficku karticu 6870 i hocu da probam ovaj nacin zarade u vezi BitCoin-a, pa ako funkcionise da vise i ulozim u rad. Procitao sam i shvatio da treba na par sajtova da se registruje i par programa pokrene (ukljucujuci i virtuelnu menjacnicu) kako bi sve funkcionisalo kako valja (ako sam dobro razumeo), ali sam isto tako i zbunjen svim ovim pojmovima pa se brinem da nesto ne "zeznem" na samom pocetku.
Bio bih zahvalan kad bi mi neko ko je vec probao ovaj nacin poslovanja malo pribliznije i postupno uveo u ovaj rad kako ne bih nesto pogresio, ili mi makar dostavio linkove (uputstva) kako uspesno da se registrujem korak po korak, proverim da li je sve ispravno podeseno, i zapocnem "zaradjivanje". :)
Unapred Hvala!
 
Pa imaš linkove, gore iznad, a izgleda da nisi sve pročitao. ;)

Ja ti predlažem da ih posetiš sve, pa ako se ipak odlučiš da ovo radiš onda se ponovo javi.
 
Ja sam bacio pogled, al' mi nije jasno sta se tu rudari... Ne lici mi da taj rad graficke doprinosi izlecenju raka ili u neke druge naucne svrhe :sceptic:

Pao uninstall... posle 3 dana apsolutno nikakvog rezultata - meni deluje kao neka zajebancija.. zao mi je ako gresim..

Meni je ovo u staroj temi bilo samo potvrda onoga sto sam pretpostavljao, a sada, posle ovih detaljnih informacija koje su iznete, sam potpuno siguran da je ovo zajebancija, pogotovu za nekog ko bi sad da se ukljuci u celu stvar :trust:
 
Pao uninstall... posle 3 dana apsolutno nikakvog rezultata - meni deluje kao neka zajebancija.. zao mi je ako gresim..

Steta sto si odustao. ;)

Samo da naglasim, ne ocekujte previse sa singl karticama tipa 5850, 6850, 6870.
Ima i sa njima zarede ali je potrebno dosta vremena za nju.
 
Ja sam bacio pogled, al' mi nije jasno sta se tu rudari... Ne lici mi da taj rad graficke doprinosi izlecenju raka ili u neke druge naucne svrhe :sceptic:

Meni je ovo u staroj temi bilo samo potvrda onoga sto sam pretpostavljao, a sada, posle ovih detaljnih informacija koje su iznete, sam potpuno siguran da je ovo zajebancija, pogotovu za nekog ko bi sad da se ukljuci u celu stvar :trust:

Ma kakvo bre lečenje vas spopalo. Radi se o kriptografiji pre svega. :) U naučne svrhe jer kao što rekoh profi službe imaju drugačije uređaje, "ulazna" vrata, i tome sl.

Dakle, recimo, neka institucija (naučna, komercijalna, ...) želi da razbije RSA ključ od 2048 bita. Karikiram naravno ali ovako mi je najprostije da predstavim problem. U ovom slučaju problem se svodi na faktorizaciju tog broja koji zapravo predstavlja RSA ključ. Ne treba napominjati da je to sa sadašnjom tehnologijom gotovo nemoguće uraditi u dogledno vreme. :D

E sad, čim neko uspe da napravi i najmanji pomak, recimo da skrati vreme faktorizacije sa trilion na bilion godina, on to objavi kao nučno dostignuće. I tako u krug.

Verovatno nije reč samo o kriptografiji, koristi se to i u druge svrhe ali verujem da je ovo primarna svrha.
 
Poslednja izmena:
Steta sto si odustao. ;)

Samo da naglasim, ne ocekujte previse sa singl karticama tipa 5850, 6850, 6870.
Ima i sa njima zarede ali je potrebno dosta vremena za nju.

Pa 5850 pravi neuporedivo vishe hasheva od 6850 i 6870.
 
Koja je najjaca za bitcoin ? 5990 ?
 
Nazad
Vrh Dno