Šta je novo?

koji kurs (cisco mcsa ili nesto trece)?

Mirko BGD

Slavan
Učlanjen(a)
26.01.2005
Poruke
793
Poena
319
pozz
nisam siguran da sam izabrao bas pravu deo za postavljanje teme
dakle hteo sam da naucim nesto vise o mrezama, kad kazem mrezama mislim na umrezavanje, VPN, deljenje konekcija, WAN itd, znaci sve sto se tice mreza umrezavanja, deljanja resursa, podesavanja opreme itd
gde i kako mogu nesto vise da naucim o tome? neki kurs (cicsco mcsa?) ili neka literatura pa sam da ucim?
u napred zahvalan :)
 
Ja bih ti preporucio CCNA i MTCNA za pocetak. Za CCNA kurseve izguglaj malo po netu (imas i na etf-u) a za MTCNA imas u Cupriji MTCNA treninge (intercom) koji se odrzavaju vise puta u godini i traju oko 4 dana.
 
Ako si voljan da platis, RCUB i Deki Ivancev drze najbolju nastavu u gradu. Moj glas ide Dekiju, posto su najbolji predavaci iz RCUB-a
sada u lokalnoj Cisco kancelariji. Ako hoces sam da ucis, CCNA Discovery&Explorer su zvanicni Cisco CCNAv4 materijal. Ima ga po netu,
bez brige. Skini i verziju 3(ima 4 poglavlja, ne secam se kako se zovu), po meni je mnogo bolja od poslednje zvanicne verzije. Iz poslednje
je izbacena gomila materijala o security stvarima, kako bi se napravilo mesta za jos jedan kurs(CCNA Security)...
Od softvera, Packet Tracer i GNS(uz nekoliko IOS-a) i to je to za pocetak. Srecno!
 
Dizem vec drugu temu iz mrtvih, nadam se da cu negde dobiti potvrdan odgovor...

Jel zna neko (dobru) shkolu koja ima CCNA kurseve pre podne? Radim 3-11, gde god sam zvao kazu mi da su kursevi od 5-6...
 
Pa predavaci rade prije podne :)

U sustini, ne treba ti za ccna kurs ako imas predznanje i volju da ucis. Imas odlicnog Jeremy Chiara-u tj. njegove video tutorijale icdn 1 i 2, Campus LAN Design Guide pdf (za upoznavanje sa access, distribution i core layerima) to bi ti bilo dovoljno za pocetak.
 
Ne rade, to je bedak...

Hteo sam da nadjem shto bolju shkolu, sa dobrom opremom, da predjem i naucim shto brze, ali sve shkole za sada (bar u Beogradu) rade samo radnim danima, popodne.

Hvala za savet za tutorijale, potrazicu! I dalje se nadam shkoli, da bih zavrshio shto brze i efikasnije, videcu shta mi je izvodljivo.
 
Oprema ti i nije nesto narocito sad potrebna, tek kad polozis ccna onda mozes gledati da se ubacis negdje gdje ima opreme.

Iz mog iskustva, rad sa opremom na takvim
kursevima je ili vrlo ogranicen ili izaziva tjeskobu jer 10 ljudi hoce da proba 10 stvari na jednom ili dva uredjaja u isto vrijeme.

Packet Tracer (sa tutorijalima uz njega) mogu pomoci za 90 % stvari.
 
Eh, beogradski CET se hvali laboratorijom od preko 140 uredjaja, u kojoj nema guzvanja, ali dzaba mi kada radim u vreme njihovih kurseva...

Vreme mi je glavni problem zbog kog zelim kurs, davno sam shtrebao, pa bih bio malo spor u pocetku. Mada, kako stvari stoje, mozda i probam prvo tako.

Svakako, hvala na preporukama!
 
Fizička oprema ti uopste ne treba za CCNA. Juče sam položio CCNA, a učio sam iz knjiga plus naravno predznanje sa faxa. Za ono što će se od tebe tražiti na samom ispitu osnovni simulator koji ide uz neku knjigu je više nego dovoljan. Ako želiš još da naučiš, Packet Tracer, a naročito emulator GNS3 su odlični.

Ovo i ovo su knjige iz kojih sam učio. Lammle-ova knjiga je vrlo interesantno napisana, ali je ipak za nekoga ko ima predznanje o mrežama pošto je sažetija. U njoj imaš linkove za odlična besplatna 10-minutna predavanja Jeremy Cioara-e koji je fantastičan. Njegova cela predavanje možeš naći ovde i ovde ali cela predavanja ipak oduzimaju dosta vremena. Odom-ova knjiga je napisana skroz po PS-u, bez fora i fazona, malo je suvoparna ali i napisana kao udžbenik. Objašnjavanja su toliko detaljna da ponekad smara, ali je u toj knjizi garantovano sve što ti treba.

Eto, to su moja iskustva ukratko.
 
Pozdrav svima, oživljavanje temu sa pitanjem o certifikatima, zanima me konkretno ccent i da li da radim postepeno ili odmah da udaram na ccna. Potražnja za radnika sa Cisco certom je ogromna pa sam odlučio da uz moje malo prethodno znanje o računarima probam sa mrežama nešto. Naručio sam knjigu (greškom) icnd1 640-822 što je koliko razumem stara knjiga za prošli ispit (i bilo mi je sumnjivo što je samo 2$). Zanima me da li da ulazim u ovu knjigu (koliko se stvari promenilo u novoj) i jel ok učiti osnove iz nje za sada (osi i tcp\ip layere)?

Sent from my LG-H830 using Tapatalk
 
Usustini nije ti se tu nesto drasticno promenilo, svakako ide na CCNA R&S zapocetak, + kreni i linux, ako ga ne znas.
nema potrebe da razmatras CCENT, to imas sve u CCNA.
 
Usustini nije ti se tu nesto drasticno promenilo, svakako ide na CCNA R&S zapocetak, + kreni i linux, ako ga ne znas.
nema potrebe da razmatras CCENT, to imas sve u CCNA.

Da nije prevelik zalogaj CCNA odjednom za nekog ko nije nikad radio za mrezama? Sve sto znam je ono sto 80% "tech" lovera zna, da dodelim IP adrese i mozda prikacim par stvari na switch i ruter...
 
Nazad
Vrh Dno