Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

Predstavljen Canon 200D, rekao bih uhvatio priključak (izuzimajući 4k video) sa onim što je defakto standard. Sve što jednom početniku može da zatreba, da bude malo i lagano, a da pri tom ne košta previše.
 
Jel bolje uzeti adapter i neko vintage staklo, ili jeftinog kineza tipa meike 35mm 1.7 za sony a6000?

Takodje, jel moze preporuka za bezicni blic sa speedsync? Moze i sa aliexpressa. Ne neki preskup, ali da radi ok na low shutter speed i na otvorenom prostoru.

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Iskreno ne znam kakav je taj meike, ali imaj na umu sto gomila ne zna da su neka vintage stakla radioaktivna (nije cesta pojava, ali ima ih). Ako potrazis na netu verujem da ces naci listu stakala koja su potencijalno radioaktivna.

Sto se tice bliceva - pretpostavljam da mislis na high shutter speed odnosno krace vreme zatvaranja blende. Verujem da ima jeftinijih resenja - opet ne znam za Sony, ali proveri jel Yongnuo ima nesto za njih.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Jel bolje uzeti adapter i neko vintage staklo, ili jeftinog kineza tipa meike 35mm 1.7 za sony a6000?

Takodje, jel moze preporuka za bezicni blic sa speedsync? Moze i sa aliexpressa. Ne neki preskup, ali da radi ok na low shutter speed i na otvorenom prostoru.

Sent from my MI 5s using Tapatalk

Za A6000 nahvataj polovnu Sigmu 30mm f/2.8, a od bliceva uzmi Godox TT685s ili TT350s zavisno koju snagu tražiš (i X1T-s uz nih).
 
Da da, high speed... kucam u zurbi pa sam se zeznuo.
High speed sync mi treba. Vidim godox tt685s sa transmiterom i nekim sitnim zezancijama na aliexpressu 170usd... verovatno ce i carina da me rebne... ne znam sta valja a da je jeftinije? I da li funkcionise normalno hss na a6000?

Edit:
Sad vidim jos jedan odgovor. Treba mi za portrete jak bokeh, pa trazim sto nizi f... Mislio sam da uzmem sony 50 1.8, mozda polovno navatam, ali je preusko za slikanje u malom prostoru...
 
Poslednja izmena:
Ja imam A6000 i TT685s/X1T-s i HSS radi najnormalnije (samo pazi da su svuda poslednji FW).
 
Hvala puno.
Gde si pazario? Ne uzima mi se nesto tako skupo sa alija, platio bih i malo vise ako ima kod nas.

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Uzeo od kolege koji je prelazio na ozbilnjiji sistem, dva TT685s + X1T-s za 190€, koristio ih možda mesec dana :) A on ih je poručivao.

A prvi TT600s sam uzeo u BMFokusu, znam da oni imaju Godoxe, mada ima i na drugim mestima.
 
Poslednja izmena:
Imas kod nas tt685S i x1t-S novo za 185e. Bolju opciju za Sony nemas.
 
Moze li mi neko preporuciti neki jeftiniji aprat iskljucivo za nosenje na putovanja koji pravi bolje slike od smartfona,imam google pixel koji pravi odlicne slike ali volio bih aparat.Hvala
 
A da li se isplati ici na opciju blica koji ima Li-Ion bateriju? Ne bih toliko cesto koristio blic ali me smara da punim tolike baterije + teske su.
 
Nikako! Blic je veliki potrosac a li-ion baterije ne vole takve sokove i nagla praznjenja. Gore trpe nego alkalne. Da je to pametna ideja odavno bi svi pravili takve bliceve.

Jesu baterije "teske" ali kad uzmes eneloop i napunis ih uvek ce ti biti pune kad ih dohvatis, ne prazne se. Plus sto sa jednim kompletom mozes dosta da ispucas. U zivotu ne bih koristio li-ion za to.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Nikako! Blic je veliki potrosac a li-ion baterije ne vole takve sokove i nagla praznjenja. Gore trpe nego alkalne. Da je to pametna ideja odavno bi svi pravili takve bliceve.

Jesu baterije "teske" ali kad uzmes eneloop i napunis ih uvek ce ti biti pune kad ih dohvatis, ne prazne se. Plus sto sa jednim kompletom mozes dosta da ispucas. U zivotu ne bih koristio li-ion za to.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk

Godox pravi takve bliceve i mogu brze da pucaju :)

https://youtu.be/3it1UKWTJ28


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Tacno Godox ima blic sa li-ion baterijom, ali moglo se svojevremeno procitati po forumima da je bilo dosta problema sa ovim blicem, pregrevanje i jos kojesta. Ne znam da li su to u medjuvremenu resili...
 
Problem je bio sto su li-ion baterije u prvim serijama crkavale :D Posle je to reseno u najvecoj meri, ali i dalje ne vidim neku poentu takve baterije kad kosta kao 3 seta eneloopa... A i sam blic je skuplji od istog modela na AA baterije...
 
Kod Godox-a imaš V8xx sa li-ion i TT6xx sa standardnim AA baterijama.

Modeli su manje više identični, s tim da oni sa li-ion baterijama imaju skoro duplo manji recharge time (za 1/1 bi trebalo da je 1.5s naspram 2.5s) i da li-ion baterija dosta duže drže (tj. po specifikaciji bi trebalo da bude 650 slika vs 230 sa AA baterijama).

Ali sem ako neko ne koristi multiflash ili mu je bitan recharge time ili baš ne želi da nosi dodatne baterije, za cenu jednog V860II može da se uzme TT685, x1t kontroler, punjač i par setova eneloop baterija.
Pritom zezanje sa proprietary tj. posebnom baterijom za sam blic, pa dodatnim punjačem koji mora da imaš i nosiš samo za to, još ako/kad ti zatreba dodatna baterija jer je prva degradirala...
 
Hteli su da izmisle toplu vodu, ali su izgleda "opravili vrucu vodu" :d
 
Ja vam kazem, li-ion nisu za to. Super sto imaju bolji recharge time ali svaka baterija ce se grejati kao luda kad su tako nagla praznjenja. Temperatura ih ubija. Ako spojite kontakte na li-ion bateriji eksplodirace.
1000% sam siguran da ta baterija nece moci da izdrzi ni priblizno ciklusa kao eneloop u takvim uslovima. Hajde, vecina mozda i ne koristi bliceve u tolikoj meri pa ih to ne pogadja ali opet kazem da ja to ne bih uzimao.

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Za Canon/Nikon bliceve postoji dodatak u koji ide dodatna baterija pa ima brzi recharge, mnogo bolja opcija od bilo cega sa Li-Ion baterijom
 
Mislis eksterno napajanje u koje ide 6 AA baterija!?
 
Mozda naziv teme nije odgovarajuci, u mom slucaju bi bilo - kupovina drugog DSLR-a. :)
Manje-vise sam smislio sta zelim, ali vise glava su pametnije od jedne.

Naime, za sada koristim D3300 u kombinaciji sa Nikkor 35mm f1.8, Sigma 10-20mm f4 i povremeno 18-55. Isprobavam sve, ali negde se najvise vrtim oko portreta, automobila, povremeno landscape, a voleo bih da radim i neku studijsku fotografiju u buducnosti.

Posto mi je fotografija hobi, gledam samo polovne aparate. Gledajuci po oglasima najvise od svega mi se dopada D600. Znam za problem vezano za ulje, ali znam i da mogu da se nadju primerci koji nemaju tih problema.
Druga varijanta koja mi se uklapa u budzet je D7200, ispunjava vecinu mojih zahteva bar za sada, ali sam ubedjen da mi u nekom trenutku djavo nece dati mira i da cu zeleti FF, a izmedju ostalog cena im je identicna.
Mozda cak bude naleteo i neki D610, sto nije nemoguce, vidjao sam ih za pristojnu sumu, ali malo redje.

Razmisljao sam i o Canonu, ali u tom cenovnom rangu najcesce su krop senzori.

Sta vi mislite o tome?
 
Zaboravio si najbitniju stavku - budzet.

Sent from my SM-N910F using Tapatalk
 
600-800e. S tim sto gledam svedske i nemacke oglase, veci je izbor i cene su nesto nize.
 
Jasno ti je da postojece objektive neces koristiti na D600/610!?
 
Naravno. Planiram na to da dodam Tamron 24-70 f2.8 i neki 50mm, videcemo jos koji. Posle toga bih uzeo neki UWA.
 
Poslednja izmena:
Pusti Tamrona, ako se vrtis oko stvari koje si gore naveo, moja ti je preporuka - Nikon 85 1.8 i Nikon 35 1.8, oba FX stakla. Posle za siroki videces, da li zum ili prajm.
 
Mozda i nije losa ideja, iskreno, nemam osecaj kako 35mm izgleda na FF. Zbog toga sam i mislio da mi prvi bude zum da malo steknem osecaj.
Ali dobro, imam jos vremena da razmislim o objektivima, za sad mi je bitno da se 100% odlucim da li je D600/610 prava stvar za mene i 95% sam siguran da jeste. :)
Hteo sam samo da vidim da li ce mi neko reci nesto tipa, "batali to, za te pare imas ovo mnogo bolje", za slucaj da se nisam dovoljno informisao.

Nije iskljuceno da se na oglasima pojavi i neki D800 u tom cenovnom okviru, ocekujem i pad cena krajem godine, tako da, videcemo.
 
Stavi 24mm na krop i eto ti ugao od 35mm na FF! ;)
 
Nazad
Vrh Dno