Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

Problem je u ceni, trenutno je "akcija" za A6000 na više mesta, 600€ sa kit-om. Gledao sam u okruženju odakle mogu da nabavim (Slovenija, Mađarska) - izađe me slično, samo ovako nemam cimanje oko povraćaja PDV-a i sl.

Sony A5100 bi me izašao oko 500€, gore-dole koji €, sa istim 16-50 kit objektivom, a sa novim 2.0 FW za A6000 (koji dodaje XAVC S 50Mbps za video) A6000 ima prednosti u OLED EVF, hotshoe za blic, duplo većeg burst-a i jačeg ugrađenog blic-a.

Dakle A5000 -300€, A5100 - 500€, A6000 - 600€, svi sa istim 16-50 kitom. Nekako mi tu A5100 ne izgleda mnogo privlačan.

Legla plata danas, videću za vikend ako mogu da se nađem sa MM, da mi malo pokaže oba, da prelomim da li A5000 ili A6000, pa u ponedeljak da otvorim novčanik :D
 
Poslednja izmena:
Da, od spolja(HU) A5000 je oko 285, a5100 oko 440e, a6000 oko 590, tako bi trebalo, inace taj 5100 je prilican skok u odnosu na a5000, dosta bolji iso (25000), video 1080p 60P naspram 60i, 24Mpx naspram 20, touch screen ima jedini a5100, itd, evo imas ovu dole tablicu kratkog poredjenja, inace a5000 je naslednik nex3, a5100 je naslednik nex5, ja inace na oglasima prodajem ovaj a5000 pored fuji x-e1, niko ni da pita za sony danima a nije skupo uopste :d, fuji je takodje zanimljiv i jako dobar aparat, a po ceni trenutno x-e2 nov+kit staklo 18-55 se pozicionira oko 50e ispod a6000 itd...
 

Prilozi

  • sdsdsdsdsd.png
    sdsdsdsdsd.png
    41.4 KB · Pregleda: 119
Da, 5100 je značajan napredak u odnosu na 5000. Najznačajnija razlika je svakako fazni AF sistem na senzoru, što A5000 nema, dok A5100 i A6000 imaju.

Gledaj da svakako uzmeš aparat sa faznim AF-om na senzoru, u odnosu na samo kontrastni kod starijih MILC-ova.
Fazni AF na glavnom fotosenzoru je još uvek relativna novotarija. Jest da će to za koju godinu imati svi, ali trenutno, samo najnoviji modeli to imaju.
 
@mighty78, prepuno ti je sanduce, ne mogu poruku da ti posaljem :)
 
Sređeno, sad možeš.
 
Da sada kupujem aparat, i da imam budzet od 600 e, deifinitvno bih ponovo kupila dslr, ne bih dala novac za milc. Jeste da je dslr nesto gabaritniji, ali vremenom se naviknes, i pocnes da ga nosis svuda sa sobom :D. Rodjak ima sony nex 6, i prednost je ipak u dslr aparatu po pitanju kvaliteta fotografije, po nekom svom misljenju.
 
^NHF ali to nema veze sa stvarnim zivotom. ;) Dele iste senzore, optika je na istim principima, a neki od najskupljih milceva imaju najbolji IQ koji postoji u svetu digitalne fotografije. Bice da rodjak ne ume da fotka ili koristi sokocalo.
 
Poslednja izmena:
Verovatno, on je uzeo takodje zbog putovanja :D da bude zgodan za nosenje, ali meni se iskreno fotografije ne dopaju, jesu ostre, ali kao da su malo bolje od digitalnog aparata, nema bokeha i nekih drugih finesa koje vidim kod Canona ili Nikona. Meni je dugo na wl bio nex 5, medjutim sa dslrom sam i vise nego zadovoljna :D ne bunim se.
 
Da me ne shvatis pogresno, ali treba malo da procitas o fotografiji i fotografskoj tehnici, pre svega da naucis od cega zavisi bokeh npr...
 
Meni je svaka druga fotografija bokeh, ja znam da ga naprvaim, na koliko da namestim mm i koliko da udaljim odredjeni predmet, da bih dobila ono sto zelim :D. Slazem se da je potrebno i umece i prikupljanje sto vise informacija, pogotovo ako niste sa FDU :)
Rodjak cesto putuje po Evropi, i porodicno i poslovno, verovatno nije toliko fokusiran na finese, jednostavno zeli da zabelezi sto vise od onoga sto proputuje, mozda su mu fotografije zato i za moj ukus nekako "obicne".
Nadam se da ce @mighty78 napraviti dobru kupovinu, samo iznosimo svoja neka misljenja i zapazanja, sto ne znaci da on mora da ih usvoji.
 
Pozdrav svimaa, pratim temu duga pa sam se našao u istom problemu ko i mighty78 samo sa manjim budzetom.
Znaci treba mi manji aparat da ga vukljam sa sobom da bi slikao svoju decu i za slike unutra.
Nemam nikakvo predznanje sto se tice fotografisanja sem mobilnim, al me fotografije interesuju al nisam imao nikad prilike da se pozabavim tim pa bih sad voleo da krenem.

Razmisljam se izmedju:
Canon EOS 100D 18-55mm IS STM - 400
Canon EOS 1200D 18-55mm IS II -300e ili sa drugim objektivom EF 18-55mm DC III 320e
Nikon D3300 - AF-P 18-55mm VR - 400e ili 18-55mm VR II 380e
ili neki MILC

naišao sam na ovaj
Olympus E-PL6 (14-42mm + 40-150mm) cena 330 ili 250 ako kupujem bez drugog objektiva.
Olympus PEN E-PL7 14-42mm 500e
Sony?

Cene sam stavljao radi orjentacije
 
Poslednja izmena:
Pomenuti canon i nikon nisu mali aparati.

Ili juri neki nex sa 16-50 objektivom, ili neki sony rx100, bićeš svakako zadovoljan, zavisi da li hoćeš izmenjive objektive ili ne, i jedno 50x su bolji nego mobilni...
 
Jasna mi je razlika izmedju kompakta i veličine gore pomenutih aparata al sam mislio da je manji da ne moram da vucem neku dodatnu torbu, a i imam malu ruku.
Vidim da je 100d manji aparat pa me vise interesovalo da li je on manji od milc-a i da li je on ipak bolji od ovih milc-a ili da se okrenem njima.
 
100d je svakako veci od milc aparata. Opet, i za milc i za dslr ti treba torba, eventualno neki milc sa 16 ili 22mm objektivom, da stane u (veci) dzep.
 
Ko hoce mali aparat da ga nosi sa sobom bez torbi i cuda onda nesto tipa lx100. Naravno budzet je u toj granici od 600e. I tu se zavrsava svako ulaganje. Ko kupi dslr taj bi trebao da ulaze malo vise. Da kupi par prajmova koji mu najvise odgovaraju i nauci da ih koristi. E sad milc ili dslr ja mislim da objektivi treba da presude u konacnom sudu. Crop bez dobrog i brzog prajma meni gubi svaku smisao pogotovo u kucnim uslovima. I taj koji kupi dslr tipa 100d i ostane na kit objektivu je za moj pojam bacio pare.
 
Iju :-D ja sad da kupujem aparat, pored ovakvih saveta, ne bih znao sta :p

Drugari, salu na stranu, nemojte delii savete ako ni sami ne znat, ne mislim da budem niti prepotentan niti bili sta pogresno.

Ovako stoje stvari, velicina senzora je direktno proporcionalna kvalitetu slike (IQ-image quality).

Na sve se covek navikne, ja svoj aparat nosim kako god.

Ali najvaznija stvar kod svakog aparata je objektiv. I tu nema mnogo razmisljanja.

Ja sam svoju skolu i znanje debelo platio i preplatio. Najbolje je kupiti kvalitetan objektiv a telo dodje-prodje.
Objektiv pravi sliku. I nisu za dzabe toliko skupi.
Ne treba se zanositi da su 18-55 ili slicni jeftini objektivi dobri, dobri su u odnosu na mobilni ili neki manji aparat. Cak ni za pocetak ne bih uzimao 18-55, ali je toliko jeftin da ga je donro imati.

Ja bih pocinjao sa nekim "normalcem" sto za crop senzor dodje 35mm f2 pa se razvijati odatle.

I za kraj MILC jeste buducnost, ko ne shvata do njega je.
I takodje nekome da das najskuplji aparat sa najboljim objektivom i da ga stavis gde treba, i da samo stisne dugme, nece napraviti dobru fotku. Apropo rodjaka devojke koji ima milc. A opet neko razbija i sa mobilnim telefonom ;-)
To i jeste car fotgrafije i umetnosti kao takve.
 
Iju :-D ja sad da kupujem aparat, pored ovakvih saveta, ne bih znao sta :p

Drugari, salu na stranu, nemojte delii savete ako ni sami ne znat, ne mislim da budem niti prepotentan niti bili sta pogresno.

Ovako stoje stvari, velicina senzora je direktno proporcionalna kvalitetu slike (IQ-image quality).

Na sve se covek navikne, ja svoj aparat nosim kako god.

Ali najvaznija stvar kod svakog aparata je objektiv. I tu nema mnogo razmisljanja.

Ja sam svoju skolu i znanje debelo platio i preplatio. Najbolje je kupiti kvalitetan objektiv a telo dodje-prodje.
Objektiv pravi sliku. I nisu za dzabe toliko skupi.
Ne treba se zanositi da su 18-55 ili slicni jeftini objektivi dobri, dobri su u odnosu na mobilni ili neki manji aparat. Cak ni za pocetak ne bih uzimao 18-55, ali je toliko jeftin da ga je donro imati.

Ja bih pocinjao sa nekim "normalcem" sto za crop senzor dodje 35mm f2 pa se razvijati odatle.

I za kraj MILC jeste buducnost, ko ne shvata do njega je.
I takodje nekome da das najskuplji aparat sa najboljim objektivom i da ga stavis gde treba, i da samo stisne dugme, nece napraviti dobru fotku. Apropo rodjaka devojke koji ima milc. A opet neko razbija i sa mobilnim telefonom ;-)
To i jeste car fotgrafije i umetnosti kao takve.

Upravo moja poenta oko Eos M2-ke par postova nazad...400e za kit + 22-ka i ostatak do 600e(koliko želi da plati Alfu) za bolji objektiv,čisto da ne baca pare jer će mu koji god da kupi sjajno služiti.Ali videće kad krene u taj svet :)
 
Uz adapter imaš dobar izbor zar ne?
 
Uz adapter imaš dobar izbor zar ne?

Adaptere vise za prvu pomoc i eksperimentisanje i ne rade kao sa nativnim objektivima... Meni se na eosM ne dopadaju komande, na soniju je to lepse odradjeno, olympus takodje ima, zapravo svaki milc ima ergonomiju i pristup komandama bolji nego eosM. EosM ima samo to ime Canon, i to je to, a morali su da ga urade tako, da ne ugrozava kupovinu njihovog najjeftinijeg dslr-a

E sad, da li je los aparat, nije! ali bar meni ne bi bio prvi izbor, mozda da ga dobijem bas povoljno, svakako bih razmislio.
 
Ne pričaj napamet. Imam ef-s 55-250 is stm i sa adapterom (originalnim) radi brže i tačnije nego ef-m 18-55 koji radi vrlo pristojno.

Uzgred, i komande su mi na Canonu bolje nego na sony.
 
Adaptere vise za prvu pomoc i eksperimentisanje i ne rade kao sa nativnim objektivima... Meni se na eosM ne dopadaju komande, na soniju je to lepse odradjeno, olympus takodje ima, zapravo svaki milc ima ergonomiju i pristup komandama bolji nego eosM. EosM ima samo to ime Canon, i to je to, a morali su da ga urade tako, da ne ugrozava kupovinu njihovog najjeftinijeg dslr-a

E sad, da li je los aparat, nije! ali bar meni ne bi bio prvi izbor, mozda da ga dobijem bas povoljno, svakako bih razmislio.

Imam EF adapter i ne primećujem nikakvu razliku.Mislim da je to izvikana fora...šta tu ima da bude ovako ili onako.Prosta elektronika koja može da radi ili ne radi.Nije to raketna nauka...
 
EOS-M sa adapterom i STM objektivima radi veoma dobro, kao sa nativnim -M objektivima. Sa neSTM objektivima, radi, onako. Sa USM još nekako, a sa neUSM njanjavo.

Ali i sa STM EF objektivima sa kojima radi dobro, kompaktnost je poslednja rupa na svilari. Dobija se jedan preglomazni mutant.

Iako je EOS-M potencijalno vrlo dobar sistem, Canon ga za sada drži k'o nedonošće sa užasnom podržkom i najgorom ponudom objektiva od svih ILC sistema na svetu. Šta će biti sa njim u budućnosti ne zna se, ali za sada, jedina "prednost" nad Sony ili Fuji, jeste Canon-ov brand odštampan na kućištu.
 
Ako nisu popravili stvar značajno u odnosu na ovu spravu, meni lično MILC neće još dugo biti interesantan.

Da naglasim da nemam ništa protiv ideje i onih koji zagovaraju MILC ali meni prosto ne odgovara.
 

Prilozi

  • Sony NEX-5R 01.jpg
    Sony NEX-5R 01.jpg
    94.8 KB · Pregleda: 156
  • Sony NEX-5R 02.jpg
    Sony NEX-5R 02.jpg
    81.1 KB · Pregleda: 142
Brate ne, taj eos M nema nista od objektiva, niti ce imati. Komande su mu uzasne i sony ga sije u svakom pogledu.

Ok je ako ga imas vec, ali ti kada kupujes, treba da izaberes sistem, gde imas malo veci izbor dobrih objektiva.

Vazi da je EOS M uzasan za komande, a Sony je do jaja :d:d:d:d
 
meni su komande na soniju apsolutno odbojne, ali to je moje misljenje i ne mora da bude tacno. takve komande bih prihvatio da ima a6k da se kupi nov za jedno 300 evra sa kit objektivom, koliko mislim da vredi. ovako mislim da je debelo precenjen, tako da mi nije zao sto mi se ne svidjaju sonijeve komande :) svako kupi ono sto mu odgovara.
 
Nazad
Vrh Dno