Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

Zavisi sta planiras da slikas... Ako planiras da slikas apsolutno sve i da ne menjas objektiv, a volis zoom-ove onda taj 18-105 zvuci ok.
Pa da, treba mi neki olraunder za porodične potrebe i hobi. Do sada sam koristio prosumer sa 12x zumom pa sam se navikao zum. Mislim da ću i uzeti taj 18-105.
 
Tnx. To je koristan podatak. Nisam to znao do sada. A iznad 30 mm?

Koliko sam ja shvatio 50mm na ful formatu (iliti ~35mm na APS-C (D3100)) je takozvani normalac, tj bez distorzije, tj od prilike onako kako ljudsko oko vidi. Znaci sve ispod toga pravi distorziju. Preko toga, koliko ja znam nema distorzije, al imas druge probleme tipa kad sa npr 200mm fokusiras nesto sto je na par metara od tebe sa velikim otvorom blende, ono sto je u pozadini ce izgladati mnogo blize tome sto si fokusirao, malo (vise) se poremeti dof.
 
Jos jedno pitanje, malo drugacije prirode. Da li neko mozda zna da li je moguce da ja online kupim aparat i objektiv i kazem da se posalje na neku adresu u Nemackoj (preko nemacke radnje), ali da mi uz aparat posalju i tax free formular da mogu kasnije da vratim porez? Znam da recimo u Apple-u kad kupujes nesto traze ti na licu mesta pasos i na racun upisuju broj pasosa i podatke o tebi, tako da ne moze niko drugi osim ti sam da vratis porez. Ovde bi to islo malo drugacije. Dakle ja bih kupio, stiglo bi na adresu ljudi koji bi onda to doneli za Srbiju i oni bi trebalo da vrate porez.
 
Uh, to je komplikovana rabota i pitanje je da li bi većina nemačkih firmi koje prodaju fotoaparate to pristala da uradi...verovatno je bolje za tebe da pošalješ pare nekome koga znaš u Nemačkoj i da ti on direktno kupi i da traži formular za povraćaj poreza.

Ne znam, možda ti to i upali tako ali moraš da pitaš konkretnog prodavca u Nemačkoj. Vrlo je verovatno da ćeš naći komplikovane zahteve sa njihove strane, ili će ti reći da ti to kupi neko ko živi i radi u Nemačkoj.
 
Zasto jednostavno ne narucis aparat kod Andora?

To sto si smislio je neizvodljivo, ja sam to isto shvatio na tezi nacin kada sam narucivao hladjenje za komp.

Imas tri opcije:

1. Odes i kupis sta ti se svidja i vratis VAT i to prosvercujes preko nase grane.
2. Legalno narucis sta ti se svidja, vratis VAT ali platis nas PDV i carinu.
3. Narucis od nekog ko se bas time bavi - Andor.
 
Razlog je jednostavan. Kod Andora ne mogu da kupim za ~800 eur 600d i tamron 17-50 2.8 sa stabilizacijom, a ovako mogu. :)
 
Pa tehnicki ne mozes ni ovako. Jer moras da odes tamo sto vuce troskove. Ili moras da platis brdo drugih gluposti u slucaju slanja sto opet vuce troskove.
 
E a ja kad sam prodavao 550D sa tamron 17-50mm a sve bukvalno kao novo sa jos domacom garancijom, aparat okinuo oko 2k fotka, mint stanje.. za 650evra, plus jos neke gluposti, kartica, ir okidac itd .. Zovu me ljudi, jel moze to jeftinije ! Pu !

Izvinjavam se na digresiji ! I naravno s16 je u pravu !

I jos nesto, sta ce ti 17-50 sa stabilizacijom ?! Kad na svim forumima navode da je bez vc bolji ? I drugo, realno sta ce ti stabilizacija na tom rasponu, razumeo bih da je 17-105 ili koliko god... Inace to je najbolji objektiv za te pare ! ( govorim o bez vc )
 
Dobro dodje stabilizacija uvek (pogotovo za video iz ruke, tu je neophodna). Evo npr. sa objektivom bez stabilizacije ces na 50mm da puces najsporije na 1/50. Kada ukljucis stabilizaciju to ces moci da "pomeris" na 1/12. Jedino za UWA nije potrebno. Tu sam na 10mm (odn. 16 po fulfrejmu) pucao i 1/4 iz ruke i nista se nije primetilo.

@Bad Habbit: Koliko sam ja upoznat, povrat PDV-a moze da uradi samo strani drzavljanin zemlje iz koje kupuje. Tvoji prijatelji iz Nemacke nisu strani drzavljani Nemacke, sto znaci da oni ne mogu da povrate PDV. Mozes samo ti... otputujes, kupis, vratis PDV, prosvercujes... ali i tih 800€ ti se poveca za cenu povratne karte do Germanije.

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Poslednja izmena:
Mozda hoce stabilizaciju zbog videa. Frustrirajuce je u ovoj zemlji i prodavati i kupovati polovno.

Evo kontra od tvog primera, covek prodaje D5100+kit bez VR-a + 35mm f1.8, bas ono sto sam hteo. Staro skoro godina dana za 700 eur. Mene je sve to izaslo okruglo 700 eur kod Andora, s tim sto moj kit ima VR i duza je garancija u madjarskoj nego kod nas :p Pa ti vidi.
 
^ znam ima raznih likova, kao ja sam to pre 3 godine platio 1000€ nema veze sto su izasla jos dva modela posle tog ali ovaj je ocuvan kao nov i bolje :-D

Sto se tice pravila za 50mm 1/50s u praksi mislim da zavisi vise od mirnoce ruke pojedinca, ali ja sam to ucio za leica format, tj 35mm film.. Sad iskreno ne znam kako to ide na crop senzorima, da li vazi onda 1/75 ?! Ili koliko vec dodje 50mm ;)
 
Sto se tice pravila za 50mm 1/50s u praksi mislim da zavisi vise od mirnoce ruke pojedinca, ali ja sam to ucio za leica format, tj 35mm film.. Sad iskreno ne znam kako to ide na crop senzorima, da li vazi onda 1/75 ?! Ili koliko vec dodje 50mm ;)

Naravno da zavisi od mirnoce ruke pojedinca... nekima nije dovoljno ni 1/125 za 50mm, a neki mogu i na 1/12 (pa i sporije) potpuno mirno da drze 50mm. Ali to je uvedeno vise kao olaksica... kao neki putokaz za prosecnog korisnika (a i lako se pamti ;)). Uz dve blende stabilizacije, onaj koji mirno drzi aparat tek na 1/125 sada ce drzati mirno i na 1/30 :)

Nebitno to oko vestine mirnog drzanja objektiva (1/z.duzina)... bitno je da stabilizacija omogucava 4x duze expozicije, a da fotka ostane nestresena. A tek za video... tu je bas neophodna.

Da... krop 1.5 bi verovatno promenio taj "putokaz" na 1/z.duzina*1.5. To ne znam. A u principu me ni ne zanima... spadam u mirne i mogu da se oslonim na staaaru formulu ;) A imam i stabilizaciju :D

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Cekaj, sad ste me opet zbunili. KAko sad bolji tamron bez stabilizacije od ovog sa stabilizacijom? Ok staiblizacija po strani, zasto je bolji? Sto se povracaja poreza tice, znam za strane drzavljane, znam sve, samo me interesuje ovo sto sam pita, dakle da li moze online da se kupi i da uz aparat posalju i tax free i da li na svakom tax free formularu (ili samo u Apple store-u to rade) pisu na samom racunu podatke o kupcu, tako da samo on to moze da vrati (mislim na porez).

E a ja kad sam prodavao 550D sa tamron 17-50mm a sve bukvalno kao novo sa jos domacom garancijom, aparat okinuo oko 2k fotka, mint stanje.. za 650evra, plus jos neke gluposti, kartica, ir okidac itd .. Zovu me ljudi, jel moze to jeftinije ! Pu !

krastavac, da sam znao da prodajes, uzeo bih ja to verovatno. Mada sve je to relativno. Ja sam imao ponudu u Nemackoj za 540 nov 600d koji bi me izasao oko 480 kad vratim porez, a nudili su mi i za 200 eur polovan, ali sa dve godine garancije te radnje tamron 17-50 sa stabilizacijom., tako da bi me tos ve skupa izaslo manje od 700 eur. I krastavac, samo je trebalo da izvadim novcanik i platim. Imao sam i pare i sve, jer sam namenio za to i nesto sam poceo da se premisljam i na kraju ***** ne uzmem to i sad se naravno kajem. :(
 
Iskreno pojma nemam, znam kada sam uzimao pre par godina, prvi put Tamron 17-50, svugde sam citao da je bolji bez stabilizacije, nikad mi nije bilo logicno ali su tako ljudi pisali... Mozda je u pitanju i odnos cena bez vc i sa vc ?!

Mada kao sto kaze Kiza, za video je svakako bolje !
 
Da, to da je bolji bez stabilizacije i ja sam citao. Nikada nisam nijedan drzao (lazem, drzao sam i okinuo par snimaka sa verzijom bez stabilizacije) ali mislim da verzija sa IS-om nije toliko losija koliko moze da pomogne IS. Tako sam otprilike citao i na Zoni. Losija je na "milimetarskom papiru", ali u praksi je neprimetno.

A mozda je najbolje (kad ne mozes da se odlucis) da nabavis EFS 17-55 f2.8 IS :D

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Cekaj, sad ste me opet zbunili. KAko sad bolji tamron bez stabilizacije od ovog sa stabilizacijom?

Dodatna pokretna opticka grupa, komplikovanija konstrukcija objektiva, varijacije izmedju objektiva kao posledica prethodne dve stvari doprinose odredjenom "kvarenju" kvaliteta...
 
Tamron sa stabilizacijom je u svemu bolji osim u IQ po coskovima, ali je i ta razlika dovoljno mala da je to ipak bolji objektiv. Mnogo je ozbiljnije izrade, veci je, brzi i tisi fokus, i stabilizacija ipak znaci puno, 2.8 nije tako velika blenda, a vrlo lako se dolazi u ISO 1600-3200 zonu, i s obzirom da se koristi na crop telima stabilizacija tu moze da skine bar blendu i napravi fotku u puno situacija...
 
Mislim da ti je najbolje da kontaktiras Andora i da vidis cenu kod njega.3 godine garancije znaci dosta pa cak i da je malo skuplje.
 
Znaci ipak je bolji taj sa stabilizacijom. :) Steta. Taman sam pomislio da ibh mogao na tome da ustedim jos solidnu svotu novca. :)

Kod Andora je 1 godina za canon i 3 godine za nikon, a 5 godina za tamron.
 
Društvo, može li mala pomoć?
Duže vreme gledam da kupim neki dslr. Naletim na neke polovnjake, pa 'oću-neću i to ode.
Danas mi naleti da uzmem canon EOS 1100D za 300€, nov. Samo telo, naravno.
Vidim da cena ide do 450€ kod nas, pa pretpostavljam da se isplati. Neko mišljenje, savet.

Treba da naglasim da slr nisam koristio skoro 15 godina, a i tada je bilo amaterski. :/
Od tada mi je ostao Carl Zeiss Jena Sonnar 4/300 MC, pa me zanima koji adapter kojim bih mogao da ga koristim za ovaj canon?
Koliko vidim ležište na tom objektivu je Pentacon 6 (ispao sam iz igre totalno).

Hvala.
 
1100D je najjeftiniji DSLR, tako da od toga ne mozes da ocekujes mnogo. A za 300e mozes da kupish 40D koji je miiljama daleko ispred njega.

Sto se tice adaptera, kod Canona je to jednostavno, samo treba da nadjes da ga kupis, Pentacon 6 to EOS :)
 
Ja sam uzeo krajem avgusta 1100D na oglasima za 320e sa kit objektivom (18-55), tip ga je kupio u januaru (tako da još imam garanciju) i ja sam prezadovoljan (prvi dslr)... e sad ako driver kaže da je 40D bolji, ja mogu samo da verujem (i meni su ljudi preporučivali neki stariji dvocifreni) ali pošto mi je namera da mi dslr kompletno zameni kompakt onda mi je veoma bitno da ima video a 1100d ima 720p i to skroz dobar...
Inače sam pre kupovine rešio da uzmem 600d jer on je oko 600e, a 1100d je 450e i za tu razliku pre bih otišao na 600d, ali pošto je uletela ova značajnije jeftinija varijanta (duplo jeftinije) uzeo sam 1100D i sada merkam dalje objektive, da sam pukao 450 ili 600 evrića na aparat, još dugo bih čekao pre nego što uopšte pomislim na dalje objektive/filtere/bliceve...
Jedino što bih mogao da ti ponudim, radnim danima sam od pola 9 do pola 5 u blizini botaničke bašte pa ako hoćeš da vidiš kako mašina radi i da se malo igraš kontaktiraj me ...
 
Ajde kad smo kod ovog da pitam: nasao sam na oglasu strasno ocuvan Pentax K100d, sa dva objektiva Pentax 18-55 i 50-200 i Sigma ED500 blicem, za 300e? Da li je to mnogo? Aparat je kao nov, ispucao 4800 fotki.
 
Znas kako to je malecan aparat, izasao 2006, pandan Nikon d40, ima 6Mpx ... Za njega ces malo teze naci objektive, kada budes resio da kupis neki ozbiljniji, a sve ovo ces jako tesko prodati.. Bolje se drzati Canon/Nikon varijante, jer to i kad kupis polovno, lako mozes da preprodas i ne izgubis neke silne pare, a veruj mi da ces posle par meseci kada udjes malo u pricu pozeleti nesto drugo ;)

P.s. za oko 300 evra kupujes 40D, koji je apsolutni best buy aparat, kao polovnjak, a izuzetan je, nema video, pa mu zato i cena nije jaka, inace je prakticno prethodnik 7D ...

A kit objektiv 18-55mm za canon, se prodaje za oko 35evra bez stabilizacije i za oko 70 evra sa stabilizacijom (IS ) nov po oglasima, izvadjen iz kit varijanti ;)
 
Poslednja izmena:
Evo baš jedan za 320e na foto berzi ali bi se držao dalje od njega. Sa 87000 okidanja shutter je dotrajao u svakom slučaju.
 
Hvala Mikele, gledao sam i ja Canon-e 40D, ali dosta su "ispucani" ... naravno za tu cenu od 300e. Mislim da je ovaj Pentax po svemu bolji aparat on Nikona D40, naravno daleko je od Canona. E sad, zar ne mogu recimo posle da kupim npr Pentax K7 ili neki mnogo jaci model, i da iskoristim ova dva objektiva ... ? Cisto pitam. I meni je primarni cilj bio EOS 40D, medjutim ako bih hteo da pokrijem dijapazon od 28 do 300 mm, i sa polovnim Canonom i objektivima ne bih prosao ispod 450-500e sve zajedno ... a ovo je 300 ... 6Mpix mi nije frka, ne planiram da stampam nista iznad A3, a sa 150 dpi i kvalitetnom fotkom moze ovaj Pentax da izvuce solidnu A3 fotku.
 
Nazad
Vrh Dno