Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

Postiji neka formula, ne mogu da se setim gde sam to video.. Ali u svakom slucaju, sto je siri ugao to je dof veci, sa zumom se smanju dof. I sto rece gore kiza, takodje je velicina senzora proporcionalno srazmerna, sto je veci senzor, ima mogucnost davanja pliceg dof na odredjenom f stopu blende.

E sada, m43 kamere se ne razlikuju preterano u davanju plitkog dof-a od aps-c senzora, jer senzor nije toliko veci ;) ko sto svi misle !

Mislim da je ovo, ali me iskreno mrzelo da citam, nego sam video formulu dole ;)

http://photo.net/learn/optics/dofdigital/
 
Poslednja izmena:
Nije isto da li nosio pa i 600d da li nex ili oly ;) Meni se na glavu popelo da vucaram 550d sa tamronom 17-50 ili sigmom 10-20 koje sam poneo sa sobom kada sam isao u Madrid proletos..

Znaci sad imas 34-100/2.8 i 5-10/4 i to nosis svuda ?:)
 
Poslednja izmena:
Ne brate, ta Sigma je i onako dosadna a i ne daje neki kvalitet slikama, sada imam Pan Leica 25mm 1.4 koji je fenomenalan i 14mm 2.5 ;-)

Jel si radio neko poredjenje Pana 14mm i kit objektiva na 14mm? Mislim onako na oko, kvalitet slike, ostrina, kada slikas na recimo f5.6-f8? Razmisljam da li da uzimam taj objektiv ili da i dalje koristim kit zoom za to (koji inace samo i koristim zbog 14mm)
 
Poslednja izmena:
Vrlo sam zadovoljan, i iz mog iskustva kit se koristi uglavnom na najsiroj varijanti, plus sto je ovaj f2.5 i sto je najmanji objektiv za m43 tj pancake, pa staje bilo gde, mozes u dzepu da ga nosis a uvek imas drugi objektiv ! Zadovoljan sam kvalitetom, nije kao Pan Leica ali je sjajan s'obzirom na velicinu ;) ... Zum nikada nisam ni koristio, niti planiram iskreno, pa ne mogu da uporedim !
 
Ok, hvala :)

Ja bih ga verovatno samo za landscape koristio, zato i pitam za f5.6+ jer nije dovoljno svetao da mi zameni 20mm i 25mm.

Inace kod 25mm me smara velicina i cena, pa razmisljam i njega da bacim u oglase jer ga ne koristim nesto mnogo, mozda i zaradim neki evro :p Ali ono sto sam prvo primetio kod 25mm u odnosu na 20mm je bokeh koji je jedno 500x lepsi nego kod 20mm zato mi je i najvise zao da ga prodajem. Al opet ne koristim ga u mojim klasicnim akcijama jer se plasim da se jedan dan samo ne vratim kuci bez njega ili sa ostecenim istim.
 
Sutra idem da vidim nikon d60 sa kit objektivom i 55-200 vr, navodno ispucao 7500 fotki.Cena 380 sta mislite....
 
Ja sam racunao da je kit objektic 50e 55-200 VR oko 150 evrica i telo izadje 180e
Predlazes nesto drugo.
Ili da ispazarin nov D3000 sa kit objektivom pa posle kad se bude moglo i kad se savlada malo neki drugi objektiv
 
Bar D3100, ili 1100D.

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Za 380...

U fotostaru [NS] 1100D nov kosta 330
po oglasima Canon 18-55 mogu da se nadju za 50

taj d60 je... to je mnogo matoro
 
I ja imam jednu dilemu. Uzimam D3100 samo ne mogu da se odlučim oko kit objektiva. Na oglasima je nov D3100 sa 18-55 DX VR = 440 evra, a sa 18-105 DX VR = 560 evra. Da li vredi da odmah dam 120 evra više ili da uzmem 18-55 pa da kasnije prištedim za recimo 55-200?
 
Jel moze neko iz iskustva da mi kaze sta je bolje za "low light high ISO (1600+) " fotkanje od ova tri : D5100, D3200, 550D?

Objektiv bih bio recimo 35mm f1.8/f2.
 
550D


EDIT: sad videh da si pitao za D5100 a ne D5000, u tom slučaju je on najbolji od tri nabrojana a na drugom mestu je 550D.
 
Poslednja izmena:
I ja imam jednu dilemu. Uzimam D3100 samo ne mogu da se odlučim oko kit objektiva. Na oglasima je nov D3100 sa 18-55 DX VR = 440 evra, a sa 18-105 DX VR = 560 evra. Da li vredi da odmah dam 120 evra više ili da uzmem 18-55 pa da kasnije prištedim za recimo 55-200?

Ja imam D3100 i prvo sam uzeo sa 18-55, a nedavno uzeo 18-105 zato što ima dosta veći opseg. Sad mi 18-55 skuplja prašinu.
 
Pa naravno da ti skuplja prasinu kad im se opseg preklapa :) Zameni taj 18-55 za recimo 50/1.8...
 
I ja imam jednu dilemu. Uzimam D3100 samo ne mogu da se odlučim oko kit objektiva. Na oglasima je nov D3100 sa 18-55 DX VR = 440 evra, a sa 18-105 DX VR = 560 evra. Da li vredi da odmah dam 120 evra više ili da uzmem 18-55 pa da kasnije prištedim za recimo 55-200?

Zavisi sta planiras da slikas, npr ja znam da mi kit apsolutno ne treba, do granice da ne bih dao ni 30 eur vise od tela za njega i da mi treba sto svetliji prajm. Ako planiras da slikas apsolutno sve i da ne menjas objektiv, a volis zoom-ove onda taj 18-105 zvuci ok.

Jedini zoom koji bih ja nosio na aparatu je nesto tipa 17-50 f2.8 ili mozda i bolje 20-70 f2.8.
 
Poslednja izmena:
Sta vam znaci to "svetliji"? Jel to znaci da kroz njega prolazi vise svetla => manji iso iste slike, kraca ekspozicija...? Ako je to to, kako znate koji je svetliji?
 
Blenda, tipa f1.4 je veci otvor blende od f2.8 samim tim vise svetla iliti svetliji objektiv. Ali da, veci otvor blende > vise svetla > manji iso > kraca ekspozicija.
 
Ok, to sam i ja ukapirao, ali cini mi se da je neko poredio objektive sa istim najvecim otvorom blende, a pricao o svetlijim ili tamnijim od njih. Moguce da sam pobrkao nesto.
 
Npr ja sam u jednoj drugoj temi pitao da li je 20mm f1.8 svetlije od 50mm f1.8. Ali nije, isto je :p
 
Aha, ok, tnx. Znaci samo otvor blende je bitan. Arhitektura sociva, kvalitet stakla i ostalo ne utice na to?

I ajde jos nesto da pitam. :) Sta utice na izoblicavanje objekata na slici? Recimo slikam neke zgrade i sada ono u sredini je ok, a na strani zgrade izgledaju kao krivi toranj u Pizzi? Kapiram da to ima veze sa objektivom, ali kako/zasto se to desava?
 
Da zanemarimo da postoje male razlike izmedju objektiva iste blende, kada se kaze "svetliji", misli se na "veca blenda".

Sto se tice izoblicenja na slici, na to najvise utice zizna daljina i cena. Ispod 30mm objektivi uglavnom imaju neka izoblicenja, i sto ides sire, to je sve vise izrazeno..
 
Poslednja izmena:
Tnx, ali nisam bas najbolje razumeo oko izoblicenja. :) Mozda si hteo da kazes "iznad 30 mm"?
 
Mozda si hteo da kazes "iznad 30 mm"?

Ne... ispod 30mm. Sto objektiv sire "hvata", to su objekti na fotki izobliceniji. Jer ybg, mora dosta toga da ugura u isti kadar :D Ali upoznavajuci svoj objektiv saznajes kako se ponasa i ako zelis (i koliko ti dozvoljava objektiv) mozes i da izbegnes ta izoblicenja (kako kad). Mnogi tu osobinu kreativno koriste - jedan primer. A moze i smesno da ispadne - jos jedan primer.

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Poslednja izmena:
Tnx. To je koristan podatak. Nisam to znao do sada. A iznad 30 mm?
 
Nazad
Vrh Dno