Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

Ja to ne shvatam tako, naravno uvek postoji opcija da gresim. Ali ja vidim mirrorless kao DSLR bez VF i PD fokusa. U nekim slucajevima (NEX 7, OM-D, Xpro) samo bez PD fokusa jer imaju EVF. Tu je mozda moja greska.
 
Ja ne znam ko ovde osim drajvera unovcava to sto radi sa fotografijama... Dslr je za profi upotrebu, mali dslr-ovi su realno bezveze i zaista vas molim da pogledate onaj klip gore sto sam okacio, jer ludi Kai sa digrevtv poredi Nikon d3100 sa Olympusom ep3..

Ja sam godinama imao dslr, takodje sam pre D koristio slr,tipa canon a1, ae1, yasica neka, nikon fm2 i ne mogu da se setim ali je bio jos neki... Ti slr-ovi su duplo manji od nikona d3100 i relativno laksi. Ja sam navikao na film, ne skljocam u burst modu nikad, ne slikam sport, uglavnom street i portrete, isto tako ne nosim aparat gde sam cirke, mobilni je i vise nego dobar za to ;) na digitalnom sam navikao da koristim centralnu tacku za fokus pa komponujem. Ne skljocam milion fotki da bih izabrao 1 ilo 2... Uglavnom, sve blagodeti dslr-a ja ne koristim, da se razumemo, viewfinder je fekalija na krop telima i koje god ono bilo, jedino ona top klasa 7d ili 300s imaju lep, ovo ispod je zasu...

Uglavnom, pravi dslr je fullframe... A sto se tice egronomije, pen je jako slican LeicaM aparatu kome niko nije nalazio manu toliko dugo.. Samo je pitanje potrebe, daleko da su isti, ali za moje potrebe dslr ( a da nije ff ) NIJE bolji od mog EP3 olyja, ne zelim da vukljam sa sobom 2kg na ramenu i da me ljudi dozivljavaju kao paparaca ;)

P.s. Seizmos je jako lepo napisao u postu iznad !

E da i ono drajverovo, torbica je torbica, nije . Ja stavi, na moj ep3 25mm i njega na rame i to je to i picim i fotkam, i nekako uzivam u tome. Sa bilo kojim dslr je to bilo maltretiranje.


I jos jedna stvar oly ep1 je ceo metalan, polovan deluje daleko solidnije od bilo kog entry dslr-a !
 
Poslednja izmena:
Nikako da prelomim skupio sam 350e i sad sto vise citam sve sam vise neodlucan....
 
Nikako da prelomim skupio sam 350e i sad sto vise citam sve sam vise neodlucan....

Za te pare možeš da nađeš odličan polovan 500D sa kit objektivom ili čak i 40D, ako budeš imao sreće da ga nađeš po toj ceni..
 
Mislim da je poenta teme kupovina dslr-a (bas tako i izricito tako), tako da ne vidim razlog sto se ovde nudi sve ostalo sto nije to!
 
To je tacno, ali da si citao redom postove video bi da momak iznad spominje neki m43 aparat, pa se dvoumi izmedju njega i entry level dslr-a, pa je taman resio da kupi m43 i onda kaze ...

A drugo, na ovom forumu se diskutije bez problema o svemu na temu bilo cega.. Ako bi se drzali teme izricito, to ne bi bilo to ;)
 
Poslednja izmena:
Da napisem zasta bi koristio aparat, slikanje porodice, imam dvoje dece.Cesto putujem i voleo bi da zabelezim putovanja.Ne bi dalje mnogo ulagao u opremu voleo bi da vremenom kupim nekiobjektiv sa vecim zumom.Znaci nista profi...
 
Samo da dodam apropo velicine, da sa meni cini, tacnije skoro sam siguran da je recimo 600d manji i laksi od mog fuji-a 6500, koji nije dslr. Sa objektivnom, nekim normalnim, pretpostavljam da bi bio negde tu po tezini, a opet ne bi bio veci, cak mislim da bi generalno bio manji, jer telo jedefinitivno manje. Dakle nije dslr po default-u nesto najvece sto postoji.
 
Dimenzije su iste kao 600D, a on je entry level dslr iznad njega je njegov veci brat 60D, pa veci 7D pa veci 5D pa veci 1D kakve god dodatne oznake... Imas i srednjih formata aparate koji su jos veci, kao Hasselblad ...

Ne bih da vredjam, ali nisam siguran da znas sta je single lens reflex kamera ?
 
Poslednja izmena:
Naravno da znam sta je slr kamera. Ne razumem kakvo je to pitanje. I ne razumem zasto si sve ovo nabrajao i kakve to veze ima sa velicinom, osim ako ne mislis da canoni sa manje cifara imaju vece telo, sto opet nema veze sa onim sto sam ja rekao, a to je da je telo 600d manje po dimanezijama i lakse po tezini od recimo mog fuji-a koji nije dslr.
 
Samo sam konstatovao apropo nekog od prethodnih komentara koji je rekao kako je mana dslra velicina, da to ne mora uvek da bude tako jer i neki non-dslr aparati, kao primer sam naveo svoj fuji su po dimenzijama i tezini tu negde u rangu nekih dslr aparata mao recimo 600d.
 
Sta komplikujete, bad habit ako ti nije bio problem da nosas fujija, 600d ce biti zadovoljstvo. Dok drdek.... mora da razmisli da li bi vucarao dslr ili da ide na milc
 
Za svaki dan za skljocanje sto bi se reklo i na njivi i na sljivi dslr nema sta da trazi, od uzivanja u fotkanju svakog datog momenta fotkanje ce postati prava nocna mora sto naravno niko ne zeli....potrebno je uvek raskrstiti sa tim u koju svrhu, kada, koliko cesto i gde biste fotkali pa na osnovu toga ici u logicnom smeru....ovo je pogotovo vazno za ljude koji ne raspolazu sa mnogo novca i ne mogu da kupe top dslr i top kompakt aparat sa svim dodacima i opremom.
 
Au jbt, niko ne kapira sta sam ja hteo da kazem, a mislio sam da je tako jednostavno. :( Ja sam samo rekao u vezi sa necijim ranijim komentarom da su svi dslr preveliki i rekao sam da JESU, ali da i neki non-dslr aparati, kao sto je moj fuji takodje nisu nista manji, ili jesu, ali neznatno. Dakle pokusao sam da objasnim da nije dovoljno kupiti non-dslr aparat da bi on bio lak i mali, kao sto sama cinjenica da imate dslr, ne mora da znaci da je on odmah neko cudo koje je vece od svih non-dslr aparata. Pritom naravno nisam mislio niti da je moj fuji mali lagan, kao sto nisam mislio ni da je 600d mali i lagan i jednostavan za nosenje, vec sam samo hteo da kazem to sto sam i rekao, da je jedan dslr a drugi nije, a po dimenzijama i tezini su tu negde skoro pa isti.

Ako opet nije jasno, onda **** ga, ja ne umem drugacije da objasnim. :)
 
Poslednja izmena:
Druze ako imas pare i ako ti taj fuji nije bio velik, uzmi lepo 600D i uzivaj; mani se polemike i poredjenja i dalje ;)
 
Za svaki dan za skljocanje sto bi se reklo i na njivi i na sljivi dslr nema sta da trazi, od uzivanja u fotkanju svakog datog momenta fotkanje ce postati prava nocna mora sto naravno niko ne zeli....potrebno je uvek raskrstiti sa tim u koju svrhu, kada, koliko cesto i gde biste fotkali pa na osnovu toga ici u logicnom smeru....ovo je pogotovo vazno za ljude koji ne raspolazu sa mnogo novca i ne mogu da kupe top dslr i top kompakt aparat sa svim dodacima i opremom.

Pa da, ko će da nosi DSLR ili neki Sony NEX ili Olympus. Treba raskrstiti sa tim skroz za svakodnevno slikanje, ko bre može da nosi aparatić od 500 grama...eeeej, 500 grama, od toga ruke ima da otpadnu!!! Bolje dati 600e za neki smartphone i uživati sa slikanjem time, evo sad će novi iPhone...
 
Pa da, ko će da nosi DSLR ili neki Sony NEX ili Olympus. Treba raskrstiti sa tim skroz za svakodnevno slikanje, ko bre može da nosi aparatić od 500 grama...eeeej, 500 grama, od toga ruke ima da otpadnu!!! Bolje dati 600e za neki smartphone i uživati sa slikanjem time, evo sad će novi iPhone...



Nije isto da li nosio pa i 600d da li nex ili oly ;) Meni se na glavu popelo da vucaram 550d sa tamronom 17-50 ili sigmom 10-20 koje sam poneo sa sobom kada sam isao u Madrid proletos.. Par puta sam izasao i bez njega, pa slikao mobilnim ;)


E sad ako se nadje neko pa pomisli jeeeeste ... Ja sam otisao na odmor sa drustvom, pa vucem aparat sa sobom ... samo zamislite, setamo obilazimo, inace nisam od onih turista koji moraju sve da zabeleze, vracam se sa max 100 fotki ukupno, pa mi aparat uglavnom visi na ramenu, a sa njim ulazis i u prodavnicu, i u crkve i u muzeje i u kafice,ili razne neke znamenitosti, tamo su pijace popularne a svugde je uglavnom guzva ... Ne mozes nekako lagano da setas ...

Uostalom, ko nije probao, ne moze ni da zamisli sta je telo od... nije bas 500g, malo vise grama plus objektiv na ramenu. I nije palo sa neba da te bas briga da li ces da ga udaris negde ili cete neko zakaciti u prolazu !
 
Poslednja izmena:
Ljudi, danas sam držao u rukama Olympus OM-D, auuuuuuuu !!! Pa ja sam oduševljen kvalitetom izrade, samo se prvi put srećem sa takvim sistemom menija pa nisam mogao da se snađem u njemu, inače probao sam na 3 minuta aparat u Saturnu, ovde kod mene u Ofenbahu.
 
naisao sam na ponudu
Olympus E520 + (14-42mm i 40-150mm)
da li se isplati ovo kupiti za 420e stanje je dobro.
 
E to stvarno ne vidim zasto bi iko kupio, ako vec hoces dslr uzmi aps-c...
 
Hvala, za malo da se zaletim to mi je komsija ponudio.....
 
Jel moze meni neko da objasni, posto ste ovde vise puta pominjali da je prednost DSLR-a izmedju ostalog i dof, na sta ste tacno mislili? Da odmah razjasnimo, znamo sta je dof (depth of field), nego ne razumem po cemu je on drugaciji kod dslr-a nego kod non-dslr-a? Ja na mom fuji-u recimo znam da ako hocu plitak dof, treba da kombinujem veci zum, veci otvor blende, macro, odnosno ako hocu dublji, onda sve to obrnuto.
 
^ Kod DSLR-a isto kombinujes, s tim sto je "efekat" plitkog DOF-a jos izrazeniji... tj. ako podesis istu blendu i isti "zum" i na svom Fujiju i na DSLR-u, na DSLR-u ce DOF biti plici (jer i velicina senzora utice na DOF - sto je senzor veci, to je DOF plici za iste parametre).

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Nazad
Vrh Dno