Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

^^^
Nije bitno šta će svet da misli, nego da ne gledaju u aparat k'o da će da ih ubije, ili da ne beže iz kadra. Ne izgleda baš lepo na fotografijama...
 
Pa u tom slucaju nex je bolji, ima veci senzor, i telo je manje :)
 
I ja sam bio u sličnoj nedoumici (samo moja traje mnogo manje od 10 godina) .. volim da škljocam (valjda jer ne volim baš da mene slikaju :d ) i izmenjao sam nekoliko aparata od klasičnih malih digitalaca, onda sam bio uzeo fuji 5600 (odnosno pošto je kupljen tada u usa, zvao se tamo 5200) i bio oduševljen zumom, onda sam se sa njega ponovo vratio manjem Fuji 200EXR za koga imam samo reči hvale, mali, lagan, našklocao gomilu slika radi ko zmaj i dan danas ...

premišljao sam se oko ulaska u DSLR jer sam uvek hteo da probam to "čudo" a ulaz u to dosta košta, uz dodatnu priču da "moraš" da uzmeš još par sočiva koji opet koštaju nenormalno ... posle dosta čitanja i drajverove preporuke sam se odlučio da uzmem 600d, ali mi je bio dosta skup, propala mi je mađarska varijanta (iako sam 2 puta išao u budimpeštu u kratkom vremenskom rastojanju)

na kraju sam 17.8. ove godine uvatio na oglasima za 300e canon 1100d (dobio sam račun i sve, kupljen u januaru, imam garanciju sve lepo..) uz njega kit 18-55mm, najblaže govoreći sam oduševljen! Do sada sam ispucao već skoro 2.500 slika (naravno većina je za bacanje :d ) al to shvatam procesom učenja...

Da li ću uzeti još koje sočivo - sigurno, ali tek kad budem skupio neku lovu jer mi ovaj kit odlično radi posao (ponekad mi nedostaje zum, ali ni blizu toliko često, mada evo već sam video neke asferične 18-130mm il' tako nekako za oko 120e, nisu uopšte veliki a deluju mi vrlo fini kao all-around), svi mi kažu da uzmem 50mm i verovatno ću uzeti, ali polako ...

u odnosu na sve dosadašnje aparate između ostalog ovim sam dobio:
  • brzi fokus
  • DOF
  • Slikanje sa slabim svetlom bez blica

Meni je aparat potreban da kad otputujem negde sa ženom da mogu da napravim lepe slike, da mogu da slikam naše novo malo kuče koje juri ko ludo, da slikam šurakovu malu bebu, kad odem kod dalje rodbine na selo na jug srbije gde još uvek ima onih starih kuća i generalno dvorišta kao iz srednjeg veka .. u suštini porodično fotografisanje ...

Za bebu mi je bitno da mogu da ga uslikam u slabom (kućnom) svetlu bez blica, da ženu mogu lepo da uslikam na moru (žena naravno nema pojma sa poziranjem pa promeni 101 facu u 5 sekundi slikanja, tako da sam sada na moru iškljocao preko 300 njenih slika na plaži za manje od 10 minuta, od toga je rekla "sviđaju mi se ovih 5" ja srećan, ona presrećna), portreti generalno ispadaju fenomenalno samim zamućenjem pozadine tako da porodične slike ispadaju odlično i svi su ekstra srećni kad ih gledaju i rado ih čuvaju, cveće u krupnom planu odlično izgleda ...

Naravno sve ovo kada kažem da je nešto odlično to je u odnosu na tip i kvalitet slika koje su izlazile iz prethodnih aparata (mada sigurno tu ima i malo iskustva u škljocanju, ni jedan aparat te neće naučiti da napraviš dobru kompoziciju i da uhvatiš kadar iz nekog drugog/boljeg ugla)...

E sad, sa druge strane, jeste skalamerija, nije mi sve jedno npr kad sam ga nosao na plažu, sva sreća pa je bilo veće društvo i uvek je neko bio pored svih ostalih stvari, inače kad sam išao sam sa ženom na plažu nisam ga nosao... zamisli sada sve to isto samo sa torbom u kojoj ti je neki 50mm, pa neki tele, pa neki makro, pa još ako nahvataš neke filtere itd.. vesela igranka :)

U svakom slučaju ja sad ovu skalameriju posmatram kao vrlo lepu igračku (koja me možda tom svojom "DSLR kategorijom" tera da malo razmilim o tome šta slikam, da ne budem onaj tipičan moderan turista gde sada svaka šuša ima oko vrata neki DSLR u kom se ne vadi iz automatskog moda), nisam pukao neke velike pare, pa ako mi dosadi lako ću se vratim na neki kompakt a da mi ne bude žao bačenih para na opremu.

Kad sam ja ovako oduševljen ovom "budget ultra entry level" mašinom, mogu samo da zamišljam koliko su bolji oni koji prilaze (i prelaze) četvorocifrene price tags...

Moja preporuka ti je da probaš - nađi neki iole moderniji (nikon d3100, canon 1100d, 550d, 600d), polovan (da ti ne bude žao para), malo čitaj teoriju, i mnogo eksperimentiši (koliko sam samo puta okinuo mračnu ili presvetlu sliku i izleteo van fokusa).. pa ako skapiraš da ti se ipak ne sviđa onda prodaj mašinu nećeš izgubiti mnogo u parama ...
 
Hvala na ovom iscrpnom postu. Ja sam ponovo odustao. Ok, nisam odustao, ali mi je opet ovo na standby-u. Bio sam u Nemackoj prosle nedelje i nasao sam na jednom mestu 600d telo, novo, za 540 eur, s'tim sto bih vratio porez, tako da bi me izasao oko 490 (optrilike) i na istom tom mestu sam nasao tamron 17-50 2.8 polovan, ali sa dve godine garancije iz te radnje za 200 eur, tako da bi me sve komplet izaslo oko 700 eur. Medjutim nesto sam opet razmisljao, hocu, necu, da li da uzmem, da li mi to treba, ipak je to opet 700 eur, sto su velike pare i na kraju sam odustao. U sustini smorio sam se najvise jer sam nosio svoj 6500 kojim sam fotka grad i generalno nisam bas bio zadovoljan kakve sam fotke napravio i onda sam se nekako poceo da preispitujem da li sam ja uopste "zaluzio" dslr, jer ni sa ovim 6500 nisam bas uspeo da napravim neke zadovoljavajuce fotke, tako da sam ipak odlucio da odustanem, za sada. Naravno od tada, a to je bilo pre desetak dana, sam se vec jedno 20 puta premisljao da li sam pogresio i da lis am ipak trebao da uzmem tu kombinaciju, ali krastavac, za sada je tako, pa cemo dalje da vidimo. Ovde ne mogu da nadjem to za te pare, tako da sada i da hocu da uzmem, morao bih da platim vise, a to ne zelim, tako da ce to i dalje da se "krcka" dok opet ne odem tamo ili naleti nesto povoljno ovde, pa cu onda mozda konacno i ja uzeti dslr. :)
 
Poslednja izmena:
Druze razumem u potpunosti u kakvoj si situaciji; i ja sam se poput tebe 10ak godina prelamao da li da kupim ili ne itd (cimao Drivera 100x, covek garant poludeo od mene) i onda pre par dana pazarim "nov" (uradio oko 4k fotki) canon 400D sa kit objektivom za 220e i sad sam sretan (odma sam kupio i grip i rezervnu bateriju za jos 40e ali to sad nije bitno). Bitno je da sam za relativno male pare (ipak je ovo daleko ispod 700e koje pominjes) usao u DSLR svet, mogu da se igram i ucim i u krajnjoj granici prodam sve ovo i izgubim mozda 10-20e ako mi se ne svidi, mada vec posle sat vremena je jeko pocelo da mi se svidja (mislim na fotografije tj sam kvalitet istih u poredjenju sa svim onim kompaktima i prosumerima ranije koje sam koristio) ;) Sad mi ostaje da pazarim F50 1.8 pa cu onda dalje da vidim sta i kako :D
U svakom slucaju, moj savet je da pazaris nesto povoljno i provereno na oglasima samo da udjes u svet ovakve fotografije (naravno sve ovo vazi ako ti video nije bitan), a posle ces vec videti sta i kako. Sve najbolje!!
 
Ok, tnx. Tako sam i ja nesto razmisljao, mada savetovano mi je da ne gledam nista ispod 550d, ili neki dvocifreni stariji eventualno.

Nego jos nesto da dodam. Jos jedan od razloga koji me je prelomio da ne kupim sada 600d je kvalitet izrade. Iskreno, nisam uzivo nikada video ni drzao aparat do tada. Kada asm ga uzeo u ruke delovao mi je mnogo jeftino, nekako mi je plastika od koje je napravljen takodje odavala utisak jeftinog, nekvalitetnog. Ne znam, ovaj moj fuji 6500 je pored njega izgledao kao masina. To me je isto prilicno iznenadilo/razocaralo.
 
Ne znam kakvo ti je imovinsko stanje, ali pretpostavljam da smo slicni ako sebi tesko opravdavas kupovinu nove "igracke" za 500+e..

Zato sam ja i zabatalio junje 550d,600d i sl, a stariji mi nisu ulazili u obzir jer nemam nameru da nosam i mali aparat samo da bih snimio neki video od par minuta pa mi je trebao neki "noviji" aparat koji moze da snimi video u barem 720p

Preorucujem ti da uzmes bilo koji polovnjak pa ako skapiras da ti je cim da se mlatis sa manuelnim konfrolama i da eksperimentises (i da nosaš mašinu) lako ga prodas i ne bude ti mnogo krivo, bar si probao...

Lako ces dalje izdvajati pare ako se navuces i skapiras da napredujes i ako ti postane neki hobi...
 
Ok, tnx. Tako sam i ja nesto razmisljao, mada savetovano mi je da ne gledam nista ispod 550d, ili neki dvocifreni stariji eventualno.

Nego jos nesto da dodam. Jos jedan od razloga koji me je prelomio da ne kupim sada 600d je kvalitet izrade. Iskreno, nisam uzivo nikada video ni drzao aparat do tada. Kada asm ga uzeo u ruke delovao mi je mnogo jeftino, nekako mi je plastika od koje je napravljen takodje odavala utisak jeftinog, nekvalitetnog. Ne znam, ovaj moj fuji 6500 je pored njega izgledao kao masina. To me je isto prilicno iznenadilo/razocaralo.

Najbolje je da, onda, razmisliš o kupovini polovnog Canon 50D, ili čak 40D. Ti modeli su iz više klase i imaju dosta kvalitetniju izradu. Ne znam koliko ih ima u ponudi ali potrudi se da nađeš po oglasima. 40D je možda previše star, ali bi ti 50D star do 3.5 godine sasvim dobro legao.
 
Ja uzeo 40D prije godinu dana i more than happy with it!!! Mozda mi nekada zatreba visi ISO, ali sem toga... Bar za mene...
 
Hvala na ovom iscrpnom postu. Ja sam ponovo odustao. Ok, nisam odustao, ali mi je opet ovo na standby-u. Bio sam u Nemackoj prosle nedelje i nasao sam na jednom mestu 600d telo, novo, za 540 eur, s'tim sto bih vratio porez, tako da bi me izasao oko 490 (optrilike) i na istom tom mestu sam nasao tamron 17-50 2.8 polovan, ali sa dve godine garancije iz te radnje za 200 eur, tako da bi me sve komplet izaslo oko 700 eur. Medjutim nesto sam opet razmisljao, hocu, necu, da li da uzmem, da li mi to treba, ipak je to opet 700 eur, sto su velike pare i na kraju sam odustao. U sustini smorio sam se najvise jer sam nosio svoj 6500 kojim sam fotka grad i generalno nisam bas bio zadovoljan kakve sam fotke napravio i onda sam se nekako poceo da preispitujem da li sam ja uopste "zaluzio" dslr, jer ni sa ovim 6500 nisam bas uspeo da napravim neke zadovoljavajuce fotke, tako da sam ipak odlucio da odustanem, za sada. Naravno od tada, a to je bilo pre desetak dana, sam se vec jedno 20 puta premisljao da li sam pogresio i da lis am ipak trebao da uzmem tu kombinaciju, ali krastavac, za sada je tako, pa cemo dalje da vidimo. Ovde ne mogu da nadjem to za te pare, tako da sada i da hocu da uzmem, morao bih da platim vise, a to ne zelim, tako da ce to i dalje da se "krcka" dok opet ne odem tamo ili naleti nesto povoljno ovde, pa cu onda mozda konacno i ja uzeti dslr. :)

Ti lepo kupi Oly P1/PL1 / Pana GF1 itd sa kit staklom za 200-250 evra i vidi jel te to uopste interesuje, jer nije mnogo para... Pa ako ti je interesantno onda ces lako sebi opravdati koliko god para treba da das za nesto bolje, a ako ne, prodas ga za iste pare i uzivas :p
 
Da al on bi odma' bar 600D da kupi za to da vidi dal mu nesto takvo i treba :d

S16 lepo si predlozio.
 
A sta ce da vidi ako kupi P1 ? :) To nema nikakve veze sa DSLRom :)
 
Rekao sam vec. Ako budem kupovao dslr, kupicu iskljucivo 600d (mozda 550d) i nista losije od toga. I nema sta da vidim da li mi treba ili ne. Koristim razne fotoaparate do sada vec godinama i najzadovoljniji sam do sada bio sa 6500, koji je opet najblize dslr-u, naspram kompakta koje sam koristio pre njegam tako da cu ga koristiti makar toliko koliko i njega i makar za stvari za koje sam koristio njega, tako da visak nece biti. A da li ce biti neke vece koristi od njega, to ce vreme poakzati, naravno AKO ga uopste kupim. PAre ako odlucim da dam, necu zaliti posle kupovine. To je moj moto. Kad nesto kupim, kupio sam i krastavac, nema tu vise razmisljanja da li sam trebao ili ne.
 
A sta ce da vidi ako kupi P1 ? :) To nema nikakve veze sa DSLRom :)

Izmenjivi objektivi, "veci senzor", dof, bokeh, manuelni fokus, macro... Sve ovo vazi i za milc i za dslr, to sto dslr skoro sve radi brze i bolje od P1 je, pa onako iskreno razlika od 400+ evra i par kila, samo za telo :p

Meni je P1 dosao kao jako lepa i jeftina skola, licno meni bolje od njega i ne treba, jedini razlog sto kupujem nov aparat je ISO preko 1600 mada je i to zato sto sam razmazen a ne zato sto mi realno treba...


Da al on bi odma' bar 600D da kupi za to da vidi dal mu nesto takvo i treba :d

S16 lepo si predlozio.

Pa krastavac, ja sam sada srecan sto nisam bio tako siguran sta hocu, jer da sam kupio 600D ili nesto slicne velicine, imao bi naprevljenih 100 fotki i jedan simpatican gadget koji zauzima mnogo mesta na polici. A sada imam torbicu sa telom, 4 objektiva itd koja je i dalje velicine i tezine jednog DSLR tela bez objektiva :p
 
Poslednja izmena:
Ja se razmisljam bas o olimpusu ali ga nema nigde na oglasima
 
Moze da ga bude ako hoces :p Meni novi aparat stize druge nedelje oktobra tek :(
 
Uf ko ce do tad da ceka:).Vidim sad da ima povoljno novi e-pl1 1442 i E-pm1 ez-m1442 II r. Kakvi su oni.
 
Valjda si video epl3 ? ... Svi oni imaju isti senzor, navodno, kao ep1/2/3 , meni je jedino bilo maltretiranje sa ep1 sto jako sporo fokusira, ali opet sam se izuzetno provodi sa njim, inace sam ga kupio posle 40D i provalio da se bas zabavljam fotkajuci i da mogu cesto da ga nosim sa sobom, a da me niko ne zeza od drustva ili slicno ;) ako znate na sta mislim..

U svakom slucaju, neko je jednostavno za slr neko za rangefinder varijantu... Svako po svom nahodjenju, svaki sistem ima prednosti i mane, samo treba videti preko cega moze da se predje a preko cega ne ;)

I uvek se setim ovog klipa kada neko krene na tu temu
http://www.youtube.com/watch?v=rmLLgUG1SkE&feature=youtube_gdata_player
 
Poslednja izmena:
PL1 je P1 samo od plastike i sa ogranicenjem shutter-a na 1/2000 i nesto losijim ekranom ali ima blic. PM1 je takodje plastican, nesto brze fokusira, ali ekran losiji nego na PL1 i P1, meni je njegov ekran bas ocaj. Svi imaju isti senzor ali sa nesto drugacijim fabrickim cackanjima. I PM1 ima poboljsanu verziju kit zoom, tj AF je nesto brzi na samom staklu a plus i telo nesto brzo fokusira. Mada je meni i P1 ok sa svim staklima sem sa kit staklom, sto je generalno problem svih PEN-ova. Tek PL3 i P3 imaju dosta stvari poboljsano, AF je dosta brzi, P3 ima dual-core proc, touch-screen, oled itd, mada je i dalje sve to sminka istog aparata i istog senzora sto je najtuznije. Od svih ovih sam licno probao P3, PL1, PM1 i naravno moj P1 (i OM-D u radnji, al on je prica za sebe). Zbog nedostatka razloga tj izbora za upgrade ga jos nisam promenio, s toga sam i odradio pre-order za PL5, jer ce cela nova serija imati senzor iz OM-D-a :)
 
Poslednja izmena:
Ep3 se u mnogome razlikuje od p1, daleko da je samo sminka ;) ... Manje vise sve to dodje na isto ako ne koristis dobar objektiv, ali ti bese imas onaj 20mm koji je super ! Tako da sjajno :)

Mala digresija, ne mislim nista licno ili lose, nego me podseca na one ljigave preprodavce sa fotoberze kada neko govori za objektive stakla ili sociva, i ono cuveno, brate znas kako crta, a veze nema sa fotografijom. Mislim da je lepse kada se neko pravilno izrazava, mada ne menja nista ;)
 
Čekajte, pa da li se PL5 pojavio ili je samo najavljen ???
 
kosta dobices srcku od tolikog adrenalina na svaki novi model koji izadje....
 
Hvala na ovom iscrpnom postu. Ja sam ponovo odustao. Ok, nisam odustao, ali mi je opet ovo na standby-u. ... tako da ce to i dalje da se "krcka" dok opet ne odem tamo ili naleti nesto povoljno ovde, pa cu onda mozda konacno i ja uzeti dslr. :)

Prodje zivot u krchkanju, neckanju, mudrovanju i hiljade dobrih fotki, mozda vrednih za ceo zivot si propustio...
Razmisli da li je to bilo vredno mudomrshenja o ovoj ili onoj karakteristici ili 10, 20 ili 50 evara razlike kod Pere ili Hansa...
 
Cini mi se ovaj e-pm1 dobra kupovina.Video sam ga novog ispod 300e sa garancijom.
Ja sam pocetnik u DSlR-u, imao sam sx-240 i pozeleo sam da probam bolje.
Jedino me brinu cene objektiva za Pen kasnije ako neko zna kako se krecu neki malo bolji od kita.
 
Ep3 se u mnogome razlikuje od p1, daleko da je samo sminka ;) ... Manje vise sve to dodje na isto ako ne koristis dobar objektiv, ali ti bese imas onaj 20mm koji je super ! Tako da sjajno :)

Mala digresija, ne mislim nista licno ili lose, nego me podseca na one ljigave preprodavce sa fotoberze kada neko govori za objektive stakla ili sociva, i ono cuveno, brate znas kako crta, a veze nema sa fotografijom. Mislim da je lepse kada se neko pravilno izrazava, mada ne menja nista ;)

Ja bih voleo kad bih znao pravilno, ali sam prekratko u ovome tako da sam i dalje u "brate znas kako crta" fazonu :p

Ali iskreno, ja stvarno nisam kupio P3 jer kada realno pogledas senzor je isti tj malo tweakovan. Da kazemo da ISO 1000 na njemu izgleda kao ISO 800 kod mene. Ja sam ga i probao sa 45mm i 20mm, na osnovu toga i kazem. Ali zato sam i rekao da tek P3 i PL3 imaju dosta stvari poboljsano, ali opet ono glavno je ostalo isto. Mada imas dosta misljenja po forumima da P1 i PL1 imaju "bolje" slike od novijih modela zbog dosta slabijeg AA filtera, ja to licno nisam primetio, kao sto rekoh, jedino sam primetio mnogo malu razliku u ISO kvalitetu.

Čekajte, pa da li se PL5 pojavio ili je samo najavljen ???

PL5 i PM3/2 ce biti predstavljeni zvanicno sad na fotokini, i zvanican pre-order ce biti moguc odmah posle toga. Ali bitna poenta je da imaju senzor iz OM-Da, sve ostalo je (meni) manje vise ne bitno, jer je i ovako malo falilo da uzmem OM-D.


Cini mi se ovaj e-pm1 dobra kupovina.Video sam ga novog ispod 300e sa garancijom.
Ja sam pocetnik u DSlR-u, imao sam sx-240 i pozeleo sam da probam bolje.
Jedino me brinu cene objektiva za Pen kasnije ako neko zna kako se krecu neki malo bolji od kita.

PM1 ti je sad vec po prodavnicama, koje prate ono sto kaze Olympus, oko 290 eur koliko i treba da bude, da bi se prodao pre nego sto stigne novi PM.

Da objektivi generalno jesu skuplji, nesto sto ne mogu licno da tvrdim jer drugo nista nisam probao a procitao sam, je da su bas toliko i kvalitetni. Npr Oly 45mm f1.8 je u rangu Canon 50mm f1.4 koji kosta manje vise isto dok ti je Canon 50mm f1.8 oko 100 eur. Ovako ti je po cenama koje sam ja placao: Pana 20mm 250 eur (skoro nov jer novog nema), Oly 45mm 330 eur, Oly 40-150 220 eur (polovan), Pana/Leica 25mm 520 eur i uzeo sam i novu verziju kit objektiva za 80 eur i prodao moj kit za 70 eur :p S tim sto sam pre neki dan prodao Oly 45mm, jer meni sasvim ok da koristim Canon FD 50mm f1.4 preko adaptera. Jako malo koristim tu duzinu, a kad mi zatreba mogu da se priblizim sa 25mm ili da stavim ovaj sa adapterom i izbegnem da mi 300+ eur stoji bez razloga.

Bitna stvar je, ako se odlucis za PEN ili Lumix, da su krs sa kit objektivom. S toga moras da planiras da juris Pana 20mm ili tako nesto u zavisnosti sta i kada planiras da slikas. Ja cu moj 20mm verovatno prodavati jer je 25mm veca i mnogo bolja i svetlija verzija 20mm.
 
Poslednja izmena:
Izmenjivi objektivi, "veci senzor", dof, bokeh, manuelni fokus, macro... Sve ovo vazi i za milc i za dslr, to sto dslr skoro sve radi brze i bolje od P1 je, pa onako iskreno razlika od 400+ evra i par kila, samo za telo :p

Meni je P1 dosao kao jako lepa i jeftina skola, licno meni bolje od njega i ne treba, jedini razlog sto kupujem nov aparat je ISO preko 1600 mada je i to zato sto sam razmazen a ne zato sto mi realno treba...

Za iste pare si mogao da uzmesh mali DSLR koji bi ti tek bio prava skola. P1 je uzasan kao svaki kompakt, samo sto ima veci senzor. Izmena objektiva mu bas i nije prednost jer ako cesh da kupis drugi objektiv, gabariti i cena mu skacu previse da bi se isplatilo imati glomazni "kompakt" sa izmenljivim objektivima :)

Pa krastavac, ja sam sada srecan sto nisam bio tako siguran sta hocu, jer da sam kupio 600D ili nesto slicne velicine, imao bi naprevljenih 100 fotki i jedan simpatican gadget koji zauzima mnogo mesta na polici. A sada imam torbicu sa telom, 4 objektiva itd koja je i dalje velicine i tezine jednog DSLR tela bez objektiva :p


Torbica je torbica, da li je veca ili manja, ti moras da je nosis. 600D sa par plastikanera je isto malih gabarita i isto se mora nositi kao i za taj P1 i ja tu razliku ne vidim. Ne postoji razlika ni izmedju toga i prosumera, sve dok moras da nosis "dedicated" torbicu, svejedno je da li je ona teska pola kile ili kilo. Jedini razlog da se ne uzme DSLR je nesto sto ne trazi svoju torbu, a to je dzepni kompakt...
 
Ja kapiram sta ti pricas, ali opet porediti kompakt sa p1 je krastavac preterivanje. Po meni je blizi dslr-u nego bilo kom kompaktu. Ne mogu da ti objasnim koliko dslr smesno izgleda u poredjenju sa PEN aparatima u trenucima u kojima ga ja koristim. Nekako imam utisak da ovde jedino DeuS.Mikelle kapira o cemu ja pricam.

Uzmi ovu situaciju kao primer. Primer: Na zurci, pijan kao guzica, PEN sa 20mm f1.7 u dzepu, ne tripujem se gde je, sta je, drzim ga na auto ISO 200-1600, A prio na f1.7, i znam da kad god ga izvucem, napravicu upotrebljivu fotku. I ono sto je izgleda vama pro-fotografima ne bitno ( ne mislim ovo sarkasticno) je ******izam koji bih ja osecao u istoj situaciji kada bih krenuo da vadim dslr i guram ga ljudima (citaj devojkama) u facu. Ljudi/drustvo/devojke jednostavno ne gledaju isto na aparat tipa PEN i na aparat tipa DSLR. Najmanji dslr je opet mnogo mnogo veci i mnogo tezi od bilo kog m4/3 aprata. Nisam OM-D kupio zato sto ima EVF koji opet viri i zato sto je tezak a kamoli dslr.

Bio ja, gledao, testirao, drzao, pozajmljivao dslr. Ali to jednostavno nije nesto meni treba a smatram i vecini amatera kojima imaju dslr cisto zato sto pravi dobre fotke a usput su napravili 100 fotki i od tada aparat stoji na polici jer im je jednostavno smesno ili tesko da ga nose.
 
Poslednja izmena:
Pa dslr i jeste za profi upotrebu a ne da stoji na polici ili za ukras, najvaznije je kupiti aparat onakav kakav ti treba u uslovima u kojim bi ga najcesce koristio (kolekcionare koji imaju kesha i drze stvari na policama ovde ne ubrajamo)....Tebi s16 apsolutno ne treba DSLR i to je normalno jer na mestima na kojima ti hvatas fotke i hoces da ti aparat bude uvek na dohvat ruke i uglavnom u dzepu onda se kao resenje sve namece samo ne DSLR i imaces pristojne fotke, zasto ih i ne bi imao sa pomenutim kompaktima, jel tako. Pak, oni koji vuku torbicu i stalno traze vise oni ne idu nikuda bez ovog ogromnog tela, objektiva i ostalih skalamerija...
 
Glupo mi je poredjenje, slazem se da PEN nije compact, ali nije ni DSLR.
Argumenti (velicina) koje si naveo stoje, ali to je samo zato sto tebi treba kompakt sa dobrom fotografijom (PEN).
Ne vidim kako bi neko na tome video da li bi mu odgovarao DSLR? To je kao da si rekao kupi prvo moped pa ces da vidis da li ti treba auto. I da znam da moped nije isto sto i bajs, ali nije ni auto. ;)
 
Nazad
Vrh Dno