Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

Pozdrav, imam Canon 750d, kupio ga prije 3-4 godine, skoro nov i imam uz njega objektiv 18-135mm STM, koristim ga iskljucivo u privatne svrhe (slike djece, porodicna okupljanja, putovanja i sl.) i veoma sam zadovoljan s njim do sad. E sad upravo zbog putovanja me zanima da li preci na mirrorles, tj da li se isplati i sta uzeti u te svrhe?
 
Molim savet.
Zvao me kolega posto neki njegov prijatelj prodaje kameru pa ako me zanima da uzmem. Radi se o milcu Canon M50 komplet kit sa objektivom. Kaze covek dobio ga na poklon za rodjendan (to svi kazu) nije ga koristio, samo probao. Uzmem ga odnesem kod jednog fotografa, on ga proveri, kaze, ne laze te, nije slikano uopste, sve skupa ok 100-tinak okidanja. Dvoumio se uzeti ili ne posto sam se u medjuvremenu informisao da se ta linija gasi jer je konkurentna seriji R, ali opet razmisljam nov aparat ne bi trebao ispustiti a i ako se gasi sluzice to jos dugo. Malo se cenjkao i na kraju uzeo isti za 380e. Sada se desava sledece, tj, da ga nisam jos ni ljudski isprobao, jadan klinac mi daje odmah na ruke za isti 450e. sada se dvoumim, ostaviti ovaj bukvalno nov aparat ili ga prodati i uzeti neki dslr u sigurno losijem stanju od ovoga.
Inace sto se tice kamere, pocetnik sam a sto se tice obrade, recimo da znam sta radim jer se vec par godina bavim foto manipulacija PS i Boris FX, dok fotografije uredjujem u Camera raw-u kada radim komad po komad, sto i najvise volim dok za grupno koristim Capture one. Jednostavno vise mi lezi C.O od Lightroom-a.
To bi bilo prvo pitanje, ostaviti ili prodati.

Drugo pitanje bi bilo, preporuka za neki tripod (JOBY Kit mi se dopada ali je skup) i takodje neki mikrofon za zastitim od vetra po mogucstvu nesto jeftinije od kvalitetnih Rode i Boya a opet da ne bude krs. Mislim na mikrofone koji se kace na kameru. Nisam zaljubljenik u video ali treba nekada imati cisto da zabelezis neki trenutak tipa rodjendan, svecice itd.
 
Canon M50 je odlican aparat, ostavi ga.
 
Dopuna pitanja.
Imam jos jednu soluciju ponudu. Devojka, ne moja, jedna, mi daje njen Canon 80D za ovaj M50, glava za glavu posto njoj treba mali aparat. Ovaj njen ima 8k okidanja i samo ga ona koristila u hobi varijanti. E sad, budimo realni ali milc je buducnost buducnost, no kako god tranzicija ce teci kao sa elektricnim automobilima a do tada ima vremena. Pitanje je da li je ovaj canon tj 80D bolji od M50 ili ne. Nebitno, gasi li se M linija ili ne vec samo koji je sveukupno gledajuci bolji.
 
Mozes i sam prosuditi po tom pitanju
 
Takve komparacije nemaju smisla veruj mi.
80D je jos veci od aparat kog sada imas a milc nisu buducnost koja dolazi, oni su sadasnjost i to vec duzi niz godina, dslr je proslost, na tvom mestu uopste ne bih razmatrao ostanak na dslr-u ako vec imas pare za tranziciju tog tipa.
 
Imam trenutno milc canon M50 i dslr 80D, ovaj drugi uzeo da isprobam. Imajte u vidu da sam laik i pocetnik u svetu fotografije, j slikanja ali ne i obrade istih i ono sto mogu reci za vreme dok ih koristim i uporedjujem je sledece.
Milc, mali kompaktan,, pravi odlicne fotografije i video snimke, naravno mislim na manuelno podesavanje, jer ukoliko slikate u auto rezimu onda vam ni milc ni dslr ne trebaju. Nedostaci su ukoliko imate vece ruke mozda vam nece lepo sesti, kao i nedostatak brzog podesavanja.
Dslr, veliki, ostavlja utisak profesionalnosti, takodje odlicne fotografije i video snimci, brza podesavanje na dohvat ruke. Nedostaci bas ta velicina i tezina

Meni licno vise se dopada dslr a evo i zasto. Za pravljenje dobre fotografije najbitnije tri stvari su otvor blende, brzina zatvaraca i ISO vrednost. Upravo te stvari su na dslr bolje resene, tj lakse se istima pristupa. Postoje precice u vidu tockica i dugmadi kojima sve to mozete podesavati u hodu, bez otvaranja ekrana i sve se prikazuje na malo ekranu na gornjoj strani kao i na lcd ekranu ukoliko je otvoran. Naravno ima tu jos nekih stvari tipa menjanja fokusa pojedinacno, cela fotografija, itd, itd. Na milc-u sve to takodje mozete podesiti ali morate imati otvoren ekran i podesavati iz menija. Jednostavno, brzi je pristup podesavanjima u odnosu na mali aparat. Prednost ovog dlr-a je i to sto ima zastitu od vremenskih prilika te istim mozete slikati i po kisi, no naravno nemaju svi dslr aparati takvo kuciste.

Kada bih mogao sam da napravim aparat to bi bilo levi deo milc, dok bih desni uzeo od dslar-a ukljucujjuci svu onu dugmad, tockice i onaj gornji ekrancic.. Posle ovog iskustva mislim da ce dslr i dalje postojati i vrhunski fotografi ce i dalje isti koristiti, dok ce milc takodje cvrsto stajati na svom mestu. Buducnost je nepredvidiva ali ja je jedino vidim u kombinaciji oba bas onako kao sam napisaoa do tada oba ce biti i dalje u upotrebi.
 
Ja na mom milcu ne moram da ulazim u meni za bilo kakvu promenu parametara, sve je na komandama na telu. Nisi ti kriv sto si probao vrhunski osakaceni Canon model, namenjen pre svega auto šuterima.
DSLR je prošlost, nema novih modela i objektiva dugi niz godina i nece ih ni biti.
Da si probao neki krsten MILC, drugaciju bi pesmu pevao! 😂

Ps - dobra fotografija ne zavisi od otvora blende, brzine zatvaraca i iso vrednosti. Tehnicki korektna mozda, ali ne i dobra. Mora mnogo da se uci.
 
Zasto, vrhunski osakaceni Canon model. Sem sto nije ff ja ne vidim nista negativno. Opet kazem ja nisam fotograf, mozda zato i ne vidim te zato i trazim da mi neko ukaze na te neke nedostatke kako bih znao sta gledati.
Koji milc ti koristis, opet i ovo pitam da znam sta traziti.
 
Pa m50 jeste odličan aparat, ali koliko sam ja upućen, već gase tu liniju, prednost je dobila EOS R serija (ne pratim toliko Canon, pa neka me neko ispravi ako grešim). Ako nisi profesionalac (a sa tim aparatom i ne možeš biti), svega par podešavanja ti treba da možeš brzo da se prilagodiš maltene svakoj situaciji. Aperture priority, shutter speed priority će ti u 95% slučajeva završavati posao. Ako nisi uhodan, za svaku fotku da koristiš manual mod, trebaće ti previše vremena i propustićeš momenat koji si želeo da slikaš.
 
@daxyco 3054817_fotografija-napalm-devojcice_ff.jpgBravo za post

Prvo cu o kameri a onda van teme, tj zasto mi se dopada ovaj odgovor.
Da pocetnik sam i idem iskljucivo na manual jer zelim nauciti. Kapiram da auto blenda ili zatvarac dosta olaksavaju posao ali ja i ne zurim jer sve sto slikam je uglavnom staticno, priroda, porodica itd. Dopada mi se sto otkrivam neke nove stvari jer kada mislis da je zatvarac, blenda i ISO ono glavno, onda uvidis da i balans bele igra ulogu, tj slike kao da nisu iz istog okruzenja. Verujem da ima tu jos puno toga ali OK.

E sada ono sto me je zaintrigiralo.
propustićeš momenat
Mislim da su ove dve reci kljucne uopste za fotofrafiju. Potpuno je nebitno slikas li milcom, dslr ili telefonom, bitan je momenat.
Ovim si me podsetio na jednu fotografiju iz rata u Vijetnamu, gledao skoro seriju o tome i u njoj se pojavila fotografija gole devojcice od nekih 10-tak godina koja je trca potpuno naga sa spaljenom kozom na ledjima od napalm bombi a sa njom i jos neke dece koja su se izvukla nepovredjena ali obucena. Sliku je napravio neki americki novinar i ista je napravljena tadasnjim aparatom koji je odavno prevazidjen a sama slika je bila izuzetno loseg kvaliteta. Pretpostavljam da u takvim uslovima gde padaju bombe i nije moglo bolje. Ta fotografija je toliko docarala sve te strahote rata da je okrenula celu naciju da protestuje protiv istog. Mozemo pricati sta hocemo ali slika zaista nekada govori vise od reci.
Dakle zaista je nebitno cime se slika, bitan je taj jedan trenutak u vremenu.
Evo i slike koja je obisla svet i tada digla nevidjenu prasinu.
 
Lepo od tebe sto otkrivas fotografiju, samo mislim da si na pogresnom mestu gde treba drugima da to radis, jer vecina ovde koja ti odgovara odavno sve to zna.
Mesas mnogo stvari.
Za fotografiju, koju si stavio se ne moze reci da nije kvalitetna. Ona je vrhunska i jedna od istorijskih jer je pokrenula mnogo toga na drustvenom nivou tada u SAD i sire u svetu.
Ona je sa stanovista pixelpeepera i cistunaca tehnicki neispravna, ali nikoga to nije briga, ni tada ni sada, jer fotografija ima i narativ i estetiku, obe stvari, sto nije cest slucaj danas.
Fotografija moze biti tehnici savrsena, sa izuzetnom estetikom ali sa nikakvim narativom i ljudi ce "proci" pored nje kao da ne postoji!
Fotografija moze biti tehnici nesavrsena, sa mozda ne bas sjajnom estetikom ali sa fantasticnim narativom i ljudi ce reci wow, kakva fotka!!
Narativ je sve, ne momenat! Narativ!
Jos nesto, ostavi se manualnog pucanja sada, nauci da drzis aparat, kako se kadrira, nauci kompoziciju, barem osnovne stvari jer ces kompoziciju uciti dok si ziv. Fotografija je istovremeno i intelektualni i intuitivni proces u coveku, razmisljas o fotografiji ali ti stomak govori da ili ne. To je to.
 
Pozdrav,
Dobio sam fotoaparat Canon EOS 2000D, i to mi je prvi DSLR. Citao sam ovde da je to prevazidjena tehnologija, ali to imam. Objektiv koji sam dobio uz aparat je standardmi 18-55mm, otvor blende F3.6-5.5.

Cini mi se da bez obzira na podesavanja koja biram, slike ispadaju mutnije nego da sam ih slikao telefonom. Npr. ne mogu da slikam pejzaz a da predmeti u daljini budu ostri. Da li je to zbog toga sto objektiv ne moze da ide preko F5.5? Kako da izvucem tehnicki maksimum iz aparata, i koliko uopste mogu da ocekujem od njega?
 
Za pejzaž mora da bude fokus na beskonačnost inače džaba blende. A ne "ide do 5.5" ti brojevi znače da nema isti maksimalni otvor blende (manji broj) na cijelom rasponu, nego može da se otvori na 3.5 samo na širokom dijelu, oko 18mm. Za pejzaž, ako ima svjetla, treba mala blenda (f8, 11, 16 već imaš refrakciju) da bi što više dubine bilo u fokusu.
 
!, Da je prevazidjena tehnologija,...verovatno jeste ali ce isti biti jod dugo u upotrebi....kapiras, nece ljudi davati novac kada je sam proizvod, tj fotografija, isti. Inace za tvoju informaciju, neki kazu najbolji ali hajde uzmimo sa rezervom ali verovatno medju vodecim telima je dslr Nikon D850, Kazu ljudi da pravi neverovatne fotografije cak bolje od nekog isto nikonovog tela koje je 3 puta skuplje. Kako god, nebitno, bitno je da i jedni i drugi prave odlicne fotografije.

2. Roy Fokker ti je sve objasnio. Da bi bi neki objekat bio naglasen i ostar ides na najveci otvor blende, To ti je kontra u brojevima, dakle manji broj, blenda je otvorena do kraj u tvom slucaju f3.5. Sto ti je veci broj, blenda ti se sve vise zatvara. A sad kontra. Ukoliko ne zelis nista naglasavati, vec sve da ti bude ostro, u tom slucaju ides na zatvaranje blende, tj veci broj. Nemoj samo preterivati, recimo drzi se do nekih f8, uostalom isprobaj pa ces videti, mozda ti na f11 bude sve potaman. Takodje imaj u vidu da sto vise zatvaras blendu, trebace ti vise svetlosti te ces morati da dizes ISO vrednost, a opet ako je dignes previse, pojavice ti se sum na fotografijama.. Potrazi na netu, sum na fotografijama ili po engleskom, noise

3. Pravis bolje fotografije telefonom jer su one vec fabricki podesene, jpeg format. Inace, sam objektiv koji imas nije nista posebno, te i ne ocekuj fotofrafije kao iz modnih casopisa. Da bi takve fotografije dobio, potreban ti je kvalitetan objektiv, iskustvo, kreativnost i dobro poznavanje programa za obradu. Kako god, posluzice ti svrsi ali imaj u vidu da ces morati sve da obradjujes jer tu fotografiju koju si uslikao, gledaj kao negativ a od koga ces ti pomocu programa za obradu fotografija napraviti tvoje malo remek delo.

4. Slike su ti mutne jer ti ruka podrhtava. Da bi koliko toliko u pocetku to ublazio, gledaj da ti brzina zatvaraca bude minimum na 1/200. Vezbaj sto vise, Ja sam dnevno ispucavao po 100 snimaka jednog objekta. Ispucas jedno 15-20 snimka pa pregledas na racunaru, odmoris, pa ponovo. Ja sam pocetnik kao i ti i ljudi bi se smejali kada bi culi koliko sam dnevno ispucavao, ali eto imam ceo dan na raspolaganju pa mi je to zanimacija.
E sad ovako. Pretpostavljam da ti je stabilizacija ukljucena na objektivu.
Stani u raskoraku, kako ti je najzgodnije.
Aparat drzi obema rukama, pusti da ti tezina istog padne u levu ruku, ali ne skroz, vec da drzis aparat cvrsto obema rukama ali ne da stegnes vec onako normalno, da ti bude udobno.
Pre okidanja, zadrzi vazduh.
Klikno polako... klikni polako.. klikni polako. Jesi li ovo zapamtio. Nikada ne klikci brzo jer ces tako napraviti trzaj. Klikni pooolakoo


Sve ovo sto sam ti napisao, drzi se toga, sve sto te zanima, pitaj ljude, ali znaj da je potrebno iskustvo a to se stice radom. Ja sam neiskusan ali veruj mi da sam dosta naucio pitajuci druge. Teoriju sam skoro naucio ali sve to primeniti u praksi je veruj mi jako tesko, ali sve ce doci vremenom. Nemoj odustajati. Znam da ti sve ovo zvuci jako komplikovano ali veruj mi nije, samo polako i sve ce doci na svoje.
Kasnije gledaj da dokupis neki objektiv a moja preporuka najeftinijeg a koji ce te oboriti s,nogu je canon 50mm f1.8. To ti je objektiv sa fixsno ziznom daljinom i portreti su fenomenalni a to ce ti u pocetku najvise i trebati...da slikas sebe i svoje bliske osobe. Jednostavno neces verovati u razliku u kvalietu fotografije koju si njime napravio u odnosu na tvoj sadasnji objektiv.
 
@emv412 - Pogledaj na netu, YT, tutorijale kako se fokusira za fotografisanje pejzaza. Objektiv moze da se zatvori i preko f5.6 naravno samo moras da naucis osnovne stvari, ti izgleda ne znas ni sta je blenda! U slucaju takvog fotografisanja treba da se zatvori na barem f8, sto ce ti uz krop senzor i pravilno fokusiranje dati dovoljno dubinske ostrine. Takodje, pejzazna fotografija se najcesce radi sa stativa jer ces koristiti nize iso vrednosti i duze ekspozicije. RAW je format koji se koristi, najcesce sa breketingom i fotke moraju da se obradjuju u programima koji su tome namenjeni. Same iz aparata nece izaci onakve kakve vidjas po netu. Dakle na net pa tutorijali.

@Rank - Ne pravi bolje fotke sa telefonom jer su jpeg, vec zato sto je senzor malecan i sa tim objektivima u telefonu sve uvek u fokusu, dubinska ostrina ne zavisi samo od blende objektiva vec i od velicine senzora. Format fajla nema veze sa time. Ovo tvoje savetovanje oko disanja i drzanja aparata ne bih komentarisao, izgleda da ni ti nisi dosta toga savladao pa i tebi savetujem da pre "savetovanja" drugih ljudi nesto naucis jer ovako je smesno. Teoriju nisi savladao, niti ces je ikada svu savladati, fotografija se uci do kraja zivota. Ne savetuj coveka za fiksne objektive jer nista ne zna, zbunjujes ga nepotrebno, naucice da fotka i kit objektivom ako zeli da nauci, i za tebe isto vazi, na net pa tutorijali.

Obojica da znate, prvih 5k a mozda i 10k snimaka/fotografija ce vam biti dosta lose, da ne upotrebim tezi izraz.
 
@Marti Misterija Sto se tice jpeg, to da su i tamo neki tipovi iz samsunga ili ciji god telefon imao, vec unapred podesili, tipa preset, te pojacali boju i sta sve ne kako bi fotografija iz istog bila zivopisnija, lepsa i sta sve ne, nisam zeleo ulaziti u detalje jer je ovde za ovu temu to nepotrebno.
Sto se tice podrhtavanja itd, to je savet meni jednog gospodina od 70 i kusur godina koji je sada u penziji a do skoro aktivan, koji je svojevremeno imao samo u mom gradu 3 foto studija i jos nekoliko po citavoj Srbiji a koji je u fotografiji preko 50godina. Coveka poznajem citav zivot, tj od momackih dana jer je tada pored tih studija drzao i jedan kafic u kojem su radili neki moji drugari pa ga od tada poznajem licno. Zao mi je sto nisam slikao onu opremu kada sam bio kod njega, od nekih jedno 15-tak aparata i po mojoj proceni minimum jedno 50-tak objektiva te silnih nekih sprava za koje nemam pojma ni cemu sluze. Da ne govorim o jedoj vitrini sa nekim starim aparatima koji se vise ne upotrebljavaju,, kako kaze kolekcionarski primerci koji vrede citavo bogatstvo, Sledeci put kada budem isao slikacu no sve ovo ispisano, opet nebitno za ovu temu. Taj savet koji sam dao je njegov savet meni te ako on gresi, onda gresim i ja. Njegov savet je i da koristim u pocetku i trazilo jer i kontakt sa glavom doprinosi stabilnosti, a kako kaze vremenom ces sam uci u stos i sve to zaboraviti jer ce ti sve uci u rutinu. tako da jos jednom kazem, ukoliko je taj covek mene pogresno savetovao onda i ja pogresno savetujem.
 
@Roy Fokker @Rank @Marti Misterija
Hvala na savetima. Znam da je raw fotografiju neophodno dalje obradjivati, ali nikad to nisam radio, te o tome ne znam nista. Svakako cu pogledati materijale koji su dostupni, nego sam vise pitao da li mozda sam aparat ne moze bolje od ovoga posto je vec star i pocetnicki model, ali to izgleda nije slucaj. Na telefonu sam koristio Google kameru te su verovatno slike bile bolje zbog softverske obrade.
 
@emv412 Ti nisi ni svestan koliko su i te fotografije koje imas drugacije kada se obrade. Skini program Perfectly Clear WorkBench
To yi je takozvani ***** program, koji ce ti automatski obraditi fotografiju ali znaj da nikada ona nece biti bolja nego kada je sam obradis u profi software-u. Kako god probaj sa njim i vec ces videti da je sve mnogo bolje a onda ces kasnije vec sam traziti nesto tipa capture one, ligtroom itd, Bitno je samo da vidis da fotografija nije bas toliko losa koliko ti se cini.
 
@delboy Dodjosmo na moj teren tj, photoshop. Salim se. Ne nije, nekada davno je bio ali su ukinuli, te je sada to zaseban program. Inace skoro identican program, plugin za PS koji istu stvar radi je Radiant Photo a koji moze takodje raditi i kao samostalan program.
 
@Roy Fokker @Rank @Marti Misterija
nego sam vise pitao da li mozda sam aparat ne moze bolje od ovoga posto je vec star i pocetnicki model
"Početnički model" je u smislu da je jeftin(iji) i ima neka tehnička ograničenja. Ali svaki aparat ima ograničenja, isto kao objektiv, ali imaš puuuuno prostora da popravljaš ono što je do tebe prije nego što udariš u limite samog uređaja.
 
@emv412 - na netu ima mnogo tutorijala u vezi obrade fotografije, sta i kako se radi i, sto je jos bitnije, sta se ne radi u obradi. Sto se tice programa, moj ti je savet da pocnes sa standardom a to je Lightroom. Nije bas lako iz pocetka ali vremenom ces videtida itekako vredi.
Nema veze koliko ti je star aparat, svi oni prave odlicne fotke, uz malo znanja i dobru tehniku. Sta mislis cime su ljudi fotkali pre 30-40 i vise godina!? :) Kad pogledam prvi foto aparat koji sam dobio na poklon (Smena 8) pre previse godina i ove danas, sajens fikshn! Najbitnije je sta je na fotografiji i kako je to predstavljeno. Narativ pa estetika/likovnost, tim redom.
 
Slazem se sa svime izrecenim sem u jednom, lihtroom standard. Da li je mozda u pretrazivacima chrome standard... ili firefox... ili mozda opera. Ne postoji standard vec se software bira po svom licnim nahodjenju. Po ocenama na netu dva najbolja programa za obradu slika su lihtroom i capture one, a opet mnogi vise vole luminar neo, dxo photo lab, on1 photo raw itd, itd, ali najcesce se spominju ova dva prva. Svaki ima svojih prednosti i mana tako da je izbor samo na korisniku. Licno koristim photoshop koji nije specijalizovan za obradu fotografiju sa aparate, vec mnogo sire, ali isti nema grupnih obrada, kataloga itd dok za fotografiju sa kamere koristim capture one, naravno u kombinaciji sa ps. Cak bi se usudio reci da je za pocetnika bolji capture one od lihtrooma a evo i zasto. U istom sve ide po nekom redosledu, tacno je prilagodjeno sta prvo, drugo itd. Prvo ide poseban tab za katalog,, kao i kod lihtrooma zatim ide podesavanje horizontale i verikale, zatim korekcija objektiva, pa tek onda kada to odradite ide se na sledeci odeljak, podesavanje balansa bele, exspozicije, dinamickog opsega itd, itd.
Na ligtroom-u nema redosleda, vec kao da je neko ko nema blage veze, sve ubacio da ima a, redosled, koga to briga. Prvo i osnovno je odraditi korekciju objektiva a to u istom je neka 3-4-ta stavka. Po nima prvo podesis boje, bla, bla pa tek kad sve odradis, radis korekciju. Van pameti... Da ne pricam o tome da ako ste na odmoru te nosite aparat i laptop da bi ste recimo fotografiju odradili te poslali nekome. Na laptopu koristim rezoluciju 1920x1080, to mu je standardna rezolucija i lihtroom je toliko sitan da moram piljiti u ekran, jos nosim naocare pa to je muka nevidjena. Imate opciju povecati a u tom slucaju dobijete sve ogromno nepregledno da se ne moze raditi. U proslim verzijama je bilo nekog da kazem prckanja unutar same instalacije te se to i moglo podesiti, na zalost, sada vise ne.
Kako god i jedan i drugi su vrhunski profi programi za obradu slika i koji god uzmete, necete pogresiti. Takodje od mene preporuka da ne koristite postavke u istim za uklanjanje suma, ostrinu.... vec koristite posebne programe specijalizovane sam za tu namenu.
 
LR jeste industrijski standard a ti o tome mozes da mislis sta hoces ali jednostavno nisi u pravu.
Sta jeste a sta nije van pameti u obradi, ti to jos uvek ne znas, realno! Mnogo ljudi uopste ne dira korekciju objektiva do poslednjeg trenutka a neko cak i ne radi. Ostala navika iz nekih vremena kad je optika peglala manje vise sve a objektivi imali svoje karaktere. Ljudi koji su u Adobeu radili na prvim verzijama LR znaju zasto su stavili takav raspored jer su bili ozbiljni fotografi i C1 po meni nije jednostavniji za pocetnika. Smatram da pocetnik treba/mora da nauci LR i PS a posle po zelji moze da radi u cemu hoce. Zasto je tako, shvatice jednog dana.
C1 sam koristio godinama paralelno sa LR i znam sta moze i sta ne moze, sa godnama postaje sve komplikovaniji i bagovitiji. Batalio sam ga kad sam video da brze dolazim do zeljenih rezultata u LR. O ostalim navedenim programima, oni sve zajedno za C1 nemaju ni 20% trzista i nema svrhe uopste razmisljati o njima osim u rekreativne svrhe.
LR recimo radi odlicno na mom android tabletu kad treba nesto hitno na terenu srediti i nekome poslati nesto.
 
Posedujemo vec dugo godina Canon EOS 600D sa objektivima EF-S 18-55 ISII i EFS 55-250 f/4-5.6 IS II i koriscen je jako malo za porodicne svrhe.

Od prosle godine imamo potrebu za cestim slikanjem nekretnina, pa bih ga aktivirao za tu potrebu,
ali i razmisljam da kupimo preko firme nesto novo(mislim da imamo pravo na odbitak pdva jer se koristi u osnovne poslovne potrebe)
ako je dosta bolje za te potrebe od naseg Canona 600D.

Prilican amater sam za fotografiju, a dugo nisam pratio foto trziste.

Ako moze drugarski savet tj preporuka sta bi nam bilo najbolje ciniti.

Hvala unapred.
 
Kupite dobar široki objektiv kao dodatak na ta dva. 18-55 i 55-250 su odličan turistički komplet, sa sasvim zadovoljavajućim kvalitetom slike za svakodnevne fotografije. Za nekretnine vam treba nešto što će pokriti 10mm do 20mm. Postoje više odličnih modela za Canon EF, nisam previše u toku šta je trenutno dostupno, ali recimo imao sam godinama Sigmu 10-20 i sjajno je radila posao. Ako neko ima više svježih informacija, nek se uključi.
 
Nazad
Vrh Dno