Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

Sve sam iščitao, ali sam i dalje u dilemi.

Canon mi se više sviđa fizički (izrada, točkić, pokretni ekran...), a Nikon bi trebao da pravi bolje slike (po specifikacijama).
Specifikacije ne prave fotke :)
Mozda bi bilo dobro da gledas malo dalje - pogledaj koje objektive ima Canon, a koje Nikon, pa da vidis kako se mozes nadogradjivati kasnije (ili mozda da predjes na ff jednog dana).
Takodje prolistaj malo po flickr razne grupe za ta dva tela pa pogledaj malo kolorit. Ja kod Nikon nikad nisam voleo boju koze kod ljudi, ali ne kazem da je Canon bolji. Sve je stvar ukusa :)



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Tesko je pocetniku da pravilno odabere bez obzira na marku . To je danas gotovo svejedno canon ili nikon je mala razlika mnogo je vaznije izabrati objektiv. Svi kupuju kit 18-55 ali za pocetnika koji luta u izboru sta slikati je mnogo bolji izbor neki 18-105 ili 18-135 sa kojim ima veci izbor motiva fotografisanja pa posle nekog vremena se odluci sta ga najvise interesuje a taj objektiv ostaje kao odlican turisticki objektiv. Neko shvati da ga interesuje macro neko portreti neko sport pa prema tome bira opremu ali tek posle bar godinu dve ucenja i vezbanja
 
Uglavnom ću slikati turističke fotografije i porodicu (decu koja rastu).
Pored toga koristiću ga i za slikanje obuće - na beloj pozadini, koju posle skidam - za kačenje na sajt.

Prevagnuo sam na Canona i danas idem da ga uzmem :)
Dolazi sa kit objektivom 18-55 - kasnije ću videti šta mi još treba, pa ću dokupljivati..
 
Za fotkanje obuce te bitna ti je rasveta (mada i to mozes neku jeftinu varijantu za pocetak), neka pozadina bela (da li su one male sofbox product varijante, muslin, mada mozes i beli papir veceg formata, aparat na stativ :)

Savetujem ti i ako stignes da malo pogledas par tutoriala oko toga kako koristis blendu, shutter speed, iso i koji tutorial oko kadriranja.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Pitanje ljudi, sta bi bilo najpametnije uzeti za nekih 250e zajedno sa objektivom. Koliko sam do sada video ovo mi je neki izbor canon 600D, 1300D, 50D, nikon D3000, D3300
Eventualno nikon D5100, D5000, ili canon 50D
 
Poslednja izmena:
ljudovi, gde gledate oglase? na kp. ili? uzeo bih d3200, može i od nekog "proverenog" člana foruma - da me ne "izradi" jer nemam nikakvih dodira sa dslr aparatima. hvala
 
Ako vec kupujes polovno na KP, kupi D7100, 18-105 i 35/50 1.8G. sve to lagano moze u 650 evra da stane.

D7100 za 400 lagano nalazis, samo strpljivo, zatim 18-105 za oko 100-120 evra i 35 1.8G za 100-130 ili 50 1.8G za 130-150.

To je okvirno 650 evra. Moze to i jeftinije ali eto optimalno za 650 evra.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk

Zdravo Lanikor, ja bas jurim ovakvu kombinaciju na savet bivseg kolege koji je duze u ovoj oblasti i nasao sam za skoro 600e d7100 + 18-105 , tek ulazim u ovaj svet i preporuka mnogih je da bi mi ovo zavrsilo posao, a i meni se dopada kombinacija....

Najvise bih u pocetku slikao prirodu, arhitekturu, automobile i slicno....

Skoro pa da sam odlucio za kupovinu ove kombinacije, ali onda sam juce dobio ponudu za Canon d750 i d800 i prakticno za iste pare , ali sa kit objektivima, sad ne znam sta mi je ciniti...Ovi aparati su novi dok je gore pomenuti polovan

Mnogi ce reci uzmi sta ti vise lezi, tek pocinjes itd. ali mislim da je Nikon sa tim objektivom bolji kombo nego Canoni sa kit-ovima....vremenom bih uzeo jos neki objektiv verovatno, samo dok sebe pronadjem....

Inace izuzetno mi je krivo sto se desio prekid u ovoj temi, nadam se da ce zaziveti ponovo....

Sto se tice gabarita d7100 mi deluje kao da mi nece predstavljati napor da ga nosim, imam i malo vece sake pa mislim da ce lepo lezati u rukama....

Inace nisam pristalica nijednog brenda, tek ulazim u ovaj svet i voleo bih da kupim nesto cime cu biti zadovoljan, jedino sto znam sigurno je da ne bih milc nego zelim DSLR :)

Citirao sam ovaj post bas jer je spomenuta kombinacija koju ja gledam, voleo bih kada bi neko poput calana @zajebani ili @n1tro dao neki predlog ili bar ocenu da li je dobro ovo sta ja "jurim"

Hvala svima :)

P.S proctiao sam svih ~160 strana foruma pa mi je to dosta pomoglo da makar priblizim sebi sta zelim, predlazem i drugima da se vrate bar na neku 90. ili 100. stranu i citaju odatel
 
Iskreno sta ti se vise svidja to uzmi, sto vise citas manje ce da ti bude jasno sta je dobra kupovina.

Sta god da uzmes neces pogresiti, ima jeftinih objektiva na obe strane pa se orjentisi prema tome sta od objektiva zelis da uzmes na pocetku i u buducnosti.


Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 
Gledao sam i to za objektive i mozda je ranije bila prica da su Canon objektivi jeftiniji, to vise ne pije vodu koliko ja vidim po cenama ili ja gledam na pogresnom mestu....

Mozda je u skorijoj proslosti Canon obnovio svoju ponudu objektiva, a Nikon vuce starije, to vec ne znam , ali to je drugi faktor koji mogu da vidim kao razlog za tolike cene....

Opasno sam se naprzio na 800d, danas sam pogledao nekoliko kao recenzija da kazemo i sjajno mi deluje, ali ne mogu da prelomim da li je dobra kupovina, u Axel Foto je sa kit objektivom 595e . a d7100 sa 18-105 bi me polovan izasao za slicne pare, moja logika do sada u zivotu je bila da ako za iste pare imam polovno i novo kupim novo, ali ne znam da li gubim mnogo.....

Kada bih oba gledao samo telo ili samo sa kit-ovima , 18-105 za Nikon moze da se nadje za ~100-150 dok je kod Canona 18-135 ako se ne varam od 200 pa na vise , mozda ima po 1 za 190 , nov je 275 takodje u Axel Foto....

Takodje nije da me ne zanima i video da mi posluzi ponekad, a na 800d mi deluje bas lepo odradjeno + Canon ima dual pixel tehnologiju ,a siguran sam da d7100 nema tako nesto, ali ima neke druge stvari koje idu na njegovu stranu vage....

Mislim da mi neko sad ponudi 800d sa drugim objektivom mislim da bih odmah kupio, bez previse razmisljanja , ovako.....
 
Ako te iole zanima video idi na 800D, superiorna masina za video u odnosu na D7100. Uzmi bilo sta od objektiva sa STM oznakom, idealno 18-135 i na konju si.

Za fotku je D7100 bolji ali sveukupno za all around Canon je put.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 
Hvala puno, ozbiljno sam zagrizao sa 800d pa cu videti makar i za pocetak kit objektiv, a skupljacun pare za nesto poput 18-135 jer mislim da bi to pokrilo vecinu , ako ne i sve moje potrebe

Po onim slikama sto sam vidjao na internetu pravi i 800d sjajne fotke, a u videu je zaista superioran :)
 
Šta bi bio neki best buy za oko 400 evra? Najviše bih slikao portrete, ali bih voleo i pristojan video da mogu da snimim, povremeno i neki landscape, pa i noću. Naleteo sam na D3300 sa 18-55mm i 35mm 1.8G. 18-55mm shvatam da nije ništa spec, al opet ne znam šta bih drugo uklopio osim njega. Slabije sam gledao Canon, da li bi možda tu moglo nešto bolje?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Ta kombinacija je odlicna. Jos ako je i cena ok, ja bi to uzeo. Kit objektiv je zacudjujuce dobar. Ne gledaj Canon u tom cenovnom rangu, ne postoji ni jedan koji moze da se uporedi sa d3300.
 
Ta kombinacija je odlicna. Jos ako je i cena ok, ja bi to uzeo. Kit objektiv je zacudjujuce dobar. Ne gledaj Canon u tom cenovnom rangu, ne postoji ni jedan koji moze da se uporedi sa d3300.
Našao sam za 400e. Na osnovu nekog mog skromnog dvonedeljnog traženja, gledanja, rekao bih da je cena okej. Malo se samo brinem jer, iako ne deluje mnogo korišćen, ipak ne znam na šta sve treba da obratim pažnju pri kupovini. Videću da potražim po netu, verujem da ima i takvih "uputstava", da ne dosađujem na ovoj temi.

Hvala za ovo u vezi Canona. Definitivno ću vrlo brzo uzimati nešto, ne mogu više sa 1/2.3".



Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Canon 1300D sa 18-55 za 350e nov
Uz to uzmes 50mm 1.8 stm za 100e i za 450e imas novo i bolje od te nikon kombinacije koja je polovna... Nikon je u svim klasama bolji samo na papiru, i realnosti nema veze sa zivotom...
 
Taj canon ima praistorijski (neko ovde je napisao da je to jedan od najgorih cmos senzora ikad napravljenih) 18mp senzor koji nema sta da trazi pored modernijeg 24mp na Nikonu.
 
Ili nov kod Axela D3400 za 370e. 1300D ne može da se poredi sa D3300 a kamoli sa D3400.

Uzmi D3400 nov sa garancijom, kao što hektor reče ima dobar kit objektiv, neki 35mm ili 50mm, probaj jedan dan da slikaš sa kitom 35mm a drugi 50mm pa šta ti se više sviđa i odgovara i uzmeš u budućnosti. Pandan bi mu bio Canon 750D kojem je cena veća 50%.
 
Gledanjem jos nekih testova i sample-ova mislim da cu se ipak odluciti za Canon, mislim da nudi vise za neke normalne novce, a vodim se cesto time koliko mogu da dobijem za ulozeni novac.

Pogledao sam cak i Nikon D7200, ali mi je na primer bezveze sto mora da se crop-uje video da bi se snimio u 1080p 60i, kod 800d to se ima out of the box sto po meni moze samo da koristi. Vidi se u nijansama da je D7xxx serija kvalitetnija za slike, ali koliko vidim najbolje se pokazao za slikanje sa stativa i slicno sto mene licno barem za sada ne intrigira, kako gledam da cu aparatom najvise slikati stvari dok sam u pokretu onda mi ne igra presudnu ulogu stativ i slicne stvari....ne bih mogao da ga vucem sa sobom pa postavljam tako gde hocu da napravim sliku....

Ono sto mi pravi mali problem sa druge strane jesu cene objektiva za Canon, mislim da se obrnula prica u odnosu na ranije, makar po onome sto je moglo da se procita u ovoj temi, da su ranije Canon objektivi bili jeftiiji, ponovo kazem, ne znam da li je to uslovljeno unapredjivanjem nekih tehnologija ili slicno kod Canona, a Nikon nudi stare objekitve i dalje ili je nesto drugo u pitanju....

Moj izbor ce najverovatnije biti 800d sa kit objektivom za pocetak, ne vidim poentu bas postojanja 77D kod Canon-a, dok mi je 80D van domasaja zbog budzeta u ovom trenutku...takodje mislim da bi bilo bezveze da neko ko tek ulazi u ceo ovaj svet nosi nesto tako pro-look kao sto su D7xxx ili 80D....mozda posle nekog vremena i usavrsavanja, ali u ovom trenutku sigurno ne...

Voleo bih predloge za objektive koji jos uz kit uzeti u neko dogledno vreme :) najvise bih voleo da slikam prirodu, pejzaze, arhitekturu i slicno....kao primer bih dao recimo da slikam hram Svetog Save i slicnih stvari...

Hvala svima :)
 
Poslednja izmena:
Nisi nesto gledao dobro, Canon objektivi i jesu uglavnom povoljniji. Verovatno nisi gledao odgovarajuce objektive.
Ako bi da fotkas pejzaze, prvo sto bi ti bila pametna kupovina je Canon 10-18, a za portrete Canon 50mm 1.8 STM
800D je dobar izbor u tom cenovnom rangu
 
Moguce, gledao sam generalno, nisam trazio nista odredjeno....
Potrazicu njih , hvala na predlogu :)
 
800D + 50 1.8 STM + 10-18 i pokrio si sve za pocetak.

50ica moze da se nadje za 90 evra, a 10-18 varira, izmedju 150-200 okvirno.

A posle mozes 18-135 STM, on varira od 150 do 200 takodje po onome sto sam vidjao.

Ima jeftinih objektiva na obe strane, samo treba cekati.

Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 
Gledajuci neke klipove, recenzije i slicno mislim da me zoom objektivi i ne zanimaju toliko, najvise me zanimaju ovi sirokougaoni da tako kazem :)

50icu bi trebalo uz malo srece da dobijem kroz koji dan, a 10-18 mi je onako 'must have' pa cu videti da pristedim pare za taj objektiv, mislim da kombinacija ta 2 uz kit zavrsavaju posao za pocetak pa cak i vise :)

Sada kad razmisljam o nekoj buducnosti voleo bih 16-35, ali je cena kao 1.5 telo ili cak i vise :zgran:

Znam da moram biti strpljiv,a i nije problem, ima toliko toga da se nauci prvo :)
 
Dobar dan svima.
Pre neki dan sam ostao bez svog voljenog CANON G10 fotoaparata. Izgubljen je u sumama dalekog kontinenta i sad sam u potrazi za novom masinom.
Zeleo bih da predjem da neki DSLR pa da naucim malo oko cele te price. Ono sto mi za sada nije potrebno jeste zoom i macro slikanje. Imam sitnu decu, kuce i cesto smo u prirodi tako da mi treba nesto za tu namenu. Cena preko koje ne mogu da idem je 250 evra.
Eto ako imate neku ideju o konkretnom modelu bio bih zahvalan.
Ostao bih veran canon modelima.
Nasao sam jedan CANON EOS 1300D sa 18-55mm pa me zanima vase misljenje o tom modelu.
 
i mene vala interesuje slicno ... Do sad sam koristio point and shot, Sony WX 350, mali, obicni aparatic i Zenit 12xp, po malo na film skljocam s vremena na vrijeme, a sad bi da uzmem sebi neki DSLR da imam full manuelne opcije, da se malo ucim ..E sad *mjau**mjau**mjau* stanje sa parama je fala Bogu nikakvo, pa moram da uzmem nesto korisceno, staro, staro itekako, ali sta ima veze, ako imam smisla i sa takvim aparatom cu moc da napravim dobru fotku, a ako ne dzaba mi i 1000 evrica :)

Vidim svi pisu da je bolje Canon jer su jeftiniji objektivi... Jos ako bi neko napisao koji model, tu do 200eura, pretpostavljam sa kit objektivom, sto mi je i ok za pocetak....

Poceo sam da fotkam prije nekih pola godine, mozda mjesec dana preko, uvjek mi se to svidjalo ali eto nikad prilike i na kraju kao sto rekoh uzeh mali sony, ubrzo posto sam ga kupio sam i otvorio FLICKR akaunt, da eto imam od starta da pratim kako sam krenuo i u kom `smjeru je to islo` :) da li se popravljam ista :) ...Sad na nalogu imam nekih stotinjak fotki, pa ako koga interesuje, neka baci pogled i dobro bi mi doslo da da neki savjet, da me `ispegla` malo, na sta bi valjalo da obratim paznju itd bio bih zahvalan :) I jos nesto, najvise volim da fotkam crno bijele fotke, dakle ove sa profila nisu obradjivane, mislim nisu slikane u boji pa prebacane u program u crno bijele, vec sam ih tako slikao u aparat... Oduzih ga... Eto ako neko ima predlog za aparatic koji bi mi odgovarao sad da se ucim, u tom cjenovnom rangu... hvalaaa ! :) Evo link flick ako koga zanima : https://www.flickr.com/photos/157513361@N07/
 
Za taj novac najbolje da probas da nadjes neki Canon 450d sa kit objektivom. Meni je to bio prvi Dslr i uz neke knjige, youtube mozes lepo da naucis.

Sent from my Moto Z3 Play using Tapatalk
 
Za taj novac najbolje da probas da nadjes neki Canon 450d sa kit objektivom. Meni je to bio prvi Dslr i uz neke knjige, youtube mozes lepo da naucis.

Sent from my Moto Z3 Play using Tapatalk

Upravo taj model sam vidjeo na berzi, ali prije nedelju dana, a pare tad nisam imao ... momak ga je davao za 160e sa kit objektivom, 14.000 fotki ispucano sa njim .... ali isto me je malo zacudilo da ima bas mali iso, tj maksimum mu je 1600 ... mada sad ne znam ima li to kakve veze ...
 
Ima na oglasima za 200 (ali bez objektiva) i 600D da se uzme. S obzirom da je dobar kit 50tak evra, a da je 450D kameno doba u odnosu na 600D, moja bi preporuka bila skupiti još malo para.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Za budzet koji imas ja mislim da je to najbolja opcija...Imam jos jedan predlog posto ja koristim sada Fuji, vrti se na oglasima zanimljiv Fuji X-M1 koji je odlican aparat mozes za pocetak da se igras manuelcima pa posle kad skupis novac kupis Kit objektiv.
 
Kao Fuji korisnik, mislim da nije pametno početnicima preporučivati mirrorless, jer jednostavno ne postoje jeftini objektivi.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Nema jeftinih zato sam napisao da moze da se igra manuelcima pa posle da kupi kit ili vec koji bude mogao i zeleo. Fuji se dosta dobro snalazi na visokim iso vrednostima.

Sent from my Moto Z3 Play using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno