Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

Super obrada.

Sad ste se zakacili na to sto sam napisao u vezi boja. Naravno da raw obradjivanje nije samo pojacavanje boja. U vezi boja sam komentarisao samo i jedino zbog onog posta oko ispranih boja. [emoji1]

Sent from my Redmi K20 Pro using Tapatalk
 
^ hvala, ma nismo se zakačili haha, svakako najveca razlika će mu biti u velicni senzora i danas mi nema smisla nista ispod APS-C za putovanja i point & shoot na kraju krajeva sam neka odluci... dobio je dosta predloga u svim cenovnim rasponima.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Хвала свима на саветима и помоћи. Потребно је сад "сварити" оволику количину информација. Све у свему гледам неки Mirrorless апарат, јер као што сте саветовали мислим да ће то у мом случају бити најбоља инвестиција.
Оно што сам пронашао међу апаратима за разматрање је и Fujifilm X-T20. На крају ћу ставити све на папир па видети где се уклапам што се тиче буџета.


Sent from my iPhone 8 using Tapatalk
 
Udji u grupe za preprodaju na FB (foto-berza, foto pijaca, Fuji X Srbija itd.), stalno kace oglase, moze svasta da se nadje.

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
 
tacno ja drugarici za 155e kompletirao d80 50e telo 28-80 40e i 70-210 65e.Uci se devojka da slika sport i ovo joj je solidno.Sve sa fotoberze iskopao ali kako naleti u razmaku par meseci.

Послато са Mi A3 помоћу Тапатока
 
Može preporuka za stativ za Sony Nex, gde kupiti, kod nas ili na Aliju i koji?

Jesu li navoji za stativ standardizovani, pretpostavljam da da.
 
Спао избор на ова два модела:
-Sony Alpha A6000
-Panasonic GX80

Шта ми препоручујете да узмем?


Sent from my iPhone 8 using Tapatalk
 
Поручен А6000. Другар доноси из Немачке, била нека акција А6000+објектив 16-50мм+меморијска картица+Сони торбица за 479 евра.


Sent from my iPhone 8 using Tapatalk
 
Nešto mi to mnogo za stariji model...

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
 
Али погледај шта је у пакету. У Гигатрону ти је апарат са објективом (без торбице и меморијске картице) 73.999 па ти види.

Sent from my SM-A605FN using Tapatalk
 
Ja sam imao A6000 nekada, ali ne bih dao danas te pare za njega (nisam ni svojevremeno dao te pare za njega, 350€ polovan sa dve baterije i 16-50 još pre 3 godine).

Nov A6100 koji je daleko bolji od njega je 600€ kod nas kod distributera (samo telo), s 4 godine garancije. Polovan 16-50 nađeš za 50€. Kartica 15€.

Taj 16-50 ionako ćeš zameniti/prerasti prilično brzo, poželećeš Sigmu 16 i 30mm f/1.4, Sony 18-105 f/4... Od svega što sam imao za E mount, najmanje slika sam napravio sa 16-50. Služio mi samo za video u početku dok se nisam dočepao 18-105.

Te torbice u paketima koje dolaze mi se uglavnom nisu svidele jer ne služe ničemu sem da aparat držim kući u njoj. Ubrzo ti zatreba blic, stativ, koji filter, 1-2 prajma, tele zoom ... Dakle, ideš na ranac za foto opremu :)
 
Поручен А6000. Другар доноси из Немачке, била нека акција А6000+објектив 16-50мм+меморијска картица+Сони торбица за 479 евра.


Sent from my iPhone 8 using Tapatalk

Oovvaajj ti u prvom postu reče da ti treba aparat za video, vlog i tutorijali većinom?

Dakle poručio si fini aparat ali bez flip displeja na stranu koji ti je potreban baš za to što si naveo, bez audio ulaza koji ti je apsolutno neophodan (u suprotnom moraš uzeti dodatnu opremu za snimanje glasa kao i za dodatni displej) i na kraju poručio si aparat star 6 godina za istu cenu kao recimo eos M50 koji ima sve navedeno.

Malo mi je nelogično ali ok...molim te javi kako si se snašao sa aparatom, baš me zanima iskustvo.
 
Ja sam imao A6000 nekada, ali ne bih dao danas te pare za njega (nisam ni svojevremeno dao te pare za njega, 350€ polovan sa dve baterije i 16-50 još pre 3 godine).

Nov A6100 koji je daleko bolji od njega je 600€ kod nas kod distributera (samo telo), s 4 godine garancije. Polovan 16-50 nađeš za 50€. Kartica 15€.

Taj 16-50 ionako ćeš zameniti/prerasti prilično brzo, poželećeš Sigmu 16 i 30mm f/1.4, Sony 18-105 f/4... Od svega što sam imao za E mount, najmanje slika sam napravio sa 16-50. Služio mi samo za video u početku dok se nisam dočepao 18-105.

Te torbice u paketima koje dolaze mi se uglavnom nisu svidele jer ne služe ničemu sem da aparat držim kući u njoj. Ubrzo ti zatreba blic, stativ, koji filter, 1-2 prajma, tele zoom ... Dakle, ideš na ranac za foto opremu :)

Ја се у ово што си навео уопште не разумем јер као што сам навео на самом почетку немам намеру да се професионално бавим тиме нити да дајем толике силне паре за објективе. Оно за шта мени треба ово је сасвим довољно, а свакако немам намеру да у ранцу носим фотоапарат, пре бих себи уплатио путовање па онда за ту сврху носио ранац:) Видећемо кад стигне уређај какав је и какви ће бити утисци јер ова варијанта ми је свакако најјефтинија од свих понуда које сам нашао у нашим продавницама. Немој ме погрешно разумети, захвалан сам на свим препорукама, и сам сам се покушао информисати максимално шта да купим али све ми је то пуно пара пошто немам намеру сад да се нешто озбиљно бавим тиме. А а онда ако даш још 100е онда ћеш дати још 100е и на крају испадне дај да скупим 2.000е па купим нешто најбоље што могу :)

@S.K.Y.R.A, нисам ја помињао видео, влог и туторијале, не знам где си то прочитао. Можда сам дао другачији опис али не да ми треба за ове ствари. Штавише, видео ми је секундаран, квалитет фотографије ми је битнији.

Sent from my iPhone 8 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Drugar je uzeo isto preko na akciji isti aparat s istim objektivom nov s garancijom za 450 evra... U oktobru 2017. Sad sam tražio u chatu kad smo pričali o tome. Zato i rekoh da mi djeluje skupo danas toliko za njega..

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
 
@Apolo jeste izvinjavam se permutovao sam...nisi ti nego drugi član a pričali ste o sličnim serijama aparata, greška.
 
Drugar je uzeo isto preko na akciji isti aparat s istim objektivom nov s garancijom za 450 evra... U oktobru 2017. Sad sam tražio u chatu kad smo pričali o tome. Zato i rekoh da mi djeluje skupo danas toliko za njega..

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk

Изгледа да генерално Сони држи цене. Када сам иницијално разматрао RX100 IV, апарат изашао 2015. а скупљи од А6000. Чак је и преко са јаком ценом,а код нас да не помињем.


Sent from my iPhone 8 using Tapatalk
 
Ako ne planiraš da menjaš objektive i da koristiš samo 16-50, bolje da si išao na RX100 IV, imao oba (sada koristim RX100 VA) i A6000 je bio bolji od RXa samo sa boljim objektivima (Sigma 16 ili 30 1.4 i sl).
Sa kitom na A6000, RX je pravio daleko oštrije slike, radio side by side poređenje. Pritom je daleko manji i staje u svaki džep.
 
Poslednja izmena:
Веруј ми гледао сам и правио калкулације за RX100 IV јер ми је био фаворит али прескуп, овде код нас 78.000 а преко 600+ евра. Онда кад размислим за ту разлику ако будем имао потребе и хтео можда током времена могу докупити неки објектив.


Sent from my iPhone 8 using Tapatalk
 
@Apolo iscimaj ti samo ako imaš nekoga preko, ima po De i At RX IV kao novih sa preostalom garancijom za ispod 400e i V ispod 450 [emoji6]

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
 
Немам баш тамо људи да ми неко погледа али генерално не купујем половњаке, било да су телефони или фотоапарати у питању.
Овај RX100 IV је стварно прескуп да ми је исплатљивије да узмем Pixel 4 па да користим као камеру[emoji16]


Sent from my iPhone 8 using Tapatalk
 
Ako ne planiraš da menjaš objektive i da koristiš samo 16-50, bolje da si išao na RX100 IV, imao oba (sada koristim RX100 VA) i A6000 je bio bolji od RXa samo sa boljim objektivima (Sigma 16 ili 30 1.4 i sl).
Sa kitom na A6000, RX je pravio daleko oštrije slike, radio side by side poređenje. Pritom je daleko manji i staje u svaki džep.

Nisi se zapitao kako veci senzor sa losijim objektivom pravi "ostrije" fotke? Mozda "ostrije" ne znaci bolje? :)
 
Rekao si obrnuto od onog što sam ja rekao. A6000 sa kit 16-50 u svemu je bio lošiji od RX100 IV.

RX100 sa njegovim Zeiss objektivom (24-70mm ekvivalent F1.8-2.8) i pored 1" senzora daje odlične slike.

Jednostavno 16-50 tom Zeissu ne može da parira. Na objektivu u RX100 u odnosu na 16-50 kontrast je bolji, uglovi su daleko bolji, flare mnogo manji., bokeh po meni bolji.

Sam senzor u A6000 je OK, ali ga treba upariti sa odgovarajučim staklom. Zato sam i rekao - ko ne planira da uzima ništa drugo sem 16-50, bolje će proći s RX100 serijom, pogotovu ako je veličana bitna zbog nošenja.
 
Rekao si obrnuto od onog što sam ja rekao. A6000 sa kit 16-50 u svemu je bio lošiji od RX100 IV.

RX100 sa njegovim Zeiss objektivom (24-70mm ekvivalent F1.8-2.8) i pored 1" senzora daje odlične slike.

Jednostavno 16-50 tom Zeissu ne može da parira. Na objektivu u RX100 u odnosu na 16-50 kontrast je bolji, uglovi su daleko bolji, flare mnogo manji., bokeh po meni bolji.

Sam senzor u A6000 je OK, ali ga treba upariti sa odgovarajučim staklom. Zato sam i rekao - ko ne planira da uzima ništa drugo sem 16-50, bolje će proći s RX100 serijom, pogotovu ako je veličana bitna zbog nošenja.

Sustina je da ostrije ne znaci bolje, bolji uglovi ne znaci bolje, pa telefon je ostriji od Reda kada bi peepovali i ima "bolje uglove" od vecine objektiva, ali tu se nikako ne sme zaboraviti velicina senzora koja igra veliku ulogu jer mnogo je lakse napraviti "uglove" i "ostriju sliku" na manjem senzoru, nema to veze sa Zeissom, pa ne mislis valjda da je Zeiss pravio taj objektivcic, to je samo licenca. Kvalitet slike se ne meri beskonacnom "ostrinom", recimo Sigma objektivi su "ostriji" od svih filmskih objektiva od 50k+ eura, zato sto je "ostrina" popularna kod pocetnika isto kao i rezolucija, a kada malo steknes iskustva i ozbiljnije udjes u pricu, vidis da su mnogo bitnije boje, dinamika u hajlajtima, i recimo ergonomija, sto su tri najslabije tacke bilo kog Sonija, ali je Sony popularan jer vecina korisnika je od skoro u toj prici pa juri rezolucije, ostrine i najvise mogucnosti po dolaru. "That said", RX100 je dobar kao turisticki aparat, za pocetak, ali ko planira malo ozbiljnije, morace da uzme neki sa izmenljivim objektivima i zaboravi na uglove i "ostrinu" kao bitne osobine aparata i objektiva.
 
Poslednja izmena:
Sustina je da ostrije ne znaci bolje, bolji uglovi ne znaci bolje, pa telefon je ostriji od Reda kada bi peepovali i ima "bolje uglove" od vecine objektiva, ali tu se nikako ne sme zaboraviti velicina senzora koja igra veliku ulogu jer mnogo je lakse napraviti "uglove" i "ostriju sliku" na manjem senzoru,

Ovo što si rekao je samo delimično tačno. Jeftinije je praviti objektiv za manji senzor, jer ima mnogo manje materijala i kraće traje obrada i manje su mogućnosti za grešku, međutim nije lakše - gustina senzora dosta raste kako se format senzora smanjuje i svaka nesavršenost u staklu se mnogo lakše vidi.

a kada malo steknes iskustva i ozbiljnije udjes u pricu, vidis da su mnogo bitnije boje, dinamika u hajlajtima, i recimo ergonomija, sto su tri najslabije tacke bilo kog Sonija

Ovo govoriš kao ljubitelj Canona koji ima najgori DR od velike trojke i poznat mi je tvoj stav o Sony-u koji propagiraš. A što se tiče ergonomije, ona ima velike veze s veličinom tela i objektiva, najbolje da svuda vučem onaj Eos R sa onim ogromnim RF 24-70. Super je slika, al po cenu da poželiš da nosiš aparat jednom u 100 godina.


"That said", RX100 je dobar kao turisticki aparat, za pocetak, ali ko planira malo ozbiljnije, morace da uzme neki sa izmenljivim objektivima i zaboravi na uglove i "ostrinu" kao bitne osobine aparata i objektiva.

Ako neko kupuje A6000 sa ciljem da ostane na 16-50 i ne ulaže dalje, RX100 IV je bolji izbor u po skoro svim poljima, upravo zbog tog 16-50. Ako planira da ulaže dalje i gradi sistem, nije.

Drugo, dosta zavisi i za šta planiraš da koristiš aparat. Ako je profesionalna upotreba da. S druge strane, ja uglavnom koristim aparat da slikam klince, gde mi je jako bitna praktičnost i da mogu aparat da imam stalno uz sebe, da mogu da ga upotrebim za par sekundi, a ne da mi vreme da izvadim odgovarajući objektiv iz ranca i podesim sve i drugi bitan parametar mi je brzina AF. Imao sam ceo sistem oko A6300 i RX100 pored i daleko češće sam koristio RX-a iz prostog razloga jer je daleko češće bio uz mene nego ranac s A6300 i opremom i daleko manje vremena mi je trebalo da spremim aparat - mala deca nemaju baš strpljenje da sačekaju, da sve vreme nosim aparat u ruci je zamorno i opterećujuće, kad putujemo prestanem da gledam gde putujemo, više vremena potrošim na razmišljanje o tome šta i kako da iskoristim aparat, a manje o tome da uživam u putovanju. Sa RXom je meni OK kvalitet fotografija, i ako nešto pogrešim ili ima nedostatke mogu dosta toga posle da sredim u Lightroom-u, kad sednem na miru i imam vremena.

Sad kad su klinci već malo porasli, planiram da napravim neki FF sistem, ali ne žurim sa tim, to će biti baš kad nameravam da fotografišem i imam vremena i volje da sve ponesem i setujem. RX s druge strane ostaje.
 
Poslednja izmena:
Дошло је до неких непредвиђених околности па другар неће долазити из Немачке и отказао сам поруџбину Сони А6000.
Пошто сам још једном размислио и дошао до закључка да немам тренутно планове за улагањем у објективе (невезано који Mirrorless да је у питању), одлучио сам да ипак идем на Prosumer варијанту. Бунарао сам и дошао до неких модела од Canon I Sony:
-Canon G5 X mark II
-Canon G7 X mark II
-Sony RX100 III-VA (неки у распону ових модела)

Као што сам раније навео нисам неко ко би се професионално бавио овим већ да просто имам са собом квалитетан компактан апарат. Квалитет фотографије је приоритет, видео секундаран.

Наравно ако постоји још неки предлог са ваше стране, добродошао је.


Sent from my iPhone 8 using Tapatalk
 
Bez razmisljanja sony rx100 VA najbolji voleo bih da ga imam kao drugi aparat.
 
Mozda i ZV-1 Sony uzeti u obzir

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Pozdrav ljudi,

Voleo bih uzeti sebi prvi aparat i da počnem fotkati iz hobija, malo po gradu, priroda, po koji portret.

Nov sam u ovom svetu, ne znam puno stvari, osim nekih baš osnovnih.

Pronašao sam na KP kod AxelFoto Nikon D5600 kit AF-P 18-55mm VR za 450e. (Nov sa 2god garancije)

Da li je to okej ponuda i naravno da li je to okej za početnika (entuzijastu)? :)

Hvala unapred.


Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno