Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

E sad bi ti lupio like da ima [emoji2]
Btw slab sam sa fotografisanjem al me u zadnje vreme bas interesuje pa vas pratim sta piskarate.
 
Poslednja izmena:
Odavno nisam video d5300 za 300e, to se bas retko desava. Medjutim d5200 ima itekako
 
Ma nadje se sve, samo treba biti brz na kliku kad se pojavi :) Tako ja cekam onaj Tamron 70-300 VC USD da naleti, kod Madjara je ~250 evra nov, cekam da nekom presedne fotografija i dignem ga za male pare. Moze i Nikkor 70-300 AF-S VR, ne bih se bunio. U sustini sta prvo naleti od ta dva, uz blagu prednost Tamronu.
 
Da tvoj komplet objektiva kosta bas dosta i odlcni su sve sam to gledao i racunao i jednostavno necu imati te pare jos dugo i zao mi je jer je a6000 stvarno super i sa sony 18-105 i 35mm 1.8 bi mi radio samo tako ne bi mi trebalo nista drugo ali ne mogu da ih kupim.
 
Po svemu sudeci izgleda da je trenutno nikon sa povoljnim a kvalitetnim objektivima koji meni trebaju najbolja opcija najbolji odnos ulozeno dobijeno. Ja nemam predrasude svidjaju mi se i canon i sony i fuji. U nekom idealnom svetu bih kupio canon 80d sa par bas kvalitetnih objektiva i zadrzao sony a6000 i koristio oba u zavisnosti od potreba. Nikoni d3300 i d5300 su dovoljno kvalitetni i ne previse glomazni i teski za kompromis koji meni treba za porodicno i turisticko fotkanje a da fotografije budu pristojne i dosta bolje nego sa kompaktom ili mobilnim telefonom. Hvala svima na savetima i komentarima dosta sam iz svega naucio
 
Najjiskreniji predlog, probajte pre nego sto kupite ako postoji ikakva mogucnost, na papiru je sve to lepo ali u praksi svako ima licne preferencije, najbolje je kad se proba i na svom iskustvu stekne utisak, tudja iskustva nikad nisu dobra kao licna.



Sent from my MI MAX 2 using Tapatalk
 
To znam meni licno je vise legao sony a6000 nego canon 700d bez obzira sto svi testovi govore obrnuto. Za manje od mesec dana pravio sam bolje i lepse fotke mnogo lakse i brze nego sa canonom
 
Nosim naocare sa dioptrijom i sa canonom sam stalno skidao i stavljao naocare da bih video displej i menjao parametre. Sony ima 100℅ wf sa svim podacima na njemu i sve sam radio sa okom na wf bez potrebe da gledam displej a i sve primene se.direktno vide u wf .
 
Nosim naocare sa dioptrijom i sa canonom sam stalno skidao i stavljao naocare da bih video displej i menjao parametre. Sony ima 100℅ wf sa svim podacima na njemu i sve sam radio sa okom na wf bez potrebe da gledam displej a i sve primene se.direktno vide u wf .

vf a ne wf
Parametre mozes da vidis u ovf-u isto, tako da ne znam sto si stalno gledao display?
Ako pucas na A npr najcesce je iso auto, ss je auto, dakle imas jedan parametar blendu i eventualno exp comp.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Najcesce koristim prioritet blende ili manual mod tako da.stalno menjam i blendu i iso i sve ostalo bez pomeranja oka sa vf i vidim odmah rezultat promene bez potrebe da gledam displej a to kod dslr nije moguce i to je po meni najznacajnija prednost milc u odnosu na dslr aparate. Vecina vlasnika dslr nakon svakog okidanja gleda rezultat na displeju da uradi kompenzaciju ako je potrebno narocito ako puca jpg a kod milca se.to vidi i pre okidanja i u vf. Dslr za.mene ima neke druge prednosti i zato sam napisao da bih najvise voleo da uz sony imam i neki dobar dslr tipa canon 80d ili nikon d7200 ali to nije moguce. Stvarno nemam predrasude ni prema jednom sistemu sve je dobro samo od potreba korisnika zavisi sta ce koristiti.
 
Vecina vlasnika dslr nakon svakog okidanja gleda rezultat na displeju da uradi kompenzaciju ako je potrebno narocito ako puca jpg a kod milca se.to vidi i pre okidanja i u vf.
Vecina pocetnika da, vecina vlasnika ne...
Kada opalis prvu fotku ako si napolju i ne menja ti se svetlo, pogledas je i znas dalje odmah na kojim podesavanjima da fotkas... Neko moze i napamet odmah :)
Nemoj me pogresno razumeti - ne branim DSLR-ove, imam i jedno i drugo i cesce koristim MILC zbog gabarita, ali to sto pricas je lakse za pocetnika, ali opet ako taj isti zeli da se bavi fotografijom valjda ce da nauci sta sta je exposure triangle i kako da koristi aparat...



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Slazem se.potpuno u staro analogno doba bilo mi je dovoljno da pogledam scenu i podesim aparat i gotovo uvek sam dobijao sta sam hteo ali valjda sa godinama sam to izgubio a i ponekad istu scenu fotkam na razlicite nacine menjam dubinsku ostrinu ili brzinu okidaca jednostavno igram se.sa.razlicitim postavkama i to mi sa sony a6000 ide mnogo brze i lakse ali ti preskupi objektivi!!!
 
Hteo bi amaterski da se pocnem baviti fotografijom malo za moju dusu, malo zato sto me jako nervira sto vecinu fotki bitnih momenata u zivotu imam u ogavnom kvalitetu mobilnih telefona posto bukvalno vise ne poznajem nikoga ko ima fotoaparat svi "slikaju" telefonima pa bi da barem ja budem taj koji ce posle podeliti par slika koje ne izgledaju uzasno :)

Hteo bi da uzmem novi aparat za pocetak, budzet sam mislio tu oko 400-500e.

Merkam ili Canon 1300d ili Nikon d3400. Sta mislite ? Licno naginjem ka d3400 citajuci opise na netu, ali ono nije da znam sta citam :D

Drugo da li bi neko od vas iskusnih znalaca mogao da preporuci neki dobar sajt sa turorijalima/informacijama za nas totalne pocetnike, hvala vam !
 
Poslednja izmena:
Kao prvi dslr kupio sam canon 700d bolji od oba i za pocetnika je mozda najbolja opcije. Lak i razumljiv meni lak za koriscenje obrtni ekran osetljiv na dodir sto znatno olaksava i ubrzava ucenje odlican jpeg iz aparata lepe boje .Solidan af i za.foto i za video. Polovan se moze.uklopiti u tvoj budzet. Jedino savet ako je moguce da odmah uzmes 18-135 objektiv mnogo bolji i univerzalniji od kit 18-55. Isti je kao canon 650d pa je svejedno koji uzmes
 
Hteo bi da uzmem novi aparat za pocetak, budzet sam mislio tu oko 400-500e.

Merkam ili Canon 1300d ili Nikon d3400. Sta mislite ? Licno naginjem ka d3400 citajuci opise na netu, ali ono nije da znam sta citam :D

U istoj situaciji sam i ja prošle godine bio i gledajući obe opcije došao sam do zaključka da Canon izbaca lepše boje iz kamere i bolje radi jpeg kompresiju. Međutim ipak sam prelomio za Nikon D3300 jer je senzor nešto bolji i kit objektiv je nešto oštriji... a kada se radi u raw ove boje iz kamere su nebitne. Tako da iz raw fotke može nešto viši tehnički nivo da se dobije od jeftinog Nikona nego od jeftinog Canona. Što se objektiva tiče u tom trenutku sam želeo da pored kita prvo dodam npr. neki jeftiniji prajm - i gledajući ih i njihove rezultate, Nikonovi 35mm i 50mm 1.8G su mi se svideli više od Canon varijanti u toj klasi.

Tako da ne možeš da dobiješ univerzalni odgovor šta je bolje jer stvarno svaki ima svojih jačih i slabijih strana. A ovo što sam ja pisao je samo moj tok misli a ne nužno ispravna odluka, ali možda u nečemu pomogne.
 
Poslednja izmena:
U principu kontam da ce me oba verno sluziti i da nije neka greska da bilo koji uzmem. Kontam da cu ici na d3400 samo jos da prelomim, sad ide lepo vreme pa ima da se malo odvojim od kompa da idem u prirodu :D
 
Kao prvi dslr kupio sam canon 700d bolji od oba i za pocetnika je mozda najbolja opcije. Lak i razumljiv meni lak za koriscenje obrtni ekran osetljiv na dodir sto znatno olaksava i ubrzava ucenje odlican jpeg iz aparata lepe boje .Solidan af i za.foto i za video. Polovan se moze.uklopiti u tvoj budzet. Jedino savet ako je moguce da odmah uzmes 18-135 objektiv mnogo bolji i univerzalniji od kit 18-55. Isti je kao canon 650d pa je svejedno koji uzmes
Slična situacija samo 800d, 50mm stm i 10-18mm. Znači mi ekran na dodir dosta. Nisam pogrešila pri kupovini.

Послато са Redmi Note 5 уз помоћ Тапатока
 
Sa budzetom od tih nekih ~500e, zasto ne neki full frame starije generacije+prime od 50mm?
Nikon d600 ili canon 5d?za malo jace ima i Sonija a7 prva generacija..svakako mnogo kvaltetnije od svih entry level varijanti koje ste naveli, koliko god da su novije.Plus uz te prajmove dobijate prave 35-50-85mm vrednosti, a ne to mnozeno sa 1,5 ili 1,6.
 
Zato sto su uglavnom lesevi iz zadimljenih klubova sa beogradnocu ili od svadbara koji su im dusu uzeli.
 
Eno npr dva klasika 5d, s 25k i 60k okidanja u oglasima.To je nista...pogotovo sto vecina ljudi, koji se profesionalno ne bave fotografijom, ne okine ni 10k slika godisnje.Isti bi im djavo bio i da su presli preko 100k, ako cemo realno.To znaci samo onima koji imaju ogroman broj okidanja godisnje(modni, brend i svadba fotografi), pa da se brinu oko servisa i uzimanjanaparata sa vec vecim brojem okidanja.

A ima sve sto ti treba, AV, TV, Manual....plus je jak kao tenk.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Zato sto su uglavnom lesevi iz zadimljenih klubova sa beogradnocu ili od svadbara koji su im dusu uzeli.
A ti bi neki vakuum pack?
Polovna roba je... polovna :)
Ja sam uzeo 5D mark II sa oko 260k okidanja i okinuo za sada vrv nekih 15k i sve radi lepo - mozda ce zavesica potrajati jos 1 okidanje, a mozda ce i 250k ili vise. Kod zavesice nema nekih pravila koliko ce da traje, ali kod 5D i 7D su uglavnom izdrzljive (nije 100%, ali imas na netu neke orjentacione statistike).


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Volim da mi je tehnika mazena i pazena, svadbarima i klaberima je sve samo ne to, posto im je to alat kojim zaradjuju i svejedno planiraju uvek bolje i novije. Meni kao amateru nije u interesu da nosim aparat u servise i da imam izgrebano telo koje je padalo i ko zna sta sve ne. Hocu spravu koja ce mi kao amateru trajati dugi niz godina. Sa pro telom cena je u startu jaka ali to je investicija za duuuugi niz godina, i po meni je bolji dil nego za male pare juriti leseve sa kp i sl. Sa staklima je jos rizicnije. Kupujem samo od poznanika kojima verujem ili novo. Bar ja tako radim. [emoji846]
 
Poslednja izmena:
@n1tr0 evo jednog sto je presao milionce.

Bio je jedan na prodaji pre godinu, godinu i po, 5d mark 2, sa 750.000. Ali lik ga je vec prodao.[emoji20]


Pa upravo je 5d pro telo.[emoji16]
Imate malo pogresan stav, i to uvek isti koliko vidim, kako su tela koja koriste profesionalni fotografi(iskljucujem klince koji slikaju beogradnocu, jer su to obicno amaterski aparati) akana, bacana, unistena, zadimljena, a zaboravljate da ona moraju biti uvek u top stanju, jer nije bas eticki da klijentu doneses nesavrsene slike i kao "*mjau**mjau**mjau*...pao je, ostecena blenda/zavesica/probilo, crkla kartica, nisam mogao bolje".
3847c26ec20cd9bf6052cdab4a465ea7.jpg


Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
svadbarima i klaberima je sve samo ne to, posto im je to alat kojim zaradjuju i svejedno planiraju uvek bolje i novije. [emoji846]
Greska u koracima. Znam podosta "svadbara", ljudi paze svoju opremu jednako kao i svoju decu, jer ta oprema donosi lebac na astal i placa racune. Takodje, nije tacno da stalno razmisljaju o apgrejdu i nabavljanju neceg novog i boljeg, to je ekonomski neisplativ model u tom poslu, ne samo ovde, vec i svuda u svetu.
Ima naravno ljudi koji se prema opremi odnose jednako lose kao i prema ljudima u svojoj okolini, stvarno su manjina, ali to je vec deo jedne druge nauke.
Koristim 5D2 vec dugi niz godina, to je masina koja ce preziveti Armagedon! :d
 
Poslednja izmena:
Posle citanja ove teme nista mi nije jasnije nego ranije (imam puno vise informacija i vecu zbrku u glavi).
Zeleo bih da kupim DSLR i izbor mi je trenutno spao na 700D skoro nov (450 okidanja) bez garancije za 400 € ili Nikon D3300 sa 800 okidanja pod garancijom jos 6 meseci za 280€.
Oba su sa kit objektivima.
Od vas trazim da me prevagnete na jednu stranu..
 
Sve sam iščitao, ali sam i dalje u dilemi.

Canon mi se više sviđa fizički (izrada, točkić, pokretni ekran...), a Nikon bi trebao da pravi bolje slike (po specifikacijama).
Imao sam Canon-e i ranije (kompakte), pa mi je i njegov softver bliži.

Uzimao bih polovno sa KP i ovo su dve opcije koje sam našao, koje mi se uklapaju u budžet i taman koliko više naginjem Canonu, toliko je skuplji (a nema ni garanciju), tako da sam opet u nedoumici.
 
Imao canon 700d sada testiram nikon d5300 nesto napredniji od d3300 ipak za pocetnika preporuka canon. Laksi za koriscenje lepse boje nikon ima malo ostriju sliku sa vise detalja iz raw se.moze vise zvuci ali za to treba uciti. Ako si pocetnik bice ti lakse i brze da ucis sa canonom pa kasnije lakse odlucis sta ti vise odgovara mada neces pogresiti ni sa nikon d3300 krajnji rezultat tj fotografija su tu negde .
 
Nazad
Vrh Dno