Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

Svejedno ti je koji ces da uzmes, sta nadjes povoljnije/u boljem stanju... Rekao bih Canon zbog boja, ali ako ces na njega da kacis sigmu/samyanga onda prica o bojama svakako otpada

Samyanga ne verujem da ću kačiti, a Sigma mi izgleda kao solidan širokougaoni objektiv za FF sa dobrom cenom mada ne znači da ću je uzeti tek sam počeo da biram. Samy nema AF na Canonu koliko videh.
 
Samyang nema AF. Realno za pejzaze mozes da zivis bez AF, pogotovo na 14mm.
 
Jasno mi je to za AF nego mi se ne sviđa fiksni u prirodi.
 
U najvećem broju slučajeva nećeš imati problem sa fiksnim 14mm za pejzaže. Neke slučajeve ćeš morati malo da kropuješ, ali bude i onih kada ti zatreba da malo "približiš" scenu.
Sa druge strane fotografije koje budeš napravio fiksnim objektivom uvijek će biti za nijansu kvalitetnije od onih sa zoom objektivom.

Na kraju tvoj izbor. Ja bi išao na fiksni.
 
U najvećem broju slučajeva nećeš imati problem sa fiksnim 14mm za pejzaže. Neke slučajeve ćeš morati malo da kropuješ, ali bude i onih kada ti zatreba da malo "približiš" scenu.
Sa druge strane fotografije koje budeš napravio fiksnim objektivom uvijek će biti za nijansu kvalitetnije od onih sa zoom objektivom.

Na kraju tvoj izbor. Ja bi išao na fiksni.

Znam da su fiksni bolji ali ne znam kakav je taj Samyang u odnosu na ovu Sigmu nisam se susretao sa njima. Imam Sigmu 10-20 za DX i baš sam zadovoljan sa njim ono malo što sam probao.
 
Sve ispuštam iz vida da je 10mm na ovoj DX Sigmi ustvari 16mm i da mi je sasvim dovoljna širina za ono što sam probao pa mislim da bi mi 16mm na FF bilo sasvim dovoljno. Kakav je objektiv Canon EF 16-35 f2.8L USM? Imaju polovni za 600-700e.
 
2.8 ti ne treba sem ako ne fotkas svadbe, ovo juru i uzivaj Canon EF 16-35mm f/4L IS USM, za 6D odlican ;)
Ko cita ovo i razmislja o Canon EF 16-35 f2.8L USM III, da ne razmislja dalje to je nesto najbolje sto parama moze da se kupi, brutalno ostar u rasponu 16~24 a kome treba moze i svadbe da fotka :p
 
2.8 ti ne treba sem ako ne fotkas svadbe, ovo juru i uzivaj Canon EF 16-35mm f/4L IS USM, za 6D odlican ;)
Ko cita ovo i razmislja o Canon EF 16-35 f2.8L USM III, da ne razmislja dalje to je nesto najbolje sto parama moze da se kupi, brutalno ostar u rasponu 16~24 a kome treba moze i svadbe da fotka :p

F/4L sam mislio pogrešno napisao. Svadbe me ne zanimaju. :confused:
 
Poslednja izmena:
Uzmi 17-40 f4 i uzivaj. Extra objektiv. Imas ih za 350e u mint stanju
 
Da da dobar je taj 17-40, dosta ga koriste za fotkanje pejzaz i po prici jednog iskusnog fotografa dobar je sto se tice flera...
 
Cesljaj malo oglase. Ne daj vise od 400e. Ja sam ga imao. Extra objektiv za te pare.
 
Pročitah da je oštriji na celom rasponu nego 16-35. Oko 450e je na oglasima.
Ako govorimo o 16-35 I onda da, svi modeli posle su bolji od 17-40, mada diskusija o objektivima ipak treba da bude u drugoj temi....
 
Jel moze predlog za neki foto aparat koji bi sluzio za slikanje zivotinja?
Imam 3 dzukele,jedna od njih je bas bas crna,mobilni telefon jedva izvuce nesto pristojno pa mi treba nesto ozbiljnije ali sto jeftinije :)
Manje vise slikam ih u kuci ili kad idemo u setnju u prirodu.
 
Ako ćeš ih fotkati u mirovanju manje više svaki će da odradi posao. U suprotnom treba ti nešto sa dobrim tracking - ali to onda nije jeftino. Koliki ti je budžet?

Za crnu džukelu eksponiraj duže.

Sent from my MI 5 using Tapatalk
 
Za crnu džukelu eksponiraj duže.

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Ne verujem da bi dzukela stajala mirno za duzu ekspoziciju. Bolja opcija je HDR sa tri fotke -2,0,+2 ...
Mali ti je budzet, mozda eventualno neka polovna varijanta 1200D od Canona ili neki entry level u tom rangu od Nikona. Ali i sa njima mozes da zavrsis to sto tebi treba.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da mozda za psa uzme neki Ultra zoom, pratim na drugom forumu clana koji ima Canon sx50 i pravi odlicne fotografije, moze i stariji model sx40 da posluzi.
 
Ne verujem da bi dzukela stajala mirno za duzu ekspoziciju. Bolja opcija je HDR sa tri fotke -2,0,+2 ...

Niko ne kaze za sekundu, dve... to ni ne ide bez stativa, ne radi se to tako. Malo samo da se produži, za trećinu-polovinu. EV korekciju staviti u plus za trećinu-polovinu.

A tek za tri fotke za HDR neće biti miran :D

Pozdrav! :cigar:
 
Hahahha sta sve ovde moze da se procita :p
 
Jel moze predlog za neki foto aparat koji bi sluzio za slikanje zivotinja?
Imam 3 dzukele,jedna od njih je bas bas crna,mobilni telefon jedva izvuce nesto pristojno pa mi treba nesto ozbiljnije ali sto jeftinije :)
Manje vise slikam ih u kuci ili kad idemo u setnju u prirodu.
Za 20.000 jedino ozbiljnije bi imao neki analogni fotoaparat.
Jel imas na telefonu raw opciju?
Slikaj, pa probaj u lajtrumu da izvuces nesto kroz highlights(smanji na min) i shadows(povecaj na max), pa koriguj.Ako mozes da izvuces iole pristojnu sliku, nema potrebe da kupujes bilo sta.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Džaba raw na telefonu, ne hvata senzor ništa više nego što se vidi. Realno za 20.000 se od DSLRa neće 'leba najesti, jer ako je tijelo bolje ne ostane za staklo, i obrnuto. Jedino kompakt ili ultrazoom sa što većim senzorom da može ISO da se nabudži i skrati ekspozicija.
 
Toliko losi?Svaka im cast onda na marketingu.[emoji1] [emoji1]

Za do 20.000 jedino sto vidim da ima po oglasima su, stari Nikoni d40, d60, d80, d3000, 3100 i Canoni 20d, 30d, 400d, 1100s, skoro svi su sa objektivima toliko...realno radili bi posao, kad se nema za vise, al ne znam da li je pametno to preporuciti.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Za po danu statične stvari - i dalje ludilo sve nabrojano. Za ganjanje crnih kerova po kući... Ne.
 
Ne verujem da bi dzukela stajala mirno za duzu ekspoziciju. Bolja opcija je HDR sa tri fotke -2,0,+2 ...
Mali ti je budzet, mozda eventualno neka polovna varijanta 1200D od Canona ili neki entry level u tom rangu od Nikona. Ali i sa njima mozes da zavrsis to sto tebi treba.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Za jednu fotku na tipa +2 nece biti miran, ali za 3 fotke koje su -2,0,+2 hoce. Koja je to logika leba ti. Cak i da su 3 fotke relativno kratke expozicije pauza izmedju fotki postoji, a ti onda spoji te 3 u nesto kod subjekta koji se krece...

Džaba raw na telefonu, ne hvata senzor ništa više nego što se vidi. Realno za 20.000 se od DSLRa neće 'leba najesti, jer ako je tijelo bolje ne ostane za staklo, i obrnuto. Jedino kompakt ili ultrazoom sa što većim senzorom da može ISO da se nabudži i skrati ekspozicija.

Gresis. Nabiju cesto kontrast dosta. Ja sam sa iP6 probao i izvuce dosta vise iz senki nego ono gvno od jpg sto dobijes. Mogu zamisliti sta se moze sa sedmicom. Naravno uz to manuelni mod da se koristi, ali opet ne verujem da je nemoguce uhvatiti ok fotku po danu sa telefonima koji su danas f2.0 uglavnom. Vise verujem da je do (ne)znanja fotografa.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Za jednu fotku na tipa +2 nece biti miran, ali za 3 fotke koje su -2,0,+2 hoce. Koja je to logika leba ti. Cak i da su 3 fotke relativno kratke expozicije pauza izmedju fotki postoji, a ti onda spoji te 3 u nesto kod subjekta koji se krece...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Mislio sam sa tri ekspozicije da bi se izvukle senke jer je pas crn. I svakako ne dok je u pokretu, nego dok je u mirovanju. Mozda je jednostavnije da nadje bolje svetlo...pa udri na 1/500, ima da budu ostre k'o zilet ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
U zavisnosti od aparata/telefona razmak izmedju te 3 moze biti i 0.3sek ili vise, sto znaci 1 sekunda. U 1 sekundi ti ni ruka nece biti mirna, pa kasnije ce biti fotka malo sj kada probas HDR. Takodje zasto HDR za crnog psa. HDR se koristi kada je kadar sa velikim kontrastom/dinamickim rasponom pa senzor ne moze da uhvati, a crni pas to nikako nije. Crni pas je previse crn samo ako pogresno eksponiras.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Covek prica o 20000dinara, a vi o iphonu....

Sent from my Lenovo A7020a48 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno