»RSS Benchmark sajt

Strana 1 od 178 123451151101 ... PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 1 do 15 od ukupno 2656

Tema: Kupovina prvog DSLR-a?

Member Avatar korisnika Bad Habbit
        Na forumu od
        Jul 2005
        Poruka
        2.298
      2. Moja mašina
      3. Kupovina prvog DSLR-a?

Ovako. Vec jedno 10 godina razmisljam da kupim svoj prvi DSLR. Imam tako neke faze kada se bas nalozim da ga kupim, a onda se obicno ohladim, kad ukapiram da je to i inicijalno velika investicija, a jos vise se ohladim kada shvatim da je to to zapravo samo prva u nizu investicija i da to, ako te ponese moze da izazove ozbiljne probleme po kucni budzet.

Trenutno sam po jubilarni 1238. put u toj fazi kada razmisljam da uzmem neki (prvi) dslr. Posto u @driver-a imam nekako najvise poverenja (no hard feelings), a on je rekao da je najbolji canon 600d, najverovatnije bih gledao tako nesto da uzmem.

E sad, sta mene interesuje. Imam neke osnove o fotografiji, obratite paznju na rec osnove. Dakle nisam fanatik, nisam previse opsednut time iako veoma volim da ivdim dobru fotografiju. Tempo zivota mi je dosta intenzivan, tako da nisam siguran kliko cu imati vrmeena da se posvetim citanju, ucenju i tako dalje. No, to je manje vise nebitno sada. Ono sto me interesuje je kako otprilike ide to sa investiranjem dalje u dslr? Ako bih uzeo recimo 600d sa kit objektivom, jel bi mi to bilo dovoljno za pocetak i dal i bih sa tim objektivom mogao da pravim fotografije od macro (super macro), pa do svega ostalog (do 55m), ili postoje neka ogranicenja? Iskreno, nisam bas razumeo ni sa taj odnos tela i autofokusa. Jel svaki objektiv moze da fokusira sam ili na nekima moram rucno da radim fokus (kako se to uopste radi)? Kit objektiv pretpostavljam podrzava autofokus?

Dalje. Da li mi je pametnije da uzmem sada kit+telo, ili samo telo, pa da kupujem neki drugi objektiv? U tom slucaju sta bi doslo u obzir, da pokriva sto veci spektar (pozeljno ceo spektar) situacija?

Vidim da 600d nude samo telo, sa kit 18-55mm i 18-135mm, a video sam i da nude kit sa dva objektiva 18-55 i 55-135mm(za ovu kombinaciju poslednju nisam siguran da je taj odnos zizne daljine). E sad, u cemu jer azlika izmedju ovog 18-135 i ove kombinacije dva objektiva? Jel postoji neko izoblicenje slike ili tako nesto kod ovog prvog, ili u cemu je razlika?

Member
        Na forumu od
        Sep 2007
        Poruka
        954
      5. Moja mašina
        • CPU: Intel Core i5 4690k
        • MoBo: MSI Z97 Gaming 3
        • RAM: 2x4GB Kingston HyperX DDR3 1600MHz
        • VGA: EVGA GeForce GTX 1070
        • MON: Dell U2410 + 2x Dell 23"
        • HDD: WD 3TB SATA II + Samsung 120GB 850 EVO
        • Case: Corsair Carbide SPEC-01 + ThermalTake ToughPower XT 775W
        • SND: Integruša
        • TV: Samsung 55" 4K
        • INET: Kablovska
      6. U bre, polako, kažeš da nisi fanatik a ono pitanja kol'ko želiš
        Nisam ni ja ne znam kakav fotograf, ali ću probati da dam odgovore tamo gde znam. 'Ajmo redom.
        600D je odličan za početak jer dozvoljava sve što ti treba kao početniku, a ima mesta i za nadograđivanje pre nego što pređeš na ozbiljniju opremu. Sasvim je dovoljan za slikanje, a koliko znam ima i HD video tako da možeš raditi svašta.
        Mnogi profi fotografi će reći da je kit objektiv đubre i da ga odmah treba menjati za ne znam šta, ali šta će ti objektiv od 400-500€ kad ne znaš da koristiš ni 18-55. Sa njim možeš da praviš relativno dobre slike - naravno, ne može se ni uporediti sa skupljim stvarima koje čak i u rukama amatera prave izuzetno profesionalne slike, ali je za početak i više nego dovoljno.
        Možeš i macro i super macro da radiš, čak bih i pre rekao da je bolje raditi tako nešto nego sad da ideš da slikaš van studija.
        Autofocus ćeš imati na svakom objektivu namenjenog za Canon DSLR, ostali koji moraju da stavljaju sa adapterom neće imati AF. Kit naravno da ima AF. Ručni fokus radiš sa prstenom na objektivu.
        Po meni je bolje da sad uzmeš kit, jer bi u suprotnom imao telo koje ne možeš da koristiš a i kao što sam malopre rekao kit je dovoljan bar za učenje, ako ništa drugo. Tutorijala, uputstva, instruction DVD-a, knjiga i svega ostalog ima koliko hoćeš tako da možeš da provedeš narednih godinu dana učeći samo teoriju.
        18-135 je "širi" objektiv, odnosno sa njim možeš da praviš i panoramske slike bez prevelikog oslanjanja na zoom, verovatno si već pročitao dovoljno da znaš šta označavaju ti brojevi (prvi broj je najmanja, drugi najveća žižna daljina objektiva). Ima tu puno toga da se uči, ali odmah da ti kažem da je izuzetno zarazno. Znam prvo po sebi - ni ja nisam video smisao u svemu ovome, ali čim sam uzeo i pročitao nešto od osnova sam već planirao šta mi sve treba od opreme. Pogledaj sledeći link za početak, a mogu ti dati i nekoliko tutorijala koji su i meni dosta pomogli. Srećno!
        http://photonotes.org/articles/beginner-faq/

Na forumu od
        Jul 2005
        Poruka
        2.298
      8. Moja mašina
      9. Hvala.

Nisam ja bas totalni pocetnik. Fotografisem ja vec godinama unazad, ali nista ozbiljno. Zato sam rekao da imam neke osnove o fotografiji. Znam sta je blenda, ekspozicija, okidac, iso, dof, kako je sta sa cime u korelaciji. Nego imao sam do sada fuji (imam ga i dalje) 6500 koji je stvarno za mene jedan vrhunski aparat, ali jednostavo eto, hteo bih da vidim malo i taj dslr kako izgleda. E sad tu nastaje problem jer za razliku od 6500 koji je all in one, dslr zahteva dodatne objektive (u koje se slabo razumem), a koji opet uzasno kostaju, a opet limitiran sam finansijski, pa sada razmisljam da li bih mogao nekako da uglavim te svoje potrebe u finansijski opseg koji mi je na raspolaganju i da li bih time dobio sve sto me interesuje, odnosno da li bih mogao da pokrijem za pocetak sve situacije koje sam mogao da pokrijem sa 6500, pa ako bih mogao, onda bih se malo ucio, a onda ako mi ucenje krene, nastavio dalje da kupujem. Strah me samo da ne prevdim nesto zbog toga sto nisam nikada koristio dslr, pa da ne razbijam glavu kasnije sto sam dao tolike pare za nesto sa cime ne mogu da odradim nesto sto sam mogao sa 6500. U medjuvremenu sam se konsultovao i otprilike je neki rezime, da bih jurio ili 600d, ili mozda 550d (zbog cene) + neki tamron 17-50 mm F2.8 (ne znam da li mi je bolje da zumem ovaj skuplji sa stabilizacijom ili jeftiniji bez, posto je razlika u ceni poprilicna). . Sad se samo razmisljam da li da to jurim polovno (zbog para), ili da kupujem novo, sto je lepe i sigurnije, ali opet bitan mi je kes, pa se ne ibh nepotrebno razbacivao.

Member
        Na forumu od
        Sep 2007
        Poruka
        954
      11. Moja mašina
      12. IS zavisi od toga pod kojim uslovima ćeš ga koristiti. Ako planiraš uglavnom studijsku upotrebu, neće ti trebati IF. Sa druge strane, ako planiraš da ideš u prirodu, da slikaš po gradu i tako to onda će značiti.
        Polovnu opremu možeš uzimati, i ja imam polovan aparat i par objektiva + znam par ljudi koji isto koriste em polovnu opremu, em 3rd party objektive, adaptere i svašta nešto, niko se do sada nije žalio. Poenta je kao i sa drugim stvarima, da znaš barem donekle od koga uzimaš.
        Ne znam koja je razlika između 550 i 600, ja sam 550 platio 450€ per možda pola godine a znam da se već negde za 600€ može naći i 5D Mark I, polovan naravno.
        I samo da pitam, planiraš stock fotografiju ili...?

Na forumu od
        Jul 2005
        Poruka
        2.298
      14. Moja mašina
      15. Ma ne znam ni sam sta planiram. Planiram da kad mi naidje neka inspiracija, kao sto je sada recimo uzmem aparat i slikam sta mi se u tom trenutku bude slikalo. *mjau**mjau**mjau*, znam da je to neodredjen odgovor, ali tako je. Dakle slikao bih sve od portreta, preko predela, buba i cveca, neobicnih predmeta, zgrada. Otkud znam. Kazem ti. Naidje mi tako nekad neka inspiracija i jednostavno uzmem aparat i slikam. Nekad ga po mesec dana ne izvadim iz fioke. Sve zavisi. Hteo bih jednsotavno da probam dslr. hocu da imam bolji iso, sa manje suma, mogucnost da dizem isto u cilju smanjenja vremena ekspozicije, kako bih mogao da slikam nesto sto pre nisam. Brzi fokus, pravi bracketing zbog hdr-a (koji me jako interesuje) i tako. Nista, razmislicu jos malo. U sustini za sada sam najblize odluci 600d (ilie ventualno 550d) + tamron 17-50 2.8. Ako nesto polovno natrci, to bi mi vise odgovaralo, zbog cene, a ako ne, onda cu mozda uzeti tako nesto. Hvala u svakom slucaju.

Member
        Na forumu od
        Sep 2007
        Poruka
        954
      17. Moja mašina
      18. Hm. U tom slučaju možda bolje da pozajmiš od nekoga DSLR pa vidi kolika je razlika i da li ti vredi da uzimaš uopšte (mada po entuzijazmu bih rekao da bi svakako vredelo).

Na forumu od
        Jul 2005
        Poruka
        2.298
      20. Moja mašina
      21. Ko to pozajmljuje dslr?

Member
        Na forumu od
        Sep 2007
        Poruka
        954
      23. Moja mašina
      24. Prijatelj? *mjau**mjau**mjau*, ja sam okružen fotografima pa mi lako da kažem :/
        Nemaš nikoga sa barem približnim aparatom?

Member Avatar korisnika alija_sevdalija
        Na forumu od
        May 2012
        Poruka
        57
        kupi ff dslr, sve ispod toga je bzveze.

Member
        Na forumu od
        Sep 2007
        Poruka
        954
      27. Moja mašina
      28. Citat Citiram korisnika: alija_sevdalija Pogledaj poruku
        kupi ff dslr, sve ispod toga je bzveze.
        Full frame DSLR će biti overkill za nekoga ko do sada nije imao DSLR, ne misliš? Slažem se da je FF superioran u svakom smislu, ali to ti je kao da si rekao 'kupi nova kola, polovna su bez veze' što je takođe istina, ali nemamo svi ogromne budžete. Lepo je čovek rekao da bi išao najviše na 600D, za FF bi morao da plati oko 30% više.

Member Avatar korisnika __zevs__
        Na forumu od
        Sep 2006
        Poruka
        3.809
      30. Moja mašina
        • CPU: Intel i5-3570K
        • MoBo: Gigabyte GA-Z77X-D3H
        • RAM: 4x4 GB DDR3 1866
        • VGA: Integrale
        • MON: LG W2453V
        • HDD: WD 640GB x3 + 250GB Seagate Baracuda
        • OPT: Nec 4551A, Pioneer 212D
        • Case: Kuciste: LC Power Pro-910B; Napajanje: Corsair 400CX
        • SND: Integrisana/Altec lansing 121
        • LAP: Lenovo S10e
      31. Citat Citiram korisnika: crossover Pogledaj poruku
        Full frame DSLR će biti overkill za nekoga ko do sada nije imao DSLR, ne misliš? Slažem se da je FF superioran u svakom smislu, ali to ti je kao da si rekao 'kupi nova kola, polovna su bez veze' što je takođe istina, ali nemamo svi ogromne budžete. Lepo je čovek rekao da bi išao najviše na 600D, za FF bi morao da plati oko 30% više.
        Koji FF je tako jeftin? I gde ima?

Member Avatar korisnika nidza
        Na forumu od
        Jul 2004
        Poruka
        4.128
      33. Moja mašina
        • LAP: Lenovo y510p
        • INET: DSL
      34. Nije mi jasno šta si čekao tolike godine?!

Do sad si bar 10x mogao da kupiš neki povoljan polovnjak, čisto da vidiš da li će priča da se primi. Ako da - odlično, ako ne, prodaš ga za iste pare za koje si ga kupio i pri tome si se lepo zabavio.

Sad više i ne može mnogo da se pogreši kupovinom DSLR, svaki će da završi posao za početak (Canon & Nikon, ostale nedovoljno poznajem: npr, Olympus mi je bio koliko-toliko jasan, dok Sony kada sam probao razne modele totalni ergonomski rebus).
        α

Member
        Na forumu od
        Sep 2007
        Poruka
        954
      36. Moja mašina
      37. Citat Citiram korisnika: __zevs__ Pogledaj poruku
        Koji FF je tako jeftin? I gde ima?
        Polovan 5D se može naći za ~550-600€, ako se ne varam. Sudeći po oglasima je razlika čak i manja od 30%, 600D je oko 500€.

Member Avatar korisnika astrolog
        Na forumu od
        Oct 2004
        Poruka
        1.082
      39. Moja mašina
        • CPU: Ryzen 5 1600X + Rajintek Palllas
        • MoBo: Asus Prime B350 plus
        • RAM: G. Skill 3000Mhz DDR 4 2x8 GB
        • VGA: Asus GTX 670 DirectCU II
        • MON: Samsung 223BW
        • HDD: SSD ADATA 256GB, SSegate Barakuda 1TB 64MB chase
        • OPT: Asus BDRW, Pioneer DVR 216D
        • Case: NZXT Beta + CFT CS14 750W
        • SND: Audigy 2 i IEEE1394 + AL ATP3
        • LAP: Asus K51AC
        • TV: Sony Bravia
        • Ostalo: LifeView DTV satelitska karta, Canon MG5350 stampac/skener/fax
      40. Ovo sto ti napisa Nidza je bas korisno.
        Koliko je bolji DSLR sa APS_C senzorom od kompakta a srazmerno i skuplji, toliko je FF bolji od APS_C i isto toliko skuplji!
        Telo mozes naci relativno jeftino ali stakla za recimo Canon sa FF senzorom trebaju da imaju u nazivu sufiks L
        A to je papreno skupo. Zasto bi uopste uzimao FF ako nakacis taj Tamron ili neki budzet objektiv koji nece izvuci ni 50% od mogucnosti lajka formata?
        Ako ti je izbor 600D dobar je Tamron ali sa stabilizacijom jer sam raspon 17-50mm ukazuje da nije bas studijski orjentisan.
        Moja preporuka ti je da uzmes jeftin a dobar Canon 50mm 1.8 II pa slikaj sa njim dok ne vidis sta ti zaista treba i kojoj si vrsti fotografije naklonjen.
        Posle biraj ili taj Tamron ( i moja je zelja ) ali pazi da kupis najnoviji jer kazu da stari model hoce da zaglavljuje??!!
        Ili rasponac 50-250mm ili univerzalac 18-135. Jeste ovaj zadnji za video i nije ekstra ostar ali je univerzalan. Kompromisi u dslr svetu su neminovni.
        Lako je imati gomilu para pa da izrzimo muzcke zelje.
        Mislim, dakle postojim!

Member Avatar korisnika KizaTheDeath
        Na forumu od
        Mar 2004
        Poruka
        1.942
        Citat Citiram korisnika: astrolog Pogledaj poruku
        Zasto bi uopste uzimao FF ako nakacis taj Tamron...
        Taj Tamron ne bi mogao da nakaci na FF, pa da ga moli po 300x na dan

Ja bih predlozio za pocetak 550D + 18-135 (da vidi koja mu zizna duzina najvise odgovara) + 50 f1.8 (da malo "pusta kosu" i umjetnicari). Posle ce da vidi da li mu vise lezi veca blenda ili neki ultrasiroki, ili telac...

Pozdrav!
        Ko drugome jamu kopa, sam u Nju Džersi
        "Kad odu elektroliti ploca se baca po nekom serviserskom pravilu "

Strana 1 od 178 123451151101 ... PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •