Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

Pre par godina sam imao Canon 60D i par osnovnih staklica pa sam prodao ni sam ne znam zasto... Opet ne znam zasto al vratio bih se starom hobiju. Kazem hobiju jer mi ne treba aparat da ga nosim u setnju po plazi i opalim 200 slika, to mogu i telefonom. Razmisljam o ucenju finih caka, zelim da fotografisem radi fotografije ne znam kako da objasnim...Da pored 500 slika deteta imam 10 portreta koje cu da odstampam i cuvam zauvek, da odem u setnju po plazi sa ciljem da uslikam 2 ali sjajne fotke, da analiziram i ucim. Dakle nije mi prioritet video, nije prioritet ni prenosivost jer necu svuda da vucem aparat vec ciljano. Zato se razmisljam da se ne zezam, ali ipak i da ne bacam pare kao ludak, te da uzmem neko staro FF telo, i polako gradim svoj sistem. Najvise mi je za oko zapao D600 i mogu da ga nabavim povoljno za ove uslove kod mene, ali ovde sam par puta procitao o "nekoj gresci" koja je ispravljena na D610. D610 mi je taman toliko skuplji da mi se ne daje ta lova... O cemu se tu radi?

p.s. ovaj D600 sto gledam ima 17.000 okidanja nesto malo preko...

Postojao je problem sa ulaskom prasine/ulja na senzor https://www.theverge.com/2012/11/21/3674752/nikon-d600-dslr-dust-issue-video-evidence-timelapse
Koliko znam svi preporucuju da je bolje uzeti D610, a D600 da se izbegava. Mozda ce ti najbolje odogovoriti neko ko ima ili je imao D600 koliko je taj problem ozbiljan pogotovo za hobi koriscenje.

Jesi razmisljao o Canon 6D, on je taman izmedju D600 i D610 po ceni ?
 
Poslednja izmena:
Razmisljao sam ali ovde je on skup iz nekog razloga... D600 je 650 singapurskih dolara, D610 780/90, a 6D 1000, a to mi je bas previse. Citam sad o tom ulju, neki kazu da posle 3000 snimaka je to nestajalo, neki da na novijim nema, neki da nikad nisu ni imali. Moram jos da se informisem i mozda jednostavno trazim da testiram aparat...
 
Uf, to je bas skupo za 6d. Ako mozes da probas d600 to bi ti mozda bilo najbolje ali dobro da ga isprobas slow shuter, fast shuter, burst mode i obavezno slikaj nesto jednolicno bez detalja da se dobro vidi.
 
Probaj, ne mora da znaci da je svaki takav.
Usput pogledaj i Canonove 5d classic i mk2..takodje ff tela.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Probaj, ne mora da znaci da je svaki takav.
Usput pogledaj i Canonove 5d classic i mk2..takodje ff tela.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Nisam siguran, ali ako je serijska greska u pitanju kao na onom drugom (bese D750 imao problem) onda je samo pitanje vremena...

Samo da dodam - lepo je imati cilj da ufotkas samo 2 fotke u setnji, ali i pored zamisli i ideje da ufotkas te dve trebaces da fotkas mnogo vise da bi dobio ono sto zelis. Cak i najbolji fotografi opale dosta fotki pa zadrze tipa jednu/dve.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ko zna.
Da, d750, al drugarica moja ga npr koristi vec godinama, presla je vise od 150k, kao singerica skljoca.[emoji3]


E da ako bas zelis da se ogranicis na manje snimaka, predlog-film. Za to ne moras da brines o budzetu, barem za aparate, a i izbor ogroman.[emoji16]

Ili pak medium format, imas 12 snimaka po filmu, za standarndni 6x6.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Kao što kaže kolega pre mene, ukoliko želiš da odeš u šetnju i da snimiš dve-tri fotografije predlažem analognu fotografiju. Imaćeš mnogo veću vezu sa samim fotografijama i mnogo ćeš više biti uključen u proces jer ćeš morati da naučiš barem osnove ekspozicije. Sve u svemu ograničenja će ti pomoći da imaš mnogo prisniji odnos, veće uživanje i verovatno veći broj fotografija koje bi želeo da odštampaš.
 
Ne znam zasto bi mu trebao analogni aparat za to. Moze i jednostavno da odluci da puca malo fotki na dslr, ali koji je smisao svega toga. Ok je smisliti nesto kreativno, razmisliti o kompoziciji, prici koju fotografija nosi, ali sta ce mu to sto se ogranici pomoci - ako ne umes sam da se nateras da razmisljas o fotki nego ti treba neko ogranicenje, to nije dobro... A da ne govorimo o frustracijama koje moze doneti bas zbog toga sto nisi opalio jos jednu fotku koja je mogla biti bas TA fotka, a nisi je opalio jer nisi znao da li ce ti mozda kasnije trebati filma za nesto drugo... Postoji razlog zasto se digitalna fotografija izdigla iznad analogne, a ovo je samo jedan...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Govorim iz ličnog iskustva i to je moj lični stav, nikako ne ubeđujem nekoga da je to pravo rešenje nego samo još jedna mogućnost.

U svakom slučaju analogna fotografija se može iskusiti za veoma malo novca pa svako može da zaključi da li je to za njega ili ne. Kad kažem kažem malo novca mislim na to da se najčešće za 50 evra može kupiti pristojan manuelni SLR sa pristojnim normalcem ili autofokusni SLR sa pristojnim zumom pritom da se u budžetu nalazi i film i njegovo razvijanje i skeniranje. Naravno sve ovo važi za 35mm, srednji format i veliki format su neka druga klasa po svim parametrima i za njih važi neka druga matematika i filozofija.
 
Poslednja izmena:
Covek ocigledno zeli najnoviju tehnologiju cim gleda ff aparate koji polovni kostaju 600,700e.. da je trazio D3300 ili 750d pa ima smisla nuditi analogne aparate ali ovako mislim da nije to ono sto trazi
 
35mm=full frame
D3300, 750d=krop


Sto rece covek, samo jos jedna mogucnost. Prvenstveno zbog troska...nece bas toliko osetiti 50-100 dolara,a i da batali, lep ukras na policama.[emoji3]

Jos jedan predlog-polaroid.
Imas instant odradjenu fotku.

Tako da sad moze da se bira:
Nikon d600
Canon 5d classic
Canon 5d mk2

Alternative za jos manje para:
Analogni fotoaparati
Polaroid.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Ne znam sto se stalno vracate na analogne kada je covek lepo napisao da je vec imao DSLR i trazi preporuku. Dobio je za D610, a ja bi preporucio polovan 6D - nije tenk kao 5D2, ali je bolji za fotke... Takodje, rekao bih i da se ne iskljucuju crop tela - pogotovo Fuji koji ima tipa 56 1.2 sto je dusu dalo za portrete, a moze za pristojne pare da se kupi polovan.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
te da uzmem neko staro FF telo

To su samo predlozi, nije vracanje, predlog uvek moze da se odbije.

U svakom slucaju, ima izbor od 3 digitalna ff tela, za istu ili manju cifru(650 singapurskih dolara)
 
Taj Fuji 56 1.2 i dalje nije u stanju da napravi creamy bokeh sto svi kod portreta traze. Za sve ostale namene objektivi su mu vrh.
 
Idem danas da pogledam D600, navodno ima 17500(a nasam sam oglas od pre 6 meseci od koga je ovaj lik kupio imao je 17250 ) snimaka, nikad nije imao problem sa prasinom/uljem na senzoru itd. Slow shutter/fast shutter, nesto bez jednolicno pa da pogledam detalje, razumeo sam. Analogni ne dolazi u obzir nisam ja taj tim, volim novu tehnologiju. Ono za dve-tri fotke mozda se nisam dobro izrazio. Hocu reci da mi dslr treba kad ciljano idem u fotografiju te mi ne smeta tezi i veci FF a koji mi nudi vise mogucnosti, ne treba mi aparat koji cu svaki dan i svuda da vucem sa sobom za svaku glupost pa da razmisljam o recimo mirrorlessima koji su manji...eto samo to. Javljam sta sam uradio, samo da se nesto ne zeznem, odoh jos da citam kako testirati aparat. Mada mi lik deluje kao neko pun love ko je kupio neku glupost jer je mislio da mu treba a sad pojma nema sta ce...eno ga prodaje neke bubice od 2.000 dolara
 
Uzeo, pa nek mi je bogupomoc :d Jurim ovih dana neki 50mm 1.8G za pocetak pa polako
 
Srecno! Uzivaj!
 
Taj Fuji 56 1.2 i dalje nije u stanju da napravi creamy bokeh sto svi kod portreta traze. Za sve ostale namene objektivi su mu vrh.

Taj fuji je otprilike ekvivalent 85mm 1.8 na FF s tim da je bolji optickih od tih FF varijanti.
Ne moze creamy bokeh? Ne bih se slozio posto imam isti, a ako bas hoces totalno creamy (meni malo i previse) ima i APD varijanta sa apodization filterom...

Uzeo, pa nek mi je bogupomoc :d Jurim ovih dana neki 50mm 1.8G za pocetak pa polako
Neka te dobro sluzi. 50-kom mozes na FF jako raznovrsne stvari fotkati. Meni je na 5D2 stalno monitrana 50-ka koja se ne skida :)

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Taj fuji je otprilike ekvivalent 85mm 1.8 na FF s tim da je bolji optickih od tih FF varijanti.
Ne moze creamy bokeh? Ne bih se slozio posto imam isti, a ako bas hoces totalno creamy (meni malo i previse) ima i APD varijanta sa apodization filterom...


Neka te dobro sluzi. 50-kom mozes na FF jako raznovrsne stvari fotkati. Meni je na 5D2 stalno monitrana 50-ka koja se ne skida :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ne mere na Fuji-u biti creamy bokeh onako prijatan na oko kao na ff-u ma koje staklo koristio. Fizika je to.
 
Ne mere na Fuji-u biti creamy bokeh onako prijatan na oko kao na ff-u ma koje staklo koristio. Fizika je to.
Mislim da ti ne ide fizika. Naravno da moze... Ja sam mislio da pricas o kvalitetu bokeh-a, a to je druga prica...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Full frame je full frame. Zakon za portretnu fotografiju. Uparen sa 70-200 2.8 grmi. Ali i cena nije za zahebanciju.
Fuji daje previse kontrastne fotke, nervozni bokeh i generalno ne radi dobro separaciju subjekta od pozadine. Stakla su mu super ostra i kvalitetna, to stoji ali bar meni nije dobar za portretnu fotografiju.
 
Full frame je full frame. Zakon za portretnu fotografiju. Uparen sa 70-200 2.8 grmi. Ali i cena nije za zahebanciju.
Fuji daje previse kontrastne fotke, nervozni bokeh i generalno ne radi dobro separaciju subjekta od pozadine. Stakla su mu super ostra i kvalitetna, to stoji ali bar meni nije dobar za portretnu fotografiju.
Ako bas volis Canon objektive imas adapter koji je speedbooster i ima AF - AF cak bolje radi na nekim Canon telima - znas kada cak i Sigme za Canon ubadaju fokus :) Dakle dobijas identican IQ i bokeh (mozda ima minorna razlika ako pixel peep).
Sto se tice kontrastnih fotki - mozda provia standard profil (jpeg) ali cak i pro neg std (jpeg) daje jako lepe portretne fotke i skin tones odmah iz aparata. Naravno tu ti je i raw ako hoces da se igras.
Iskreno - nisam ljubitelj jakog kontrasta, ali od kada sam kupio par prime-ova za Fuji Canon nisam vadio. Em sto vise volim EVF, ne razmisljam da li ce fokus da omasi, i stane mi sve sto mi treba u malu torbicu (da ne pricamo o tezini i 4k video).
Probaj ako imas od nekoga pozajmiti fuji sa 35 1.4 i sibaj malo portrete u pro neg std ili cepaj odmah profil posle fotkanja (imas raw to jpeg na aparatu) i veruj mi da ces se zaljubiti u boje :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
A pustite FF ekipu, mora stalno sebi da govori da "ono nešto" nema niko drugi inače mrka kapa. ;)

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
FF4LIFE [emoji1][emoji106]
 
A pustite FF ekipu, mora stalno sebi da govori da "ono nešto" nema niko drugi inače mrka kapa. ;)

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Ono nesto sto imaju FF je bolji low light(manje suma na visem ISO) pod uslovom da nisu prebudzene rezolucije i to jeste fizika (zbog kolicine fotona koji udare o “jedan pixel”. Cak neki imaju losiji dinamicki raspon.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
To je mjerljivo. Subjektivni osjećaj ne baš. :)

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Problem je sto taj subjektivni osecaj vara - staklo je to koje pravi bokeh, a ne senzor. :)
 
ekipa, treba mi mišljenje, best buy dslr polovan do 200evra ili mirorless za početnika koji je promenio 10-ak aparata, izmedju ostalih imao sam i sony rx 100 kompakt, nokiu pureview 808 ona je tek golo g.... bar meni, želim nešto bolje...znači samo ljude-portrete slikam... retko ostalo...
 
Nazad
Vrh Dno