Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

Bad Habbit

Slavan
Učlanjen(a)
23.07.2005
Poruke
2,415
Poena
390
Ovako. Vec jedno 10 godina razmisljam da kupim svoj prvi DSLR. :D Imam tako neke faze kada se bas nalozim da ga kupim, a onda se obicno ohladim, kad ukapiram da je to i inicijalno velika investicija, a jos vise se ohladim kada shvatim da je to to zapravo samo prva u nizu investicija i da to, ako te ponese moze da izazove ozbiljne probleme po kucni budzet. :)

Trenutno sam po jubilarni 1238. put u toj fazi kada razmisljam da uzmem neki (prvi) dslr. Posto u @driver-a imam nekako najvise poverenja (no hard feelings), a on je rekao da je najbolji canon 600d, najverovatnije bih gledao tako nesto da uzmem.

E sad, sta mene interesuje. Imam neke osnove o fotografiji, obratite paznju na rec osnove. Dakle nisam fanatik, nisam previse opsednut time iako veoma volim da ivdim dobru fotografiju. Tempo zivota mi je dosta intenzivan, tako da nisam siguran kliko cu imati vrmeena da se posvetim citanju, ucenju i tako dalje. No, to je manje vise nebitno sada. Ono sto me interesuje je kako otprilike ide to sa investiranjem dalje u dslr? Ako bih uzeo recimo 600d sa kit objektivom, jel bi mi to bilo dovoljno za pocetak i dal i bih sa tim objektivom mogao da pravim fotografije od macro (super macro), pa do svega ostalog (do 55m), ili postoje neka ogranicenja? Iskreno, nisam bas razumeo ni sa taj odnos tela i autofokusa. Jel svaki objektiv moze da fokusira sam ili na nekima moram rucno da radim fokus (kako se to uopste radi)? Kit objektiv pretpostavljam podrzava autofokus?

Dalje. Da li mi je pametnije da uzmem sada kit+telo, ili samo telo, pa da kupujem neki drugi objektiv? U tom slucaju sta bi doslo u obzir, da pokriva sto veci spektar (pozeljno ceo spektar) situacija?

Vidim da 600d nude samo telo, sa kit 18-55mm i 18-135mm, a video sam i da nude kit sa dva objektiva 18-55 i 55-135mm(za ovu kombinaciju poslednju nisam siguran da je taj odnos zizne daljine). E sad, u cemu jer azlika izmedju ovog 18-135 i ove kombinacije dva objektiva? Jel postoji neko izoblicenje slike ili tako nesto kod ovog prvog, ili u cemu je razlika?
 
U bre, polako, kažeš da nisi fanatik a ono pitanja kol'ko želiš :D
Nisam ni ja ne znam kakav fotograf, ali ću probati da dam odgovore tamo gde znam. 'Ajmo redom.
600D je odličan za početak jer dozvoljava sve što ti treba kao početniku, a ima mesta i za nadograđivanje pre nego što pređeš na ozbiljniju opremu. Sasvim je dovoljan za slikanje, a koliko znam ima i HD video tako da možeš raditi svašta.
Mnogi profi fotografi će reći da je kit objektiv đubre i da ga odmah treba menjati za ne znam šta, ali šta će ti objektiv od 400-500€ kad ne znaš da koristiš ni 18-55. Sa njim možeš da praviš relativno dobre slike - naravno, ne može se ni uporediti sa skupljim stvarima koje čak i u rukama amatera prave izuzetno profesionalne slike, ali je za početak i više nego dovoljno.
Možeš i macro i super macro da radiš, čak bih i pre rekao da je bolje raditi tako nešto nego sad da ideš da slikaš van studija.
Autofocus ćeš imati na svakom objektivu namenjenog za Canon DSLR, ostali koji moraju da stavljaju sa adapterom neće imati AF. Kit naravno da ima AF. Ručni fokus radiš sa prstenom na objektivu.
Po meni je bolje da sad uzmeš kit, jer bi u suprotnom imao telo koje ne možeš da koristiš a i kao što sam malopre rekao kit je dovoljan bar za učenje, ako ništa drugo. Tutorijala, uputstva, instruction DVD-a, knjiga i svega ostalog ima koliko hoćeš tako da možeš da provedeš narednih godinu dana učeći samo teoriju.
18-135 je "širi" objektiv, odnosno sa njim možeš da praviš i panoramske slike bez prevelikog oslanjanja na zoom, verovatno si već pročitao dovoljno da znaš šta označavaju ti brojevi (prvi broj je najmanja, drugi najveća žižna daljina objektiva). Ima tu puno toga da se uči, ali odmah da ti kažem da je izuzetno zarazno. Znam prvo po sebi - ni ja nisam video smisao u svemu ovome, ali čim sam uzeo i pročitao nešto od osnova sam već planirao šta mi sve treba od opreme. Pogledaj sledeći link za početak, a mogu ti dati i nekoliko tutorijala koji su i meni dosta pomogli. Srećno!
http://photonotes.org/articles/beginner-faq/
 
Hvala. ;)

Nisam ja bas totalni pocetnik. Fotografisem ja vec godinama unazad, ali nista ozbiljno. Zato sam rekao da imam neke osnove o fotografiji. Znam sta je blenda, ekspozicija, okidac, iso, dof, kako je sta sa cime u korelaciji. Nego imao sam do sada fuji (imam ga i dalje) 6500 koji je stvarno za mene jedan vrhunski aparat, ali jednostavo eto, hteo bih da vidim malo i taj dslr kako izgleda. E sad tu nastaje problem jer za razliku od 6500 koji je all in one, dslr zahteva dodatne objektive (u koje se slabo razumem), a koji opet uzasno kostaju, a opet limitiran sam finansijski, pa sada razmisljam da li bih mogao nekako da uglavim te svoje potrebe u finansijski opseg koji mi je na raspolaganju i da li bih time dobio sve sto me interesuje, odnosno da li bih mogao da pokrijem za pocetak sve situacije koje sam mogao da pokrijem sa 6500, pa ako bih mogao, onda bih se malo ucio, a onda ako mi ucenje krene, nastavio dalje da kupujem. Strah me samo da ne prevdim nesto zbog toga sto nisam nikada koristio dslr, pa da ne razbijam glavu kasnije sto sam dao tolike pare za nesto sa cime ne mogu da odradim nesto sto sam mogao sa 6500. :) U medjuvremenu sam se konsultovao i otprilike je neki rezime, da bih jurio ili 600d, ili mozda 550d (zbog cene) + neki tamron 17-50 mm F2.8 (ne znam da li mi je bolje da zumem ovaj skuplji sa stabilizacijom ili jeftiniji bez, posto je razlika u ceni poprilicna). . Sad se samo razmisljam da li da to jurim polovno (zbog para), ili da kupujem novo, sto je lepe i sigurnije, ali opet bitan mi je kes, pa se ne ibh nepotrebno razbacivao.
 
IS zavisi od toga pod kojim uslovima ćeš ga koristiti. Ako planiraš uglavnom studijsku upotrebu, neće ti trebati IF. Sa druge strane, ako planiraš da ideš u prirodu, da slikaš po gradu i tako to onda će značiti.
Polovnu opremu možeš uzimati, i ja imam polovan aparat i par objektiva + znam par ljudi koji isto koriste em polovnu opremu, em 3rd party objektive, adaptere i svašta nešto, niko se do sada nije žalio. Poenta je kao i sa drugim stvarima, da znaš barem donekle od koga uzimaš.
Ne znam koja je razlika između 550 i 600, ja sam 550 platio 450€ per možda pola godine a znam da se već negde za 600€ može naći i 5D Mark I, polovan naravno.
I samo da pitam, planiraš stock fotografiju ili...?
 
Ma ne znam ni sam sta planiram. Planiram da kad mi naidje neka inspiracija, kao sto je sada recimo uzmem aparat i slikam sta mi se u tom trenutku bude slikalo. :) krastavac, znam da je to neodredjen odgovor, ali tako je. Dakle slikao bih sve od portreta, preko predela, buba i cveca, neobicnih predmeta, zgrada. Otkud znam. Kazem ti. Naidje mi tako nekad neka inspiracija i jednostavno uzmem aparat i slikam. Nekad ga po mesec dana ne izvadim iz fioke. Sve zavisi. :) Hteo bih jednsotavno da probam dslr. hocu da imam bolji iso, sa manje suma, mogucnost da dizem isto u cilju smanjenja vremena ekspozicije, kako bih mogao da slikam nesto sto pre nisam. Brzi fokus, pravi bracketing zbog hdr-a (koji me jako interesuje) i tako. Nista, razmislicu jos malo. U sustini za sada sam najblize odluci 600d (ilie ventualno 550d) + tamron 17-50 2.8. Ako nesto polovno natrci, to bi mi vise odgovaralo, zbog cene, a ako ne, onda cu mozda uzeti tako nesto. Hvala u svakom slucaju.
 
Hm. U tom slučaju možda bolje da pozajmiš od nekoga DSLR pa vidi kolika je razlika i da li ti vredi da uzimaš uopšte (mada po entuzijazmu bih rekao da bi svakako vredelo).
 
Prijatelj? krastavac, ja sam okružen fotografima pa mi lako da kažem :/
Nemaš nikoga sa barem približnim aparatom?
 
kupi ff dslr, sve ispod toga je bzveze.

Full frame DSLR će biti overkill za nekoga ko do sada nije imao DSLR, ne misliš? Slažem se da je FF superioran u svakom smislu, ali to ti je kao da si rekao 'kupi nova kola, polovna su bez veze' što je takođe istina, ali nemamo svi ogromne budžete. Lepo je čovek rekao da bi išao najviše na 600D, za FF bi morao da plati oko 30% više.
 
Full frame DSLR će biti overkill za nekoga ko do sada nije imao DSLR, ne misliš? Slažem se da je FF superioran u svakom smislu, ali to ti je kao da si rekao 'kupi nova kola, polovna su bez veze' što je takođe istina, ali nemamo svi ogromne budžete. Lepo je čovek rekao da bi išao najviše na 600D, za FF bi morao da plati oko 30% više.

Koji FF je tako jeftin? I gde ima?
 
Nije mi jasno šta si čekao tolike godine?!

Do sad si bar 10x mogao da kupiš neki povoljan polovnjak, čisto da vidiš da li će priča da se primi. Ako da - odlično, ako ne, prodaš ga za iste pare za koje si ga kupio i pri tome si se lepo zabavio.

Sad više i ne može mnogo da se pogreši kupovinom DSLR, svaki će da završi posao za početak (Canon & Nikon, ostale nedovoljno poznajem: npr, Olympus mi je bio koliko-toliko jasan, dok Sony kada sam probao razne modele totalni ergonomski rebus).
 
Ovo sto ti napisa Nidza je bas korisno. :)
Koliko je bolji DSLR sa APS_C senzorom od kompakta a srazmerno i skuplji, toliko je FF bolji od APS_C i isto toliko skuplji!
Telo mozes naci relativno jeftino ali stakla za recimo Canon sa FF senzorom trebaju da imaju u nazivu sufiks L
A to je papreno skupo. Zasto bi uopste uzimao FF ako nakacis taj Tamron ili neki budzet objektiv koji nece izvuci ni 50% od mogucnosti lajka formata?
Ako ti je izbor 600D dobar je Tamron ali sa stabilizacijom jer sam raspon 17-50mm ukazuje da nije bas studijski orjentisan. ;)
Moja preporuka ti je da uzmes jeftin a dobar Canon 50mm 1.8 II pa slikaj sa njim dok ne vidis sta ti zaista treba i kojoj si vrsti fotografije naklonjen.
Posle biraj ili taj Tamron ( i moja je zelja ) ali pazi da kupis najnoviji jer kazu da stari model hoce da zaglavljuje??!!
Ili rasponac 50-250mm ili univerzalac 18-135. Jeste ovaj zadnji za video i nije ekstra ostar ali je univerzalan. Kompromisi u dslr svetu su neminovni.
Lako je imati gomilu para pa da izrzimo muzcke zelje. :p
 
Zasto bi uopste uzimao FF ako nakacis taj Tamron...

Taj Tamron ne bi mogao da nakaci na FF, pa da ga moli po 300x na dan :)

Ja bih predlozio za pocetak 550D + 18-135 (da vidi koja mu zizna duzina najvise odgovara) + 50 f1.8 (da malo "pusta kosu" i umjetnicari). Posle ce da vidi da li mu vise lezi veca blenda ili neki ultrasiroki, ili telac...

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Taj Tamron ne bi mogao da nakaci na FF, pa da ga moli po 300x na dan :)

Ja bih predlozio za pocetak 550D + 18-135 (da vidi koja mu zizna duzina najvise odgovara) + 50 f1.8 (da malo "pusta kosu" i umjetnicari). Posle ce da vidi da li mu vise lezi veca blenda ili neki ultrasiroki, ili telac...

Pozdrav!
MrBigJump.gif
Pa Kizo ti si se slozio uglavnom sa onim sto sam i ja napisao. ;)
Naravno da nemoze taj Tamron na FF kad je za APS_C senzore. Mislio sma u smislu kvaliteta, da ni Tamron nema taj potencijal za FF senzor.
Pa jeftiniji mu je 550D ali i obrtni displej moze biti koristan ako slika koncerte "preko glave" ili neki makro ili zivuljku od dole, da ne lomi kicmu.
A i dispjel se lakse odrzava od prasine i grebanja! E sad da li to vredi toliko para, to je drugo pitanje?
 
Ja sam sa Fujija s5600 skocio na 350D sa obicnim kitom (onim sto je poznati krsh, bez stabilizacije). Mada ni on nije bio tako krshast kad se privrne na f8. Posle sam presao na 18-55 IS (u to vreme nije postojao 18-135 IS, tek je izao ovaj stabilisani 18-55) i uglavnom, to je bio veliki upgrade u odnosu na s5600. U tome sam video slicnost situacije sa Habittom. On sa Fujija s6500 prelazi na neki DSLR i sam taj prelazak ce mu biti veliki upgrade. Da li ce mu nedostajati pokretni ekran... mislim da nece, jer nije imao s9500 ili s9600 pa da mu nedostaje od njih. Jeste da je to fina opcija za neke situacije... npr. koncerti, ali koncerti mogu potpuno fino da se rade i bez toga. Za sve ostale situacije jeste da ce se malo grbaviti (dok koristi liveview iz nemogucih uglova) ali ce mu srecu na lice donositi krajnji rezultat, pogotovo kad uporedi sa s6500. Druga velika razlika 600D vs 550D - wireless kontrola bliceva... to mu tek nece nedostajati, bar na pocetku. Zato mislim da je tih 80-100 evradi bolje usmeriti na nesto drugo (ili ih zadrzati u dzepu, pa posle nekog vremena dodati jos 100 i uzeti 430EX). A 18-135 IS sam predlozio jer je bolji i univerzalniji od ionako vec pristojnog 18-55 IS. Sve vreme pricamo o nekom "pocetku". Posle kad Habbit krene u pohode, posle nekog vremena vec ce sam videti sta mu treba :)

To bi bilo neko moje razmisljanje... da se ne istrci previse u startu za neke opcije koje ce shvatiti da ih i ne koristi tako cesto (ili mu cak i ne trebaju).

Pozdrav!
MrBigJump.gif
 
Poslednja izmena:
Ako si mogao da cekas deceniju i da ne kupis onda ti i ne treba :) Uzmi ti nex5n i bog da te vidi :)
 
Ne zezajte coveka, meni vec deluje da je ponovo po 101 put digao ruke od aparata :d
 
Iskreno @seizmos, nisi daleko od istine. :) Jednostavo ljudi (cast izuzecima) koji su u ovome svemu previse, ne mogu da se distanciraju od toga i shvate potrebe nekoga ko nije bas toliko posvecen celoj prici. To je kao kada sam razmisljao da menjam svoj auto , golf 2, pa razgovarao sa nekim ljudima koji su auto fanatici i na kraju smo krenuli od neke SDI cetvorke, da bi na kraju dosli do zakljucka da TDI "sestica" niiiiiije tooooliko losa, ali ipak niiiije to to. :) Ovde sam ja sada sa 6500 dosao vec do jednocifrenih canona, na kojima tamron ne bi mogao da izvuce maksimum. :) Videcu jos, moram da razmislim. Frka mi je najvse oko tih objektiva i zbog cene i zbog cele te kategorizacije i svega ostalog. Tu ne znam previse, tacnije ne znam skoro nista, tako da kad krenu te price, ovaj ima vise svetla, ovaj ovo, onaj ono, tu se ja polako izgubim i onda vise ne znam ni optrilike sta hocu. U svakom slucaju razmislicu jos malo, da mi se sve ovo slegne i da vidim da li mi to u sustini i treba. U svakom slucaju ako bude uzimao, uzecu ili 600d, ili 550d, a za objektiv jos ne znam. Mislio sam da to bude taj tamrpn 17-50 2.8, ali opet i ta najjeftinija kombinacija bi me kostala u idelanom slucaju preko 800 eur, a to su vec ozbiljne pare, pogotovo sto ovo uzimam kao sto sam rekao vise da bih osetio mao taj dslr i video da li mi to uopste treba.
 
Konkretno, ne uzimaj Sony nex ili slicne, neki best buy bi ti bio Canon 550d a za Tamrona samo reci hvale imam, za te pare ne postoji bolji objektiv ;)

Tamron ima f 2.8 u celom rasponu, otvor blende. Sto je taj broj manji to ti je otvor veci i pusta vise svetla da padne na senzor. Tebi dakle treba svetlo da bi napravio fotku, u suprotnom povecavas iso, tj osetljivost senzora a sto je veci iso, kvalitet fotke je losiji.... Takodje imas varijantu sto je otvorenija blenda tj manji brof f, pozadina objekta koji fokusiras ce biti zamicenija, i to se zove bokeh, a tvoj DOF ili ti po srpski "dubina polja" je mala, zato sto ti je u fokusu samo taj predmet ... Ukratko, slobodno mi posalji pm da popricamo na temu..

Sto se tice kupovine canon 5d za 550€, bas me interesuje da li moze prvo da se nadje neki koji nije toliko izakan da potseca na aparat, i da li bi se neka sa foruma usudio da preuzme na sebe odgovornost kupovine takvog aparata.. U krajnjem slucaju imali bi ga svi, a opet nemas potrebe za njim ;)

I na kraju sto uvek volim da napominjem, najvaznije je da kupis dobar objektiv, jer on pravi dobru fotku, tela se menjaju, i losije telo sa boljim objektivom ce napraviti bolju fotku od za klasu boljeg tela sa losijim objektivom ;) svi rade suprotno, ako nemas pare za iole dobar objektiv, ne uleci u dslr ;) pozZ
 
Iskreno @seizmos, nisi daleko od istine. :) Jednostavo ljudi (cast izuzecima) koji su u ovome svemu previse, ne mogu da se distanciraju od toga i shvate potrebe nekoga ko nije bas toliko posvecen celoj prici......
.
.
.
.

Za početak i prema tvojoj priči (želje/planovi/mogućnosti) savršeno ti odgovara, ako pričamo o Canon sistemu, kit 18-55 IS ili IS2. U momentu kada budeš shvatio i odlučio da uzmeš drugi objektiv lagano možeš da prodaš postojeći i dodaš do sledećeg. To ti je ujedno i najbolji lek za sve tvoje konfuzije trenutno. I osnovno je da početak sa DSLR-om ne demorališe. Potrebno je vremena i rada sa sistemon kako bi ti neke stvari ušle u naviku, kako bi počeo da osećaš fotografije i nesvesno razmišljaš o svim parametrima. Ja sam uz sve to i gledao fotografije drugih i gde god mogao pratio EXIF ili postavljene podatke kako bih shvatio i dobio ideje šta da promenim i kako da poboljšam.

Zato odluči se za telo uzmi kit objektiv i za kratko vreme cela ova priča koju su ljudi ovde pričali počeće da ti dobija smisao. Tada ćeš bolje shvatiti zašto Tamrom, čemu FF i da li je za tebe, treba li još koji objektiv i najvažnije ako treba koji i zašto.
 
Ako si mogao da cekas deceniju i da ne kupis onda ti i ne treba :) Uzmi ti nex5n i bog da te vidi :)

Ovo sam i ja hteo da kazem :)

Ako si toliko cekao i jos uvek ne znash sta je stabilizacija, znaci da te to ne interesuje i ne treba ti ni kompakt sa manuelnim kontrolama :) Na tvom mestu bi te Fujije zamenio za Ixusa 300HS, trenutno aparat koji razbija i za fotke i za video, a mali je kao najmanji smartphone.
 
E krastavac sad driver. :) Nemam sigurno znanje kao ti, ili kao dobar deo ljudi na ovom forumu, ali ne znaci bas a sam totalni pocetnik. Ja sam rekao da znam azbuku fotografije. Znam sve osnove i znam kako sta i sa cime je korelaciji. Ono sto ne znam, tacnije oko cega manje znam su objektivi, jer jednostavno nikada nisam koristio ni je dan dslr i samim tim nisam se previse udubljivao u teoriju, pogotovo sto mnogo vise volim ovakve stvari da ucim kroz praksu nego kroz neku suvoparnu teoriju. Cak i oko objektiva znam po nesto, ali to je bas malo. Evo na primer, ovo sto je DeuS.Mikelle (tnx) napisao, sam skoro sve vec znao. Jedino iz njegovog teksta sto nisam znao je da kod ovog tamrona recimo (i dalje ne znam da li je to kod svij objektiva tog tipa tako) je blenda uvek na 2.8, bez obzira na ziznu daljinu. Moj 6500 i ostali aparati koje sam koristio su uvek zatvarali blendu sa povecanjem zuma. Eto to recimo nisam znao. Cak i tu znam da to ima veze sa dof i onim uglom pravih koje zaklapju ugao slikanja, ali nisam bs 100% siguran da razumem sta se tu tacno desava i zasto ovaj tamron ne zatvara blendu. Dakle fali mi znanja o toj klasifikaciji objektiva (sto mi je bitno sada ako bih uzimao dslr) i fali mi znanja oko obrade na racunaru. Znam i tu osnovne stvari, ali ne umem da izvedem nista slozenije.

Ono zbog cega bih inicijalno hteo dslr, je pre svega kvalitetniji mnogo senzor, koji omogucava slikanje na visim iso vrednostima, jer sam ukapirao kroz koriscenje 6500 koliko je to bitna stavka (mozda i najbitnija za mene). Dakle hteo bih da mogu da koristim i 1600 ili 3200 i da nemam suma, ili bar da imam manje suma na tim vrednostima nego kod fuji-a na 400 ili 800. Samim tim mogao bih da slikam lakse objekte u pokretu, gde je manje svetla, mogao bih da skracujem ekspoziciju i time takodje lakse hvatam pokrete, plus smanjim potrebu za stabilizacijom i tako dalje. DSLR bih hteo i zbog mnogo brzeg (tako sam bar razumeo) fokusiranja objekta, sto opet olaksava dosta fotkanje. Voleo bih i da imam sirok spektar bracketing-a kako bih malo izucavao HDR fotografiju, jer me to takojdje veoma privlaci (a ne znam previse o tome). I tako. Ima ti dosta stvari, ali eto to su neke osnovne zbog kojih bi voleo da probam dslr, a naravno verovatno bih vremenom prosirivao spektar interesovanja i otkrivao nove prednosti dslr-a.

A dslr aparat pre 10 godina, nisam uzeo iz istog razloga zbg koga se i sada dvoumim, a to je kes. I zato bih uzeo sada nesto sto je solidno, a nije preskupo i uzeo bih neki objektiv koji je isto tako najbolji koji se moze naci za neke podnosljivo male pare.

I malo mi je bezveze sto ispada da treba da se pravdam sto hocu da kupim dslr. Moje su pare, moja odluka, vas sam samo pitao da mi pomognete u izboru. Na kraju krajeva danas svaka druga klinka od 15 godina koja je umislila da je umetnica, seta dslr.
 
Poslednja izmena:
Nije u pitanju ni znanje ni sta je best-buy. Ja sam se svega nagledao ziveci u epicentru konzumerizma i pricam ti ovo iz iskustva i sa naravno najboljim namerama. Pazi, ti nikako ne treba da:

a) match-ujes svoje znanje
b) impresioniras nekog
c) shvatis licno ako ti neko preporuci Ixusa ili tako nesto

Ti treba da match-ujes svoje potrebe ili nedostatak istih. Ja sam imao 60D pa 7D pa sam se zestoko istripovao i uzeo 5D pa sam sve to isutirao i uzeo nex5n i preporodio se. Zasto? Pa zato sto je sve cesce cela ta skalamerija ostajala kuci zbog mase i gabarita. A da, kupili smo to da bi slikali nasu bebicu :) E onda sam uzeo 5N i to je to. Za mene, dovoljno dobra, video odlican i jedno dedicated dugme, relativno kompaktna, MNOGO kompaktnija nego nabrojani canoni itd. Nemoj da mislis da ako ti neko preporuci ixus da je to nesto sa omalovazavanjem, zato sto ti kao ne znas a taj neko je baja.

Btw, sta te boli uvo sta klinke nose? Dslr ne treba nikome ko delimicno ili full ne zivi od fotografije, moje misljenje. OK i super-serious amateri...
 
Ma ne, nisam se ja nesto uvredio, nego samo kazem, moje pare, moj izbor, trazim samo da mi se pomogne u tom izboru. Ipak nije DSLR sto je nekada bio, kada je to bio teski profesionalizam. Danas je to siroko rasprostranjeno i dostupno velikom broju ljudi. Jednostavno voleo bih da probam, da vidim kako to izgleda. A i rekao sam, da ne idem dalje, senzor (iso) na dslr-u tesko moze da se poredi sa bilo kakvim, makar i najkvalitetnijim kompaktom. Gledam po mom 6500 (koji nije cak ni kompakt). Ja na njemu vec na 400 imam malo suma, na 800 se primeti, a 1600 je u krajnjoj nuzdi. Sa ovim dslr-ovima gledam, lupa se 1600, 3200 i slika skoro bez suma, bar dok se ne uvelica. Da je samo to, pa eto, makar jedne stvari koju ne mogu da uradim na kompaktu.

I da se ne bi sada ovo rpetvorilo u temu da li je bolji kompakt ili dslr, ako uzimam uzecu iskljucivo dslr, samo jos razmiljam koji i sa kojim objektivom i gde to najeftinije da nadjem.
 
Poslednja izmena:
Meni ta nex varijanta bzvz, jer uzmes ruzno telo koje je manje od dslr-a a opet imas velike objektive kao na dslr-u i pri tome ih nema puno ...

Ja sam presao sa dslr-a na m43, za koji smatram da je fantastican, konkretno oly ep3 sa 25mm 1.4, jer je daleko laksi i manji i nekako mi je vratio zelju za fotografijom, jer mi je u jetnom.trenutku postalo mucenje, kad moram da vucaram svu opremu sa sobom ;-)

I ne uzimaj kit objektiv sa canon, da ne ponavljam, be uzimaj dslr ako ces da koristis kit objektiv i njemu slicne, ako resis, kupi ljudski objektiv !
 
Pa kazem ti, verovatno bih uzeo taj tamron 17-50 2.8 za pocetak. Vidim da ga svi hvale, a koliko sam shvatio, u odnosu na fuji 6500 jedino sto u kontektu situacija za slikanje necu moci da uradim je zum, preko 50 mm. Sve ostalo on pokriva i samim tim mislim da ce mi biti dovoljan za pocetak. A dalje, videcemo.
 
Tek sam sada video Borozovu poruku iznad, izvinjavam se, sada ispada kao da ja namerno pljujem po nex-u ( izneo sam samo licno misljenje ) a apsolutno se slazem sa svime sto si napisao, ja sam se isto tako lomio izmedju nex-a i m43 i ipak se odlucio za olympus, taj objektiv panasoni leica 25mm 1.4 je fenomenalan i sa aparatom sam odusevljen, stavim aparat na rame i picim gradom, bez cimanja, niko me ni ne konstatuje jer nosim malo veci kompakt, a sa dslr-om te gledaju kao ludaka !
 
Tek sam sada video Borozovu poruku iznad, izvinjavam se, sada ispada kao da ja namerno pljujem po nex-u ( izneo sam samo licno misljenje ) a apsolutno se slazem sa svime sto si napisao, ja sam se isto tako lomio izmedju nex-a i m43 i ipak se odlucio za olympus, taj objektiv panasoni leica 25mm 1.4 je fenomenalan i sa aparatom sam odusevljen, stavim aparat na rame i picim gradom, bez cimanja, niko me ni ne konstatuje jer nosim malo veci kompakt, a sa dslr-om te gledaju kao ludaka !

ovo je posebno vazan razlog pri izboru fotoaparata. jaoo, sta ce svet da misli! :)
 
Nazad
Vrh Dno