Šta je novo?

Kupovina prvog DSLR-a?

Imao na A6300 i FE 28mm f/2 i Sigmu 30mm f/1.4 i ako ne planira skori (a mislim da sigurno neće) prelazak na A7, onda je Sigma daleko bolja.
 
Probao uporedo Sony 50mm f1.8 i Sigmu 56mm f1.4.
Sigma brza, ostrija i dosta skuplja. Sony ima OSS i manju cenu.
Neki su skloni da kazu da je Sigma 56mm f1.4 najostriji E objektiv koji postoji na kropu, po onome sto sam video, to nije tako daleko od istine.
 
A sta mislite o Sony E 35mm f1.8? Mali,lagan i univerzalan koliko sam skontao. Nasao sam ga za 360€ kod nas,sa garancijom,vredi li njega razmotriti ili je nesto skuplji 28mm f2 bolji izbor?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kao što rekoh gore FE 28mm f/2 ti nije dobar izbor za A6300, imao ga na A6300 i nisam baš oduševljen.

Ili Sigma 30mm F/1.4 (koju možeš polovnu da nađeš i za 220-240€) ili 35mm f/1.8 OSS. Zbog veličine i stabilizacije ja bih prednost dao Sony 35-ci.
 
Ok,taj Sony mi je za sada prvi izbor. Pre bih novo hbg,sa garancijom,ima na KP par foto “radnjica” koje daju garanciju,a imaju solidne cene. Jel ima mozda neki bolji objektiv za A6300 od te 35-ice,recimo da bih dao do 400€. Uskoro cu juriti jos jedan,ali sada mi je bitno da bude nesto univerzalno,portreti,putovanja,itd...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
35-ca je sasvim OK za svaki dan.

Kad budeš poželeo nešto šire, onda definitivno Sigma 16 f/1.4.
 
Imam 35 1.8 oss evo skoro 5 godina, to mi je najkorisceniji i najkorisniji objektiv, kako na a6000 ranije, tako i sada na a6500. Jednostavno odličan ali Sigma 30 f1.4 je ostrija, ne mnogo ali ako se bacis na pixelonaniju @200-400% uvećanja, bice ti strasno.. :d :d
 
Mislim da se necu toliko opterecivati uvecavanjem,bar ne u pocetku [emoji2] Na strani Sony-a je to sto je jos kompaktniji,manji i laksi nekih 100gr,brzi autofokus? Ima stabilizaciju koja mi moze biti od koristi,jer za sada ne planiram da vucem tripod,bar dok se jos ucim. Na strani Sigme je ostrina i cena,verujem da je bolji za low light,itd,ali vise naginjem ka 35-ici. Pasce i jedna Sigma uskoro,u to nema sumnje. [emoji56]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Samo treba da znaš da množiš sa crop faktorom focal length. Tako da npr 35mm x 1.5 ti je 52.5mm na crop senzoru...
 
Misliš sa 1.6?!

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
 
Poslednja izmena:
Nema šta da ga zbunjujemo. Prosta matematika, a mora da zna da 35mm nije "pravih" 35mm na cropu. Mada to je i dalje ok, 50mm može lepo da se koristi.
 
Gledajuci razne review-e na YT i na raznim sajtovima, opako sam se nalozio na a7r IV.

Vec imam a6500 sa poprilicnim brojem objektiva (sve tri sigme 1.4 i jos dva sony objektiva SEL55210 i 18105 i neki samyang 85 1.4) i razmisljam se da li vredi oprostiti se od svega toga, da dodam kesh i da pocnem da gradim FF sistem? Imao bi samo za telo i cekao pogodnu priliku za pr vi objektiv .... ali koji?
Razlozi protiv: Fotkam jedino kada imam vremena, a to su odmori 2-3 puta godisnje. Znaci 'leba mi ne donosi, a ulaganja su poprilicna :)
Razloci za: Sony polako napusta apsc pa razmisljam da li je sada pravo vreme za korak ka FF?
 
Ako budes odlucio da prodajes objektive za Sony,tu sam [emoji2]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Prvo - ako možeš da priuštiš, ne može niko da ti zabrani apgrejd pa makar koristio opremu samo da fotkaš hranu za instagram. :D

Drugo - ako ćeš imati konkretnu razliku u procesu i kvalitetu fotografija, odgovor je uvijek "da", posebno ako važi prva tačka. Tako sam ja skapirao da NE treba da jurim opremu i smirio se što se toga tiče.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Nema potrebe za odmore i rodjendane na primer da ides na tako skupu opremu, ne donosi ti pare. Da rasprodas sad ceo sistem da dosta dobrih objektiva koji ti prave odlicne slike za tvoje potrebe da bi uzeo najbolje telo i nemao staklo.......

Sent from my motorola one vision using Tapatalk
 
Gledajuci razne review-e na YT i na raznim sajtovima, opako sam se nalozio na a7r IV.

Vec imam a6500 sa poprilicnim brojem objektiva (sve tri sigme 1.4 i jos dva sony objektiva SEL55210 i 18105 i neki samyang 85 1.4) i razmisljam se da li vredi oprostiti se od svega toga, da dodam kesh i da pocnem da gradim FF sistem? Imao bi samo za telo i cekao pogodnu priliku za pr vi objektiv .... ali koji?
Razlozi protiv: Fotkam jedino kada imam vremena, a to su odmori 2-3 puta godisnje. Znaci 'leba mi ne donosi, a ulaganja su poprilicna :)
Razloci za: Sony polako napusta apsc pa razmisljam da li je sada pravo vreme za korak ka FF?
Zašto ne bih uzeo onda A7III + 2-3 FE objektiva :)? Ja živim od foto i isto se opasno lomim za A7 R IV ...realnost je da je nepotreban... Da radim isključivo arhitekturu / portrete / prirodu bez razmišljanja ovako sam u svemu po malo i A7III mislim da je odličan za to.

Sa druge strane ako ti budžet nije problem što da ne [emoji123][emoji123][emoji123]

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Ja sam od onih koji ce reci - ako ce ti A7R4 priciniti zadovoljstvo u zivotu i uciniti te srecnim - kupuj, ne cekaj. Zivot je kratak, najgore je stedeti na sebi!
 
Meni je ovo idealan momenat za kupovinu a7r iii. Iskreno ne vidim poentu a7r iv, toliki fajlovi su samo opterecenje... a7r iii je vec prilicno pojeftinio i verovatno ce jos malo dok ga bude na lageru
 
Pa bice ga na lageru obzirom da je A7RII i dalje u proizvodnji a trojka na infinitiju rekordno niska sa tendencijom daljeg pada na radost prisutne publike! :d
 
I ja isto mislim da je blagi overkill, ali kao sto rece kolega MM, ne vredi stedeti na sebi :))) A sto se tice budzeta nategao bi se kao lastis u gacama da skupim samo za telo.
No pogledacu i a7R III i a7 III. Vremena bar imam :)
 
Ja sam isto samo za putovanja uzeo a7III + 24-70GM, pa posle (zato što je lakši i manji) 24-105.

iiiii, nisam ga ni jednom poneo sa sobom, jednostavno mi bilo preveliko opterećenje da mislim sada na to,em veliko em preskupo za drndanje.

Tako da Lumix gx80 koristim u 99% slučajeva :/

Čekam kao naslednika tog što ti imaš, a6700, a7000 ili kako će ga zvati, ali da, deluje kao da su zapostavili skroz aps-c :(
 
Poslednja izmena:
Ja sam pre 10ak dana rrasprodao poslednji komad od svog E-mount sistema (A6300, 18-105, 18-200, sigme 30/1.4 i 16/1.4, tt350s ...) Manje više sam sve polovno i uzeo, tako da je gubitak posle godinu dana upotrebe bio skoro 0.

Veći deo para stavio na račun da čeka kad budem imao vremena, danas idem da pazarim RX100 VA i uz YI 4K+ imam vrlo kompaktan sistem za putovanja.

Najviše sam slikao i najviše sam nosio aparat prošle godine kad sam imao RX100 IV.

Jedino se lomim još da li da uzmem možda RX100 VII, ali nekako mi prevelika doplata za veći zoom (doduše tamniji).
 
Slazem se potpuno nakon dosta lutanja shvatio sam da mi treba mali ali kvalitetan aparat za putovanja i slicni tako da trenutno koristim canon m100 sa par objektiva i nikad nisam imao vise lepih fotografija nego sa ovogodinjeg odmora. Aparat je mali lagan odlican kvalitet slike brz af. Gledao sam i sony rx100 ali mi ipak znaci da ponekad koristim neki zum objektiv ili prajm 50mm a canon nije mnogo veci i tezi
 
Ja iz Japana imam za 12 dana skoro 13GB fotografija, sve JPEG na Fujifilm X-E1...

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Nije li onda logicnije ici na 4/3 masine ako je velicina bitna stavka? Olympus 12-40/2.8 ili 12-100/4 su prilicno opasne zverke a i izbor tela je veoma dobar. Mene licno interesuje da vidim da li ce Canon da izbaci naslednika M50 i ako da, da li ce to da bude aps-c verzija R-a ili ce cisto da skarabudze nesto reda radi. Ako uopste imaju u planu da odrze M mount u zivotu.
 
Gledam i mikro 4/3 ali kod nas su dosta skupi a izbor objektiva je slab bar na oglasima. Tesko je naci bilo sta pristojnog kvaliteta a dobra cena. Dugo pratim panasonic gx80 i olympus e-m10 ii i telo moze da se nadje za pristojnu cenu ali su objektivi skupi bar kod nas, gledao sam e bay-u tamo se mogu naci povoljnije.
 
To je problem za sve što nije C, N ili S.
Ja sam uzeo objektiv prije tijela jer je ispao vrhunski dil na KP.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno