Šta je novo?

Sa cime podmazujete ventilatore

maciguZ

Cenjen
Učlanjen(a)
20.07.2009
Poruke
338
Poena
169
Imam jedan stariji komp i ventovi su poceli malo veselije da se cuju tj. bucnije :d Nisi zreli za zamenu pa vas pitam da li i cime podmazujete ventove ja sam razmisljao da stavim WD 40 ali on pre svega sluzi da skine mast ili nesto slicno a usput malo i da podmaze tj. moze biti da sa tim sredstvom skinem i ono malo masti ili ulja sto je ostalo u lezajevima. Dakle cime se koristite i gde bi to mogao kupiti. Unapred hvala svima na odgovoru :)
 
Poslednja izmena:
Koristim fino ulje sa kojim se uglavnom podmazuju šivaće mašine... Nikako ti ne bih preporučio da podmazuješ sa nekom mašću (grafitni ili bilo kakav) ili WD40, pošto se posle dužeg perioda samo ulepi... WD40 batali u širokom luku, ja sam loše prošao. :)

dscf5474small.jpg

dscf5475small.jpg

dscf5476small.jpg

dscf5478small.jpg

dscf5479small.jpg

dscf5480small.jpg

dscf5481small.jpg

dscf5485small.jpg

dscf5486small.jpg
 
Poslednja izmena:
Hvala turok i tebi Steamroller za odlicne slike :) Neko mi je vec rekao da je ulje za sivace masine prava stvar ali sta fali da proverim :)
 
Eto prevideo sam skroz nasao bi sigurno da sam potrazio ali dobro ako smeta lako ce moderatori obrisati. Jos jednom hvala :)
 
Ja koristim sinteticko motorno ulje
 
Na kraju cu ipak ici sa uljem sa sivace masine :)
 
Gde ima da se kupi po razumnoj ceni ovo ulje za sivace masine ?
 
+1 za Bagat. Preporadja ventove.
Koristim neko babino od pre 20 godina. :D
 
Uzeo sam ja danas, podmazao 3 venta, kao novi su :D

Bocica jeste mala ali nije skupa, 80 din. Isplati se to kupovati na one kante od 5l ili vece pa krcmiti na 40ml :)
 
Evo da napišem nešto više na ovu temu, ipak je tehnički forum, nekoga će zanimati. Koristim ova dva sredstva za ventilatore:
Hitempgrease.jpg Power Lube.jpg
Prvo je polusintetička izdržljiva mast a drugo je podmazivač na uljanoj bazi sa dodatkom teflona.

Mišljenja sam da je bolje koristiti mast kada se može. Bitno je da viskoznost bude manja kako bi se slabašan motor ventilatora izborio i postigao maksimalnu brzinu. Evo razlike između ova dva proizvoda gore posle testiranja na istom ventilatoru.
High Temperature Grease kreće sa 2000 o/min i posle petnaestak minuta dostiže ustaljenu brzinu od 2400 o/min
Power Lube kreće sa 2100 i dosta brže postiže trajnu brzinu od 2460 o/min
Što se ventilator više zagreva, opada viskoznost podmazivača i raste broj obrtaja. Ulje bi moglo da izvuče oko 50-tak o/min više.

Mast ima i ulogu zaptivača koji sprečava da prašina dolazi do osovine. Takođe, ima bolju sposobnost lepljenja za materijal - ostaje tu gde je. Ako je osovina vertikalno montirana, onda je izbor očigledan. Dalje, za razliku od ulja, mast može da formira deblji film između kotrljajućih delova i time absorbuje više vibracija. Pogotovo ako ventilator već ima pohabanu osovinu, duže će raditi uz mast.
Ulje hoće da curi, da se vremenom razliva i ispari, manji mu je vek podmazivanja od masti.

E sad, zašto se preporučuje grafitna mast... Mast sa grafitom sadrži pored osnovnog ulja i mikronske čestice grafita (kao puder) koje formiraju čvrsti sloj koji takođe učestvuje u podmazivanju. Ali ono što je bitno je da posle dosta vremena, kada osnovno ulje ispari, ostaje taj čvrsti podmazujući sloj koji i dalje radi. Slična njoj a novija je mast koju ja inače koristim za neke druge svrhe, a to je sa dodatkom MoS2 - molibden disulfida. Isto kao i grafit, on formira čvrsti sloj. One spadaju u veoma dugotrajne masti. Grafitna se koristi gde ima vlage a tamo gde je suvo, tu je MoS2 bolji.
Na istu foru se ponašaju i proizvodi sa Teflonom. Ovaj Power Lube ima Teflon koji ostaje dugo pošto ulje ispari.
 
Poslednja izmena:
Jos da si napisao cene i sta se od toga najlakse nabavlja (npr. da li treba preci ceo grad da bi kupio, ili ima je svuda) opis bi ti bio izuzetan. Salim se opis je izuzetan i ovako ali dodaj informacije o ceni i dostupnosti ako moze.
 
Hvala. Na žalost, nema svuda ali ako znaš gde da tražiš onda i nije problem. Mast može da se kupi u Mikroprincu za nešto preko 400 dinara. Ostale stvari mogu da se nađu kod distributera za CRC, geachem.rs. Ili kod ostalih firmi za trgovinu elektronikom koje rade poručivanje sa farnell.co.uk - preko njih može da se poruči dosta raznih masti. Cena je 3, 4, 10€ po tubi zavisno od tipa.

E sad, pošto je Power Lube višestruko skuplji od novog ventilatora, ne vredi ga uzimati ako nisi entuzijasta kao ja :)
Ali on može da se koristi za podmazivanje svega u kući i radionici i dosta dugo traje ta boca. Cena je preko 1000 dinara, ne znam tačno koliko.

Povremeno mi dolaze neke stvari za popravljanje a neretko treba i podmazati a kad nemam pravu stvar za tu namenu, onda bolje i da ne radim. Evo, sad imam kolekciju jer sam poručivao svašta.

1.jpg
 
Nazad
Vrh Dno