Šta je novo?

SDHC kartice - iskustva

Zavisi od kopije. Najgore kopije nemaju pun kapacitet nego samo jedan deo. Pise 64 GB a u stvari je kartica od 4 ili 8 GB. Bolje kopije su neka druga random kineska kartica a pise da je Samsung. Ja imam jednu Samsung Evo od 64 GB i ima 80/30 brzine. Mozda je original ili je samo dobra kopija (na primer, nalepljeno Samsung na neku karticu kineskog proizvodjaca malo vise klase nego sto je uobicajeno za kopije). Platio sam oko 20 evra pre nekoliko godina. Toliko su sad kod nas ove Kingston. Ima za 25 evra i od 128 GB da se nadje. Kinezi ionako ne salju dzabe tako da ta opcija narucavanje iz Kine da bi se ustedelo, trenutno ne postoji.
 
Ali i kad kartica stigne kako znaš šta si dobio?
Pre nego sto si porucio, trebalo bi da znas sta kupujes!

Svi pričaju o falsifikovanim karticama ali niko da navede tačno po čemu se original i "falsifikat" razlikuju. Ja bih voleo da mi neko pokaže jednu falš karticu ili ostavi link, i test brzine. Jer ako ne možemo ili ne umemo da ih razlikujemo a brzine su iste, onda ne vredi ni da pričamo o falsifikovanju. Ja sam gledao neki video na yt i o tome nema govora u slučaju mojih kartica sa aliexpresa, ako je taj video merodavan onda su ove kartice original.
Za svakog brend proizvodjaca iz prve lige imas kako na sajtu tog brenda, tako i na drugim mestima, po cemu se razlikuju kopije i originali. Kopije nikada, ali nikada nisu identicne originalu.

Kapiram da je ljudima lakše da opravdaju skupo plaćene cene kartica u domaćim prodavnicama kod "ovlašćenih uvoznika" time što su karice iz kine navodno mačka u džaku.
Ovo je rasireno misljenje, tako popularno kod siromasnih drustava, kao sto je nase. Kada znas od koga kupujes, sanse se manje. Ima domacih prodavaca koji nemaju falsh robu. Prodaju foto opremu, dugo su u poslu i nece rizikovati da dodju na los glas prodavanjem falsh kartica ljudima ciji lebac na astalu cesto zavisi od pouzdane kartice. Ako je kartica A brenda u Evropi i USA 50e/$, a u Kini 20e/$ prst na celo. Deklarisane brzine su jedan deo price, kvalitet upotrebljenjih memorijskih cipova, elektronike, kontrolera, upotrebljenih delova su drasticno razliciti, milion puta potvrdjeno. Ako je neko spreman da zbog 20-30e razlike rizikuje gubitak vaznih podataka, poslovnih dokumenata, uspomena, kojecega, onda ce cika Marfi da zakuca na njegova vrata kad ga najvise bude zabolelo.
Sirotinjo (sto je pre svega stav u glavi a ne broj novcanica u budjelaru) i bogu si teska nije tek tako izmisljeno. Sirotinja misli da ce za 10e da dobije 50e muzike, oce al u Diznilendu...

Paradoksi ovog poremecenog drustva su da ljudi nemaju leba da jedu, ne peru se, pljuju po ulici i mrze sve zapadno, ali zato uredno setaju telefone od po 1k evra u koji stavljau smesne memorijske kartice, da bi ustedeli neki evro a o backupu da i ne govorimo, to je tek misaona imenica. Neki mladunac gore napushi SanDisk a to je A class brend. Kingston nije los, naprotiv ima lepih serija ali jednostavno, sto se tice microSD kartica nije u istoj ligi sa SanDiskom i Samsungom. Da li ste nekad culi za XQD, CFast, CFexpress kartice od nekog drugog brenda a da to nisu Sony, SanDisk, Lexar, Pro Grade, Delkin! Niste naravno, postoji i razlog zasto je tako, niko u zivotu ne bi kupio pomenute kartice u Kingston aromi. Postoji ozbiljan razlog zasto je tako.

ps - Samsung Evo 64 GB 80/30 u citacu a ne u telefonu je znak da je falsh.
 
Poslednja izmena:
Brzine su izmerene u telefonu. Crvena Evo, 100/60 pisalo na pakovanju.

Karticu od 3000 dinara stavljas u telefon bas zbog toga sto je jeftina. Za razliku od fotoaparata koji nema OS niti se kaci na internet, telefon sve to ima i nema smisla koristiti microSD kartice u novim telefonima iz vise razloga. Zato su Google i Apple osakatili podrsku za kartice da ih ljudi ne bi kupovali i koristili. Jer su nepouzdane, spore (u odnosu na internu memoriju u telefonima), lako se zagube pri menjanju, tesko se vade/stavljaju. Ko ima 150/200 evra za karticu bolje neka proda svoj telefon i uzme isti takav sa vise interne memorije. Ali 3000 dinara svako moze da potrosi na glupost. Ja na microSD kartici ne cuvam nista bitno niti bi to ikada radio, kap sto nikada nisam cuvao bitne podatke na USB flashu. Imam 20 MB/s upload na kucnom netu tako da podatke cuvam na vise mesta, na kompu, na telefonu i u cloudu. microSD na telefonu sluzi za smestanje muzike, starih slika i snimljenih klipova i mozda pokoju manje bitnu aplikaciju mada su spore da bi se koristile kao app storage. Bukvalno sluzi da manje bitnim podacima ne opterecujem internu memoriju. Da imam flat rate mobilni net pa tacno nikad ne bi kupio ni koristio microSD. Uostalom 40 MB/s upis je sasvim dovoljan za bilo koju upotrebu na smartfonu, zasto placati vise? Dosta je i 10 MB/s za moje potrebe jer ne snimam direktno na nju nego prebacujem stare stvari ali zasto ne uzeti bolje ako je razlika manja od 10 evra.

Da ne gresim dusu, nadjoh na netu sajt neke foto prodavnice San Disk Extreme U3 V30 64 GB 150 MB/s oko 2000 dinara. To je bolji dil nego Kingston Go.
 
Poslednja izmena:
Zavisi od kopije. Najgore kopije nemaju pun kapacitet nego samo jedan deo. Pise 64 GB a u stvari je kartica od 4 ili 8 GB. Bolje kopije su neka druga random kineska kartica a pise da je Samsung. Ja imam jednu Samsung Evo od 64 GB i ima 80/30 brzine. Mozda je original ili je samo dobra kopija (na primer, nalepljeno Samsung na neku karticu kineskog proizvodjaca malo vise klase nego sto je uobicajeno za kopije). Platio sam oko 20 evra pre nekoliko godina. Toliko su sad kod nas ove Kingston. Ima za 25 evra i od 128 GB da se nadje. Kinezi ionako ne salju dzabe tako da ta opcija narucavanje iz Kine da bi se ustedelo, trenutno ne postoji.

Naravno sad je zbog korone drugačija situacija, ali ova priča o falsifikatima i kako su kartice u našim radnjama povoljne (po mom mišljenju nisu, čim postoji sličan proizvod značajno jeftinije) traje mnogo duže unazad, mnogo pre korone. Po meni nije opravdano preplatiti tako nešto, jer se dobija ista stvar samo se još država i vlasnici krimosi ugrađuju (sav uvoz i sve veliko drže političari ili njihovi krimosi), eto zato je razlika u ceni, ne zato što je to original ili kvalitetnije ili pouzdanije. To sam hteo reći, da to što je iz radnje ništa ne znači, mogu da nam valjaju šta žele.
Nego, jeste sada su kingston 20e ali nije za poređenje, kažeš ovu si platio 20 pre nekoliko godina, kolike su cene u našim radnjama tada bile za taj kapacitet i brzinu.. drastično veće. A eto vidim kartica ti i dalje radi, znači nije riknula, što se mene tiče to je odlično. Ne znam zašto mnogi osporavaju te kartice da nisu original.. Ja kad sam odlučivao koje kartice da nabavljam pre porudžbine čitao sam malo ovu temu, da sam našao jedan validan dokaz da su te samsung kartice falš ne bih se odlučio za njih, ne radi se o parama ni uštedi ni siromaštvu kako Marti reče, nego neću da me šišaju ovde za istu stvar. Da znam da je falš kupio bih drugu, skuplju, bez problema.

Marti, znamo za prodavnice foto opreme ali koje su cene u njima? Isto znamo i za comtrade recimo. To što je nešto skuplje ne znači da je "originalnije" i bolje. Btw baš sam skoro gledao te foto radnje jer tražim bateriju za sony akcionu kameru, original je naravno teško naći a neka zamenska je recimo skuplja u foto radnjama nego na drugim mestima ili oglasima. Mogu i direkt iz kine da je poručim još povoljnije. Svi nam prodaju istu robu samo zavisi ko se koliko ugradi.
Nego, pričaš o nekim premium profesionalnim karticama o čemu se ovde ne govori, ovde se priča o jeftinijim consumer karticama kakve većini naroda trebaju, dakle za telefon ili akcione kamere.
Ako je zvanična cena (ne kod naših pljačkaša i monopolista nego preko) tih 50 eura a kod kineza 20 onda naravno jeste sumnjivo. Stvar je u tome što kartice o kojima se ovde govori evo vidim na amazonu slične cene kao na aliju, par dolara je razlika. Jel i amazon prodaje falsifikovane kartice? Tamo je 64gb 13$ a 128gb 21$.
https://www.amazon.com/Samsung-MicroSDXC-Memory-Adapter-MB-MC64GA/dp/B06XFWPXYD
https://www.amazon.com/Samsung-128GB-Class-Adapter-MB-MC128GA/dp/B06XFHQGB9
Ja sam na aliju platio 64gb 11$ a 128gb 18$. Za te pare kod nas šta ima, prespora canvas select U1 class 10 koja nije konkurentna i pandan. Canvas go je apsolutno najpovoljnija i najbolja kupovina kod nas i opet 64gb košta kao 128gb samsung kod kineza.
Ne znam što su te cene mnogima toliko sumnjive, nismo svesni koliko nas šišaju i da to realno ne vredi ni pola tih cena, šta košta njih da proizvode i štancaju te kartice.. ne proizvode ih od platine nego plastike.. plaća se brend.

Da zaključimo, ovo je iz telefona, usb 3.0 čitač nemam za sada. Koji je čitač merodavan, jel može da prođe ovaj jeftini (jel protura bar max brzinu kartice tj 100 mb/s) ili moram i čitač za testiranje da nabavljam neki skup? :p

edit:
Sad tek videh poslednji post, gde ima taj sandisk extreme za 2000 din? Te kartice su svuda 3000 i više.
 

Prilozi

  • Screenshot_20200401-234140_A1 SD Bench.jpg
    Screenshot_20200401-234140_A1 SD Bench.jpg
    350.1 KB · Pregleda: 45
  • 2020-08-26 00_54_14-KupujemProdajem _ Praktično sve....png
    2020-08-26 00_54_14-KupujemProdajem _ Praktično sve....png
    535.7 KB · Pregleda: 46
Poslednja izmena:
Preko puta Meka na Brdu je 2000. Ali sad videh da je firma na A ima izlistanu za 1700 dinara. SanDisk Micro SD 64GB Extreme Pro UHS-I. Realne brzine bi trebale biti oko 80/80. Mislim da UHS-I ne idu preko 100 MB/s ma šta god oni pisali na pakovanju. Ista kartica u CT/Gigatron je 5500 dinara :d
 
Radije ću se uzdati u dobru karticu nego u internet i cloud s kojima mogu da se slikam ako rikne konekcija iz nekog razloga ili ih hakuju, ili u memoriju telefona koji može da crkne ili da mi upadne u vodu ili da ga zaboravim negde ili ga ukradu šta sve ne i opet mogu da se slikam...dakle, nije mnogo pouzdanije od kartice.
Drugo, može telefon da bude brz koliko hoće, sa kompom se povezuje preko skrnavog USB 2.0 konektorae ili još grđeg Bluetootha. Ima da se otelim dok prebacim nešto na komp a cloud mi nije dostupan. Uporedi to sa bržim karticama u prostojnom čitaču preko USB3...
Kartice mogu da arhiviram, i čuvam ako mi nekad zatrebaju. I nije mi teško da je izvadim i ubacim u čitač, nije ništa sporije od logovanja na cloud servis...isto s prebacivanjem iz telefona u telefon.

Sve u svemu, više poverenja imam u analogno nego internet i cloudove, heh.
 
Preko puta Meka na Brdu je 2000. Ali sad videh da je firma na A ima izlistanu za 1700 dinara. SanDisk Micro SD 64GB Extreme Pro UHS-I. Realne brzine bi trebale biti oko 80/80. Mislim da UHS-I ne idu preko 100 MB/s ma šta god oni pisali na pakovanju. Ista kartica u CT/Gigatron je 5500 dinara :d

Prema oznaci koju sam ja video, nije Pro verzija, kada se pretrazi po internetu, izbaci da je to ova verzija: https://www.bhphotovideo.com/c/prod...dsdxv6_064g_gncin_extreme_sdxc_64gb_card.html
 
... Zato su Google i Apple osakatili podrsku za kartice da ih ljudi ne bi kupovali i koristili. Jer su nepouzdane, spore (u odnosu na internu memoriju u telefonima), lako se zagube pri menjanju, tesko se vade/stavljaju. Ko ima 150/200 evra za karticu bolje neka proda svoj telefon i uzme isti takav sa vise interne memorije...
Ako veruješ da je to razlog izbacivanja kartica, onda si ili veoma mlad (da ne kažem neiskusan) ili uopšte ne znaš kako industrija funkcioniše.

Cela premisa oko načina korišćenja kartica ti je pogrešna. Ako prebacuješ ručno podatke onda tebi kartica i ne treba. Podesi sinhronizaciju sa kućnim računarom u LAN-u ili preko interenta (u krajnjem slučaju i cloud) i rešen ti je problem. Tome služi sinhronizacija, a ne kartica.
- Ne postoji "rasterećivanje" memorije, nego manjak prostora. Da ti zaista podaci nisu bitni brisao bi ih, a ne prebacivao na karticu.

Memorija na prvom mestu mora da bude pouzdana!
Onda se gleda kapacitet, brzina i cena i tu se pravi kompromis. Nikad kod pouzdanosti!
Svi koji izgube podatke (ma koliko pričali da su im nebitni) su žestoko zažalili, a veliki deo je nudio i velike pare u pokušaju da ih vrati. Za posao da ne pričam. Nemoj se zavaravati da bi ti drugačije prošao.
 
Niko ovde nije tvrdio da su samsung i sundisk kartice lose...taman posla.

Diskusija se povela oko toga da li vrede kartice iz kine i da li je to original kartica kupljena na aliexpresu.

Moje misljenje je da ne vredi!

Domace radnje definitivno prodaju original kartice od ovlascenih distributera, ne uzimam u obzir sumnjiva mesta, kineze, pijace i sl.
Kod domacih i nema da se kupi samsung kartica, a i kako vidim na samsung sajtu i sam samsung prodaje samo neke tipove kartica, sto postavlja veliki znak pitanja otkud kinezu samsung.

Od kineza naravno mozete da kupite i original kartice ali na proverenom mestu tipa joybuy i sl. a ne na ebay i aliexpress sto je ravno kao da ste je kupili na bubanj potoku i nadate se da je original.

Kinezi sa alija imaju tri vrste kartica:

-original kineske brendove gde dobijete ono sto ste platili i one su uglavnom jeftine ali ne traju dugo. Setite se samo mixhza kartica koje smo svi kupovali i kome to jos uvek radi :)
- fake kartice laznog kapaciteta
- fake kartice poznatih proizvodjaca gde se falsifikuje da izleda kao original. To su verovatno one prve originalne samo se prestampa drugi logo i uradi ambalaza.

Kartice se lako falsifikuju to su one prve kineske originalne samo se prestampa drugi logo i uradi ambalaza i prodaju skuplje jer su postale samsung, sundisk, kingston itd...

Velika zabluda je pomisliti da je kod kineza sve jeftino...nije, narocito nisu fles memorije.

Pa i u kineskim telefonima ne ugradjuju kineske memorije vec gledaju da to bude samsung i sl...
jednostavno kinezi ne proizvode dovoljno dobre memorije,a narocito ne jeftine i dobre.

nema teme gde nismo diskutovali o tome, i nema sanse da kupis od kineza jeftiniju original karticu nego na amazonu ili negde iz evrope to prosto nema logike.
 
meni sve mixza kartice rade...imam 2 ili 3 u telefonima i tabletima i rade...nije neki naporan rad ali koriste se...:)

samsung evo 128 sa joybuy na telefonu ima upis 42mb...nisam proveravao na kompu...

falsifikat se razlikuje i po boji sa strane i još nekim spoljnim znacima, ima na netu kako ih prepoznati...pričam za samsung...

to šta prodaju po našim regularnim radnjama meni više spada u urbane legende, ali ajde možda se zatekne i neki falš...

ne znam šta je više i poenta ove priče :) pravite svakako backup...kartice ako naručujete joybuy ili gearbest, ali je lutrija...
 
Kupio sam za 2400 dinara ADATA Premier Pro 128 GB UHS-I U3 V30 A2. Brzine su:

A1 SD Bench
R: 80 MB/s
W: 50 MB/s

CPDT
R: 80 MB/s
W: 38 MB/s
RandR: 8 MB/s
RandW: 3.5 MB/s

Otprilike kao Kingston Canvas Go Plus. Mogla se uzeti Canvas Go za 2400 dinara ali nema više. Ova je dostojna zamena za tih 20 evra.
 
Ovo su deklarisane brzine ili si testirao ?
Trazim i ja da kupim karticu, zato pitam.
Cini mi se odlicna kartica.
 
Mereno u telefonu. Nemam USB3 čitač memorijskih kartica.
 
Nisam ih vidjao po Aliju ali izgleda da postoje fake ADATA kartice. Ili je drugačije pakovanje za različita tržišta. Nisam siguran. Uglavnom evo kartice koju sam kupio:
original https://youtu.be/w--naWxZ5DI
fake https://youtu.be/BQYzkE3k24Y

Ja imam ovu prvu. Odmah sam provalio na osnovu pakovanja, moja kao i sa korejskog linka ima hologramsku grafiku a ova indijska nema. Original je proizvedena u Koreji, piše na pakovanju. Ova sa indijskog amazona je proizvedena u Kini. Nisam siguran ali mislim da ADATA kartice se proizvode u istim fabrikama kao i Lexar kartice.

Original je A2. Mada sam video i A1 karticu istog naziva gde sam kupio ovu svoju. Moguće je da prodaju i original i kopiju. Za maltene iste pare, mislim da je A1 nešto skuplja.
 
Poslednja izmena:
Testirao danas, Transcend microSD 300S 128GB V30 A1 TS128GUSD300S deklarisana na 100/40 MB/s.

TS128GUSD300S.jpg

Testirano na Kingston MobileLite Plus SD USB 3.2 Gen 1 Reader.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav. Jel može jedno pitanje u vezi zaključavanja kartica? Da li vam se dešava kada karticu zaključate i pomoću čitača je povežete na računar podaci i dalje mogu da se brišu? Sve ovo vreme sam izgelda živeo u zabludi da lock radi i na čitačima. Ovo mi je bitno zbog zaštite podataka na karici od virusa i neželjenog brisanja podataka. Izvinjavam se što sam možda omašio temu ali na forumu nisam video da je bilo priče o ovome. Hvala
 
Tema je stara i zapustena ali nemamo bolju :rolleyes:

Koje marke microSD kartica su trenutno pouzdanije od ostalih.. Planiram nesto od 256GB za telefon i podatke, domace trziste sa garancijom.
 
San Disk je po meni najzahvalniji,mada imali su loših serija
Generalno za legalno kupljen artikal daju zahvalnu garanciju
 
Upravo razmatram Sandisk ali vidim i da Samsung ima dobre modele i dobre garancije, za neke cak i 10 godina.
 
Препоруке за Transcend ultra performance. Брзе и лепо раде.
Tema je stara i zapustena ali nemamo bolju :rolleyes:

Koje marke microSD kartica su trenutno pouzdanije od ostalih.. Planiram nesto od 256GB za telefon i podatke, domace trziste sa garancijom.
Гаранција је од 2 до 5 година, зависи од фирме. Потражи Transcend ultra performance са што дужом гаранцијом, неки дају и 5 година гаранције.
 
Sa Transcend imam dobro iskustvo ali su to kartice stare 5+ godina. Ali ako su i do danas zadrzali pouzdanost onda super.

@Diamond
Uz taj Transcend UltraPer, kakav je Samsung PRO Ultimate, A2, U3, V30, 200/130 - 10 godina garancija..

Taj Transcend UltraPer je 3000din i 5god, a Samsung je 4800din sa 10god.. Prilicna razlika u ceni.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno