Šta je novo?

Kompresovani vazduh za ciscenje kucista i komponenti (sprej vs. kompresor)

nemanja123

Čuven
Učlanjen(a)
28.10.2007
Poruke
8,569
Poena
665
Da li moze da se koristi kompresor (oni portabilni) za ciscenje kucista i komponenti?

Mislio sam da kupim neki on onih prenosivih (za nijansu su skuplji od kompresovanog vazduja u spreju) i da ga koristim umesto kompresovanog vazduha u spreju. Za nijansu su skupi a mogu se koristiti maltene beskonacno, a boca od ~600 dinara se potrosi na jedno temeljno ciscenje.
-Jos ovaj u spreju ispusta hladnu tecnost ako se ne drzi u bas uspravnom polozaju, a mislim da kod kompresora nema tog problema (a i ne navrce se kompresor nego samo ono crevo).

1. Da li bi kompresor mogao da se ukljuci u normalnu uticnicu (zbog razlike u struji)? I ako moze (zbog prikjucka za kola) kako se zove nastavak koji ce omoguciti ovo povezivanje?

Naisao sam na podatak da kompresovan vazduh u spreju ima 5 bara (70 psi). A ovi kompresori za kola imaju 17 bar-a (250 psi). Mada ja racunam da ovi kompresori nisu neka marka pa mozda imaju manji pritisak od reklamiranog, a i moguce da su cevi kompresora uze, pa bi po formuli sila udara vazduha bila manja.

2. Da li je vruc, hladan ili sobne temperature vazduh iz ovih kompresora za kola?
 
Poslednja izmena:
Ja odem na benz. pumpu,uzmem crevo od konpresora za duvanje guma i ciiiistim! :)
Ipak neces izduvavati komp svaki dan. Postavlja se problem kod kompresora-vlaga. Trebao bi da bude suv vazduh al sta da se radi.
Svake boca pod pritiskon iz koje izlazi gas mora da se hladi cak i zaledi..
 
Hvala na odgovoru.
Odgovorio si dok sam editovao prvi post jer sam dosao do nekih podataka, pa ako mozes pogledaj :)

Znam da kompresovani vazduh iz spreja daje taj vlazan vazduh. Jos ako se malo nakrivi sprej-boca onda maltene izlazi samo voda (sneg) - probao licno.
Ne znam kakva je situacija kod ovih kompresora za kola. Sa jedne strane oni se ne navrcu, nego se pomera samo crevo koje prenosi vazduh, pa ne bi trebalo. Sa druge strane to jeste kompresovan vazduh pa bi po formulama (evo ovde i prostije objasnjeno) bez obzira trebalo da bude hladan a time nosi i rizik od vlage.

Da li je neko probao ove kompresore, pa da kaze: da li duvaju hladan vazduh (i da li je on bas hladan kao kod ovih u spreju) i da li izbacuju vlazan vazduh (ili jos gore, vodu kao ovi u spreju kada se nakrivi boca)?
 
Kompresor bi trebali da uzbacuje topao vazduh (kada sabijas gas on se greje) tako da se i sam kompresor zagreva zbog toga. Ako imas bocu u koju on ubacuje kompr vazduh nakon izlaska istog iz boce vazd se hladi a ako je kompr bez boce onda bi trebalo da je topao. Koliko? Np,trebalo bi proveriti! :)
Sve u svemu,mislim da bi taj kompr za kola trebalo da radi posao. Jesi li jurio sta na youtube ili guglu-sigurno ima nekakvih iskustava?
 
Poslednja izmena:
sa kompresorom koji nema rezervoar ces imati istu temperaturu okoline (prilikom izlaska gasa iz creva desava se njegova ekspanzija te se sve vraca na staro), kondenzacije vlage u mlazu nece biti...problem kod tih malih kompresora moze da bude samo mali protok vazduha
 
Sa onim kompresorčićem za dopumpavanje guma koji radi na 12v iz upaljača nećeš se prašine naizduvati.
Može dopumpati gumu da stigneš do vulkanizera.Možda u kombinaciji sa nekom bočicom,ali on jednostavno nije predviđen za duži rad.
Imaš one pumpe za naduvavanje ležaljki i koječega,a u kompletu bi trebao biti adapter sa uzanim izlazom.Vazduh koji izlazi je topao,ne vreo.Ne bi imao problema sa vlagom.
Ako negde imaš stari usisivač koji ima priključak na izlazu kao na ulazu,eto ti rešenja.
 
Hvala svima.
Dobro da sam pitao inace bi bacio pare.

@joc
Nemam te pumpe za duseke, ali imam usisivac koji na drugoj strani izduvava. Njega sam jednom prilikom i koristio, ali on duva topao vazduh, gde se posle nekoliko minuta duvanja komponente osetno zagreju na dodir. Pa me je strah da se ne ostete. A mislim da li ima i elektriciteta kad ide iz usisivaca.
 
AKO TI NE TREBA U PROFESIONALNE SVRHE (da servisiras i cistis kompove na terenu)
neisplativo je da kupujes bilo sta od kompresora sprejeva i slicno
odes u neku vulkanizersku radnju dva tri puta godisnje i izduvas komp
profi kompresori imaju filter (da nebi izlazila voda) koja moze da u dodiru sa komponentama napravi ozbiljan kvar
imas u uvodnoj temi servisa lepo objasnjeno
 
Ne treba mi u profesionalne svrhe. Treba mi za 3 kompjutera od kojih sam u poslednjih 10 dana morao 2 da ocistim. A sad i jos jednu graficku...
Zato mi sprej ne odgovara, jer je bilo dovoljno za jedan (i za 10 sekundi na drugom, ali pod manjim pritiskom), a skup je (600 dinara).
-Ako bi ga nosio kod vulkanizera samo za taxi bi mi trebalo isto toliko. A ne znam ni koliko traze vulkanizeri za "usluzno koriscenje kompresora" :)

Ovi kompresori za kola su 600-700 dinara tako da bi mi oni super dosli ako bi mogli da vrse funkciju...
 
Da li si pročitao kako se koristi sprej? Da jesi, ne bi ti video tečnost i trajao bi ti nekoliko godina. :(
 
Ne razumem multipleX? Gde sam pogresio?

Procitao sam uputsvo i samo je receno da se drzi boca uspravno (bacio sam bocu pa ne mogu da uslikam). Ali to nije bas u praksi izvodljivo jer sam mora da se "zavucem" svuda, nepristupacna mesta... Jos kompjuter nije duze vreme bio ciscen...

P.S. Kupicu i drugi ako ce trajati toliko koliko kazes (mada bi meni bilo dovoljno i za 5-6 ciscenja). Ali ne verujem :(
 
Za ciscenje "s vremena na vreme" mozes da koristis pumpu za loptu (ili biciklu) i cetkicu za nedostupnija mesta.
Nije kao kompresor, ali se izbaci dosta prasine
 
Ja imam bocu spreja od pre 5 godina i svake godine očistim računar i nikako da potrošim. :)

Ima više pravila osim držanja uspravno. Kratko pritiskaj ventil, nema prlsanja od 10 sekundi, nego po sekund. Čim boca krene da se hladi, sačekaj (drži je u ruci) da se ugreje, ne mućkaj bocu. Ono što većina ljudi uradi je okrene bocu, prska u rafalu dok ne krene voda da izlazi i onda pomisle da je boca potrošena jer je pao pritisak.

Neki čak kažu da treba bocu potapati u vruću vodu kad se ohladi.
 
@adamche
Da si video ovo kuciste ne bi to predlozio. Njemu nikakvo duvanje ne bi pomoglo :)

@multipleX
Hvala ti za info. Trebalo bi to da se ubaci u onu sticky temu. Kad ovi nisu mogli ni uputstvo na boci da napisu :mad:
Skoro sve sam pogresno radio...
 
Ja imam bocu spreja od pre 5 godina i svake godine očistim računar i nikako da potrošim. :)

Ima više pravila osim držanja uspravno. Kratko pritiskaj ventil, nema prlsanja od 10 sekundi, nego po sekund. Čim boca krene da se hladi, sačekaj (drži je u ruci) da se ugreje, ne mućkaj bocu. Ono što većina ljudi uradi je okrene bocu, prska u rafalu dok ne krene voda da izlazi i onda pomisle da je boca potrošena jer je pao pritisak.

Neki čak kažu da treba bocu potapati u vruću vodu kad se ohladi.


Pa kol'ka ti je ta boca i da l' imas filtere na kucistu?
 
Poslednja izmena:

Bojim se da je ovaj više za peskarenje ali video sam i gorih.
Oni mali kompresorčići za kola na 12V nisu bas za to. Imaju mnogo mali protok i pritisak je nikakav kad nisu povezani na gumu, tj. kad nema otpora vazduhu, jedino da se stavi vrlo tanka cevčica na kraj creva. nešto jako tanko 1mm mozda. Ja imam veliki kompresor ( 1Kw) i jedan mali za dušeke, taj radi prilično dobro za relativno čiste komponente. Nijedan mali kompresor ne izbacuje dovoljno vruć vazduh da nešto ošteti samo mora da se pazi na vodu koja se najviše kondenzuje u rezervoaru.
 
Mislim se nesto da ceo komp bez ventilatora potopim u neko bure manje sa uljem,recimo motornim.perforiramo bure da se bolje hladi i nema potrebe za ciscenjem prasine i muke sa hladjenjem! :)
 
I to ulje se greje. A najjeftinije ti je ono suncokretovo :) jos ako dodas i neonku.
Moras da stavis bolje ventilatore koji ce da mesaju ulje. Jel ako ti je ulje staticno temp oko grafe i proca ce biti ohoho
 
I to ulje se greje. A najjeftinije ti je ono suncokretovo :) jos ako dodas i neonku.
Moras da stavis bolje ventilatore koji ce da mesaju ulje. Jel ako ti je ulje staticno temp oko grafe i proca ce biti ohoho


Ne koristi se suncokretovo ulje za to :trust:
 
A da li je neko probao nesto od ovih pumpi za duseke i slicno koje coj pominje? Nisam siguran da oni rade ista drugaciji posao nego prenosni kompresor. Sta vise, deluje mi da rade losiji jer oni treba da guraju vecu kolicinu vazduha, ali pritisak nije toliko bitan za te stvari, a za ciscenje kompa bi trebalo da ima neki pristojan pritisak.

Nasao sam ovo npr. Ima prilicno dobar protok vazduha, ali i dalje nisam siguran da bi bio adekvatan za ciscenje kompa.


Inace, jedan lik mi je rekao da je u pancevu uzeo prenosni kompresor za auto za manje od 4000.
 
Ne zamajavajte se... pumpa za bicikl ali ne za one sa auto ventilom vec sa iglom. Iako kolicina vazduva nije velika nije ni mala a iglica bukvalno moze da se zavuce/usmeri gde god treba (napajanje/graficka). Ako imate dovoljno snage u rukama zna da bude vrlo efikasno.

Naravno bolji je kompresor (pravi), ako ga ima.
 
Prvo usisivac, sve sto mozes usisas, ako ima onaj nastavak za suzavanje na usisivacu za coskove, super. Posle cetkica za farbanje kose , pa opet usisicvac jos malo. Onda magicna,prebrises limove i sve sto mozes da dohvatis.
Pose toga sprej i na par mesta prsnes da izleti ako ima nesto,. Grafica, hladnjak, cpu hladnjak, napajanje, eventualno ako ima neki cooler na ploci koji se prethodnim metodoama nije ocistio. Nema potrebe sprejom da duvate cim odstrafite 2 srafa :S
 
Poslednja izmena:
Mislim da ni fen nije loše rešenje, pogotovo oni što imaju samo duvanje bez grejanja.
 
Nazad
Vrh Dno