Šta je novo?

Kompresovani vazduh za ciscenje kucista i komponenti (sprej vs. kompresor)

Ma kakav fen, kakvi usisivaci. Usisivac moze da posluzi samo da povrsinski ocisti prasinu koja se nakupi na dnu kucista i eventualno povrsinski da zahvati prasinu na kulerima na procesoru i napajanju, ali za ono najbitnije (prasina koja je dublje, u heatsinku na procesoru, u napajanju, gafickoj, itd) MORA da se koristi kompresor i to nekoliko minuta temeljno da se cisti ako hocete ozbiljno da ocistite racunar. Cak je vrlo bitno da menjate ugao pod kojim vazduh izlazi. Mene zanima gde ima da se kupi DOBAR kompresor koji je dovoljno jak da ocisti racunar, a nije prejak da osteti komponente. Pozeljno je portabilni, ali ako nema kvalitetnih portabilnih, moze i stabilni.
 
osim za servisere na terenu najbolji je "komsijin kompresor"
za (2 litre) flasu piva imas pola godine da duvas kompove kod nekog vulkanizera,mehanicara itd
 
Nije mi to resenje da svaki put moljakam i kolima nosim racunar na pumpu da bih ocistio racunar. Posto veoma cesto mi donose racunare, treba mi kompresor u garazi kako bi racunar bio cist svaki put kad krenem da radim. Grozim se kad treba da ceprkam po prasnjavom racunaru i kad na svaki dodir poleti oblak prasine.
 
Ne valjaju ti portabilni ništa. Kao konzerve su, dunu par puta i ćao, moraš debelo da čekaš, s njima možeš da naduvaš dušek ili tako nešto, ali ne i da efikasno očistiš komp, pogotovo ako se navatalo malo više prašine. Mora to ipak kazan da ima. Ja sam se smarao s tako raznim rešenjima, ali na kraju je ipak kupljen kompresor. Pre korišćenja odvrnem onaj ventil dole da iscuri kondenz sa dna kazana, prstima držim perajca ventova da ne verglaju kad duvam kroz njih, pritisak turim na nekih beše 4-5 bara, pucam samo u kratkim rafalima i to je to...

Jedina stvar koju bih razmotrio za kupovinu pored kompresora je ova... http://www.performance-pcs.com/catalog/index.php?main_page=product_info&cPath=60_170&products_id=33626

...ali nije baš jeftina. S njom bih mogao svašta nešto da čistim po kući, a ne bih morao da dovlačim sve što bih da očistim do garaže. Kad na svakih par dana prsneš po malo po kompu, neće da izađe oblak prašine kao kad ga mrzovoljno odneseš do garaže posle nekog dužeg vremena...
 
Poslednja izmena:
To cudo mi nekako ne uliva poverenje da moze da ocisti racunar. Jel ima neko ovde na forumu kompresor i da mu radi posao?
 
Ja ne mogu da zamislim rad sa racunarima bez prethodnog ciscenja kompresorom. Mo me unosim komp u kucu dok ga ne ocistim prvo. Kao sto je Kobayashi vec rekao, obavezno je drzanje pera na ventilatoru prilikom ciscenja
 
U Merkuru sam uzeo neki mercure, najeftiniji od 25 litara. Radi ko' zmaj. Oko 10-11 hiljada je bio.
 


Ima to i jeftinije, samo sto ne salju u Sirbistan - http://www.amazon.com/Metro-Vacuum-...6?s=electronics&ie=UTF8&qid=1334732056&sr=1-6 (ima i video review) :smash:

Ovaj mi pak izgleda kao mnogo bolje resenje - http://www.craftsman.com/shc/s/p_10155_12602_00915309000P

Ali najbolje, po meni, je da se koriste filteri na kucistu, pa i ono malo prasine sto se vremenom nakupi, moze bez problema (valjda) da se ocisti vazduhom iz konzerve :trust:
 
U Merkuru sam uzeo neki mercure, najeftiniji od 25 litara. Radi ko' zmaj. Oko 10-11 hiljada je bio.

E to mi reci druze. Aj molim te samo mi ukratko opisi postupak, ukljucis u struju, jel treba da cekas malo ili odma radi, koliko ti treba da ocistis racunar i da li ima snagu da izvuce svu prasinu iz heatskinka, napajanja i ostalih kriticnih komponenti. Razmisljam se da kupim pa mi je svaki savet dobrodosao.
 
Princip rada i malih i velikih kompresora je isti, kad ga ukljucis u struju moras malo da sacekas dok postigne odredjeni pritisak, obicno je to par minuta mada kod kompresora sa vecom zapreminom ume da bude i duze.
Kad postigne radni pritisak, sklopka iskljuci motor, i mozes da radis.
Obavezno moras da necim (olovka ili sfrafciger) ukocis peraja ventilatora jer bukvalno mozes da ih polomis.
Ja imam rucno pravljeni, veliki kompresor koji moze da pumpa i velike kamionske gume, pa kad bih ga pustio da izduvava svom snagom polomio bi mi sve po kucistu.
 
Da ti se ne bi desilo da nesto polomis, kopresori su nastelovani da sklopka gasi motor na 8bar. na sredini racve kompresora imas zavrtanj kojim podesavas da na izlazu dobijes max od 0-8bar kada je boca puna, nastelujes na 4 bar sto je sasvim dovoljno i nemas brige da ces nesto polomiti, a izduvace svu prasinu i iz najskrivenijih coskova...
 
pa dobro, niko normalan nece odmah po pokretanju kompresora da uperi u racunar, vec ce prvo da testira pritisak na ruku. Ako je pritisak prejak, ili ce da se smanji, ili ce da se udalji :)
 
Ako si dobio i oraginalan pistolj za duvanje, on je ogranicenog pritiska. Sacekas da kompresor stane pa onda pocnes da duvas iz malo vece daljine, 20 tak cm pa prilazis blize koliko je potrebno, Ne prilazi mnogo blizu malim komponentama a ventilatori treba da budu blokirani da se ne okrecu. Jednom sam probe radi pustio jednog da se okrece koliko moze i bukvalno se raspao koliko se brzo vrteo. Lopatice na sve strane a kuciste se istopilo oko osovine.
 
Lepo su kolege sve objasnile. Kompresor je zakon, samo treba voditi iole računa i nema problema...
 
Mozda moje iskustvo nekom pomogne. Ja uzmem fen od devojke, ima neki ludacki duva ko opaljen, malo sa kartonom jos suzim vrh i izaberem da duva bez grejanja i meni odradi posao. Msm da je to najjeftinije za probati, sada opet zavisi od toga u kakvom je stanju komp.
 
A ako je metalni i uzemljen ?
 
Kompresori su zakon. Ja uvek koristim kompresor za čišćenje kućišta, pritisak uglavnom na 8 bar-i, nikad nisam imao problema. Kao što je već rečeno, voditi računa kad se izduvavaju ventilatori da se pridrze lopatice, ili da se duva pod uglom tako da se one ne okreću prebrzo.

Powered by Jelly Bean HD2
 
A ako je metalni i uzemljen ?

Ja do sada u životu nisam naišao na metalni i uzemljen fen, pa i da tako nešto postoji, fen nikako ne može da izduva tvrdoglaviju prašinu koja se zavlači u sitna crevca kulera za proc itd, a pogotovo ako se dozvoli da se prašina zapeče i zalepi...

Kompresori su zakon. Ja uvek koristim kompresor za čišćenje kućišta, pritisak uglavnom na 8 bar-i, nikad nisam imao problema. Kao što je već rečeno, voditi računa kad se izduvavaju ventilatori da se pridrze lopatice, ili da se duva pod uglom tako da se one ne okreću prebrzo.

Da 8 bar nije malo previše? S tolikim pritiskom možeš da oduvaš neki kondenzator s ploče itd. Ja ne bih išao preko 4-5 bara max.

A perajca od ventova svakako treba dobro držati i ne oslanjati se na te uglove, jer lako može da se desi da počne da se okreće brže nego što si se nadao i onda ode vent pa pa...

KOmpresor je najbolje rešenje, samo treba voditi računa o vlagi. Treba s vremena na vreme odvrnuti dole kazan da iscuri sakupljeni kondenz, i isto tako bi valjalo držati kompresor na sobnoj temperaturi kako bi se kondenz manje i hvatao, ali manje više svi drže kompresore po garažama, šupama itd, pa zimi treba biti oprezniji. Najbolja stvar je ona priprema koju koriste profi farbari-lakireri, a koja se nakači pre samog pištolja. Ona zadržava sve moguće čestice prašine, vlagu i sve ostalo što može da naruši savršen sloj farbe. Najjeftinije pripreme su malko jeftinije od najjeftinijih kompresora od 25 litara (čini mi se da sam u merkuru video za nekih 6-7 hiljada). Jeste da je to solidna suma, pogotovo ako ne koristite kompresor za farbanje, ali tada si 100 posto siguran da ništa neće poći po zlu. Ovako postoji mali rizik od vlage, ali uz dovoljan oprez ne bi trebalo biti problema. Treba cepati u kratkim mlazovima kako se ne bi povukla ta vlaga iz kazana. Ja da kucnem u drvo nisam imao problema do sada, ali ako budem planirao da se ikada posvetim i nekom obimnijem hobi farbanju, možda uzmem najjeftiniju pripremu čisto da budem 100 posto siguran.

Ne znam da li sam dobro sve objasnio, jer nisam lakirer i slično, neka me ispravi-dopuni neko stručniji...
 
Ja do sada u životu nisam naišao na metalni i uzemljen fen, pa i da tako nešto postoji, fen nikako ne može da izduva tvrdoglaviju prašinu koja se zavlači u sitna crevca kulera za proc itd, a pogotovo ako se dozvoli da se prašina zapeče i zalepi...



Da 8 bar nije malo previše? S tolikim pritiskom možeš da oduvaš neki kondenzator s ploče itd. Ja ne bih išao preko 4-5 bara max.

A perajca od ventova svakako treba dobro držati i ne oslanjati se na te uglove, jer lako može da se desi da počne da se okreće brže nego što si se nadao i onda ode vent pa pa...

KOmpresor je najbolje rešenje, samo treba voditi računa o vlagi. Treba s vremena na vreme odvrnuti dole kazan da iscuri sakupljeni kondenz, i isto tako bi valjalo držati kompresor na sobnoj temperaturi kako bi se kondenz manje i hvatao, ali manje više svi drže kompresore po garažama, šupama itd, pa zimi treba biti oprezniji. Najbolja stvar je ona priprema koju koriste profi farbari-lakireri, a koja se nakači pre samog pištolja. Ona zadržava sve moguće čestice prašine, vlagu i sve ostalo što može da naruši savršen sloj farbe. Najjeftinije pripreme su malko jeftinije od najjeftinijih kompresora od 25 litara (čini mi se da sam u merkuru video za nekih 6-7 hiljada). Jeste da je to solidna suma, pogotovo ako ne koristite kompresor za farbanje, ali tada si 100 posto siguran da ništa neće poći po zlu. Ovako postoji mali rizik od vlage, ali uz dovoljan oprez ne bi trebalo biti problema. Treba cepati u kratkim mlazovima kako se ne bi povukla ta vlaga iz kazana. Ja da kucnem u drvo nisam imao problema do sada, ali ako budem planirao da se ikada posvetim i nekom obimnijem hobi farbanju, možda uzmem najjeftiniju pripremu čisto da budem 100 posto siguran.

Ne znam da li sam dobro sve objasnio, jer nisam lakirer i slično, neka me ispravi-dopuni neko stručniji...

Za te metalne u uzemljene fenove pogledaj profesionalne i kod frizera, ono dole stoji sasvim tačno. Radio sam i sa kompresorima, od ogromnih u fabrikama do malecnih za kola i Paint Brush, Na velikim je problem voda i ulje ovi manji vrlo retko. Imam jdnog malog od 1000 W, mator ko biblija ali samo ponekad ispustim malo vode koja se skupi leti i nema problema.
 
Uhhh sta sve ja procitah ovde, od totalnih gluposti do polovicnih informacija
Kompresovani vazduh je majka, samo nemojte da ga koristite na vrucim komponentama i nemojte odmah posle ciscenja da ukljucujete uredjaje i to je to.
Definitivno najbolje, kakvi kompresori na pumpama pa to kad bi svi radilo veci bi bili redovi za ciscenje pc nego za pumpanje automobilskih guma.
Kompresor je skup i nepraktican, "vazduh" pod pritiskom u boci je daleko bolji (iako to nije vazduh), naime imate malu bocu koja je prakticna a i nije skupa (dok pisem ovo oko 300din 600ml) sto je dovoljno da lepo ocistite svoj pc bar 4x.....imate cevcicu na vrhu i usmeravate gde vam je potrebno i prasine nema.
Mana je naravno cena iako nije preskupo i to sto morate napolju da odradite stvar ako necete to da raznosite po kuci ili komsijama sa terase a necete jer se deo tih mikro cestica vraca i u vas stan.
Definitivno najbolja stvar
Usisivace i cetke i nekakve jake kompresore koriste ljudi koji ne znaju sta rade i pre ili kasnije ce upropastiti uredjaje
 
Ne treba koristiti usisivac zbog statickog elektriciteta.
Nama tu ništa više statičkog elektriciteta nego bilo kakva druga duvaljka.
Uhhh sta sve ja procitah ovde, od totalnih gluposti do polovicnih informacija
Kompresovani vazduh je majka, samo nemojte da ga koristite na vrucim komponentama i nemojte odmah posle ciscenja da ukljucujete uredjaje i to je to.
Definitivno najbolje, kakvi kompresori na pumpama pa to kad bi svi radilo veci bi bili redovi za ciscenje pc nego za pumpanje automobilskih guma.
Kompresor je skup i nepraktican, "vazduh" pod pritiskom u boci je daleko bolji (iako to nije vazduh), naime imate malu bocu koja je prakticna a i nije skupa (dok pisem ovo oko 300din 600ml) sto je dovoljno da lepo ocistite svoj pc bar 4x.....imate cevcicu na vrhu i usmeravate gde vam je potrebno i prasine nema.
Mana je naravno cena iako nije preskupo i to sto morate napolju da odradite stvar ako necete to da raznosite po kuci ili komsijama sa terase a necete jer se deo tih mikro cestica vraca i u vas stan.
Definitivno najbolja stvar
Usisivace i cetke i nekakve jake kompresore koriste ljudi koji ne znaju sta rade i pre ili kasnije ce upropastiti uredjaje
Ti sprejevi namaju dovoljno pritiska niti traju dovoljno dugo za bilo kakvo ozbiljno čišćenje sem lake prašine koja ionako ne smeta.
 
Ljudi, quotujete postove stare 10 godina... :D
 
Nazad
Vrh Dno