Šta je novo?

FX-6100 O.C. Adventure.

Stilgar.

Cenjen
Učlanjen(a)
24.03.2012
Poruke
1,321
Poena
199
E pa ovako drugari, bilo mi je nesto dosadno i uzgred naletim na polovan 6100 u garanciji na oglasu za 80 evrpljana, reko to je to ,ajd da vidim sta moze buldi.
Iskljuci ja ,jel sve dzize (Turbo, C And C, c1, cpu spread spect disabl, itd)Sad ga trenutno klokujem podizanjame busa, krenuo sam postupno sa def podesavanjem ,memoriju sam digao na 1600mhz i stavio def voltazu od 1.65v, dok je sve ostalo na def, voltazu mi mrda sa 1.284 na 1296v, sto je prilicno visoko, s obzirm da sam primetio po guglu da nekima drzi oko 1.200v.
Ovo mi je prvo iskustvo sa buldijem(inace sa Phenomom II imam dosta iskustva u kloku) i svaki savet bi mi dobrodosao.. :)

1)Konkretno, nije mi poznato i jos uvek nisam uspeo da izguglam max voltazu za vcore niti za cpu/nb freq??? ,temp sam na zvanicnom sajtu video da je max 70c.

2)Takodje sam cim sam ga uzeo pokusao brzopotezni klok sa skoro copy/paste(jes da nije isto al da probam, kapiram dobicu neki delimican boot ili barem freez) podesavanja sa Phenoma II 955, tipa cpu lcc high, nb lcc high, cpu curent capobil 130%, nb cur cap 130%, full phase controll, vrm disabled, voltazu sam stavio na 1.400 sto je podosta s obzirom na cpu currnet capobil 130% i cpu/nb vol na 1.300, Bus 200*20, NB2800, opustio latencije na memoriji, i podigao dram vlot na 1.68v. Od boota nije bilo nista, igranjem provalio sam da nema nista od boot a iznad 2500nb, sto je za BD cini mi se malo(955 sam gurao komotno na 2800-2900mhz a citam da bi BD trebao komotno da gura 3000mhz)????????!!?? (do duse ovo je sve bilo prilicno sturo jer svako ko se bavio malo vise klokom zna da je potrebna studioznost i da je sve povezano tj da menjanjem jednog i balansiranjem drugih parametra tipa povecanja voltaze za jedan "Noch" ili spiustanjem busa moze znaciti razliku izmedju uspeha i neuspeha s tim da me u svemu tome cudi sto sam na brzaka prosetao CPU/NB freq preko 2500mhz i u raznim varijacijama ,cpu/nb voltaze -cpu voltaze i dram volataze i uopte nisam mogao da maknem sa "Overclock season failed press F1 to continue" sto me bas cudi jer sam sa phenomima koje sam mucio imao barem delimican boot cak i na nb3200nhz u nekoj varijaciji cak i sa brzopoteznim O.C. seansama.

3)Takodje je HT na default 2600mhz.Interesuje me dali za BD vazi nepisano pravilo PHenoma II da je O.C. najizvesniji pri HT od 2000mhz?

Hvala drugari na svoj pomoci i svim lepim zeljama unapred. :)
 
Prvi utisci su za sada dobri,BUS 254 stabilan, mem na 2032, def volatze sad prelazim na mnozilac.
Moram da primetim nekoliko stvari, prva je da je procesor dosta zivahniji od x6 1100t koji sam imao prilike da testiram, mogu reci zivahniji cak i od 955 tice, kad kazem zivahniji mislim pokretljivost samog procesora, npr kad pokrenem p95 ili linx, procesor dosta brze reaguje na start komande i jezgra dosta brze pune load i uopste se brze krecu(ako to nesto znaci jel) takodje moram primetiti da mi je win load za 10 ak procenata brzi i da pri blendu na p95 koji sam do sada drzao, uopste nije kocio sistem, cak ni najmanje dok su se "slugish" phenomi dosta sporije reagovali, trzali, kocili seckali pri npr, surfu, slusanju muzike i igranju neke lajt igre tipa Shoot Many Robots.

Temperature su sprdnja, idle 14c, dok je na full loadu jedva takao 30c(core temp). Cini mi se da je O.C. margina prilicno visoka s obzirom da je max 70c mada to na kraju krajeva nista ne znaci.

Ako uspem sa ovim mojim hladjenjem da doguram do 5.0 ghz bez prelaska 1.488v, kapiram da ce "Adventure" biti uspesan, posle ako sve bude ok i NB od barem 2700mhz przim bench(linx, chine 10 ,11, 3Dmark) sa Stock vs O.C. pa lepim cut-ove.
 
U pravu si, vrlo je verovatno da senzor brljavi.
 
Poslednja izmena:
Bas sam ga sada iscackao, razlika u idlu je dobrih 16c u odnosu na soket temp, sto je podosta, jedino u loadu je razlika socket/core 9c slicno ako i kod x6 phenoma, moguce je da u idlu senzor brlja ispod odredjene temperature?
 
Mislis ispod 30c?
 
Sve je logicno sto govoris i slazemo sa da nije ispravan ,ali se samo nadovezujem da verovatno pokazuje temp u load-u barem relativno ispravno ako pak za konstantu uzmem temperaturu soketa koja je npr 40c a core temp pokazuje da je 32c, kapiram da je verodostojna i poredim sa senzorom na x6 tici koji takodje kasni za soketom 8-9c.
 
ja govorih o realnoj temperaturi... da, kod amd-a ne gledas temp. jezgara, jer kasni dostinu. ali sve u svemu, sa ovim temperaturama napolju, po danu bi mogao da ocekujes temperaturu od 40-ak ili malo vise stepeni, bez klime. sa klimom bi mogao da je teras 10-ak stepeni dole, ali tesko ispod 30.
samo smo se malo lose razumeli:)
:wave:
 
Slazemo se, u sobi je klimica i imam dobro vodeno hladjenje, ali pored toga jednini parametar kojem verujem je soket termostat na sabertoothu koji sam upoznao vrlo dobro na predhodnim phenomima koje sam testirao, i ako on kaze da je na njemu 40c, to je tako, dok sam senzor na cpu moze da pise svasta. Do duse skoro sam guglajuci primetio kod drugih vlasnika ovog CPU0a da imaju slican glich i da in je temp u loadu slicno kao na x6 tici niza 10-ak stepeni od soket tempa, tako da mislim da je ovaj moj ispravan u LOADU sa napisanih 32c ili ti tacnih 40c na soketu. P.S. Ne zaboravi da je ovaj procesor TDP 95w tj mali potrosac.

U idlu sam primetio da mi je soket temp 33-34c ako na to oduzmem 8-9, dobijam 25-26 sto je priblizna tamperatura sobe, e sad jos bi na to dodato thermal radar sa ploce koji u Turbo modu drzi ventove na 700rpm i ne mrda ih u full loadu a creva na izlazu iz bloka su hladna, tako da je vrlo moguce da je temp na granici sa temp sobe, tj temperaturom vode u sistemu. Ajd bas cu gad zevrsim trenutni blend da stavim cut sa hw monitorom i otvorenim thermal radarom, pa ces videti temperature kao i temp MB koja moze ali i nemora da bude merodavna kao priblizna temp sobe.
 
@ Stilgar.

Da li neki tvoj kolega ili poznanik koji radi u nekoj firmi ima one temperaturne laserske senzore ? Sa temperaturom možeš biti siguran jedino ako meriš sa tim malo boljim uređajima, pa ako imaš mogućnosti da pozajmiš na dva tri dana da izmeriš najpreciznije moguće temperature na stock i kad overklokuješ. Jel znaš na koji uređaj mislim ? To ti je ovako nešto: http://www.conrad.de/ce/de/product/...SHOP_AREA_17210&promotionareaSearchDetail=005


Inače, lepo od tebe što si odlučio da sa nama forumašima podeliš tvoja iskustva, to retko ko radi ovde, nažalost. Svaka čast, moram da te pohvalim. Bravo !!!

P.S. Na kojoj ploči teraš FX 6100 ?
 
Mislim da nema potrebe jos uvek za senzorima takve vrste, senzor na soketu mi je za sada sasvim dovoljan s obzorom na cinjenicu da(a sad sam to vec na guglu i potvrdio) je slicna situacija kao sa x6, na 6100 kasni cpu core temp za 8-9c pri full loadu, sto mi i bu the way i pokazuje, u svakom slucaju hvala na predlogu :)

Na ploci Sabertooth 990fx, za sada mi ide dobro, drzim blend na 254*16 i 1.332v, videcemo do ujutru hoce li izdrzati.

@kosta10, hvala na lepim zeljama u svakom slucaju :)
 
Na dobroj ploči ga teraš, ne bi trebalo da imaš većih problema sa overklokom. Jedino usko grlo ti može biti kuler, podesi ga da ti ventovi na rebrima vodenog duvaju na maksimumu kako bi ga kloknuo najviše što može. Koje vodeno imaš, Corsair H70 ?
 
Zbudzio sam costume
Cpu water block : Thermalright XWB-1
Radiator : Black Ice GT Stealth 360 X-Flow
Water pump : EHEIM HPPS 12V
Razervoar: thermalt m3 bay.
Mislim da sa toplotim necu imati problema.
Nocasnji blend mi je pukao, moram da provalim razlog... :)
 
Nakon koliko ti je pukao blend, pricamo li o 254*16 setovanju na 1.332v? Kako se tacno manifestovala nestabilnost, stopiralo je jedno/nekoliko jezgara u P95 a neka sljakala i dalje kad si pogledao ujutru ili bsod? Najverovatnije ce biti najklasicniji moguci razlog-treba jos malo napona, pa je do greske doslo kad je temperatura vode nakon par sati dostigla odredjenu tacku. Primetio sam da se kod buldija nakon dostizanja odredjene temperature i mem. kontroler pocinje "buniti" pa npr HyperPi prolazi na nekim setovanjima za memaru tacno do odredjene termalne granice a posle-jok. Posto si na jakoj vodi to ne bi trebalo da je slucaj ali opet, posto si pustio celonocnu deonicu, nije nemoguce na ovim vrucinama.
Druga stvar, primecujem da forsiras NB a to na Buldiju ne treba, benefiti su mnogo manji nego na Ph II a manje i ide, ne znam odakle ti info da BD ima overklokabilniji NB od K10, upravo je suprotno, moguce da te i to zeza, a nepotrebno je.
Ne znam jesi li gledao thread o BDu na ovom forumu, tamo imas sto nasih iskustava i setovanja sto korisnih linkova, pa baci pogled ako nisi do sad, mozda ti pomogne.:wave:
 
Prvi ,blend na 254*13 i 1.276v izgurao 10h ,Blend na 254*16 i 1.332v mi je pukao posle 2h, sledeci je bio na 1356v i izdrzao je 12h p95 sto smatram da je sasvim dovoljno, memorija je O.C. na 2032mhz 9-9-9-28, nb i HT sam stavio sto bribliznije defaultu tj nb 2000 i ht 2600. Nocansnji blend je bio 254*16.5 i 1.3556v, sto se tize simptima samo sam ujutru video "windows recovered from an unexpected shutdown", predpostavljam da je bio BSOD, posle teoga sam podigao voltazu na 1.376v, gde mi je izdrzao 2h, gde sam ga prekinuo i resio malo da ubrzam postupak, stavio sam llc i phase na extreme i krenuo da dizem voltazu i mnozilac, cilj mi je bio barem 4.5ghz, ispod 1500v nije hteo da se digne win, dok sam preko 1500 sve do 1550v dobijao "worker stoped" sto me je iznenadilo s obzorom da sam po stranim forumima citao da bi sa dobrom plojkom, memorijom i vodom trebao da dodje na 4.5 bez problema cak i ispod 1.500v(mada to na kraju krajeva nista ne znaci :(),) ,elem, stavim sve na default i resim da dizem mnozilac bez busa a mem sam stavio najpre na 1866 mhz pa zatim na 2133, malo povecao voltazu i dodatno oputio latencije 10-10-10-28, i opet od otprilike 200*22.5, od voltaze 1.500v do 1.550v dobijam worker stoped posle 1h ,core temp je max bila(po HW-u) 62c.
Takodje sam probao i varijacije VRM+DIGI od cpu LLc sam drzao ili high gde je voltaza setovana/efektivna 1/1 pa do extreme gde voltaza pici preko bios seta, cpu currnet cap 120%>130%>140% ,phase control extreme, i opet isto, worker stoped. JOs uvek ga cackam, igrom slucaja imam jos 2 stika po 2gb Excelram red clarvet cl 6, pa cu da ih stavim umesto Geila, mozda ce mu bolje leci... ?

@magny_cours ,hvala druze na savetu, :) bas sam ovih dana dosta guglao po netu, iskustva su dosta stura i ljudi svasta pisu o ovom procesoru, cak sam u nekom review-u video da NB na BD moze da ide 2800-3000mhz komotno, bas cu da ga potrazim i okacim.
 
Takodje nisam siguran za HT, kod Phenoma II je vazilo nepisano pravio da je klok stabilniji sa HT-om oko 2000mhz i da je visociji HT i nepotreban, ne znam dali da to pokusam i ovde ili da ga odrzavam i dalje oko2600 mhz, sto je jel, default.?!?


UEFi=F5 :)
 
Poslednja izmena:
Ja se ne bih igrao sa HT frekfencijom, mislim da ti je bolje da mu naguraš NB na tih 2800 MHz. Gledaj, možda i tvoj primerak procesora nije najbolji za overklok, ko zna. Tek mu trebaš naći neki limit.

I da, podešavanja memorije i razni tipovi DDR3 memorije mogu znatno da poprave overklok, probaj sa tom drugom memorijom, što kažeš možda će mu bolje leći.

Beše imaš Sabertooth 990FX ? Evo izašao je najnoviji BIOS za tvoju ploču pre 3 ili 4 dana, pogledaj:

SABERTOOTH 990FX BIOS 1304
1.Improve system stability.
2.Enhance compatibility with some USB devices.

Izašao je 20. jula, perporuka je da ga staviš i da onda ponoviš sve poduhvate sa overklokom.
 
Poslednja izmena:
@kosta10, hvala za uptodate :), primetio sam ga vec 21 og, nego me je smaralo sto kad instaliram update, izgubim Asus O.C. profile u biosu, tako da sam sad prepisao setup-e iz biosa i instalirao nov. Pa ce da vidimo ,guram dalje :)
 
Nadam se da ćeš sada, sa novim BIOS-om, i više uspeha. Čekamo nove rezultate od tebe. :)
 
Prva stabilna varijanta, cudno je sto nisam uspeo da stabilizujem sistem sa 2x2gb Geil-om vac sam iz radoznalosti udenuo i Excelram paralelno znaci 2x2 Geil + 2x2 Excelram=4*2gb , pa pokusao i uspeo ,sto me je iznenadilo jer sam mislo da memorije razlicitih prozvodjaca naj verovatnije nece proizvesti stabilnost vec suprotno. Latencije sam stavio na auto, povecao voltazu sa fabrickih 1.65 na 1.66 i prosljaka :)
Capture3.JPG
 
4.2 GHz nije loše, nisi mogao da ga stabilizuješ na 4.4-4.5 GHz ? Dodaj mu malo napon.
 
Sad to pokusavam, probao sam sve kombinacije sa voltazom i VRM+DIGI, pa sam krenuo da spustam FSB, takodje sam primtio da u glavnom ispadaju posldnja 2 jezgra, naj cesce poslednje i gledam da mi vcore nepredje 1.488-1500v. Videcemo, primetio sam po benchmarcima ovaj da procesor prestize klokovanu 955 ticu tek od 4.2 ghz, tako da ako mi uspe o.c. preko 4.2 ostaje buldi a 955 ode na dobos a u suprotnom its by by buldi untill piledriver renesanse. :)
 
ako mi uspe o.c. preko 4.2 ostaje buldi a 955 ode na dobos a u suprotnom its by by buldi untill piledriver renesanse. :)

Ma najbolje ti je da sacekas PD, nema smisla uzimati sada nista od ove prve generacije buldija, jos izgleda da te je zapao los primerak za oc, jedini smisao je da koristis taj 6100 za vezbanje dok ne stigne PD, nista drugo;)
FX-6200 navodno ima znatno vecu OC marginu i drugacije se ponasa ali prava stvar za igru stize sa Visherom tako da bih ti ja preporucio da dok to ne stigne jos malo sredis i izmodujes to vodeno, isplatice se;)
 
To je za sada naj izvesniji scenario sa PD-om, sto se tice modovanja, pecam neki dobar CPU i GPU blok i, ali nista valjano da natrci, ima jedan momak prodaje Thermaltake aqua rx r2 pa se razmisljam da ga zamenim za ovaj moj...., mislim da mi je isti ku**ac.., naravno jos jedan grill ne bi bio na odmet ali docnije, mislim da mi je jeda 360 za single loop za sada savim dovoljan.
 
Mislim da imas nezahvalniji primerak, na forumu su taj proc terali na 4.8Ghz bez posebnih poteskoca.
 
Ja moj 6200 teram na 4500 bez dizanja voltaze.. I to sa tx2, sigurno daleko losijim nego tvoje vodeno...
 
Toliko o tome, dobos, vracam se na stari verni 955.
 
Nazad
Vrh Dno