Šta je novo?

AMD u raspadu ili?

Ne moze Piston biti zvanicni steambox kad se sa cenom i snagom nikako ne uklapa u pricu koju je Valve zamislio.
Isto tako ne ocekujte steambox da bude samo na linuxu jer je jako rano za to s obzirom na broj igara koje rade na linuxu. Tako da nema nikakvih prepreka da se AMD ukljuci u pricu.
 
Jesu, ali je AMD vec poceo sa redovnim updejtom drajvera za Linux....tako da bi prica sa STEAMom objasnila njihov porast interesovanja za Linux :)

Redovan update ne znaci da drajveri bivaju kvalitetniji. Krajem godine je AMD izdao novi legacy drajver u kome ama bas nista nije promenio, osim verzije drajvera (barem tako kazu ljudi na guru3d). ATI drajver za Linux kada se uporedi sa nVidia drajverom je kao sto je prvi drajver za prvi Radeon bio u odnosu na GeForce drajvere. Toliko je velika razlika. A na Windowsu tradicionalno OpenGL aplikacije ne rade kako treba na AMD karticama.
 
Pad u Q4 u odnosu na Q3 je ogroman koliko za intel toliko vise i za AMD, jedan od razloga zasto se svi prebacuju na razvoj mobilne platforme...

Pogledajte prilog 109965

U principu znaci da i Intel i AMD prazne lagere, verovatno zbog manjih porudjbina i pripremu za nove proizvode jer ovi trenutno verovatno nece jos dugo biti konkurentni i ne zele da ostanu sa starim lagerom kojeg niko nece
 
Poslednja izmena od urednika:
Kiselo grozdje ;)

Salu na stranu, AMD ima APU i to im je donelo ove ugovore, plain and simple. NV ne moze to da ponudi proizvodjacima, posto ARM i dalje ne moze biti opcija za zahtevne igre. Mozda margine i nisu velike, ali se ipak radi o ogromnim brojevima isporucenih cipova.
 


Živa istina.

Ne znam za vas, ali ja vidim ove Next-Gen konzole kao verovatno poslednju instancu ovakve vrste konzola.
I dajem im životni vek od najviše 5 godina.

Mobilni čipovi su sve jači. Konektivnost na visokom nivou. Smart televizori, Raspberry Pi-ovi, Steam box-ovi, strimovanje...

Da, AMD ima APU koji im je obezbedio ugovore ali neće tu biti ozbiljnog profita za par godina.
Jedino da opet iznađu način da promene ono najbitnije - user experience kao što je Wii uradio...

Nije nVidia blesava...
 
Mislim da je ono "kiselo grozdje" zivlja istina.

Ako se malo samo pogleda situacija Nintendo, M$ i Sony:

- Wii, WiiU (PPC+ATI)
- Xbox 360 (PPC + ATI)
- Playstation3 (Cell + NV)

nije tesko pretpostaviti ciji su cipovi u sledecoj generaciji. Sony jeste mogao ostati na IBM + Nv, ali bi to znacilo da ce i dalje da prave konzolu koje im donosi gubitke.

AMD neka ne zaradi ni pola (250mil) u odnosu na NV, to je i dalje vise nego jad i beda koju su dobili za zgradu koju su prodali ... a sve preko toga ima da im legne kao budali shamar. (sa naglaskom na budali)
 
Živa istina.

Ne znam za vas, ali ja vidim ove Next-Gen konzole kao verovatno poslednju instancu ovakve vrste konzola.
I dajem im životni vek od najviše 5 godina.

Mobilni čipovi su sve jači. Konektivnost na visokom nivou. Smart televizori, Raspberry Pi-ovi, Steam box-ovi, strimovanje...

Da, AMD ima APU koji im je obezbedio ugovore ali neće tu biti ozbiljnog profita za par godina.
Jedino da opet iznađu način da promene ono najbitnije - user experience kao što je Wii uradio...

Nije nVidia blesava...

nVIdija mozda nije blesava, ali su zagrizli poveci kolac i sad im se to obija o glavu... vec se prica kako ce Google za novi nexus 7 uzeti Qualcom chipove...
Ta njihova Tegra ne ide bas kako su planirali, jer oni poksavaju da otmu deo kolaca Dvojici ogromnih igraca koji su na trzistu vec dugo godina...

Tako da je po meni AMD odradio bolju stvar, jer ce zbog konzola igre biti naklonjenije njihovom hardveru i pocece da se koriste sve pogodnosti Havok i OpenCL
zajebancija koje nisu hardware dependent kao CUDA.
 
Živa istina.

Ne znam za vas, ali ja vidim ove Next-Gen konzole kao verovatno poslednju instancu ovakve vrste konzola.
I dajem im životni vek od najviše 5 godina.

Mobilni čipovi su sve jači. Konektivnost na visokom nivou. Smart televizori, Raspberry Pi-ovi, Steam box-ovi, strimovanje...

Da, AMD ima APU koji im je obezbedio ugovore ali neće tu biti ozbiljnog profita za par godina.
Jedino da opet iznađu način da promene ono najbitnije - user experience kao što je Wii uradio...

Nije nVidia blesava...

Pa dobro AMD je uleteo i u ARM pricu, ocekuju se ARM serveri 2014 to ce biti interesantno.
A sto se tice konzola, mozda je za nvidiju to tako ali ja ne vidim kako amd moze bilo sta da izgubi od ovoga. Sa stanovista marketinga je super, a profit je isto zagarantovan, mozda bude mali i tanak ali je tu. Nema amd tu mnogo sto sta da izgubi, samo da dobije.
E tu se postavlja pitanje koliko i da li je to dovoljno.
Videcemo :D
 
Što se tiče margina, last gen konzole su praktički svaka imale svoj specifičan set čipova koji su dolazili sa raznih strana, bili proizvedeni u različitim fabovima na različitim process nodovima. Sada je to sve dosta jednostavnije, bar kad se gledaju 2 najveća igrača. Jedan čip/dizajn, jedan fab. Konzole će valjda biti nešto jeftinije, ali će svi ugrabiti više.
 
Poslednja izmena:
Shvatite da vise nista nece biti jeftino....bar narednih 5-6 godina....pogledajte svet i proizvode oko sebe...
 
To je očigledno, a niko to ne spori.
 
Ja sam i ranije pričao da je zarada na hw-u u konzolnom svetu minorna, sw je taj koji donosi pare, na hw margine su minimalne.
 
Sta znaci minimalna margina na hw? Da li je to 5 ili 10$ po prodatoj konzoli ili manje/vise od toga?
 
Ja sam i ranije pričao da je zarada na hw-u u konzolnom svetu minorna, sw je taj koji donosi pare, na hw margine su minimalne.
To sam i ja govorio, ali to se odnosi na Soni. Soni zaradjuje na software-u, AMD ce na chipovima, pare koje Soni napravi na prodaji igara i servisa ce da podmire eventualne gubitke ili male dobitke na strani prodaje cele konzole.
 
To sam i ja govorio, ali to se odnosi na Soni. Soni zaradjuje na software-u, AMD ce na chipovima, pare koje Soni napravi na prodaji igara i servisa ce da podmire eventualne gubitke ili male dobitke na strani prodaje cele konzole.

Soni se zeznuo sa prošlom generacijom i konzolu na launchu prodavao prodavao čak $300 ispod proizvodne cene, pošto su troškovi u početku bili $800 po konzoli. https://www.pcworld.com/article/127906/article.html.

Neko će reći da je tu glavni krivac Cell, ali čak i aždaja (pogotovo u to vreme 2006.) poput Cell-a je Sony koštala samo 10% proizvodne cene.

"The multicore Cell processor alone, which was co-designed by Sony, Toshiba, and IBM, and is the gaming device's main processing engine, accounts for about 10 percent of the cost of each machine, iSuppli said."

Pa sad šta mislite koliko su od tih 80$ koliko je Sony koštao gotov Cell i to na launchu konzole, zaradili IBM, Toshiba, ili je to bukvalno u ravni sa proizvodnom cenom?

Sony se iz tog problema praktično nije izvukao ni do samog kraja, o čemu najbolje svedoči ovaj članak od prošle godine. http://www.escapistmagazine.com/news/view/118856-Sony-Losing-Money-on-PSP-PS3

Ovoga puta su odlučili da prate M$ i Nitendo, tj. na jefiniju proitvodnu cenu koja neće ići iznad prodajne cene, tako da proizvodnja neće biti skuplja od $350-400 po konzoli.
 
Nisam siguran da ce amd tako lose da prodje, veoma je verovatno da cje da valja jako slicno resenje svim proizvodjacima a da naplacjuje kao da svakome razvija platformu odvojeno poshto bi to bio sluchaj da idu kod drugim proizvodjacha ko je rekao ppc+nvidia? Na racun toga sto bi ustedeo na razvoju i ushtedeo na proizvodnji jer cje da prodaje "slichno" (niko od nas josh ne zna detalje konzola) moze dobar % da im upadne, bolje kvantitet i niska cena chesto donose bolju zaradu nego visoka cena i manji obim prodaje.
 
Cak su se pojavila tumacenja da AMD ne sme, prema uslovima koji vaze za x86 licencu, da prenese prava intelektualne svojine na klijente, u ovom slucaju Sony i Microsoft. I vrlo verovatno je to tacno, sto bi znacilo da AMD prodaje cipove za konzole.
 
Cak su se pojavila tumacenja da AMD ne sme, prema uslovima koji vaze za x86 licencu, da prenese prava intelektualne svojine na klijente, u ovom slucaju Sony i Microsoft. I vrlo verovatno je to tacno, sto bi znacilo da AMD prodaje cipove za konzole.

Ja koliko znam iz visegodisnjig razglabanja na forumu, AMD ne moze da prenosi licencu jer nije ni vlasnik iste :) Tako da sigurno prodaje cipove a ne dizajn, sto je daleko bolje.
Pogotovo ako znamo da je Jaguar jezgro prilicno mali cip, sto znaci vise istih po vaferu.
 
Veliko je pitanje sta AMD sme, jer AMD je tvorac i vlasnik x64 licenci, sto Intel "kupuje" od AMD-a... doduse sve je to pokriveno nekim debelim cross-licence ugovorima.

Verovatan scenario je da ce AMD isporucivati kockice wafera, a da ce ih Sony lepiti dalje.
 
S obzirom da će AMD sada _jedini_ isporučivati "kockice" wafera za sve konzole, onda će valjda biti i nešto para.
 
Oprostite za 'kockice', ipak je rana zora ;)

Pa ako ce AMD na 5mil konzola da prihoduje ~300mil kopejki prve godine (ostaje pitanje profita), isplatio im se Dirk Meyer :D
 
To je ipak analiza, ali je vrlo verovatno tacna iako nema zvanicne potvrde ni jedne "umesane" strane.
 

to je to

Kod:
The analysts estimate that AMD will charge on average $60 per system-on-chip for PS4 and Xbox “Durango”, which will bring the company at least $288 million in revenue this year. Previously AMD only received royalties from game console platform owners for using chips with their technologies; starting from next-generation of consoles, AMD will sell chips to its partners. The improved earnings from console business will be shown as a major victory of AMD’s current management.


nisu to male pare
 
Nazad
Vrh Dno