Šta je novo?

AMD u raspadu ili?

Ideja sa ARM64 Opteronom ima smisla ... niko ne nudi ništa slično. To bi bio prvi "generički" čip za takvo tržište a da nije x86.
APU ima smisla, GPU ko-procesor ima smisla. Više manje sve što rade u zadnjih par godina ima smisla i dovoljno ih razlikuje od konkurencije... samo oni nemaju para da to završe i uberu paru na kraju balade. Nema više vremena.

Ako ih treba kupiti, navijam za to da ih neko kupi "u komadu" ... po mogućnsoti neko kao Qualcomm, Samsung, pa čak i Nvidija.
 
Zar ne postoji problem sa prenosom X86 licence? Nesto ne verujem da ce biti dozvoljeno bilo kome sa parama da ih kupi.
 
To niko nezna, ali novi dogovor s Intelom bi sigurno morao pasti.
S druge strane, da li bi x86 bio zanimljiv velikim ARM igračima? Apple bi prvi mogao napraviti migraciju Mackintosha na ARM, s novom 64-bitnom arhitekturom više nemaju nekih bitnih prepreka. Jedino što će se sami za to pobrinuti (ako se već nisu), neće sigurno čekati AMD.
 
Poslednja izmena:
Bila je ta vest danas u temi Vishera, i tamo sam rekao što ću i ovde ponoviti: ta glasina je notorna laž i glupost, Steamroller je samo malo odložen zarad dodatnog peglanja samog procesa, pošto će se skoro sigurno praviti u 28 nm.

A taj semmiacurate nikad i nije davao pouzdane glasine...tj. retko.

Reći ću samo da moj izvor iz Nemačke tvrdi da se Steamroller uveliko razvija, više informacija nisam mogao da dobijem jer se informacije vode kao SLUŽBENA tajna.
 
gde sad da odustanu kad su poceli da kidaju intel sa apu-ima. no way.
 
@kosta

Mrzim i ja SA i Charlija ali su me kupili ovim člankom. (death to CUDA :smash: why? you ask: zato što GPGPU nikada nije valjano zaživeo u non enterprise tržištu, 128c/16nm/225W non ECC i7 Phi :)d) za 1-2 godine po ceni od 600-700$ za top model seems like a very good alternative. A o 1/24 DP ratiu na $500 kartici iz nVidije neću ni da govorim. Green goblin has failed, move on :).
 
A taj semmiacurate nikad i nije davao pouzdane glasine...tj. retko.

Nije ni AMDov marketing tim. Zato su i izgubili posao.

Reći ću samo da moj izvor iz Nemačke tvrdi da se Steamroller uveliko razvija, više informacija nisam mogao da dobijem jer se informacije vode kao SLUŽBENA tajna.

Sjajno. Sada imamo tebe kao dousnika zaduzenog za AMD i starog lava PCBeasta kao nVidijinog coveka. Lovely jubbly :)
 
Poslednja izmena:
Meni je sa AMD-om najveći problem njihova nomenklatura proizvoda (procesora), koji je toliki fail da ja sad ne znam ni koji je AMD-ov flagship procesor. A sve je počelo još od onog označavanja CPUa po "efektivnoj" umesto nominalnoj brzini.

AMD se totalno pogubio, i dok je Intel sveo svoju nomenklaturu na 3 izbora za laptop/desktop interesente (i3, i5, i7), AMD više ne zna ni šta pravi (bar ja ne znam, a bar sam natprosečno informisan u tom smislu, nekad bio:).

Znači ja bih sada trebalo da vršim istraživanja šta je AMD hteo da kaže u nazivima svojih procesora, a to je smorčina, da ne kažem mission: impossible za prosečnog kupca.

AMD bi morao podhitno da se sredi u tom smislu i da jasno naznači koji procesor im je flagship, koji je zlatna sredina a koji value.

Kad smo već kod toga, jel može neko ko zna da to razjasni u par reči, da kad gledam konfiguracije, da znam šta je šta? Jer recimo gledam laptopove i sve gde piše AMD preskačem jer ne znam šta je a mrzi me da guglam za svaki od 50 različitih procesora u ponudi.
 
Meni je sa AMD-om najveći problem njihova nomenklatura proizvoda (procesora), koji je toliki fail da ja sad ne znam ni koji je AMD-ov flagship procesor. A sve je počelo još od onog označavanja CPUa po "efektivnoj" umesto nominalnoj brzini.

AMD se totalno pogubio, i dok je Intel sveo svoju nomenklaturu na 3 izbora za laptop/desktop interesente (i3, i5, i7), AMD više ne zna ni šta pravi (bar ja ne znam, a bar sam natprosečno informisan u tom smislu, nekad bio:).

Znači ja bih sada trebalo da vršim istraživanja šta je AMD hteo da kaže u nazivima svojih procesora, a to je smorčina, da ne kažem mission: impossible za prosečnog kupca.

AMD bi morao podhitno da se sredi u tom smislu i da jasno naznači koji procesor im je flagship, koji je zlatna sredina a koji value.

Kad smo već kod toga, jel može neko ko zna da to razjasni u par reči, da kad gledam konfiguracije, da znam šta je šta? Jer recimo gledam laptopove i sve gde piše AMD preskačem jer ne znam šta je a mrzi me da guglam za svaki od 50 različitih procesora u ponudi.

Dakle opleo si po AMDu koji ima prilicno jasna obelezavanja procesora, i ocekujes da ti sad neko da na tacni informaciju. Stvarno si lik :D
Paljba na gugl pa da lepo procitas pre nego sto napravis jos jedan trolski post ;)
 
Pa ne nego ću da kupim Intela za koji mi ne treba "paljba na Gugl" :)

Ako je tebi sve kristalno jasno mora da si žešći fan AMD-a, nisu baš svi.

Ne mora niko da mi odgovori, samo i dalje neću razmatrati AMD procesore. A nekad sam imao stari Atlon koji je bio ubica Intela u to vreme. Davno beše.
 
Apu: Ax; x sto vece to veca klasa (A4, A6, A8, A10). Sto veci broj posle oznake to bolje (u generaciji, tj kao kod intela). Opciono K na kraju znaci isto kao kod intela.
FX: FXx. sto veci x to veca klasa (FX4, FX6, FX8). Sto veci broj posle oznake to bolje (u generaciji, tj kao kod intela). Opciono K na kraju znaci isto kao kod intela.

Ne vidim sta je ovde konfuzno? :-/
Isto je kao kod intela, samo sto Intel ima vise klasa: celeron, pentium, i3, i5, i7, i7EE. I intel ima samo APU (mada ga ne zove tako, verovatno sto je na pola puta ka tome - ima graficku ali slabu).
 
Poslednja izmena:
Hvala, sad bar imam neki odrednicu, makar mi i dalje nisu jasni svi oni nadimci (tipa amd fusion, poslednji koji sam uočio, a svaki put kad pogledam ima neki drugi).
 
To su codename-ovi, ima ih i Intel :) Fusion je ime za tehnologiju tj seriju procesora a odnosi se na sva integrisana resenja.
 
A nekada vam je Charlie bio dobar kada je prognozirao propasti nekih drugih kompanija. Otvarale se nove teme posle svakog njegovog posta. :D
 
AMD je upao u krizu iz koje ne moze da se izvuce sam. Dovoljan je mali cenovni pritisak od strane Intela, i AMD je gotov - ali Intel to ne zeli.
Mislim da Intel u ovakvoj situaciji ne oseca nikakvu potrebu da "ugasi" AMD, stavise, verovatno ce se "potruditi" da AMD zadrzi 10-15% trzista .
Lako je za shvatiti da bi, sa unistenjem AMDa, Chipzilla sama sebi stavila omcu oko vrata.

1)trziste bi se osecalo ugrozenim i previse zavisnim od kontrole cena i uslova od strane jednog proizvodjaca - rezultat bi bio trazenje alternativnih platformi (e.g. ARM)
Samo cu spomenuti par imena: Microsoft, Apple, HP, IBM....SVI proizvodjaci tableta, laptopova :)...etc...
2)Ako ostanu sami, sledi im gomila antimonopolskih tuzbi i etiketa "ugnjetavaca" - Intelu je dovoljna dominacija na polju performansi jer time zadrzava visoku marginu profita.
3)Manjak konkurencije dovodi do interne fragmentacije, "lenjosti" firme, naduvavanja administracije - to bi firmu ucinilo nefleksibilnom za bilo kakve dalje izazove/krize.

Ne bi me cudilo da vodeci Intelovi planeri, krijuci od deonicara, smisljaju plan kako da "AMD bude spasen" xD.

 
Mogu da ih spase ako im ubrizgaju kes, i vrate njihov dug. Samo sto od toga nema nista jer ce vajni bajni x86 da pojedu ARM resenja, nece ni Intel biti za koju godinu ono sto je danas. Citava fama oko x86 licence, njene vrednosti i monopola Intela svakim danom gubi na znacaju.

AMD ne zaradjuje dugo vremena vec samo gubi pare svaki kvartal a dug im stoji na dve milijarde i nisu vratili ni deo tog duga vec nekoliko meseci. Oni moraju da skresu troskove kako znaju i umeju da bi dosli do kvartala gde ce biti blago u plusu. Ne radi se ovde vise o cipovima i konkurenciji i cenama, davno je ta faza prosla. Kada se sve ovo zavrsi AMD ce biti patuljak od kompanije u odnosu na ono sto je nekada bio i sasvim sigurno se nece baviti ovim cime se danas bavi.
 
Mogu da ih spase ako im ubrizgaju kes, i vrate njihov dug. Samo sto od toga nema nista jer ce vajni bajni x86 da pojedu ARM resenja, nece ni Intel biti za koju godinu ono sto je danas. Citava fama oko x86 licence, njene vrednosti i monopola Intela svakim danom gubi na znacaju.

AMD ne zaradjuje dugo vremena vec samo gubi pare svaki kvartal a dug im stoji na dve milijarde i nisu vratili ni deo tog duga vec nekoliko meseci. Oni moraju da skresu troskove kako znaju i umeju da bi dosli do kvartala gde ce biti blago u plusu. Ne radi se ovde vise o cipovima i konkurenciji i cenama, davno je ta faza prosla. Kada se sve ovo zavrsi AMD ce biti patuljak od kompanije u odnosu na ono sto je nekada bio i sasvim sigurno se nece baviti ovim cime se danas bavi.

X86 da predje u mobile?

Apple razvija svojem CPU-ove bazirane na ARM arhitekturi, prvi je ovaj A6, njima je bitniji Sharp nego AMD.

http://www.idownloadblog.com/2012/11/05/apple-moving-away-from-intel/

uostalom pre. godinu do de bilo je par rumora da Apple testira MBA koji je bio ARM based.
 
ARM je tek ove godine predstavio 64-bitnu arhitekturu, što je bitno za išta "veće" od tableta. Dakle tek sad nastaju uslovi da Apple radi migraciju sa Intela na ARM. Takođe je ARM nedavno kupio kompletni IP portfolio od MIPS-a. Znači, ima ARM i ima x86 ... trećeg nema ;).
 
Poslednja izmena:
Ja verujem u x86 na steroidima (AVX/2, i LNI). @G@W Znaš li ti koliko treba ARM jezgara da se postigne 1TFLOPS, Intel je imao TFLOPS chip još 2007.

Glavna konkurencija intelu u svemu što troši više od 10W je IBM i Sun (Sparc), pa tek onda ARM i AMD, i "akceleratori" nVidia Tesla i AMD FirePro.
 
To je tako na papiru ako poredis suve performanse, a u praksi je ARM postao velika konkurencija jer nudi sve sto treba.
Intel se ozbiljno pojacava za borbu, kupili su ZiiLabs i pokusace iz sve snage da proguraju X86 u mobilni segment.
Ovo sto sad nude je tek pocetak ali ne verujem u veliki uspeh jer tesko da ce velike igrace naterati da koriste njihova resenja kad oni imaju sopstvena.
 
Ja verujem u x86 na steroidima (AVX/2, i LNI). @G@W Znaš li ti koliko treba ARM jezgara da se postigne 1TFLOPS, Intel je imao TFLOPS chip još 2007.

Glavna konkurencija intelu u svemu što troši više od 10W je IBM i Sun (Sparc), pa tek onda ARM i AMD, i "akceleratori" nVidia Tesla i AMD FirePro.

ARM kao arhitektura (set instrukcija, programski dostupni registri, tipovi adresiranja itd.) nema ograničenja u pogledu koliko kompleksan i brz ARM kompatibilan procesor može da se napravi. Dosadašnji dizajni procesora firme ARM, a koje ostale firme uzimaju kao osnovu, jesu prevashodno namenjeni za pravljenje štedljivih procesora ali to ne znači da ne može da se napravi ARM procesor u rangu današnjih Intelovih desktop ili serverskih procesora. Ako bi neka kompanija uzela sebi za cilj da napravi neštedljivi ARM procesor u rangu TDP-a 100w do 150w, imali bi mnogo konkurentnije ARM procesore. Doduše, na polju takvih procesora najviše iskustva imaju kompanije kao što su Intel, AMD, Sun i IBM pa bi u ovom trenutku jedino neka od tih kompanija bila sposobna i da napravi takav ARM procesor.

AVX bi realno mogao udahne život x86 arhitekturi ali pod uslovom da se izbace sve legacy stvari a u tom slučaju od x86 više ne bi ostalo ništa :).
 
Poslednja izmena:
Prednost ARM-a u odnosu na x86 je u licenciranju. Trend je da se smanjuju uredjaji pa proizvodjaci prelaze sa kombinacije cpu + chipset + grafika na SoC. Svako moze da kupi ARM licencu, ugura neki 3d core, video core i jos ponesto i napravi jeftino resenje.
Drugi x86 problem je potrosnja baterije. Za sada x86 ne moze da pridje ARM-u po potrosnji.
ARM procesori jesu spori, ali od njih niko ne ocekuje da transkodira video ili da racuna SuperPi. ARM izvrsava jednstavne programe, a za sve kompleksno (enc/dec videa i zvuka, 3d grafika, mreza, ...) tu su druga jezgra u SoC-u.
Jos nesto me zanima.. da li osecate da su procesori dostigli neki vrh po performansama i da sve sto im danas zadate, odrade veoma brzo (ili prihvatljivo brzo). Da li imate potrebu da dogradjuete masinu staru godinu dana sa novim procesorom?
Ja sam posle 5 god resio da zamenim moj hp laptop koji u sebi ima T7700 (c2d @ 2.6ghz). Kod kuce imam jos jedan c2d i q6600, koji i dalje rade sasvim pristojno i za sada nemam nameru da ih menjam.. Tek kada crknu :)
 
Uskoro nVidia ugrađuje u Maxwell najjača ARM jezgra (A5x, project Denver), pa ćemo videti šta će biti od toga. Mislim da ARM nema neku prednost u perf/Watt u odnosu na Intel (2.5GFLOPS/Watt u sistemima sa Xeon E5+Xeon Phi) i IBM (>2GFLOPS/Watt, 18-core Blue Gene/Q CPU, dostupan već više od godinu dana), Sparc IX...
 
@kovac
heh, office na tabletima...mozda za pregled. Nefunkcionalno. Igre-kako koje, koje ja igram,-nemoguce. Web development? Programiranje? Dizajn? Rendering? Sta trpas GPGPU u pricu kao da je bitno to sta ce mozda biti. Ali ovako:
1. pristup informacijama: ako mislis na surf, da.
2. email-slazem se.
3.mesendzeri-ok.
4. office-smesno i nefunkcionalno. nepregledno.
5.multimedia plejeri-to je od skoro, kako da nisi mogao da gledas hd sadrzaj pre 6 godina na tabletu ili fonu.
6.PC
7. manje vise se slazem, mada u mom konkretnom slucaju-ne.

Jedino ako neces da prodas pricu kako si vizionar i kako si jedini znao i tad da ce mobilni telefoni (na primer) moci da pustaju hd sadrzaj. To smo znali svi ovde.

Evo,kakvu alternativu meni nudis za vektorsku grafiku? ili za ps?
Mom kumu za obradu slika?
drugu za Auto Cad?
Komsiji za dobe Premiere?
Koji tablet da uzmem? I koliko para kostaju svi ti gadgeti sto "ZA MALO" pa mogu da nadomeste 1 prosecan PC?

posto vidim da si "nov" (2009.) udostojicu te odgovora:

ta tabela, koju si quoteovao, je napravljena pre 6 godina. - 2006.!!!

pre pojave iPhonea...

i govori o tome koliko ce vrednost Operativnog Sistema opasti u buducim godinama i koliko ce internet aplikacije dobiti na znacaju!

pojavom iPhone-a 2007. (pored propasti Black Berry-ja i Nokije) je pokazalo da ce se samo ubrzati tranzit dekstop aplikacija na mobilne uredjaje:

- pitaj druga da li koristi AutoCad WS ;)

- pitaj komsiju koliko mu vremena treba da napravi vrhunski video sa iMovie...

- ili dizajnera koliko iPad moze da mu zameni Wacom tablu ;)

- ili mozda zeta kako mu se svidja iPad kao zamena za multitrack recorder?

;)

ako ne znas o cemu pricam, navuci gace preko glave, jer ovo nije 1985.

i osnova: desktop ce ostati kao osnovni alat za 5% profesionalaca koji kreiraju sadrzaj (aplikacije) za 95% korisnika
 
Poslednja izmena:
opa... ! IDEMO!!! :D

(kovacm) vec nekoliko godina unazad "neuspesno" prognozira propast M$-a

recimo zato sto znam da sve rade naopako...
srecom, korisnici danas nisu ovce i volovi i lako mogu da vide (thanks to internet) da je M$ put cor-sokak.

inace samo cekam da umre i poslednji mohikanac koji brani Microshit legacy i koji nikada nece priznati da je M$ bio najveca kocnica napretku!... ;)

Pre bih poverovao da ce Intel za dve godine da napravi svoj ARM koji mlati sve ostale... i to samo iz dva razloga, imaju novaca i imaju fabove.
da. samo sto onda ne bi vise imali marginu od 65% vec od 5%! ...kao i svi ostali... ;)

intel je izduvao za mobilni deo, evo sutnuli su i Otellini-a... samo sto je svima pametnima bilo jasno da je intel u govni jos od propasti Larabee-a.

navijacima izgleda traba jos vremena da skapiraju to...

---------

poenta je da ce se posle TRI decenije, stvari vratiti na pravo, IZVORNO, mesto:

1. hardware i software pravi JEDNA firma

2. optimizacija je bitna

3. INOVACIJE se broje

btw za ostalo, uzecu kokice i uzivati dok ne dodje vreme da NAVIJACIMA natrljam na nos ove tri, gore navedene, stavke! ;)

btw2 AMD je pametan, i kao sto sam rekao ranije, pokusace da se ostvare u non-x86 segmentu. (i prejeba*ce intel ukoliko se ovi ne aktiviraju na vreme! ...mada su izgleda poceli, sa otpustanjem Otellini-a...)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno