Šta je novo?

AMD u raspadu ili?

Ja ne znam o cemu vi pricate zaista?Ne postoji ni jedan scenarijo gde AMD propada i nestaje sa trzista.
Firma kad bude (ako bude) pred bankrotom neko od giganata ce da je otkupi ili ako vec bude gusto AMD ce sa nekim
da sklopi partnerstvo.
Niko nece dozvoliti da "patent" - odnosi se na ono sto AMD proizvodi , bude izgubljen..
Kao sto je AMD kupio ATI koji je da kazem bio u slicnoj poziciji kao sad AMD tako ce neko isto da uradi sa AMD-om.
U svakom slucaju firma ce opstati i mozda cak prosperirati mnogo brze nego sto su to sami radili proteklih godina.
Ulagace se u razvoj ,usmerice se na grane koje donose trenutno veci profit i predskazuju neku buducnost ..
Po meni je besmisleno govoriti o propasti kao dead end !Mislim da od toga nema nista!
 
turok;3067834[B je napisao(la):
]uletece odmah drugi na trziste[/B]. a intel se cepa na vise razlicitih kompanija.

Da, sa procesorima u rangu Pentiuma III, sadasnji nivo bi dostigli za 10 godina. I da, Intel bi razbili na vise kompanija, ali ne bi prestao da proizvodi procesore. US vlada je jos pre nekoliko godina proizvodnju PC procesora proglasila strateski vaznim, neko mora da ih pravi.
 
@G@W
- "ne obavljas neki bitan posao na racunaru/igras igre"
- "PC je masina za zaradu novca"
- "PC se kupuje kao sredstvo za rad"

mislis:

razmisljanja.png


;)

...btw to je bila neka 2006. kako se stvari menjaju... posle 7 godina sasvim normalno je da se obradjuju sadrzaji na "handle" uredjajima ;)
 
Daj kovac ostani u temi o propasti Microsofta, ovo je tema o propasti AMD-a ;)
 
:p

taj grafikon je odgovor na fingon82 da bez desktopa ne moze da se zivi... nekome je to bilo jasno pre 7 godina, nekome ni danas nije jasno a neko ce da negira cinjenice i kada se dogode ;)

AMD ce ili progurati OpenCL/GPGPU tj. otkaciti! (marginalizovati!) x86 i nametnuti se kao glavni igrac (prejebati intela) ili ce propasti.

as simple as that.

x86 performase vs GPGPU performanse ne mogu da se mere! pitanje je samo sto ce sve uspeti da portuju na GPGPU...

btw
i treba vise da kockaju celu kompaniju a ne da jure intel u bici KOJU NE MOGU DA DOBIJU a to je: "ja imam bolji proizvodni proces!" (i "time cu da ANULIRAM NAPREDNIJU (AMD, ARM... you name it!) tehnologiju" by intel
smiley_swirlie_shit.gif
(gde je smajli za *****?)).

ah... evo ga :d
 
Poslednja izmena:
Nece niko da cepa Intel na vise delova, ta antimonopolska prica nema smisla u 21. veku. O tome se pricalo dok je jos postojao strah zbog AT&T-a koji je resparcan davno. Od kako je Microsoft "izbegao" metak, niko se vise ne streca na to.

Evropa pokusava da optuzi Google za monopol pa im slabo ide. Nema od te price nista u vremenu u kome je sve vise velikih korporacija monopolista a drzave koje ih ganjaju sve slabije finansijski.
 
@kovac
heh, office na tabletima...mozda za pregled. Nefunkcionalno. Igre-kako koje, koje ja igram,-nemoguce. Web development? Programiranje? Dizajn? Rendering? Sta trpas GPGPU u pricu kao da je bitno to sta ce mozda biti. Ali ovako:
1. pristup informacijama: ako mislis na surf, da.
2. email-slazem se.
3.mesendzeri-ok.
4. office-smesno i nefunkcionalno. nepregledno.
5.multimedia plejeri-to je od skoro, kako da nisi mogao da gledas hd sadrzaj pre 6 godina na tabletu ili fonu.
6.PC
7. manje vise se slazem, mada u mom konkretnom slucaju-ne.

Jedino ako neces da prodas pricu kako si vizionar i kako si jedini znao i tad da ce mobilni telefoni (na primer) moci da pustaju hd sadrzaj. To smo znali svi ovde.

Evo,kakvu alternativu meni nudis za vektorsku grafiku? ili za ps?
Mom kumu za obradu slika?
drugu za Auto Cad?
Komsiji za dobe Premiere?
Koji tablet da uzmem? I koliko para kostaju svi ti gadgeti sto "ZA MALO" pa mogu da nadomeste 1 prosecan PC?
 
Poslednja izmena:
Ti bi poverovao kovacu koji vec nekoliko godina unazad neuspesno prognozira propast M$-a kada kaze da AMD treba da se kocka sa ARM-om? :)

Apple radi na ARM/PPC SOC-ovima duze nego sto AMD propada... tako da cisto sumnjam da bi AMD mogao da za manje od dve godine napravi nesto smisleno u ARM segmentu, a jos manje da ce Apple da zameni Intel za manje od toga. Pre bih poverovao da ce Intel za dve godine da napravi svoj ARM koji mlati sve ostale... i to samo iz dva razloga, imaju novaca i imaju fabove. Da ne zaboravim - i Apple ima novaca...

Ali AMD NEMA novaca, ne znam kojom matematikom mogu da postignu samo da izadju iz minusa u sledecem kvartalu. Jer i da imaju 20$ ciste zarade na svakom prodatom cipu (a nemaju) koliko cipova treba tromesecno da prodaju da bi bili 200mil$ u plusu?
 
Znas kako postavlja se pitanje vredi li onda da AMD uopste i postoji? Nemaju uslove da se takmice i koja je onda poenta da prave sve veci minus?

Intel nece ARM jer ARM moze da proizvodi svako, oni pokusavaju da naprave x86 odgovor na ARM. Primera radi SoC u Motorola Razr i.
 
Novo je snizenje, ali su to sve stari procesori... resavaju se krsha.

Izzy, naruci 1000 ovih 640tki, sada su povoljnije nego ikad :D
 
Ja ne znam o cemu vi pricate zaista?Ne postoji ni jedan scenarijo gde AMD propada i nestaje sa trzista.
Firma kad bude (ako bude) pred bankrotom neko od giganata ce da je otkupi ili ako vec bude gusto AMD ce sa nekim
da sklopi partnerstvo.
Niko nece dozvoliti da "patent" - odnosi se na ono sto AMD proizvodi , bude izgubljen..
Kao sto je AMD kupio ATI koji je da kazem bio u slicnoj poziciji kao sad AMD tako ce neko isto da uradi sa AMD-om.
U svakom slucaju firma ce opstati i mozda cak prosperirati mnogo brze nego sto su to sami radili proteklih godina.
Ulagace se u razvoj ,usmerice se na grane koje donose trenutno veci profit i predskazuju neku buducnost ..
Po meni je besmisleno govoriti o propasti kao dead end !Mislim da od toga nema nista!
Potpuno se slažem. Može naprimer da ih kupi hp i da pokrene fenomenalan oporavak kao što je napravio sa Palmom.
 
Uh a HP ne da je oživeo Palm - ala ga je opravio svaka mu čast :d
Toliko dobro da su telefoni sa WebOS-om prošli na tržištu kao statistička greška - odličan primer šta se dešava kada dobar softver spakuješ u krš hardver ;)
 
@kovac
heh, office na tabletima...mozda za pregled. Nefunkcionalno. Igre-kako koje, koje ja igram,-nemoguce. Web development? Programiranje? Dizajn? Rendering? Sta trpas GPGPU u pricu kao da je bitno to sta ce mozda biti. Ali ovako:
1. pristup informacijama: ako mislis na surf, da.
2. email-slazem se.
3.mesendzeri-ok.
4. office-smesno i nefunkcionalno. nepregledno.
5.multimedia plejeri-to je od skoro, kako da nisi mogao da gledas hd sadrzaj pre 6 godina na tabletu ili fonu.
6.PC
7. manje vise se slazem, mada u mom konkretnom slucaju-ne.

Jedino ako neces da prodas pricu kako si vizionar i kako si jedini znao i tad da ce mobilni telefoni (na primer) moci da pustaju hd sadrzaj. To smo znali svi ovde.

Evo,kakvu alternativu meni nudis za vektorsku grafiku? ili za ps?
Mom kumu za obradu slika?
drugu za Auto Cad?
Komsiji za dobe Premiere?
Koji tablet da uzmem? I koliko para kostaju svi ti gadgeti sto "ZA MALO" pa mogu da nadomeste 1 prosecan PC?

Što se tiče offica, auto cad-a, ps-a, itd... Pitanje vremena je kada će za taj posao biti dovoljno da se bežično sinhronizuje telefon/tablet sa desktop monitorom i obavi posao.

I mislim da mašiš poentu, jer ovde se ne priča o upotrebi PC-a u profesionalne svrhe i zarađivanje, već u upotrebi za potrebe prosečnog korisnika.
 
Pa i obični korisnici koriste neki Office paket ili txt editor - a na tabletu je pravo mučenje kucati bilo šta duže od 10min ;)
 
Pa i obični korisnici koriste neki Office paket ili txt editor - a na tabletu je pravo mučenje kucati bilo šta duže od 10min ;)

Zato pričam o nečemu što će zaživeti, a to je sinhronizovanje mobilnog telefona/tableta sa monitorom/ LCD tv-om, mišem i tastaturom. Koji će ti omogućiti da tako neki posao obaviš lagano i brzo. Snaga tih uređaja odavno omogućava i daleko više od toga i to je neki sledeći korak, ne pričam o nekom udaljenom SF-u...

Pa već sada neki uređaji imaju micro HMDI priključke, mogu da se povežu sa mišem/tastaturom preko bluetooth-a, itd.
 
Poslednja izmena:
Da i ja bih uzeo. I onda da se obogatimo kada budu jaki kao Apple sad :d
 
^ Dakle nikad? :) Njih treba lepo da kupi Apple i kraj.
 
I sta bi APPLE uradio sa AMD-om? Patentirao izgleda CPU-a kao sopstveni izum? Kvadrat sa zaobljenim ivicama?
 
Najgora solucija bi bila rasprodaja IP portfolia dežurnim lešinarima. Tako su prošli Nortel i nedavno Novel.
64-bitni ARM čip je minimalno godinu dana daleko ... do tad ko živ ko mrtav. Potpuna integracija x86 i GCN-a je takođe odgođena.
 
Poslednja izmena:
Mislim da su malo prerano sebi pucali u nogu sa ovim otpustanjima. Pokrili su skoro sve consumer segmente koliko toliko konkurentnim proizvodima, i sada nemaju ko da im pokrene prodaju pred praznike? Ili mozda nemaju ni para da proizvedu to sto treba da se prodaje?
 
Bitno je da pola korisnika ovog foruma raspravlja o tome da li ce Steamroller ili sta bi vec trebalo da ide posle njega, biti brzi od Intela, da ce AMD stici Intel u 9nm... samo u kom to naucno fantasticnom filmu da mi je znati.
 
Obrni okreni - ne valja im posao... Ako ostanu na x86 nemaju sanse, poslednjih par generacija proizvoda su im doneli samo smanjenje prihoda i share-a. x86 portfolio koji nude nema perspektivu, jer nemaju na vidiku proizvode za telefone i tablete. Pitanje je i sta ce Intel da napravi sa x86 u tom segmentu.

Ako odu na ARM tu ce kao novajlije biti izlozeni jos vecoj konkurenciji i jacoj konkurenciji (Samsung, Qualcomm, Apple, nVidia...)

Grafike su im dobre, ali to je sve manji i manji segment trzista i nije dovoljno. Eventualno da iskombinuju ATI i ARM nekako i da naprave kakav-takav proboj kao nVidia i nastave tako, mada mislim da posle svega tesko da imaju snage za tako nesto.
 
Nazad
Vrh Dno