Šta je novo?

AMD u raspadu ili?

Koristio sam i AMD i Intel. Kao ne preterano zahtevan korisnik mogu reci da sam bolje prolazio sam AMDom. Isto muzike, za manje para. Sledece sto ubacujem u komp ce biti neki APU. Nece AMD propasti, ionako godinama hoda po toj ivici...
 
Tema je pocela kao PCBeastov trol ali je danas ovaj naslov realnost.

Evo kako izgleda AMD danas: http://finance.yahoo.com/echarts?s=...n;ohlcvalues=0;logscale=off;source=undefined;

Cena akcija je bila niza samo krajem 2008 godine ali to je bilo vreme ogromnog duga i drugih problema. Danas je taj dug jos uvek veliki (2 milijarde) a AMD ima oko 1.5 mil para. Gube oko 200 mil po kvartalu i upravo zato vrse restrukturianje (otpustanja) jer bi bez promena propali za max dve godine.

Svejedno ih najverovatnije necemo gledati u istoj ulozi, posto mislim da ce izadje iz sadasnje price i pokusati nesto drugo. Ako to ne urade kraj je veoma blizu.

Btw. za fanboje koji vode AMD vs nVidia ratove. Po omiljenom pokazatelju Apple fanboja (market cap) nVidia danas vredi 5 puta vise od AMDa (7.7 milijarde vs 1.5 milijarde). Plus nV nema AMDov dug i mnogo je zdravija kompanija.

Intelu takodje bas ne cvetaju ruze u poslednje vreme jer su im akcije u padu.
 
G@W
Lepo sam te zamolio vise puta da me ne uzimas u usta,mislim da sam bio jasan.
To sto ti mene tako dozivljavas to je tvoje stanje svesti.
Nisam ja kriv sto situaciju sagledavam realnim ocima pa to javno i predocim.
P.S.Naslov je trebao da bude AMD u rasulu ali sam napisao u raspadu i posle nisam mogao da promenim jer je bilo kasno..
Toliko..

Back to topic..

Sto se tice situacije u kojoj je AMD ,realno delom su sami krivi a situacija nije ni najmanje naivna jer nece valjati ako ne budu uspeli da opstanu!
 
Treba kupiti akcije jer za pola godine kad se objave specifikacije sledece generacije konzola mogle bi skociti :)
 
Kako se situacija razvija ovo bi mogao biti zadnji put da AMD-e ima najbrzi singl gpu, na polju procesora vec su odavno u losoj poziciji.
 
AMD je pretrpeo ogromne gubitke i to se odrazava na cenu akcija. Pre svega, Intel ih je razvalio na polju desktop procesora, a u mobilnom segmentu ih nema apsolutno nigde. nVidia tu ima ogromnu prednost je je uspela da progura Tegru kao defacto standard (ako ne racunamo Apple).

Psihologija mainstream trzista se u poslednjih nekoliko godina promenila. Sve vise ljudi odlucuju se za laptop. Netbook segmentom vladaju Atomi, Ultrabook ULV Intelovi procesori a 99% klasicnih laptopova koristi Intelova resenja. O serverima i ozbiljnoj primeni ne vredi ni pricati.

Njihove graficke karte i gaming divizija ipak pokazuju dosta zdravo poslovanje. Kupovina ATI-ja se ispostavilo kao odlican potez, a saradnja sa proizvodjacima konzola takodje moze da im obezbedi taman toliko da preguraju ovaj period. Medjutim, nVidia je u boljoj poziciji, makar samo zbog Tegre, jer je gaming na mobilnim telefonima neverovatno dinamicno trziste sa velikom profitnom marginom i perspektivom razvoja.

Situaciju treba sto sveobuhvatnije sagledati jer se odavno vise ne svodi samo na to ko ima brzi procesor za desktop u datom trenutku... Ja zaista navijam za to da AMD opstane, jer bi to bilo jako dobro za sve.
 
Poslednja izmena:
Imaju lufta ako odgovore na tablet win8 mada ima tu da ih jako brze intel pritisne sa ulv haswell-om i novim atomom krajem 2013...
 
Ja mislim da AMD ima bolji i jeftiniji izbor procesora jedina greska je preterivanje sa podnozjima.
S druge strane i graficke kartice im ne zaostaju.
 
Charlie je napisao "kanis li pobijediti..." i nista vise niti pametnije. Ne treba biti jako pametan da se zakljuci da je za propast svake kompanije kriv menadzment. Ali, lako je kritikovati AMD menadzment gledajuci kako Intelu dobro ide...

Mora se priznati da dosta toga napisanog ima smisla (o tome su pisali i mnogi na ovom forumu) i da je realna procena da AMD ima jos ovaj i sledeci bozic da se izvadi iz rupe. Nadam se da ce menadzment naci veste trgovce da ubede OEM-e da su AMD procesori bolji za kupovinu koliko su i jeftiniji.

Zanimljivo je sada, posle skoro 10 godina videti kakve sve posledice moze da ima slabo finansijsko iskoriscavanje dominantne pozicije na trzistu i ishitrene odluke. A64 jednostavno nije dovoljno unovcen, uz alav menadzment i nesebicnu pomoc Intela, AMD je imao samo kratak period slave a posledice "pobednicke parade" se tek sada vide.

http://www.tgdaily.com/trendwatch-features/39628-timeline-how-amd-changed-over-the-past-39-years ovde od 2000-te mozete videti kratku listu kako saraniti perspektivnu kompaniju za 10 godina :D
 
Ma kakav crni menadzment ne prodaju oni kifle i parfeme pa mogu nekom nesto da uvale.... bez tehnoloskog napredka koji prati konkurenciju nema nista, inace da i AMD ugura svoje procesore OEM-vima pa intel i da snizi cene za 50% opet bi debelo zaradjivao a to AMD sebi priustiti nemoze
 
Tek ce da nas bole cene od intela kad amd-a ne bude...
 
zeljko je napisao(la):
Ma kakav crni menadzment ne prodaju oni kifle i parfeme pa mogu nekom nesto da uvale.... bez tehnoloskog napredka koji prati konkurenciju nema nista, inace da i AMD ugura svoje procesore OEM-vima pa intel i da snizi cene za 50% opet bi debelo zaradjivao a to AMD sebi priustiti nemoze


O cemu ti pricas zeljko kada je AMD izmislio tehnoloski napredak za Intel? Intel nista novo nije napravio godinama, svaka inovacija je dosla od AMD-a. E sad, znam da bi ti voleo da Intel spusti cenu Celerona 530 na 1000din, ali tesko da ce to da se desi ;)
 
Poslednja izmena:
Ma kakav crni menadzment ne prodaju oni kifle i parfeme pa mogu nekom nesto da uvale.... bez tehnoloskog napredka koji prati konkurenciju nema nista, inace da i AMD ugura svoje procesore OEM-vima pa intel i da snizi cene za 50% opet bi debelo zaradjivao a to AMD sebi priustiti nemoze

Da nije bilo nekih resenja AMD-a i Nvidie ti bi danas za 300 Eur imao Celeron bez kesa na 2ghz a verovatno bi se i matematicki koprocesor ponovo kupovao posebno.
 
Pricham o trenutnom intel native quad-u od 150e Milance :) Pogresio si milane ja bi basic i5 za 100e :)
 
Ispade da je ovo do sada bila pobjednicka kombinacija za kupce. AMD je morao da gura inovacije s obzirom na poziciju (almost) vjecitog drugog. A Intel je poboljsavao IPC i sa fab-om odradjivao posao.
A ako AMD rikne, i mi cemo.
 
Poslednja izmena:
@isnogood: ne ti zeljko zeljko, vec onaj drugi zeljko ;)
 
Tek ce da nas bole cene od intela kad amd-a ne bude...

Ne verujem, jer Intelu bas i ne cveta prodaja kako su oni zamislili. Sve manje ljudi uzima desktop/laptop Wintel kombinaciju. Intel ce zapravo morati da snizava cene ako zeli da nastavi da prodaje iste kolicine procesora.

Koliko vidim najjeftiniji Intel quad je 200 evra a to je u danasnje vreme puno para za komponentu.

Mislim da vec duze vreme AMD nema nikakav uticaj na cene Intelovih procesora.
 
Poslednja izmena:
Videćemo kakva će biti situacija kada se pojavi Haswell, ali nešto ne verujem da je Intel voljan da spušta cene...jedino ako bude počeo da beleži baš loše rezultate pa ga to natera da ih snizi.
 
Pazi, Intel moze da napuca cenu koliku hoce ali broj ljudi koji su voljni da to plate jer im bas takav proc treba je svakim danom sve manji. Sve je manji broj PC entuzijasta sa lovom, preorjentisali su svoje pare na neke druge fensi proizvode (mobilne, tablete i ostale gedzete).
 
Ne verujem, jer Intelu bas i ne cveta prodaja kako su oni zamislili. Sve manje ljudi uzima desktop/laptop Wintel kombinaciju. Intel ce zapravo morati da snizava cene ako zeli da nastavi da prodaje iste kolicine procesora.

Koliko vidim najjeftiniji Intel quad je 200 evra a to je u danasnje vreme puno para za komponentu.

Mislim da vec duze vreme AMD nema nikakav uticaj na cene Intelovih procesora.

Losa ekonomska logika :) ako propadne AMD, a Intel bude jedini proizvodjac kome ne cveta prodaja, cene ce ici na gore. Zasto? Zato sto potraznja nece padati ispod nivoa koji je blizak sadasnjem nivou prodaje, ipak je PC neophodna stvar, bio desktop ili laptop.
 
PC nije neophodna stvar u tome je kvaka. U stvari sam neprecizan, PC jeste neophodna stvar odredjenom krugu ljudi, u koje spadaju oni koji zaradjuju od PCja (sto korporacije sto privatni korisnici) kao i entuzijasti. Ali ogromna vecina korisnika PCja u svetu je isti kupilo po principu po kome je Jugodata prodavala Pentijum, jer je to in i ljudi nisu znali za drugo.

Danas ima toliko naprava koje za 80% (i vise) korisnika u potpunosti odmenjuju PC. To je realnost koju je mnogo tesko objasniti vecini korisnika ovog foruma, valjda zato sto im se ne dopada.

Intel ako podigne cene, imace vecu marginu profita ali ce se opet smanjiti zajedno sa trzistem koje se smanjuje. Nece vise biti 100 billion company.

Koliko je veliko ono drugo trziste pokazuje rast ARM-a koji je mnogo manja kompanija od AMDa po vecini parametara i cak ni ne prodaje procesore vec samo dizajn a vredi nekih 6-7 puta vise od AMDa.

AMD pokusava da se probije na tom trzistu ali su zakasnili. nVidija ima proizvod cetrvrte generacije, drugi veliki igraci su jos duze u tom poslu. AMD tek pocinje i nesto mi govori da ce im prvi proizvod biti flop, ako uopste izdrze dovoljno dugo da lansiraju neki ARM based cip.
 
Poslednja izmena:
Ako ti tako kazes. Ja ti kazem da za vecinu nije neophodan, cak im je odbojan. Ceo internet se prilagodjava za tablete i mobilne telefone.

Konzole ce put PCja vrlo uskoro, rucne konzole vec umiru polako (pojeli ih mobilni telefoni) a velike ce jos ovu generaciju i to je to.

Nego cekiraj Qualcomm, nekad nebitnog igraca a danas jos malo pa ko Intel :)

http://finance.yahoo.com/q?s=QCOM
 
Pazite, podcenjutete promene koje se dešavaju u AMD-u, od dovođenja Papermastera do onog najpoznatijeg inžinjega procesora koji se vratio u AMD nakon što je nekoliko godina proveo u Apple-u. I još neki kadrovi su dovedeni, a sve to sa ciljem da se AMD dovede na nivo konkurentske kompanije, u sledećih godinu ili dve dana.

Biti konkurentan nije moguće preko noći i zato restrukturisanje još uvek traje u AMD-u, sa projektovanim otpuštanjem 15 % radne snage do kraja ove godine. Ako sve ispadne kako treba, negde na jesen 2013. bi trebalo da se prvi rezultati OZDRAVLJENJA AMD-a pokažu, pogotovo ako Steamroller izađe na vreme i donese dugo-očekivane promene nabolje.


Potom, rizik je ići u ARM, ali AMD i nema nekih drugih opcija sem da cilja na dva tržišta istovremeno, s obzirom da su izgubili dosta keša u poslednje 4 godine. Više nemaju puno vremena za traćenje, ili će ove mere doneti rezultate za maksimum dve godine ili će AMD polako ali sigurno krenuti putem BANKROTA.
 
@G@W
mozda gledas iz svoje perspektive, i ne obavljas neki bitan posao na racunaru/igras igre pa ti je lako zameniti ga. Ili sa aspekta naseg (nerazvijenog) IT trzista. PC nije gadget kao tablet, PC je masina za zaradu novca. Nesto sto ti gadgeti nikad nece biti. Posebno na zapadu PC se kupuje kao sredstvo za rad, tamo se mnogo redje nego ovde kupuje za igre. Skoro niko koga znam ne koristi PC za zezanje, ili zaradjuju sa njim ili ga koriste kao All in one uredjaj, tipa kucni multimedija centar
 
Poslednja izmena:
Heh, a ko ce da proizvodi procesore??? Ne, nego ce dodatno da se oporezuje, tipa 50%+ zarade, ili ce da mu diktiraju prodajne cene proizvoda od strane antimonopolske komisije. U zapadnim zemljama gde postoje takve regulative, u ostalima bice cupavo
 
Poslednja izmena:
Seca li se neko Cyrixa? :d Moj prvi CPU.
File:KL_Cyrix_486DRx2.jpg


Nece PC industrija propasti ako AMD nestane, ali bi bila velika steta, znali su da izbace fantasticne proizvode, po razumnim cenama.
 
Nazad
Vrh Dno