Šta je novo?

AMD u raspadu ili?

Nista, dize cene ovima sto se kunu u njega i samo njega i onda svakog dana sa sve kiselijim smeskom na licu cekaju novo poskupljenje jer ovaj i ovako radi sta mu se prohte a tek bi ihahaaj da zelenog nema na sceni..
 
Aj nek crkne AMD.Šta se u tom slučaju dešava sa Intelom?

Do toga nece doci iz prostog razloga sto bi Intel postao monopolista a to u danasnjem svetu nece bas da funkcionise ;)
Ipak je i AMD poguran kao drugi proizvodjac x86 procesora kako Intel ne bi postao monopolista na trzistu.


A sto se tice stanja u AMD-u, da podsetim sve vas ucesnike rasprave na nekoliko cinjenica:

- AMD je prodao tehnologiju qualkomu iz koje su oni razvili danasnje cipove
http://www.tomshardware.com/news/Qualcomm-AMD-acquisition,6877.html
- AMD je prvi imao ideju sa netbook/tablet zezalicama ali je i to odbaceno


Za te greske zahvalite Dirku, uskogrudom inzenjeru koji je stabilizovao AMD nakon Phenom I fijaska ali je bio slep za napredak i mobilne tehnologije.
Iako je imao tehnologiju u rukama. Zato mi nije bilo jasno kukanje nakon njegovog odlaska iz AMD?

- Bulldozer arhitektura je iako sjajna na papiru lose izvedena, jer kao sto znamoproizvodni proces je bio los i tranzistori su imali veliko curenje na visim
frekvencijama (a znamo da je u pitanju high freq dizajn). Koriscena je automatika za projektovanje cipa i vodova u istom sto je po priznanju jednog od
AMD inzenjera dovelo da ugrupo 20% vece potrosnje, 20% manjih performansi. U odnosu na rucno "crtanje" vodova. A sve je to posledica manjka ljudi i
potrosenih resursa jer se BD razvijao jos pod Dirkom.

- Trenutna GCN arhitektura moze bez problema da gura C/C++ kod i da se ponasa maltene kao CPU, sto ce imati puno uticaja
u sledecem APU procesoru. I moci ce da dodje do potpune simbioze izmedju CPU i GPU cipa, jelte jedan INT drugi FPU zmaj.


Dakle suma sumarum, vratio se jedan od najboljih dizajnera cipova, tvorac K7 i K8 arhitekture. Piledriver jezgro pokazuje lep napredak u odnosu na BD,
tako da ce sledeca verzija pod uticajem novog sefa sigurno biti znatno bolja i inovativnija u duhu K7/K8 generacije.

A nakon onih marketinskih baljezgarija i stalnih greski, ni meni ne bi bio problem da otpustim 1200 menaDjera i marketing "gurua"... Jer kao sto svi
znamo, ako danas imas losu reklamu bolje da ne postojis :)
 
Inače, ovaj rumour sa VRZ-a je i OBR porekao. Dakle, povlače se iz performance desktopa, a ne iz desktopa. I to navodno tek nakon PD-a, odnosno prelaskom na 28nm bulk.
 
Do toga nece doci iz prostog razloga sto bi Intel postao monopolista a to u danasnjem svetu nece bas da funkcionise ;)
Ipak je i AMD poguran kao drugi proizvodjac x86 procesora kako Intel ne bi postao monopolista na trzistu.
IBM je 1981. (ili kad su vec skarabudzili prvi PC...) zahtevao da postoji bar jos jedna firma koja proizvodi x86 i zato je AMD poceo da pravi x86 chipove.

Polako se povlace iz desktop-a... bolje biti realan nego gubiti u izgubljenoj trci....

... kad zeljko i OBR tako kažu ;)

ne volim da se ponavljam ali ovo je i najbolje za korisnike :)

ono sto AMD radi je ekstra:

pokusava da napravi 10 puta brzi PhotoShop, 10 puta brzi CuBase, 10 puta brzi ArchiCad... ono što ni intel (čak ni intel! :p) ne može sa x86.
i sasvim je moguce da ce AMD uspeti.
u tom slucaju x86 performanse postaju irelevantne (za sve ostale stvari je x86 vec vise nego dovoljno brz; a osim toga za ostale stvari postoje tableti ;))
 
Da, pročitah danas tu vest i veoma sam se obradovao. Definitivno Papermaster i ostali su počeli da vuku veoma pametne poteze. E sad, dok se ovaj novi tim inžinjera uigra trebaće nekoliko meseci. Plod ove reorganizacije ne može se videti baš brzo, ali u svakom slučaju raduje me spremnost Papermastera i ostalih da smenjuju loše menadžere i dovode proverene ljude koji znaju posao.
 
Odlično, još jedno pojačanje.
 
Prodaja (OEM-ovima) ide, pitanje kolika je zarada. Od OEM do PiB desktop tržišta je čak pola godine razmaka u slučaju Trinity APU-a. Gledajući poboljšanja vezano za SteamRoller i GCN, reklo bi se da ih čekaju dobra vremena. Preskačem Trinity, ali Kaveri bi već mogao biti zanimljiv.
 
Poslednja izmena:
Slušali smo ovakve priče mnogo puta od 2006 na ovamo i svaki put je bio ćorak. Stoga ne verujem ništa dok ne vidimo rezultat.
 
Hteo sam da pitam do kada AMD planira da drzi am3+ soket aktuelnim ?

To niko ne zna, apsolutno nikakve najave za novi AMD consumer socket nema. Pošto se spremaju baš velike promene u Steamroller arhitekturi, moguće je da će sa njim doći i novi Socket. Baš me zanima kako bi se zvao, AM4 ?

Koliko sam čitao onaj tekst, izgleda da je samo jedno jasno, a to je da će novi socket sasvim sigurno biti sa 4. generacijom BD-a, Exavator procesorom koji se očekuje negde na jesen 2014. ili na samom kraju 2014. godine.

AMD drži usta zatvorena, tako da ništa nije sigurno.
 
Am4 ce verovatno da dodje sa podrskom za ddr4.
A u medjuvremenu ce mozda da izbace am3++ :d
 
Pa obično je AMD uvek jednu generaciju posle Intela uvodio novi tip DDR memorije. Tako da Steamroller sigurno ostaje na DDR3, baš kao i Intel Haswell.

E sad, verovatno će već Broadwell na jesen 2014. doneti u consumer svet podršku za DDR4, a pitanje je da li će već Exavator to imati ili će DDR4 memoriju AMD imati tek sa petom generacijom BD arhitekture, planiranoj verovatno za sam kraj 2015. godine.
 
Buducnost AMD je nepoznanica i za naredna 8 meseca ne za 2-3 godine barem sto se tice desktop-a :)
 
Uvek navijam za slabije , napred AMD ! :)
 
Uvek navijam za slabije , napred AMD ! :)

Da,slažem se. Za konkurentnost cena na tržištu VEOMA je bitno da se AMD finansijski oporavi i napravi Intelu bolju konkurenciju nego što mogu sada.

Znam da mnogi sumnjaju u moć AMD-a da se oporavi, ali sva ona nova naimenovanja i svi ovi novi ljudi koji su dovedeni u poslednje vreme sugeriše mi da Papermaster itekako zna šta radi.
 
Znam da mnogi sumnjaju u moć AMD-a da se oporavi, ali sva ona nova naimenovanja i svi ovi novi ljudi koji su dovedeni u poslednje vreme sugeriše mi da Papermaster itekako zna šta radi.

Videt cemo za 3-5 godina koliko je potrebno da se vide plodovi rada :)
 
Ja ne vidim da se u ovom tekstu spominje da će Steamroller biti za AM3+ socket? :) Kao prvo, niko iz AMD-a nije ni potvrdio da SR izlazi u "FX" varijantama (možda ni oni sami trenutno to ne znaju :D), ali izlazi kao APU i kao server, workstation itd. CPU a to nikako nije za AM3+ socket zar ne? Ali verovatno stoji razmišljanje (ne razumem se u problematiku) da će im možda faliti "memory bandwith-a" ako ostanu na istim socketima (za servere itd). Ja sam ovako shvatio to što je napisano..
 
Poslednja izmena:
AMD ima bitniji zadatak od mem kontrolera u Steamrolleru, a to je IPC koji ce po proceni stvarno lepo porasti a i frekvencija cipa ce otici gore dodatno.
Tako da ce mem kontroler sigurno tek na kraju srediti iako im znaci zbog APU, a i ne zuri im se sa L3 kesom kao sto su rekli. Iz cinjenice da ce opet
da se fokusiraju na APU.
 
He he...kao i pred izlazak "Barcelone", pisao je čini mi se da će biti mega-giga proc kad ono...i pred izlazak R600 GPU-a ako se ne varam. Sad se iskreno nadam da neće biti tako ;).
 
Evo danas još poplava novih vesti o nadolazećim AMD Richland procesorima kao i o još nekim stvarima, ne propustite da pročitate sve linkove:

http://news.softpedia.com/news/AMD-Prepares-Dual-Core-28nm-Richland-289870.shtml

http://news.softpedia.com/news/AMD-Experiments-with-Different-CPU-Design-Methods-Part-1-289556.shtml
http://news.softpedia.com/news/AMD-Experiments-with-Different-CPU-Design-Methods-Part-2-289811.shtml


Definitivno nam AMD zakuvava proleće 2013. sa velikim vestima...samo se nadam da će ovog puta to i zaista biti tako. Imajte u vidu da AMD ovog meseca planira da objavi još neke novosti u svojim budućim procesorima, kao kontra najava onoga što Intel planira za svoj IDF za nekih 7 dana.
 
Nazad
Vrh Dno