Šta je novo?

AMD u raspadu ili?


60ak dolapa po čipu, koliko li im ostaje s obzirom da ne da nemaju pogone kao intel nego nemaju više nikakve?
Svakako da će ovaj posao doneti zaradu narednih par godina ali da li će biti dovoljno da stanu na noge?
I možda još bitnije hoće li uspeti da nametnu neke svoje standarde i tako pojačaju prodaju svojih proizvoda van konzola?

Ovaj posao im je prilika da prevagne ono ILI iz naslova teme...
 
Za koga ... Nvidiju? (Qualcomm ih pere samo tako)

@ontopic
Ako proguraju HSA i (G)DDR5 kao sistemsku memoriju za PC tržište ... Kaveri APU bi to već mogao.
 
Tegra ispade propast za njih.

Tegra svakako nije direktna konkurencija za nesto sto AMD prodaje u ovom trenutku, a imace NV i dovoljno svojih problema da je plasira na trziste tokom 2013. godine (za razliku od 2012. kada su im na ruku isle neke stvari, odnosno pametno izabrali proizvodni proces ;)).
 
Uopšte mi nije jasno čemu ekvivalentiranje margina konzole kao celine sa marginama čipova. Ako se konzola prodaje sa nulom ili ispod cene (jer se zarađuje na softveru), to ne znači da će AMD Soniju ili kome već da prodaje sa nulom ili ispod cene. Takođe, naravno da su margine Nvidije male, kada pravi samo GPU. AMD nudi ceo APU.

Nvidia je u ogromnom problemu. Ja jednostavno ne vidim da ta kompanija ima budućnost van one koliko im konkurencija dozvoli, a to je vrlo opasna stvar. Jednostavno, više nigde nisu lideri, a sve što su forsirali ovih godina se nije primilo na dovoljno masovnom nivou da bi se mogla praviti dugoročna strategija. Sve Nvidijine tehnologije koje su predstavljale njenu komparativnu prednost prema konkurenciji su takve da niko ne zna da li će uopšte postojati već u narednoj godini. Mnogo gadna situacija. Opet, sami su krivi za to. Pomislili su da su Coca Cola.
 
@filipenko
Pa ako je margina na konzoli nikakva ili cak i u minusu zar ocekujes da AMD dobije debelu zaradu od M$ ili Sony-a, pogotovo sto i sam AMD placa proizvodnju mogu da samo zamislim da im je margina profita reda ~5% od cene koju dobiju

A ne bi me cudilo i da u pocetku AMD nema nista od toga dok ne padne cena proizvodje koju AMD placa pa tek tad da krene da zaraduju +6-12m

A o propasti Nv vec se uveliko pricalo pa se desilo suprotno, sad opet takve price krecu :)
Tacno je da je NV alava ali do sad su uvek supeli da se provuku sa svojom alavoscu
 
Poslednja izmena:
Ionako oko se obestini ovo, a ja verujem da oce (pre svega pucanje novog xbox-a i ps4-ke zbog losih igara i nenormalnog DRM-a), AMD ce iz ove price izaci u minusu i bice koleteralna steta...
 
Poslednja izmena:
Pa ako je margina na konzoli nikakva ili cak i u minusu zar ocekujes da AMD dobije debelu zaradu od M$ ili Sony-a, pogotovo sto i sam AMD placa proizvodnju mogu da samo zamislim da im je margina profita reda ~5% od cene koju dobiju

A ne bi me cudilo i da u pocetku AMD nema nista od toga dok ne padne cena proizvodje koju AMD placa pa tek tad da krene da zaraduju +6-12m

Lepo je Filip objasnio, NV bi mogla da proda samo jedan od cipova za konzolu, sto znaci da bi drugi morao da obezbedi od AMD, Intel ili IBM, i automatski bi mogli manje da plate svakom od proizvodjaca. Uz to, zasto se, ako je toliko lose uci u posao sa konzolasima, NV nije bunila za prethodnu generaciju, iako se konzola (pouzdano potvrdjeno) prodavala sa znacajnim gubitkom? Koliko rekose, Sony je gubio 200-300USD po svakom prodatom primerku na samom pocetku, pa nije oterao NV u "minus". ;)

A o propasti Nv vec se uveliko pricalo pa se desilo suprotno, sad opet takve price krecu :)

Tegra u koju su polagali mnogo nada se po svemu sudeci nece dobro provesti u 2013. godini - tek je Q1, a vec su prakticno izgubili vise od 70% isporuka iz prosle godine (Nexus i Windows RT), koji su otisli Qualcomu (mozda malo i AMD-u ;)). Ako jos i Haswell ispadne dovoljno dobar da NV opadne prodaja mobile Keplera koja je razbila prosle sezone...
 
Uopšte mi nije jasno čemu ekvivalentiranje margina konzole kao celine sa marginama čipova. Ako se konzola prodaje sa nulom ili ispod cene (jer se zarađuje na softveru), to ne znači da će AMD Soniju ili kome već da prodaje sa nulom ili ispod cene. Takođe, naravno da su margine Nvidije male, kada pravi samo GPU. AMD nudi ceo APU.

Pa već sam naveo da je recimo Sony za PS3 Cell koštao 80$ po čipu i to 2006, i to kod prvih i glomaznih revizija Cell-a. Šta misliš koliko su se IBM i Toshiba ovajdili od tog posla? Isto i ovde. Kao što sam pisao tu je sve utegnuto i zarada je sasvim minimalna. A što se tiče umiranja, jedino ko tu nema budućnost su konzole u današnjem značenju te reči.
 
Koliko je meni poznato, Cell je vrlo komplikovana priča. Sony je takođe učestvovao u razvoju tog čipa i pljunuo dobru milijardu dolara samo u razvoj, ne mogu sada da se napamet setim da li je čak osnovan i poseban joint venture tim povodom. U svakom slučaju, Sony je kao "koautor" bio oslobođen plaćanja dela fee-ja jer je koristio procesor koji je, između ostalog, bio i njegov. To nije isto kao kada se koristi eksterno rešenje drugog proizvođača.

AMD će jednostavno postaviti svoju cenu, na Sonyju je da to uzme ili ostavi. Obzirom da je po svemu sudeći već sve dogovoreno, znači da su obe strane našle neki zajednički jezik. Samo sam hteo da ukažem ljudima da to što se konzola npr. prodaje za 500 dolara sa gubicima od 250 dolara ne znači da AMD na 60 dolara koliko traži za APU ne uzme 10-20-25 dolara, ili koliko već. Prosto, to su odvojene stvari. AMD isporučuje čipove po nekoj ceni - Sony je sigurno dobio popust jer će biti naručilac ogromnih količina i po prirodi stvari obavezan na duži vremenski rok, ali da se ne lažemo, tu sigurno nije gora zarada od CPU tržišta trenutno, posebno što neće biti nikakvih ulaganja u marketing, distribuciju i tome slične stvari, koje su obavezna stvar na x86 tržištu.

E sad, šta sve može da se desi - to nije AMD-ova odgovornost. Ako se i uruši tržište konzola generalno (mada, mislim da su šanse da se tako nešto desi apsolutno minimalne), to opet nije njihova odgovornost, a sasvim sigurno im neće nauditi dodatno u odnosu na sadašnju situaciju, jer su ionako fokusirani na x86 PC. Sve u svemu, za AMD će konzole biti fin dodatni bonus - da li dovoljan da ih izvuče iz problema, verovatno ne. Ali dodatni generator keša, to sigurno. Šta Nvidia ima sa druge strane, OUYA-u? :d
 
Sony je takođe učestvovao u razvoju tog čipa i pljunuo dobru milijardu dolara samo u razvoj, ne mogu sada da se napamet setim da li je čak osnovan i poseban joint venture tim povodom.

detalje imas u linku koji sam ostavio na prethodnoj strani.
 
Zarada na konzolnom hardveru nije bas najlukrativniji biznis na svetu, da tako kazemo. Bio je pre neki dan clanak o tome kako nVidia objasnjava zasto je "prepustila" trziste konzola AMD-u, sa objasnjenjem da je tu zarada jako mala, ako je uopste ima.

Npr, galaxy S4 kosta 200 i nesto dolara da se proizvede a prodaje se za koliko, 600?

Majkl Pekter je npr pre neki dan objasnjavao zasto nema nikakvog smisla za Nintendo da ostane u hardverskom poslu a da ce oni to ipak uciniti jer mogu da istrpe gubitke.

AMD ce imati korist i od toga ako samo prezivi i ako obrce odredjenu kolicinu cipova, samim tim ne mora a zatvara fabrike, pravi 50% staff reduction ili da prodaje zgrade kao Sony. Takva su vremena dosla, bice bolje, ali je sada tako kako je.

Šta Nvidia ima sa druge strane, OUYA-u

Udeo u mobilnom trzistu i TITAN :D
 
... AMD nema fabrike.
Nvidia prodaje (je prodavala) samo jednu komponentu u toj priči, AMD prodaje kompletno rješenje.
Čip košta koliko košta. TSMC/GF kao proizvođač i AMD kao dizajner/prodavač beru svoju kintu.
Na nositelju konzole je da specificira šta želi i koliko to hoće platiti da svi budu zadovoljni. Naravno, ima tu sad hiljadu stvari koje se mogu ugovoriti kad nešto ne ispadne kako je planirano.
 
Poslednja izmena:
Ima tu mnogo nepoznatih stvari koje mozda nikad necemo saznati.
Jako je bitno da li je cena od 60ak dolara fiksna ili se pri prelasku u nizi proizvodni proces ona menja ili se menja posle tipa 2/4/6 godina?
To je nesto sto drasticno utice na to koliko ce AMD zaraditi jer ako cena ostaje fiksna oni ce vremenom imati sve vecu zaradu po čipu.
U prvoj godini ce zarada verovatno biti mizerna jer ipak se radi o poprilicno velikom cipu ali u zavisnosti od dogovora to moze da se promeni...
 
Ako jos neko napise "zarada na konzolama je mizerna" dobice opomenu. Dve strane prepisujete opstenarodne mudrosti tipa "kanis li pobijediti, ne smijes izgubiti..." i na svakoj se nadje neko pametan da nam jos jednom isprica tu veliku tajnu.

@padawan: covece kako si ti omasio jedno tri meseca vesti. AMD vec dugo nema fabrike, a vise nema ni zgradu koju je, isto kao drugar mu Sony, prodao pre koju nedelju za neke smesne pare.


@kimins: obrati paznju da je tih 60$ procena, ne znamo detalje, a nema ni potvrde.
 
Prenaduvane su ove price o propasti gejming industrije. Kako će da se prodaju konzole to najviše zavisi od njihove cene i igara koje će biti dostupne na njima to Sony sigurno zna, nisu ludi. Kao što rekoh ranije amd je ovde u dobroj poziciji, a mene lično interesuje d a li će i xbox imati isti chip kao i ps4 što bi bilo logično ali i jako interesantno jer bismo onda najzad imali x86 na svim većim platformama što bi značilo odličnu optimizaciju igara :) što bi amdu dosta značilo i na desktop.
 
PC trziste je neka druga prica, jer tu optimizacija bas i ne ide u prilog, mora neko da kupuje nove kartice.
 
Ima tu mnogo nepoznatih stvari koje mozda nikad necemo saznati.
Jako je bitno da li je cena od 60ak dolara fiksna ili se pri prelasku u nizi proizvodni proces ona menja ili se menja posle tipa 2/4/6 godina?

evo i ja da napisem, da se ne zaboravi, kako je nvidia dobila samarcinu od Microsofta kad nije htela da smanji cenu chipova za originalni (prvi) Xbox.
 
The rise and fall of AMD: How an underdog stuck it to Intel

amd-boxer-training.jpg


link: arstechnica

odlican tekst!


When Jerry Sanders was 18, he was beaten in a street fight by people who left him unconscious in a trash can. “They fractured my skull, broke my nose—that's why you're photographing from the left,” Sanders told Daniel Marrow of Computerworld (PDF) in 2000. “So my nose is not more crooked than normal, ribs—I mean just a disaster. And they left me to die. They literally left me to die.”

But after three days in a coma, Sanders rallied.

Sanders went to work for Motorola and Fairchild Semiconductor, but he didn't work long for others. He opened AMD for business on May 1, 1969—when he was just 33 years old. He quickly cemented a reputation for being defiant and flashy, and he kept a poster in his office which read, "Yea, though I walk through the valley of the shadow of death, I shall fear no evil—for I am the meanest son of a bitch in the valley."

“He’s a mix between Don Quixote and Indiana Jones,” former CFO Barton said, “a swashbuckling idealist, not afraid to tilt at windmills and dream the impossible dream. His whole career, his impossible dream was to battle Intel. And he battled very hard for decades.”

AMD began life as a second-source supplier for companies using Intel processors. Companies like IBM didn't want to...
 
Naslov im je bezveze. Ko da AMD više ne postoji :).

U međuvremenu:
AMD Begins to Ship Low-Power Kabini APUs for Revenue
i
AMD Rehires Renowned Graphics Expert from Apple
The King is Back: Raja Koduri Leaves Apple, Returns to AMD

Inače, ovo je drugi bivši AMD-oovac kojeg su "ukrali" jabučarima. Prvi je bio Jim Keller, "K8 Lead Architect".
Raja returns to a very different AMD than the one he left. I asked him what’s different and he responded by saying the AMD he left acted like a company that was 10x its size. Today, AMD is a much smaller and more agile company. Raja believes AMD is in a better position to take advantage of new opportunities vs. being in the hopeless position of never being able to catch up in mature markets. It’s difficult to see what the next big mover will be after smartphones. Intel is betting on the TV industry, but to be honest no one knows. What drives Raja is the belief that delivering good quality, high performance and low power graphics will continue to matter going forward. I agree.
 
Vidi vidi, ovi stvarno prikupljaju neke likove sa dobrim iskustvom, svakako ima vise nade :) za AMD nego pre godinu i nesto..
 
Potvrdjen i novi Xbox, sto su samo neki sumnjali (prepoznace se sa svojim insajderskim informacijama ;)).
 
Ima li negde vise detalja o APU za xBox?
 
Ne za sada, ovo je objavljeno, ali nije potvrdjeno.

That means a "heavily customized AMD chip that combines an eight-core CPU, a GPU tailored for DirectX 11.1 graphics and 32MB of high bandwidth embedded ESRAM memory," the tech blog said. As with the PS4, the Xbox One APU is expected to utilize AMD's forthcoming Jaguar CPU architecture, which the company has already shown running on its future-generation, 28-nanometer "Kabini" and "Temash" APUs for ultra-thin laptops and tablets.

The PS4 sports 8GB of GDDR5 unified system memory with 176GB/s bandwidth. Microsoft's skeleton spec sheet states that the Xbox One also has 8GB of RAM.
 
Koliko sam pohvatao:
Microsoft - 40nm, 32Mb ESRAM (pretpostavljam kao dodani čip u modulu) , 8Gb GDDR3
Sony - 28nm, bez ESRAM-a, GDDR5, hUMA

Sony je navodno išao na široku magistralu, GDDR5 i arhitekturu bez ESRAM čipa iz razloga da bi hUMA radila. Odnosno, da bi i x86 jezgra i GPU imali pristup istom memorijskom prostoru. Integracija CPU-a i GPU-a je kod Sony-a veća. Pretpostavka je da će tokom životnog ciklusa konzole sve više naslova rabiti GPU za operacije koje nisu vezane strikno za grafiku.
Microsoft će s druge strane sigurno imati jeftiniju konzolu: 40nm, 100W TDP, uža magistrala? (čim stavljaju dodatni cache pored čipa), moguće manje kompleksna ploča i GDDR3. S vremenom mogu na 28nm shrink.
 
Poslednja izmena:
Ne može biti 40nm to odma zaboravi. Oba su 28nm i ne bih rekao da je na xboxu gddr3.

Čini se da je gpu za xbox slabiji i da je tu smešten taj esram koji kompenzuje brzinu memorije slično x360.
 
Poslednja izmena:
Sony je navodno išao na široku magistralu, GDDR5 i arhitekturu bez ESRAM čipa iz razloga da bi hUMA radila. Odnosno, da bi i x86 jezgra i GPU imali pristup istom memorijskom prostoru. Integracija CPU-a i GPU-a je kod Sony-a veća.
PS4 ima multi-channel 256-bit GDDR5 kontroler - ukupno 176GB/s.

heh... simpaticno :)

konzole su napokon dobile x86 chip (ne racunajuci prvi xbox)
a sa druge strane, one su te koje ce prve uciniti x86 irelevantnim.


po onome sto citam, u PS4/Xboxu je "Kaveri" APU.

nego, da li igde ima podatak koje su x86 performanse PS4 chipa?
 
Nazad
Vrh Dno