Šta je novo?

AMD u raspadu ili?

Neverovatno, čovek u svojoj "analizi" tri minuta drži screenshot iz joker-ove nameštene 1700 vs 7700k gaming recenzije.

Ko ne zna, joker je držao 7700k "downklokovanog" na 4ghz u svojoj recenziji, iako je prvobitno napisao da je na 5ghz.

AMD advocate program očito radi svoj prljavi posao :)

Ti nisi ni pogledao taj video koji sam zakacio? Duznost kao Intel dechaka ti je bila da nas sve obavestis o "prevari" koju je Joker sproveo u najvaznijem benchmarku na svetu TR na Low u 640x480.

Naravno da niko ne prica o onome gde je Intel losiji, jer Intel advocate program to ne dozvoljava. Kljucno je isticati da je AMD losiji u 640x480, a sto je poderao Intel u svemu ostalom to je ZABRANJENO!
 
Poslednja izmena:
Koliko razumem stvari, niske rezolucije 640x480 se uzimaju, jer pokazuju realnu snagu proceva koju mozemo ocekivati od ( proceva ) u CPU bound situacijama na visim rezolucijma, pre svega na 1080p i eventualno na 1440p. Zbog toga i testovi na nizim rezama imaju nekakavog smisla. Sto se i videlo kasnije, jer je su I7 procevi brzi od 1800X na 1080p i 1440p rezi sa TitanX P karticom.

Takvi su trenutni rezultati, eventualno ako ima istine u ovome sto se prica oko problema sa ST kod AMD-a i ako poprave sa optimizacijom rezultate u gamingu, onda ce i 4c\8t i 6c\12t profitirati i verovatno ce moci da se suprostave I7 procevima. Ako se zaista desi neka optimizacija za gaming, onda je Intel 'konacno' ugasio i mora ce, da drasticno smanjuje cene svojih proceva i bice dobra situacija za nas.

Drugo, treba pricati pomalo i iz iskustva koje imamo se odredjenom karticom i procom. 980Ti OC kartica je daleko u fullu za 1440p rezu. Vec sad postoje mnogo starijih igara koje ce tesko da sljakaju na full HD, a da ne pricamo o nekim novijim igrama, gde i TitanX P na 1080p jedva drzi minimum 60fps na 1080p. Cene 1080 , 1070 i 980Ti kartica vec padaju i bice sve pristupacnije, doci ce i nove AMD grafe slicnih perfomansi, a za ove grafike na 1080p rezi je potreban vrlo jak procesor da bi se pokrenule u fullu. Da ne govorimo, da i za 980, 1060 i 480 grafu takodje treba snazan procesor za gaming.

Mislim, da gaming postaje sve vise i vise slozeniji, koliko vidim dolaze sve zahtevnije igre, uskoro ce i 1080Ti da se tesko izbori sa mnogim igrama na 1080p......nikad nije bilo da jedna kartica moze da se izbori sa igrama svoje epohe u 1440p i 4K , osim SLI i CF konfiguracija, i verovatno ce tako ostati .

Dakle, verovatno ce i dalje procesori i njihova snaga biti potrebna za gaming i u narednom periodu.
 
Poslednja izmena:
Da, kao što kažeš, ti testovi služe da se vidi da li je procesor usko grlo. Međutim, ako se radi gaming testovi, onda bi trebalo prikazati najverovatniji mogući scenario. Koji procenat gamera ima GPU kao usko grlo, a koji CPU? Mislim da je ova prva grupa značajno brojnija. Što govori činjenica da ima dosta ljudi koji su pre 6 godina kupili SB, u međuvremenu su promenili po 2-3 grafičke, a koriste i dalje isti CPU.

Ja zaista ne znam koliko ljudi kupuje Titan X ili 1080Ti da bi igrali u 1080p. S druge strane, ako igre budu toliko zahtevne da ni sadašnja high-end karta nije dovoljna za 1080p60fps (npr. kao sada 780 Ti) opet će GPU biti usko grlo, tj. biće potreban dovoljno dobar, a ne najbrži mogući CPU.

Ovi testovi su potrebni, ali ja ih ne bi nazvao gaming testovima, već npr. "CPU bottleneck test", testirao 4-5 igara u 1366x768, i prikazao samo procentualne vrednosti. Trebalo bi priakzivati najrealnije situacije u igrama - npr. G4560/GTX 1050Ti/Medium-High/1080p, ili i3/RX 470/High/1080p, ili i5/GTX 1060/Ultra/1080p, ili i7/1070/High/2K i tako dalje. Naravno, ima izuzetaka (takmičari, 144Hz...) ali i to treba odvojiti i reći za koga je šta preporučljivo. Jeste teško, ali meni lično samo takav test znači, pošto niti bih i7-6700K upario sa GTX 1050, niti bih GTX 1080 Ti stavio na G4560
 
Koliko razumem stvari, niske rezolucije 640x480 se uzimaju, jer pokazuju realnu snagu proceva koju mozemo ocekivati od ( proceva ) u CPU bound situacijama na visim rezolucijma, pre svega na 1080p i eventualno na 1440p. Zbog toga i testovi na nizim rezama imaju nekakavog smisla. Sto se i videlo kasnije, jer je su I7 procevi brzi od 1800X na 1080p i 1440p rezi sa TitanX P karticom.

Takvi su trenutni rezultati, eventualno ako ima istine u ovome sto se prica oko problema sa ST kod AMD-a i ako poprave sa optimizacijom rezultate u gamingu, onda ce i 4c\8t i 6c\12t profitirati i verovatno ce moci da se suprostave I7 procevima. Ako se zaista desi neka optimizacija za gaming, onda je Intel 'konacno' ugasio i mora ce, da drasticno smanjuje cene svojih proceva i bice dobra situacija za nas.

Drugo, treba pricati pomalo i iz iskustva koje imamo se odredjenom karticom i procom. 980Ti OC kartica je daleko u fullu za 1440p rezu. Vec sad postoje mnogo starijih igara koje ce tesko da sljakaju na full HD, a da ne pricamo o nekim novijim igrama, gde i TitanX P na 1080p jedva drzi minimum 60fps na 1080p. Cene 1080 , 1070 i 980Ti kartica vec padaju i bice sve pristupacnije, doci ce i nove AMD grafe slicnih perfomansi, a za ove grafike na 1080p rezi je potreban vrlo jak procesor da bi se pokrenule u fullu. Da ne govorimo, da i za 980, 1060 i 480 grafu takodje treba snazan procesor za gaming.

Mislim, da gaming postaje sve vise i vise slozeniji, koliko vidim dolaze sve zahtevnije igre, uskoro ce i 1080Ti da se tesko izbori sa mnogim igrama na 1080p......nikad nije bilo da jedna kartica moze da se izbori sa igrama svoje epohe u 1440p i 4K , osim SLI i CF konfiguracija, i verovatno ce tako ostati .

Dakle, verovatno ce i dalje procesori i njihova snaga biti potrebna za gaming i u narednom periodu.

Gde si reviewsrb druže stari!

Boldovao sam onaj deo koji bih voleo da ostavimo novijim generacijama.

Da se vratim na moje pitanje vezano za tumačenje "u fulu" i "na max" izraza kod nas. Nekome je bitna što veća rezolucija, nekome najveći frame rate, nekome najveći broj detalja ili post pocessing a nekome možda sve ove stvari. Neko vidi stutter, neko ne. Nekome je 144 Hz moranje neko živi i sa 60 Hz zarad detalja, opet je nekome IPS moranje a nekome je 1 ms VA panel prava stvar. Treba biti realan i sagledati šta je kome bitno i na osnovu toga izvlačiti ovako pompezne izjave (boldovano). Procentualno gledajući konfiguracije na forumu rekao bih da je ta tvoja izjava možda malo pretenciozna.
 
Nehalem je izasao pre Phenoma II, barem ona i7 9xx serija.

Istina, Nehalem je izasao mesec dana pre phenom II, ali nije bio cenovno ni blizu istog. I to Bloomfield i7 9XX koji nije ni bio namenjen mainstream desktop trzistu. Tek sa Lynnfieldom, gotovo godinu dana kasnije, je intel izbacio procesor koji je trebao da odmeni c2q 9X50.

Zar trenutna situacija ne podseca na to? Kaby je tek nesto jaci od Ryzena, manje vise zbog stock klokova i OC potencijala.
Cekamo odgovor intela u vidu Sandybridge-a.
 
Intel moze komotno sutra da izbaci 8 core CPU na istoj plocici kao 7700K koji ce da trosi manje, ali nece imati GPU. Sto ne verujem da ce Intel da uradi jer su navikli ljude na integrisan GPU. Nikako da batale taj Larrabee projekat. Ne verujem da ce Intel mnogo da se cima oko desktopa jer realno su jos uvek bolji.

Polje gde ce Intel sigurno odgovoriti je ono gde je AMD trenutno najjaci, a to su serverski procesori. Tu ocekujem da izvade keca iz rukava.

AMD u ovom momentu deluje kao mala prznica sto je smogao sve snage sto ima i udario duplo veceg i snaznijeg od sebe. Ovaj veci je to ipak osetio, ali ono sto je usledilo nije za javnost. Zapravo imali smo prilike to da gledamo na TV-u tokom prosle dve veceri, u utakmicama Bayern-Arsenal i Barcelona-PSG :)
 
Pozdrav @Pixell

Jeste, mozda i ja pomalo gledam iz neke moje perspektive, maximum grafika i juris taj neki 60fps lock ( v-sync plus triple buffering ) na svim rezolucijama. Meni licno, koliko sam odradio svoje testove i gledao druge testove na netu, svaki frejm znaci zbog minimalnog fps-a od 60f. Recimo, u Crysis 3 ( trava ) imam sa HT ON oko 65f. i ht off oko 55f. To je dovoljna razlika izmedju igrivog i micro stutteringa.

Sve je to na 1080p rezi, sa 980Ti OC i apsolutno je potreban snazan procesor sa vise jezgara i visok overklok. A, postoje puno igara koje slicno sljakaju na 1080p. I, sada cena ovih grafika drasticno pada i uskoro ce biti srednja klasa kartica. Zbog toga i ovi 6c\12t i 4c\8t AMD procevi, moraju da budu izuzetno snazni i vrlo blizu po perfomansama I7 procevima, da bi mogli da poteraju ove grafike, kako da kazem u sto 'vecem fullu'.

Licno, doplatio bih i malo vise za neki I7 proc. koji ce dati vise perfomanse, nego za 10 - 15% slabiji AMD proc, sa nizom cenom.
 
Poslednja izmena:
Ljudi, do sada ste pričali kako nema razloga da se prelazi sa Sandy Bridge-a a sada svi vozite i7-7700K overklokovanog na 5 GHz.
Juče bilo "kad će Intel da izbaci više od 4/8 CPU, dere nas godinama" a danas "Dovoljno nam 4 jezgra, ponekad uključim HT".

Shvatam da je sada u modi Intel ST na 5 GHz isključivo u igrama ili testovi "nisu validni" ali, brate mili, preteraste ga.
Makar imate alternativu da pljujete po njoj koja zaslužuje priznanje i poštovanje.

Ja nisam jedan od tih ljudi, već gotovo dve godine pričam kako su su svi procesori sa DDR3 memorijama usko grlo u gaming-u, čak i ako sam i sam vlasnk SB-a @4.5Ghz, i tada sam bio stava kako SB jeste bio jedan od najboljih kupovina, ali da je obavio svoj posao i da je isteđena muštikla. Nisam jedan od onih što su se zaljubili u komponentu u svom kućištu, niti sam jedan od onih koji su počeli od SB-a da prave Golf dvojku. Isto tako igram se na 1440p monitoru i do skora grafičke karte nisu patile previše u 1440p sa SB @4.5Ghz. Za razliku od Titan X i sutrašnjeg 1080 Ti (na koji sam ozbiljno naložen) koje u nekim naslovima su cpu bound i sa 7700k@5ghz na 1440p, pogotovo što se tiče min fps-a. Mada mi je isto nejasno zašto skoro niko od Ryzen recenzenata nije koristio Titan X u ili GTX 1080 SLI, čak i na ovom forumu imamo par korisnika sa GTX 1080 SLI...

Isto tako svi koji su pratili šta kucam se sećaju koliko sam nade i vere polagao kada je pre skoro dve godine izlazio i7-5820K, očekujući da će tih šest jezgara za $390 značiti u gaming-a zbog toga što konzole imaju više jezgara, te sam očekivao da će već te jeseni igre videti 6 jezgara, kao i zbog toga što će biti relativno blizu ipc-a tadašnjih 4c/8t procesora. Potom sam isto tako sam čekao da vidim i rezultate 6800k. Svi se takođe sećaju i mog razočarenja u vezi te priče. Mada sad kad se prisetim tih priča, zaista ima dosta ljudi iz ovih tema koji hajpuju R7 Ryzen, ali tada su jedva dočekali da kažu "rekli smo ti" na rezultate 5820k i "lud" si što si uopšte razmatrao da daš $400 za procesor, a sada dve godine kasnije im je super R7 za $400 i preko noći su počeli da obavljaju ozbiljne poslove koji zahtevaju 6/8c. Pričamo o istim ljudima, prepoznaće se sami. Zanimljivo kako se vremena menjaju, pogotovo u zavisnosti oko proizvoda koje kompanije se vodi priča, a moja je ostala ista. Bio sam razočaran sa 5820k, kao što sam i sada, jedina razlika što sada nisam ni imao neka očekivanja :)

Naravno da niko ne prica o onome gde je Intel losiji, jer Intel advocate program to ne dozvoljava. Kljucno je isticati da je AMD losiji u 640x480, a sto je poderao Intel u svemu ostalom to je ZABRANJENO!

Ja pričam iz ugla onoga što mene lično zanima, o tome sam već i pričao ranije, kao i u citatu iznad. Za moj "poslovni" hobi je dovoljan i ovaj nov pentium, pošto imam taman toliko posla da mi nije bitno da li će mašina nešto obaviti za pola sata ili za sat, tako da mene isključivo zanimaju gaming performanse i to se ne tiče samo AMD-a, već i Intel-a. Iskreno me ni najmanje ne zanima me ko će te performanse obezbediti i šta će pisati u kućištu.
 
Poslednja izmena:
Očigledno ti prevod ne ide najbolje. Da objasnim, piše da su sa njihovim oveklokovanim 1800X uz pomoć Noctua hladnjaka uspeli da prestignu osnovne ST performanse 7700K u određenim testovima. Što je i istina.
Znači oveklokovan 1800X radi brže od default 7700K u ST u određenim testovima. Znači da:

OC 1800X beyond ST > Stock 7700K ST

Vrati se lepo u nV 1080 Ti temu, ima lepih rezultata tamo. Linus testirao baš ta dva procesora.
 
Da se vratim na moje pitanje vezano za tumačenje "u fulu" i "na max" izraza kod nas. Nekome je bitna što veća rezolucija, nekome najveći frame rate, nekome najveći broj detalja ili post pocessing a nekome možda sve ove stvari. Neko vidi stutter, neko ne. Nekome je 144 Hz moranje neko živi i sa 60 Hz zarad detalja, opet je nekome IPS moranje a nekome je 1 ms VA panel prava stvar. Treba biti realan i sagledati šta je kome bitno i na osnovu toga izvlačiti ovako pompezne izjave (boldovano). Procentualno gledajući konfiguracije na forumu rekao bih da je ta tvoja izjava možda malo pretenciozna.

Zaboravio si na freesync/gsync......nekome je i to bitno! :beat:
 
Ljudi, da vas pitam nešto ?

Koja je svrha ove teme više ? Ja, iskreno, ne vidim nikakvu svrhu više od ove teme, jer AMD već neko vreme UOPŠTE NIJE u raspadu, već suprotno...


Moderator šta ti misliš ? Lock ili ne ?
 
Hm, a šta će da rade intel fanboyevi i intel fanmenovi ako se tema ugasi?
kosta što si na kraj srca.
Odma otvaraj temu AMD u usponu!
 
Hm, a šta će da rade intel fanboyevi i intel fanmenovi ako se tema ugasi?
kosta što si na kraj srca.
Odma otvaraj temu AMD u usponu!
Misliš da mene to interesuje? Uopšte ne.

Nek se sakriju u neki ugao i plaču tamo. Ovde nam takvi nisu uopšte potrebni!

Gesendet von meinem GT-I9295 mit Tapatalk
 
Poslednja izmena:
I ja glasam za lock-ovanje teme, ukoliko se i pokretač iste (PCBeast, čini mi se) slaže.
 
Naravno da je treba lock-ovati. Ova tema je postala apsolutno beskorisna, sada kada je AMD na putu uspona.

Gesendet von meinem GT-I9295 mit Tapatalk
 
Preimenovati temu u "Amd u reverse-raspadu ili???" :D

Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
 
Zasto je tema jos uvek otvorena?
Kosta intervenisi!
 
Nisam moderator, inače bih sigurno.

Gesendet von meinem GT-I9295 mit Tapatalk
 
Ja lepo na AMD-ovim akcijama zaradih 1000$ :D Sad mogu da propadaju, briga me :)
 
Pričao sam o tome. Hajp i marketinška mašinerija naduvaju akcije prilikom najave i predstavljanja novih proizvoda, ali kada izađe prvi kvartalni izveštaj sa realnim stanjem, te akcije se i izduvaju.
 
U USA fiskalna 2017 godina je pocela 1.10.2016, tako da se prvi kvartal odnosi na perid do januara 2017. Sad sledi izvestaj za drugi fiskalni kvartal, koji ce sigurno biti bolji zbog 18% povecane prodaje.
 
Potencijalni problem u svemu tome jeste što na serverskom tržištu performanse nisu parametar na koji tržište tako osetno reaguje. Tu se kupuje ugovorima, pogodbama, velikim dilovima, svaka promena je zeznuta jer traži prilagođavanja, neretko firme ne žele da ništa specijalno menjaju jer razlika u ceni nije vredna radnih sati osoba koje trebaju da testiraju novu konfiguraciju ili da je održavaju. Lepo je što je AMD uspeo da zada udarac, ali mora mnogo agresivnije da radi na serverskom polju u domenu direktnog marketinga.
 
Sa razlikom u ceni x2 i manjom potrosnjom amd ima sve sanse da ozbiljno uzdrma intel cak i u serverima. Ogromna je to razlika u ceni, da bi se progledalo intelu kroz prste.
 
Nazad
Vrh Dno