Šta je novo?

AMD u raspadu ili?

I onda dodje "investitor", kupi vas/nas za masne pare i zatvori...

...über rimini 7
 
Ako je firma nije na berzi, niko je ne može kupiti dok vlasnik ne odluči. Posebno ako je u vrhu. A vlasnici po pravilu ne žele da budu ti koji će prodati porodični posao koji traje decenijama. A i što bi, ako firma i profit ugavnom rastu ;)
 
Ok, sad znamo da AMD nikad neće prodati porodični posao, tj. nV. :D
 
Citiracu svoje kolege iz SIPRI-ja! Skoro 80% naucnika i 85% fondova za istrazivanja i razvoj u svetu, direktno ili indirektno je vezano za vojnu industriju. Vi nastavite lozenje na drustvenu i ekonomsku paradigmu isprojektovanu od strane medija i industrije zabave! :d
 
I opet - kakve to veze ima za željom jedne firme da bude bolja od druge?

A što se istraživanja tiče - kako to da ja ili 80% mojih kolega koji su u R&D-u ne rade ništa što je direktno ili indirektno vezano za vojnu industriju :d Ako možeš da me preporučiš nekome iz te industrije, bio bih ti zahvalan :D
 
Mora da si inzenjer, to mi lici na inzenjersku nesposobnost sagledavanja dubine i sire slike. :d

Ukoliko firma A zeli da bude bolja od firme B, ali firma B je mnogo znacajnija za vojnoindustrijski kompleks, ovaj potonji ce da nadje nacina da firma A ne ostvari sve ono sto je zamislila. Takodje, ukoliko taj isti kompleks proceni da firma A ima proizvod koji je za njega znacajniji, firma B vrlo lako gubi naklonost, putem postojecih finansijskih instrumenata i cesto dozivljava dovidjenja/ Takodje ukoliko firma A previse "insistira" da bude bolja, kompleks moze da bude i manje nezan u ubedjivanju. Nisu to nikakve teorije zavere i slicne *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*stine, to je samo nacin kako stvari funkcionisu.
 
Poslednja izmena:
Ali ja (ti) govorim da je njima svejedno da li proizvode pravi firma A, B ili C. Sve te firme su njihove, i oni su kupovali, kupuju i kupovaće od svakoga nešto. U zavisnosti ko da bolju ponudi. Takođe, svejedno im je da li će firme B ili C propasti, jer im ostaje firma A, koja može da napravi sve što treba. A administraciji je svejedno i koliko šta košta, jer ne plaćaju svojim novcem. S druge strane, u interesu firmi B i C jeste da naprave što bolji proizvod i ponude im. AMD je tek sad, posle 10 godina, uspeo da im uvali svoje procesore za novi SK. Pre toga su izbor bili Intel i IBM (koji je prošle godine dobio novi ugovor za jedan SK, sa nVidia-om)
 
Ajmo ovako, sta je to "bolji proizvod" po tebi? Definisi mi tvoje vidjenje boljeg proizvoda?
 
a da se vratimo na temu?
 
Tema je propast kompanije (koja je zaista bila pred bankrotom) koja se takmiči sa 10 puta većom konkurencijom. I onda neko tvrdi da ta kompanija namerno ne želi da izbaci najbolji mogući proizvod, da bi muzla korisnike što više. A zamalo da ostanu bez korisnika. U serverskom/HPC tržištu i jesu ostali bez. Ili da ne žele/ne smeju da naprave bolji proizvod od Intela ili nVidia-e. Gde je logika tu?

@Marti
Ko mene pita, kupac odlučuje šta je za njega bolje. Kažem ti da je prošle godine DoE (Oak Ridge NL) izabrao IBM i njihove Power procesore. Ja sa tim ne bih znao šta da radim i uvek bih pre kupio Intel ili AMD. Oni valjda znaju. Ove godine je isti kupac izabrao AMD procesore (Epyc) za drugi SK. Ja mislim i dalje da Intel ima bolju arhitekturu, a oni kako su krenuli kupiće i Oracle (SPARC) za neki naredni projekat ;)
 
PassMark: AMD Snatches Up To 40% CPU Market Share For The First Time In 14 Years


Can anything stop AMD's rise in the x86 market? If you take a look at PassMark's data, probably not. In a survey report of machines running PassMark, the company reported AMD's market share increasing to 40% for the first time in a very long time. This data comes after Intel has been facing increasing competition from AMD's Zen 2 based processors that can go toe to toe with the best Intel has to offer considering they are based on the 7nm process while Intel remains on 14nm.
AMD snatches up to 40% of market share in PassMark January 2020 update

AMD's Ryzen 3000 series was released back in July 2019 and marked the company's historical transition to a sub 14/16nm process (namely the 7nm node). For the first time in over three decades, Intel had lost its process lead over the x86 industry and AMD was the company to profit the most of it. AMD's 7nm processors proved not only more than capable of matching (and at times beating) Intel processors in performance but offered the same at a much lower price point.

AMD's use of predatory pricing seems to quickly be bearing fruit as it snatches away more and more market share from Intel. While Intel remains in the lead, AMD has snatched back up to 40% market share in the latest PassMark report (caution: this is just one data point and based only on devices running PassMark. Full list of caveats given below) and this is something we haven't seen since 2006 - almost a full 14 years ago.

https://wccftech.com/passmark-amd-snatches-up-to-40-cpu-market-share-for-the-first-time-in-14-years/
 
Dobra politika i odlicno inzenjerstvo na delu :)

Mada, moraju tako jer su underdog, videcemo kad (i ako) stanu na noge kako ce se ponasati.
 
Jesu i dalje jer koliko god da su uradili u prethodne tri godine, to su samo tri godine, Intel je sa Core arhitekturom dominirao 8 godina, plus imaju neuporedivo vise resursa nego AMD.

Mnogi i dan danas nece ni da cuju za Ryzen, pogotovo za gaming.
 
Kako će samo AMD da tresne o zemlju:

AMD-stock-price.png


Moram malo da zezam u duhu teme, ipak nema "novogodišnje" teme ove godine. :p
 
Ima tu još prostora za špekulacije. Npr. odnos "AMD - Globalfoundries" i kako ta priča završava.
AMD je ugovorno vezan za GloFlo do 2024. Trenutno troše 14/12nm kapacitete (Zen+, Zen 2 IO die, svi APU modeli, Threadripper 2, i Polaris GPU ako ga još proizvode). GloFlo je odustao od 7nm procesa polovinom 2018., a 14/12nm je licenciran od Samsunga. Trenutno fabovi na 14/12nm rade na maksimumu kapaciteta. 7nm bi tražio kompletno novi fab i dodatnih 10-15 milijardi USD ulaganja, što je i bio glavni razlog odustajanja.
No što nakon 2 godine, kad 12nm više nije dovoljan za AMD? ( i IBM). Takođe, zanimljivo je da rDNA nije išao na 12nm koji je bio sasvim zreo proces, bar jeftiniji modeli kao što je RX 5500. Nvidia je još na 12nm, tako da ne vidim razlog za AMD da ga ne troši.
 
Poslednja izmena:
I izbacili su TR 3990X (64c/128t). Mogu da skaliraju te procesore kako im volja. Fantastično.

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
 
Da je rDNA isao u 12nm trosio bi kao nenormalan, zato je manje vise morao u 7nm, a i tu ga cepaju nenormalnim naponima. Moraju da ispeglaju tu potrosnju...
 
Ništa od novih APU :trust:
 
Skup je 7nm za APU-ove koji su tercijarni procesorski proizvod :)
 
zar nije mobilni APU u 7nm?
 
Jesu, ovo sto sam napisao se odnosilo na desktop APU.

Mobilni kidaju, ozbiljno se razmisljam da menjam laptop iz potpisa za neki sa 8/16 Ryzenom kada bude izasao..
 
taj laptop je zverčica (i7-8750H 16GB GTX1050 FHD IPS). ja skoro uzeo HP 14" Ryzen 5 3500U 8GB 256GB SSD i ta mašinica dobro radi, deluje mi da je procesor poprilično bolji nego matori FX-8320
(nikako da uradim neko testiranje pa da uporedim)

mogu samo da zamislim novi mobilni Ryzen 8/16, pogotovo ako bude bolja grafika od Vega 11.
 
Kad mozemo da ocekujemo laptopove sa ovim mobilnim APUovima u domacim radnjama?

Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno