Šta je novo?

AMD u raspadu ili?

Verovatno i apple gresi jer su izbacili nvidia? A tek intel koju je gresku napravio sto je uzeo vega graficku... Samo polako.
https://youtu.be/_36yNWw_07g

Pa pogledaj stanje grafika u laptopovima u poslednjih nekoliko godina i dobićeš odgovor da li greši Apple ili svi ostali. A zašto je Apple odabraio AMD a ne nVidia-u je jasno - nVidia je sada praktično Apple u svetu GPU-ova a Apple zna da mu saradnja sa još jednim Apple-om ne može doneti profit kakav želi ;)

Što se tiče Kaby Lake G, interesantna kombinacija..nisam pratio ali mislim da se to ne prodaje u velikim količinama..plus je najverovatnije prelazno rešenje kao što Space Beer reče.

GPU u PS4 Pro je otprilike kao RX 480/580, kojima je MSRP 250$ (za 8GB verziju). A konzola košta $400. Da li za $150 može da se ubace ploča, HDD, CPU, kućište, napajanje i gamepad i da ostane Sony-eva zarada?

Eh, nije to baš tako..GPU u PS4 Pro je solidno slabiji od onog u RX480/580..plus je u pitanju svojevrsan SoC gde je CPU part slabiji od onog u mobilnim telefonima..tako da je ceo SoC daleko od 250$ a ako se računa koliko košta da se proizvede onda je to još manje..ima tu mesta za zaradu, ne veliku ali uračunaj koliko se komada proda/prodalo..

Možda bi nVidia mogla da pravi x86 (da ima licencu) kao i AMD da pravi ARM (mada ih i pravi za servere), ali zna se gde je ko bolji

Kad si spomenuo - može i nVidia da pravi ARM procesore isto kao što radi Apple jer imaju Architecutre licencu - tako su i napravili Denver jezgra koja su ugrađivali u Tegra čipove.

A na temu efikasnosti - mislio sam da smo to već apsolvirali :) Valjda svi znamo da su gaming karte nasvirane maksimalno (po mom mišljenju bez potrebe), dok je za ostale svrhe (Pro, HPC, laptop/AiO, konzole, mining...) perf/watt odnos bitno drugačiji (bolji).
To je tačno, međutim skaliraj na dole i dobićeš sličan odnos (primer GT 1030 vs. RX 550). Mada najnovije konzole (Xbox One X) imaju hardware u srednjoj klasi grafika (GTX 1060, RX 580) gde se itekako oseti TDP razlika.

Što se CPU dela tiče, tu se trenutno dešavaju velike stvari i Intel je u velikoj nevolji. AMD je ubo jackpot sa Rzyen-om baš u trenutku kada Intel ima problema sa proizvodnim procesima..milina :)
 
Što se tiče konzolnih profita, AMD-ova zarada je ~15$ po konzoli, to važi i za MS i za Sony. Što je nekih 1.8 milijardi za period od 5 godina.
 
@DAS
GPU deo u najnovijim konzolama je u rangu RX480/580. Sonijev ima niži klok i duplo veći broj ROP jedinica, a MS-ov ima veći broj CU-a, a samo malo niži klok. I ako su ove informacije tačne, Xbox je znatno veći od P10 čipa. A cela konzola vuče struje koliko i RX, ako ne i manje. Ako izuzmeš ostale komponente, dobićeš potrošnju otprilike kao i GTX 1060. Naravno, i GTX 1060 u konzolnoj (mobilnoj) varaijani bi imao manju potrošnju sa neznatno manjim performansama, ali očigledno da su Soniju, MS-u, Intelu, Apple-u... bitnije neke druge stvari

Ne možeš da posmatraš konzolu kao PC CPU+GPU. Sve je drugačije, od OS-a, pristupa hardveru, API-a... Zato je njima dovoljno 8 malih jezgara, dok bi u slučaju PC-a takav procesor u paru sa takvom grafikom dao duplo lošije rezultate od npr. 4 velika jezgra. Videćemo ovu kinesku "konzolu" sa 4 Zen i 24 Vega CU-a. Eto ti PC-a sa grafikom slabijom od PS-a, ali sa većom cenom (verovatno $600 bez poreza). I naravno znatno slabijim performasnama jer koristi standardni Win OS :)
 
@DAS
GPU deo u najnovijim konzolama je u rangu RX480/580. Sonijev ima niži klok i duplo veći broj ROP jedinica, a MS-ov ima veći broj CU-a, a samo malo niži klok. I ako su ove informacije tačne, Xbox je znatno veći od P10 čipa. A cela konzola vuče struje koliko i RX, ako ne i manje. Ako izuzmeš ostale komponente, dobićeš potrošnju otprilike kao i GTX 1060. Naravno, i GTX 1060 u konzolnoj (mobilnoj) varaijani bi imao manju potrošnju sa neznatno manjim performansama, ali očigledno da su Soniju, MS-u, Intelu, Apple-u... bitnije neke druge stvari

Ne možeš da posmatraš konzolu kao PC CPU+GPU. Sve je drugačije, od OS-a, pristupa hardveru, API-a... Zato je njima dovoljno 8 malih jezgara, dok bi u slučaju PC-a takav procesor u paru sa takvom grafikom dao duplo lošije rezultate od npr. 4 velika jezgra. Videćemo ovu kinesku "konzolu" sa 4 Zen i 24 Vega CU-a. Eto ti PC-a sa grafikom slabijom od PS-a, ali sa većom cenom (verovatno $600 bez poreza). I naravno znatno slabijim performasnama jer koristi standardni Win OS :)

To sam i ja mislio ali pogledaj ovo:

https://www.youtube.com/watch?v=dGa_7Ds13Ls

Čovek je sastavio PC od oko 450$ sa GTX 1060 grafikom i poredi ga sa XboX One X-om. U svetu grafika GTX 1060 je negde na nivou RX 480/580 što je snaga XboX One X-a. Od 6 testiranih igara zaključak je da su sistemi tu negde, čak je PC mali bolji.
Nema tu mnogo OS-a, API-ja itd..sa strane developera kod konzole je fora da imaš zatvoren sistem i igraš se sa rezolucijom (checkerboard, upscale..), fps-om i detaljima kako bi sve uklopio i maksimalno iskoristio resurse da dobijes što bolji vizuelni prikaz.

I sam sam uzeo PS4 Pro pre par meseci i neke igre (God of War) zaista izgledaju impresivno. Nijedna igra na PS4 Pro ne radi u native 4K ali iskreno to nije ni potrebno - imam 55" 4K HDR TV koji gledam sa oko 3.5m i tu teško da može da se primeti neka razlika u odnosu na recimo HD rezoluciju. Čak i kada se približim skroz blizu tv-a checkerboard radi odlično i skoro i da ne primetiš pikselizaciju. Pametno korišćenje resursa, ništa više..čemu forsiranje 4K kad vizuelno ne dobiješ skoro ništa na tv-u..

Btw, nisam znao da PS4 Pro GPU ima 64 ROP-a a X BoX One X samo 32. U svakom slučaju XboX One GPU je i dalje znatno jači, ~50% više TFLOPS, memorije, bandwidth-a..

Izvinjavam se za off.
 
Biznis sa konzolama definitivno nije mali i svakako je nešto što je izvuklo AMD GPU diviziju.
Switch je fascinantan je koristi sada već vremešni Tegra X1 SoC (isti onaj koji se ugrađuje u Shield) a uspeli su da portuju savremene igre na njega kao što su Doom i Wolfenstein 2.

Smatram da Microsoft i Sony greše jer su se ograničili isključivo na AMD SoC. Jeste, to je svakako najjeftinije rešenje za konzolu ali kombinacija Intel/IBM/ARM + nVidia bi dala daleko bolje rezultate. Sa strane snage za konzolu je najbitniji performance/watt. Obzirom da je nVidia trenutno 2 generacije iznad AMD-a, mogli bi da uklope znatno veće performanse u isti TDP. Jeste, konzola bi bila solidno skuplja ali smatram da cena nije presudna kod konzole jer svakako nećeš raditi nikakav upgrade u narednih ~5 godina.

Sony/MS su imali posla sa nVidijom i nece nikada vise, isto ce biti i sa Nintendom. nVidia je njima naplacivala iste cene po cipu za matoru tehnologiju na zalasku, pa nisu oni sisali vesla da pristaju na ucene neke tamo nVidije. Mimo PC Master Race grupacije zaludjenika nVidija je nepozeljna kompanija za saradnju. Zato ih nema na mobilnom trzistu, nije da nisu probali nego su se precenili. U konzolama su zavrsili verovatno jer su Nintendu dali dobru cenu za hardver koji su proizveli a niko drugi nije hteo da kupi.

Posto je ovo tema koja se bavi AMDom, donekle Intelom i PC procesorima valjda pomenuti kako je Intel prosao kao bos po trnju sa svojom Atom mobile SoC inicijativom koja je pukla ko zvecka i verovatno kostala kompaniju mnogo. U pocetku je bilo glasina da su placali proizvodjace tableta da trpaju njihov SoC tj. davali ga maltene dzabe, zato je gomila noname Kineza dolazila sa Atomima za 50-100$ po tabletu. Posto je to totalno zamrlo ti isti procesori su koliko vidim rebrandovani u low range PC mobilne procesore i prodaju se Srbistanu i slicnim zabitima u low range laptopima.

AMD se jeste izvukao ali realno ce ih satrti Intel kada izadje naredna arhitektura koju dizajnira Jim Keller. Ali to nece jos nekoliko godina minimum.
 
Džim Keler odavno ne razvija procesore. Nije on ni Zen napravio, već je "samo" vodio tim koji je radio na razvoju.

AMD je u suštini u probleme upadao kada je imao loš menadžment, a ne razvojne timove. Tu su uvek imali dobre ljude. Sada izgleda da su na dobrom putu. Nije im ni loša odluka da pređu u TSMC za nove procese.

Inače, očekivao sam da će Zen2 u 7nm kasniti bar godinu dana u odnosu na intelov 10nm Cannnon Lake. Ali izgleda da će izaći u isto vreme, ako ne i ranije :)
 
Džim Keler odavno ne razvija procesore. Nije on ni Zen napravio, već je "samo" vodio tim koji je radio na razvoju.

AMD je u suštini u probleme upadao kada je imao loš menadžment, a ne razvojne timove. Tu su uvek imali dobre ljude. Sada izgleda da su na dobrom putu. Nije im ni loša odluka da pređu u TSMC za nove procese.

Inače, očekivao sam da će Zen2 u 7nm kasniti bar godinu dana u odnosu na intelov 10nm Cannnon Lake. Ali izgleda da će izaći u isto vreme, ako ne i ranije :)

s obzirom da su izbacili onu nakazu od Buldozera .... tesko mi je da se slozim sa tobom.... realno sad vec tripujem da je Džim Keler ubedljivo najbolji dizajner procesora u celom svetu, covek gde ode tu napravi revoluciju ... bio u AMDu, AMD vladao, otisao u Apple, napravi ima ubedljivo najbolju ARM arhitekturu, i dalje deru ;) .... vrati se u AMD ... odvali sa Zen-om, sad je otisao u Intel, verujem da ce izbaciti neko ludilo za par godina, i Intel ce ponovo odvaliti AMDu na duze staze, circle of life.
 
Za sve koji tvrde da je Nintendo Switch najprodavanija konzola ikad, evo malo statistike:

http://www.vgchartz.com/

Na tom sajtu možete videti i timeline prodaje svih konzola i uporediti.

NS je posle početnog hajpa pao po prodaji ispod PS4. PS4 svakim danom uvećava svoj tržišni udeo i kakostavri stoje uskoro će prebaciti 60%. Najgore je u celoj priči prošao Microsoft čijem se XO loše piše. I PS4 i NS ga više nego duplo šišaju u broju prodatih konzola.

Inače, i da je tačna činjenica da 15 dolara ostaje AMD-u po prodatoj konzoli, to je 1.8 miljardi čistog profita. Dovoljno da održi stabilnost poslovanja. Do kraja životnog ciklusa ovih konzola, imaće barem još jednu miljardu.

PS4/XO hardver je bukvalno PC spakovan u kućište konzole. Ono što ne opterećuje oba sistema su razni Direct X, Vulkan i sl. gluposti zarad kompatibilnosti različitog hardvera. Zato PS4 bolje radi nego uporedivom PC po hardveru.
 
Zaboravljas i na majstore koji prave igre za PS4, oni su toliko dobri da bi i na Nokiji 3110 uspeli da naprave 3d igru!
 
koliko je AMD ispred Nvidie po meni, govori cinjenica da mi na laptopu svakih 10 dana izlazi obavestenje o novoj verziji drivera .... ko to koga zajebava .... jel oni znaju da naprave ove drivere za 1060 ili svako malo ispravljajju nesto .... WTF ..... i da XP zove hoce svoj izgled nazad ..... koj ocajan interfejs, povratim po malo svaki put kad moram driver da otvorim .... WTB laptop sa dobrom AMD grafikom .....
 
Da ne bude zabluda što se postova iznad tiče. Ne branim AMD. I ja potvrđujem da oni ni dan danas ne mogu da naprave drajvere ko svet. Ko hoće siguricu uzme NVidia kartu. Naravno, to zadovoljstvo plati malo više. Poenta je da je AMD stabilizovao poslovanje što je dobro za nas kupce. Da je na tržištu samo Intel i samo NVidia, tek bi smo videli šta je monopol. Ovako je dobro. AMD ma kakav je, opet je neka konkurencija ovima.
 
Bilo bi lepo da je pola od te cifre u najgorim situacijama što nije nemoguće :)
Mogao bih sledeće godine da osvežim komp novom platformom, jedno ~700€ za mobo, cpu & ram.
 
Mislim a je ovo malo hype da skoce akcije :) tesko za ocekivat skok od 29% pa to bi bilo iznad postojeci intel procesora a nisam bas za to siguran, ali vidicemo.
 
Možda... :) Elem, ovakve najave po običaju govore o 'best-case scenario' rezultatima. Kako god, neka bude i do 15%, i uz neminovno povećanje takta, Ryzen 3XXX serija može biti jako zanimljiva :)
 
Sta je cudno, ogroman je skok sa 12nm na 7nm.
 
10-15% max ako izvuku plus da dignu takt na 4.5ghz to je neko moje predvidjanje sve preko bi me iznenadilo
 
Bilo kako bilo, AMD ima zaista prostora za "laktanje". Može to opet biti par procenata u proseku godišnje, u narednih deset godina, nešto kao Intel. Ne bi me čudilo, jednostavno su takva vremena danas.

Ono što je među stvarima koje su zaista bitne za Zen 2, možemo uzeti duplo "širi" FPU.
 
O, vraća nam se Duron. Fino. :D
 
Mene interesuje ono TBA CES za non GPU procesore. Da li će tad Ryzen 3000 biti najavljen a prodaja krenuti tek za 4-5 meseci ili šta? Do CES 2019 je ostalo malo više od mesec dana...
 
Hm, u videu je bila okačena slika sa AMD Wiki, koja sama po sebi kaže, na pedesetogodišnjicu AMD-a.
 
Nazad
Vrh Dno