Šta je novo?

AMD u raspadu ili?

^
Taj tekst je pisao *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*(sa fetišom na obskurne delove rimske istorije).
 
Mislim da ću prestati da čitam ET. Već neko vreme ili prišu clickbait članke ili gluposti.
To da će za 7nm koristiti i GloFo i TSMC je zvanično saopštenje od pre nekoliko meseci, ne znam gde su sad to izvukli. A po poslednjoj izmeni WSA, AMD ne plaća penale GF-u ako koristi druge fabrike, već ako nema dovoljnu (ugovorom definisanu) porudžbinu vafera za GloFo. Što mogu bez problema da ispune samo sa procesorima. Ali proizvodiće i GPU tamo
 
Pa tako je to kad nemaju valjan GPU 2+ godine, osim za rudare.... sledeci izvestaj ce biti Q3 pad od 89%
 
što nVidia?
 
Nvidia ce tesko da oseti bilo sta, daleko su od ostalih + imaju marketing koji ubija.
 
Ne vidim zašto bi AMD bio u problemu kad su glavni igrači na tržištu konzola zasnovali svoje proizvode na njihovom hardveru. A tu se prodaja meri u milionima jedinica.
 
ali, tu AMD ima vrlo malu zaradu (marginu). zbog toga je nVidia odustala od Xbox i PS inače bi bila drugačija situacija. mada, nVidia je u igri sa Nintendo Switch a, koliko znam, na tržištu konzola najbolji je upravo Nintendo
 
Poslednja izmena:
Daleko je Nintendo od najboljeg, oni su treci igrac.
 
ali, tu AMD ima vrlo malu zaradu (marginu). zbog toga je nVidia odustala od Xbox i PS inače bi bila drugačija situacija. mada, nVidia je u igri sa Nintendo Switch a, koliko znam, na tržištu konzola najbolji je upravo Nintendo

Za mali tim kakav ima AMD u odnosu i na Intel i Nvidiu je to dovoljno da prezive!
Reci za Nintendo da je najbolja konzola je smesno. I hardverski i softverski je daleko iznad prva dva igraca!
 
Ne vidim zašto bi AMD bio u problemu kad su glavni igrači na tržištu konzola zasnovali svoje proizvode na njihovom hardveru. A tu se prodaja meri u milionima jedinica.

*mjau**mjau**mjau* verovatno nisi bio u raspravi od pre 2 godine ili koliko vec kad je taj argument ovde docekivan na noz sa pricom ... brateeee oni skoro gube pare na tome ;) pojma nemate ..... to je nebitno ... itd itd :)

fanboys will be fanboys ;)

sto se mene tice hvala AMDu po ko zna koji put sto je naterao intel na potez koj nisu planirali, u ovom slucaju da spusti 6 core u mase .... a sad ce ga naterati malo da se potrudi za ostalo, kako ja vidim intel sad pored single threat performansi nema ama bas nista a i tu je malo bolji, u ostalim stvarima je uzas i katastrofa, ja npr sledecu platformu planiram sa 3x PCIE SSD ... a slepci iz intela imaju 16 PCI magistrala po cipu ... ahahahahahahahah smesno i zalosno
 
Reci za Nintendo da je najbolja konzola je smesno. I hardverski i softverski je daleko iznad prva dva igraca!
nisam ni rekao da je (neka) Nintendo-va konzola najbolja. takva bi bila najskuplja.
moja tvrdnja se odnosi na igrače na tržištu konzola (broj prodatih primeraka) a ne na same konzole
 
Poslednja izmena:
AMD bi mogao da osigura do 30% CPU tržišta do četvrtog tromesečja 2018..... Da brate totalno se raspadaju, i JA bih voleo da se raspadam kao oni ... :d
 
Drugi u ovoj generaciji, ukupno kroz generacije prvi ubedljivo.

Na putu i ka prvom mestu u ovoj generaciji, jer obaraju rekorde kao najbrže prodavana konzola u istoriji. Odnosno brže se prodaje za isti period životnog ciklusa u odnosu na PS4 i XBONE. :)

Switch, over its first 12 months on the market, has reached the "highest installed base for a console platform in history."

Nintendo's hybrid console is selling better than the PS4 and Xbox One over their respective first years.

After approx. 16 months, PS4 had sold 20.2 million units worldwide. As for Switch, the system has sold 19.67 million units in approx. 15 months. The PS4 did this with 2 holiday seasons, while Switch has gone through 1.

Nintendo Switch Set To Overtake PlayStation 4's Lifetime Sales In Japan

itd... :)
 
Poslednja izmena:
Ova igracka se prodaje vise od PS4? Svasta.

Ne bih je platio 200e, kamo li vise od toga :)
 
mogla bi ova priča o konzolama da se prebaci u drugu/novu temu

a što se samih konzola tiče, Nintendo je tu ipak tata. u priči je oko 40 godina a i sam NES se pojavio pre 35 godina. čak je i SNES bio dobar svojevremeno a o Game Boy-u da ne pričamo.

uzmite u obzir da većina igrača konzola spada u casual i da im i Super Mario igre rade posao.

nVidia je napravila dobar potez sa Switch-om. AMD-u će biti teško da u skorije vreme parira nVidia-i (em grafičke em konzole). mada, dopada mi se jedan skorašnji model profi grafičke za potrebe virtuelizacije (https://www.benchmark.rs/vesti/amd_radeon_pro_v340_i_mxgpu_hardverska_virtuelizacija_u_cloudu-77334)
 
Biznis sa konzolama definitivno nije mali i svakako je nešto što je izvuklo AMD GPU diviziju.
Switch je fascinantan je koristi sada već vremešni Tegra X1 SoC (isti onaj koji se ugrađuje u Shield) a uspeli su da portuju savremene igre na njega kao što su Doom i Wolfenstein 2.

Smatram da Microsoft i Sony greše jer su se ograničili isključivo na AMD SoC. Jeste, to je svakako najjeftinije rešenje za konzolu ali kombinacija Intel/IBM/ARM + nVidia bi dala daleko bolje rezultate. Sa strane snage za konzolu je najbitniji performance/watt. Obzirom da je nVidia trenutno 2 generacije iznad AMD-a, mogli bi da uklope znatno veće performanse u isti TDP. Jeste, konzola bi bila solidno skuplja ali smatram da cena nije presudna kod konzole jer svakako nećeš raditi nikakav upgrade u narednih ~5 godina.
 
Dobro, nećemo sad da preterujemo. Konzole (i semi-custom rešenja) omogućavaju siguran protok keša ("da se para obrće"), što znači stabilno poslovanje. Marža je tu mala u poređenju sa ostalim proizvodima (gaming, profi, serveri, HPC...), ali to je ono što je AMD održalo negde od 2013 od 2017. I naravno da je cena itekako bitna. Oni zarađuju na igrama, a ne na hardveru. Uostalom, izračunaj sam. GPU u PS4 Pro je otprilike kao RX 480/580, kojima je MSRP 250$ (za 8GB verziju). A konzola košta $400. Da li za $150 može da se ubace ploča, HDD, CPU, kućište, napajanje i gamepad i da ostane Sony-eva zarada? Biće da AMD znatno više zarađuje da RX kartama iz srednjeg segmenta, nego na konzolama (iako je to opet manje od procesora). Tegra X1 jeste znatno manji čip od onih u PS-u i XBox-u, ali i je i cena konzole niža. U rangu telefona sličnih karakteristika. Tj. nema tu velike zarade ni za nVidia-u.

Što se intela i Apple-a tiče, oni mogu šta hoće, ali znamo i da nisu u najboljim odnosima sa nVidia-om. Pri tom znamo da je intelu ovo samo privremeno rešenje, za 2 godine će imati svoje čipove. A verovatno i Apple, pošto su pokupili sve što vredi iz Imagination-a i gomilu stručnjaka iz drugih kompanija

Takođe, proizvođači konzola diktiraju šta će se naći na čipu, a ne AMD ili nVidia. Njihovo je "samo" da naprave ono što im MS, Sony, Nintendo... poruče. Kada su u pitanju Nintendo vs MS/Sony, ipak je razlika očigledna. Jedno je mobilni uređaj za 720p igranje, a drugo kućna konzola za 1440p/4K i VR. Iako su AMD i intel pokušali da proguraju x86 (mala jezgra) na mobilne uređaje, jasno je da je tu ARM pravi izbor. Dalje, kad je cena bitan faktor, uvek je bolje da ti i CPU i GPU pravi jedna kompanija jer su troškovi niži. Možda bi nVidia mogla da pravi x86 (da ima licencu) kao i AMD da pravi ARM (mada ih i pravi za servere), ali zna se gde je ko bolji

A na temu efikasnosti - mislio sam da smo to već apsolvirali :) Valjda svi znamo da su gaming karte nasvirane maksimalno (po mom mišljenju bez potrebe), dok je za ostale svrhe (Pro, HPC, laptop/AiO, konzole, mining...) perf/watt odnos bitno drugačiji (bolji). Evo još jednog testa na temu
https://www.bitsandchips.it/english...efficient-as-a-gtx-1080-it-s-possible?start=2

I malo bliže temi - ono što izvlači AMD je prodavanje čipova od 200€ za 2000€ (Epyc), a ne za 500€, sa sve pločom, memorijom i zaradom AiB partnera (Vega). Ili one od 50€ (Ryzen 7) za 300€, a ne za 200€, uključujući ploču, memoriju i zaradu AiB-a (Polaris 10/20)

Posebno ako proizvodi idu velikim kompanijama za servere i HPC. Neki od kupaca su im MS i Dropbox, a verovatno će ih biti i više
https://azure.microsoft.com/en-us/blog/introducing-the-new-hb-and-hc-azure-vm-sizes-for-hpc/
https://www.zdnet.com/article/dropb...gle-socket-platform-to-support-future-growth/

Posebno kada konkurencija ne može da isporuči svoj proizvod na vreme
https://www.hardocp.com/news/2018/0...y_14nm_xeons_hpe_directly_recommends_amd_epyc

Ono što je njima najbitnije jeste da konačno mogu više da ulažu u R&D. Mada su ostali bez dosta stručnjaka koji su otišli na bolje plaćene poslove u Apple, Intel, Google... :)
 
Nazad
Vrh Dno