Šta je novo?

Fractal Design Define R4

Ima ga u PC Practic-u i Emmi-u za 9300 dinara. Navali narode!
 
Stiglo mi je danas kuciste. Preselio sam sve iz starog Chieftec Mash (big tower) u novo Fractal Design Define R4 (midi).

Sta mi se dopalo:
- kuciste izgleda odlicno - ja obozavam minimalisticki dizajn i jednostavne linije, da nije "prebudzeno" i mislim da u tom pogledu lepse ne postoji...
- solidan kvalitet izrade (mada je Chieftec za neke stvari nenadmasan, ali opet daleko bolje od nekih TT sa kojima sam imao iskustva)
- dobri ugradjeni ventilatori (koje ne morate posebno da kupujete kao kod drugih kucista), kontrola obrtaja
- dobra zvucna izolacija
- laka upotreba (montaza svih komponenti)
- beli elementi iznutra povecavaju preglednost
- lepo razvrstani svi srafovi, gumice i sl... i sve spakovano u jednu kutiju...
- mnogo paznje posveceno nekim detaljima/sitnicama (koje zivot znace) i funkcionalnoscu u opste...

Sta mi se nije dopalo:
- ne postojece uputstvo za upotrebu ili neki prikaz funkcija/mogucnosti (nisu svi rodjeni pametni da znaju da koriste ovako nesto)
- prednja strana je prelepa ali je izradjena od plastike koja je imitacija brusenog aluminijuma (a ne pravi bruseni aluminijum - steta!) i ta plastika super izgleda ali se vrlo lako grebe
- vrata se bucno zatvaraju i cuje se "pljas" kad se zatvore... gotovo je nemoguce tiho ih zatvoriti (mada ne postoji preka potreba za otvaranjem vrata osim ako ne zelite da stavite neki CD/DVD/BR u rom ako ga u opste imate - ja nemam)
- filter za prasinu dole se lako skida ali tesko vraca posto ispadne iz kanalica i onda "prodje iza" umesto da "stane gde treba"... Ima neke kukice da se zakaci ali se to ne vidi jer preko njih dodje napajanje. Prosto je te kanalice za filter trebalo malo bolje resiti.

Rezime
Odlicno kuciste za taj novac. Lepo dizajnirano, kvalitetno, izolovano od buke i prasine. Vredi svake pare!
 
Poslednja izmena:
- prednja strana je prelepa ali je izradjena od plastike koja je imitacija brusenog aluminijuma (a ne pravi bruseni aluminijum - steta!) i ta plastika super izgleda ali se vrlo lako grebe

Osim ako značajno nisu promenili kvalitet izrade, nemoj da brineš o ogrebotinama. Ja imam Define R3 više od 2 godine, klinac ga je lupao metalnim autićima i ostalim igračkama i za dve godine nema ni najmanje ogrebotine na prednjoj strani. U stvari, nema nikakvih oštećenja nigde, a klinac mi je poprilično živahan :)
 
Izgleda da jesu ako tako kaze, jer i ja imam Arc Midi i prednja strana je netaknuta preko 2 godine....
 
U kucistu imam
- 1x SSD Samsung 830
- 1x WD 500GB Blue
- 1x WD 1TB Black

iB3OD1gj02lqm.PNG


Nisam menjao rasporede, okretao de drzace za diskove i sl...
Znaci sve je u kucistu po default. Fan-ovi isto svi default FD i rade obicno na 7V.
Svi HDD-ovi su u donjem delu od gore na dole: WD 500GB, SSD, WD 1TB...

Mislim da su temperature relativno visoke uprkos tome sto taj ugradjeni ventilator sa prednje strane duva na diskove.
Takodje nema bitnije razlike u temperaturi cak ni kad prebacim na 12V.

Ne znam da li da probam da jedan HDD prebacim u gornji nosac (ali tamo nemam ventilator),
ili da okrenem taj donji nosac tako da ventilator duva frontalno a ne bocno u diskove.

Da li je neko to probavao?
Kolike su temperature vasih HDD-ova?
 
Poslednja izmena:
Fractal design je svedska firma. Da li se ovo kuciste proizvodi u svedskoj ili, kao i gotovo sve ostalo, u Kini?
 
Fractal design je svedska firma. Da li se ovo kuciste proizvodi u svedskoj ili, kao i gotovo sve ostalo, u Kini?

u Kini - naravno... ali to nema veze i iPhone i slicne hi-tech igracke se prave u kini (a ne kutija od lima) pa niko ne kaze da su to losi proizvodi... tako da nema razloga za brigu...


U pitanju je FD Define R3 sa njegovim originalnim ventovima od 120mm, koje držim na 800 rpm uz pomoć kontrolera.

Da li ventilatori duvaju bocno ili frontalno na diskove?
 
Duvaju bočno, u R3 se nosač ne može rotirati.
 
Gledam na sajtu proizvodjaca, postoji kontroler za ventilatore na ovom kucistu sa 6 potenciometara i LED indikatorima. Nisam uspeo da izguglam moze li ovo negde da se nabavi kod nas, pa ako neko zna neka napise. Evo i linka proizvodjaca: http://www.fractal-design.com/home/product/accessories/discontinued-products/adjust-108
Mislim da je ovo jedan jako koristan dodatak i ovako sjajnom kucistu.

to je proizvod koji se vise ne proizvodi...
jedino ako je negde ostalo na stanju mada cisto sumnjam...
mogu se naci slicni proizvodi drugih proizvodjaca...
 
to je proizvod koji se vise ne proizvodi...
jedino ako je negde ostalo na stanju mada cisto sumnjam...
mogu se naci slicni proizvodi drugih proizvodjaca...

Steta.....lepo bi bilo imati upareno kuciste i kontroler istog proizvodjaca......Koji od, na trzistu dostupnih kontrolera, bi se ovde najbolje uklopio? Kad to pitam, mislim i funkcionalno i fizicki (zbog zatvaranja vrata)
 
Steta.....lepo bi bilo imati upareno kuciste i kontroler istog proizvodjaca......Koji od, na trzistu dostupnih kontrolera, bi se ovde najbolje uklopio? Kad to pitam, mislim i funkcionalno i fizicki (zbog zatvaranja vrata)

pa uz R4 imas prekidac sa 3 polozaja (5v, 7v, 12v) tako da neka kontrola obrtaja ventilatora postoji...
 
pa uz R4 imas prekidac sa 3 polozaja (5v, 7v, 12v) tako da neka kontrola obrtaja ventilatora postoji...

Da, znam ali to je kontrola za max tri ventilatora, a ja racunam da cu u dogledno vreme imati vise ventova u kucistu, pa sam hteo na vreme da obezbedim sve sto mi treba. Osim toga potenciometri omogucavaju finije podesavanje broja obrtaja ventilatora i to za svaki posebno.....promuvacu se malo po netu i prodavnicama pa cu valjda naci nesto odgovarajuce...
 
Jedno malo zapazanje i mozda nekome koristan savet. Naime, zadnjih nekoliko dana primetio sam cudan zvuk iz kucista...nesto kao brujanje. Ne glasno, ali ipak primetno i nedefinisano. Pomislio sam da je napajanje, ali se ispostavilo da je HDD. Fine vibracije koje pravi prenosile su se na fiokicu u kojoju je smesten a sa nje na ceo kavez za HDD-ove sto je rezultiralo vibriranjem cele konstrukcije i tihim brujanjem. Stvar se resava vrlo jednostavno. U kutiji sa srafcicima koju dobijete sa kucistem, postoje i srafovi za fiksiranje fiokice za kavez. Otvor za sraf se nalazi sa leve strane kaveza na sredini i tacno se poklapa sa otvorom na fiokici kada je gurnuta sasvim do kraja u svoje leziste. Zasrafite sraf i fiokica vise ne vibrira. Sada se samo cuje tiho strujanje vazduha koje stvaraju ventilatori. Savrseno.Svedjani su na sve mislili.
 
Evo i ja da napišem zapažanja posle skoro pola godine korišćenja ovog kućišta...hard disk koji je smešten u fiokicu za montažu i dalje se dosta čuje uprkos onim gumenim podlogama koje bi trebale da ublažavaju vibracije. :D

Filter za prašinu sa donje strane ume malo da zuji kada se stavi kuler sa donje strane (pored napajanja). :D

Mada sve u svemu to i nisu neke zamerke ali reko aj da napišem. :D

Kada bih ponovo kupovao kućište uzeo bih ponovo ovo isto.
 
Posle 19 meseci koriscenja ovog kucista nikakvo zujanje, nikakvo kliktanje, nema vibracija, nema zvuka! :)
 
Ja sam isto primetio sto i Mladen, mozda imamo neku felericnu seriju :)
Hdd zujanje se resava srafljenjem fiokica, dok sam donji filter zaglavio cackalicom i ne zuji vise. Nije bas neko elegantno resenje ali sta ces...
 
Ja imam jednu nedomicu u vezi ovog kucista, tj. odabira izmedju njega i...

Konkretno, zanima me koje su razlike izmedju njega i ARC Midi R2 modela, a koje ja mozde ne primecujem?

Ono sto je meni uocljivo je da R4 u paketu dolazi sa 2 ventilatora (ARC Midi R2 sa 3), da ima oblozene stranice, i prednja plasticna vratanca sto Arc Midi R2 nema, a sto meni i nije neka posebno bitna "prednost".

Ono sto meni jeste vazno, a to je funkcionalnost po pitanju rasporeda unutar kucista, i citava ta unutrasnja "topologija" bih rekao da im je identicna. Ima li i tu nekih razlika koje ja ne vidim, ili su ova dva kucista "ispod oklopa" u stvari jedno te isto?
 
Ova dva kućišta su bazirana na istoj osnovi, ali su namenjena različitim tipovima korisnika.
Najveća razlika je u zvučnoj izolaciji koju ima R4, a samim tim i opcijama koje stoje korisniku na raspolaganju kod montiranja ventilatora/hladnjaka.
ARC Midi nudi više mogućnosti za montiranje ventilatora/hladnjaka u krovu kućišta. Nema 2xUSB 2.0 priključke, već samo 2xUSB3.0 (R4 ima 2x3.0 + 2x2.0).
Oba kućišta dolaze sa kontrolerom za podešavanje broja obrtaja ventilatora (ima 3 pozicije 5V, 7V i 12V), istim ležištima za diskove i ne baš srećno rešenim metodom kačenja SSD-a na zadnju stranu kućišta (potrebno je montirati SSD pre postavljanja ploče, tj. skinuti ploču da bi se skinuo SSD).
Kvalitet izrade je odličan. Prostora ima dovoljno se sve komponente i kablove. Ventilatori su me oduševili (tihi i efikasni).
Da biram za sebe, opet bih uzeo Define R4.
 
ista su, arc je za hladjenje, r4 je za tisinu.
 
Ma jasno je to meni, samo sto meni zbog prostora gde bi mi kuciste stajalo mnogo vise odgovara Midi R2. Zato sam i pitao kakvi su sto se tice unutrasnjosti.

Nadam se da ce ova tri ventilatora biti dovoljno "tiha" kada se kontrolerom spuste na 7 (ili 5V), a da ce moci da odrzavaju temperaturu na zadovoljavajuce niskom nivou. Sto se tice dampiranja stranica, to ne predstavlja nikakav problem, radilo se to vec.
 
Unutrasnjost kucista je ocigledno identicno koncipirana. Pored razlike u izolovanosti (R4 je osetno tise kuciste) postoji razlika i u dimenzijama kucista. R4 je nesto vecih dimenzija (Case dimensions (WxHxD): 232 x 464 x 523mm) od ARC Midi R2 (Case dimensions (WxHxD): 230 x 460 x 515mm)-podaci su sa sajta proizvodjaca. Meni se cini da je razlika nebitna, ali tek toliko da ti skrenem paznju ukoliko ti tih nekoliko milimetara nesto znaci.
 
Ja sam imao Arc mini (prosla generacija), sve je bilo super ali mi je dosadilo da svaka 2 dana cistim rešetkicu ispred ventilatora jer nakupi prašinu za medalju. To je jedan od razloga zbog čega sam uzeo R4. Ventilatori su odlični i nećeš ih čuti na 7v, a radiće odlično (tako su meni podešeni na R4 i WD Black HDD ne prelazi 32 stepena pod" punim opterećenjem").
Srle je dobro naveo mere i upravu je, premala je razlika. Ako ti treba manje idi na Arc Mini. Ili možda Define Mini
 
Poslednja izmena:
Danas stiglo moje, Black pearl sa prozorcetom.. mojih najbolje potrosenih 100e odavno!!!!
 

Prilozi

  • IMG_20140125_180800.jpg
    IMG_20140125_180800.jpg
    697.1 KB · Pregleda: 226
Hvala! Videcu da slikam sutra ako ulovim vremena, sve je sklopljeno i veoma sam zadovoljan, mnogo inteligentnih i logicnih resenja u konstrukciji, kvalitet, minimalisticki monolitni dizajn... oh my god it`s full of stars... :)
 
Evo i nekih slicica, tu je i resenje problema sa vibracijama hard diskova u prednjim kavezima..

Naime, donji kavez za diskove je pricvrscen saraficima za pod kucista i jednim profilom za prednju konstrukciju, skinuo sam taj profil i iskoristio cetiri rupe na donjoj strani kaveza te pricvrstio kavez samo sa 4 silikonska "srafa" za ventilatore, kavez je i dalje pod vibracijama ali se zahvaljujuci silikoncima na kojima plese one se vise nigde ne prenose, tek sad cujem ventilatore lepo! :)


Izvinjavam se zbog (ne)kvaliteta fotografija jer vecina boljih motornih testera slika cistije od mog ot-990..
 

Prilozi

  • IMAGE00007.jpg
    IMAGE00007.jpg
    630.6 KB · Pregleda: 192
  • IMAGE00009.jpg
    IMAGE00009.jpg
    842.2 KB · Pregleda: 175
  • IMAGE00008.jpg
    IMAGE00008.jpg
    873.2 KB · Pregleda: 178
Poslednja izmena:
Ako nekog zanima, uspeo sam danas da ubacim corsair H100i na prednji deo kucista i temperature su mi 5 stepeni nize nego kada hladnjak stoji na gornjoj strani kucista. To je i logicno jer sada ventilatori uvek vuku svez vazduh spolja i duvaju kroz hladnjak. Prednji 140mm ventilator koji je bio tu sam stavio sa donje strane da ubacuje vazduh u kuciste, a gore sam zatvorio rupe. Za izbacivanje vazduha napolje ostavio sam 140mm koji stoji sa zadnje strane kucista po default-u. ostalo je jos da promenim ventilatore koji dolaze uz H100i jer su uzasni i jedan od njih ima tako iritirajuci zvuk da je to neverovatno.
 
Nazad
Vrh Dno