Šta je novo?

Fractal Design Define R4

Pa piše i na sajtu "Očekivani rok isporuke 7 radnih dana", ako imaju u radnji na stanju imaju onaj "house" znak pored cene.

^+!
Stim da ako stoji taj znak treba opet pozvati i proveriti jer moze da bude u radnji u Nisu ili nekom drugom gradu...

Nije problem bio u tome sto kuciste nisu imali u konkretnoj radnji i niti je problem sacekati 7 dana, kad smo cekali mesecima da ga uvezu. Kao sto sam rekao u prethodnoj poruci kuciste se uredno pojavilo na sajtu, sa cenom, a da pri tome nije jos bilo ni uvezeno, dakle jos nije bilo u zemlji. Po meni to je neprofesionalno i to je sve. Nisam hteo odmah da odgovorim na Vase poruke vec da sacekam da kuciste konacno stigne, sto se desilo proslog utorka, znaci skoro mesec dana nakon porucivanja i ostavljanja kapare(platio sam pun iznos da budem precizan).

Inace kuciste je ispunilo sva ocekivanja i zaista ga je vredelo cekati. Izrada je odlicna, kuciste je tesko i kvalitetno. Prostrano, sa dovoljno opcija, mesta sa zadnje strane za kabliranje. Ventilatori su tihi, na 12V se cuje samo huk vazduha, ali racunam da za to nece biti potrebe do leta, sada ih drzim na 5V i necujni su. Generalno masina mi je sada mnogo tisa, ali takodje ostaje opcija da po potrebi u slucaju vrucina ili oc-a mogu da ga provetrim i ubacim jos koji vent za koje ima dovoljno mesta.

Toliko za sada, od mene svaka preporuka za kuciste, ja mu nisam nasao manu (dobro ako bih isao u sitnice neko bi rekao da je mana sto nema hdd led, ali ja sam zice za pover led prikljucio na hdd led konektor).

Sastavio sam dva racunara sa istim kucistem, tako da ako neko ima pitanja na raspolaganju sam
 
Pazario u inostranstvima Define R4, ultra zadovoljan! Ako ima pitanja il' trebaju neke fotke, tui sam! ;)

Pitao bih te neka pitanja u vezi ovog kucista.

Prvo imam codegen rizu i glava mi se raspada od buke tokom leta.

http://www.itsvet.com/proizvod/codegen-6097-briza-400w/comp_comp_case/145/320

Graficka je GForce 250gts malo veca graficka, ploca mb gigabayte nf720.Moje prvo pitanje je da li ovo moze da stane u r4 define.Skoro sam uzeo solidno napajanje chieftec gps 500w

Drugo pitanje je kakva je razlika izmedju Titanium Grey i Black pearl verzije ovog kucista koliko sam kao laik video bolja je ventilacija u BP.

TG-2x 140m ventilatori, fankontroler. mesta za ugradnju dodatna 3 ventilatora.

BP-1 - Front hydraulic bearing 140mm Silent Series R2 fan, 1000 RPM speed (included) ■1 - Front 120/140mm fan ■1 - Rear hydraulic bearing 140mm Silent Series R2 fan, 1000 RPM speed (included) ■2 - Top 120/140mm fans - positions also support some models of 240 radiators, depending on configuration ■1 - Bottom 120/140mm fan ■1 - Side 140mm fan ■1 - Integrated fan controller for up to 3 fans (included)

Ako bi mogao ovu nejasnocu da mi pojasnis.Da li je bolje da se uzme BP verzija?

Koje su razlike izmedju R3 BP i R4BP interesuje me se buke tice, to jest necujnost, znam da je razlika u dimenzijama.Pitam to posto su R3 BP ovde toliko nahvalili sto se tice necujnosti pa me interesuje komparacija:
http://www.itsvet.com/proizvod/fractal-design-define-r3-black-pearl/comp_comp_case/781/1716

Dalje pitao bi kakava je razlika izmedju standardne i window verzije ovog kucista.Kao i da li su ovo ista kucista.U stvari vidim da nisu ali na IT svetu nema ove verzije sa winwina

http://www.winwin.rs/racunari-i-komponente/racunarske-komponente/kucista.html?manufacturer=55077&p=2

http://www.itsvet.com/proizvod/frac...itanium-grey-+-window/comp_comp_case/781/1902

Takodje mogu i ostali da se ukljuce u diskusiju, bio bih im zahvalan, glava mi otpada od rize tokom leta ogromne glavobolje imam.Video sam na netu da hvale ova kucista zbog necujnosti.
 
Poslednja izmena:
Graficka je GForce 250gts malo veca graficka, ploca mb gigabayte nf720.Moje prvo pitanje je da li ovo moze da stane u r4 define.Skoro sam uzeo solidno napajanje chieftec gps 500w

U R4 može stati bilo koja grafika zahvaljujuću kavezu za HDD koji se može momerati, kao i svaka ATX matična ploča.

Drugo pitanje je kakva je razlika izmedju Titanium Grey i Black pearl verzije ovog kucista koliko sam kao laik video bolja je ventilacija u BP.

Razlika između tih kućišta je jedino u boji, sve ostalo je isto.

Koje su razlike izmedju R3 BP i R4BP interesuje me se buke tice, to jest necujnost, znam da je razlika u dimenzijama.Pitam to posto su R3 BP ovde toliko nahvalili sto se tice necujnosti pa me interesuje komparacija

Što se redukcije buke tiče, sve je to manje više isto sr....e. R3 verzija se više ionako ne proizvodi, jedino je možeš naći polovnu. Ako misliš da će ti bilo koje od tih kućišta utišati na primer BOX AMD kuler koji urla na 6000 rpm, ili neki drugi ventilator koji se vrti na 2000+rpm, odmah zaboravi na to.


Dalje pitao bi kakava je razlika izmedju standardne i window verzije ovog kucista.

Kako i ime kaže window verzija ima providnu stranicu i to ti je to.



ukratko XL je drugi model, veći je i prostraniji.
 
Što se redukcije buke tiče, sve je to manje više isto sr....e. R3 verzija se više ionako ne proizvodi, jedino je možeš naći polovnu. Ako misliš da će ti bilo koje od tih kućišta utišati na primer BOX AMD kuler koji urla na 6000 rpm, ili neki drugi ventilator koji se vrti na 2000+rpm, odmah zaboravi na to.

Hvala na odgovoru :)

Jel moze neko pojasnjenje u vezi kulera posto se slabo razumem, kuler dolazi u paketu sa procesorom, ako ne kako da saznam koju verziju kulera imam. Imam ovaj procesor AMD x2 atlon 240 ,na kompu pise unknown model amd procesor 3ghz, mada ja mislim da je to ovaj model (na it svetu ne postoji 3 ghz) http://www.itsvet.com/proizvod/amd-athlon-ii-x2-240-2.8ghz-2mb-box/comp_comp_cpu/47/344.Kada dodje leto ne moze da se zivi od buke -verovatno od kulera, pa bih te pitao sta je rpm, i koji bi mi kuler onda preorucio da je nije toliko bas skupo a da se ne cuje, takodje imam 2 ventilatora koja su deo kucista i kako da znam velicinu rpm-a?
 
najbolje ustanovi prvo koji se cooler cuje da nemenjas ih dzabe mozda je procesor a mozda ne. Mozes polako da prislonis prst na sredinu coolera tj ventilatora da ga zastavis polako pa vidis tako je do njega ili ne

rmp je round per minute tj koliko se brzo okrece

ja sam uzeo coolermaster 212 odlican je totalno besuman mislim da se vent ne okrece iznad 1200 obrtaja u porednju sa 6000 od box coolera sporiji a bolje hladi
 
i pitaj u radnji slobodno da li odgovara za tvoj procesor znace 100% da ti kazu
 
Hvala.Pritisnuo sam kuler olovkom i tacno om stvara buku.Inace na ventilatoru stoji amd tako da je to amd kuler.Inace pise da taj coolermaster 212 dolazi do 200o obrtaja.Jel mozes da mi mozda objasnis sta se podrazumeva ovo sto pise pod kompatibilnoscu.

Kompatibilnost 775, 1150, 1156, 1155, 1366, AM2, AM2(+), AM3, FM1, FM2

A sad back to the topic.Znaci sto se tog window verzije kucista, to prozorce je tu cisto samo zbog estetike i nisa drugo.I ako moze neko da kaze kako se smanjuje i povecava voltaza tih dodatnih ventilatora u ovok kucistu.
 
ako je prisutan fabricki fractal design fan kontroler kao kod arc midi/mini kucista, on tera ventilatore na 5v, 7v i 12v koliko sam ja skontao, s obzirom da posedujem jedan i trenutno je na bench oglasima. veoma korisna stvar za ljude koji nece da narucavaju prednjicu kucista a treba im fan kontroler.

kompatibilnost je za sokete na ploci tj podnozje procesora, sada su aktuelni am3+ za amd, 1155 za intel, tek je izasao 1150 intel, i bice verovatno aktuelan jos za sledecu ili sledece dve generacije intela, i fm2 amd apu procesori...u sustini, hyper212evo podrzava sve sokete jer mu je montiranje takvo da ce verovatno podrzavati i buduce sokete ;) posedujem hyper212+ i hyper212evo, 212+ je na prodaju sa ventom od 800rpm, a 212evo koristim i koristicu ga jer msm da je best buy cpu kuler za korisnika koji hoce tisinu, a i da klokne malo procesor...dok je za ozbiljno overklokovanje potreban neki znatno skuplji vazdusni ili pak vodeno ;)
 
mislim da si sam sebi odgovorio na pitanje :)
Sve što ti je bitno je ovo (jedno od najbitnijih stvari kod izbora kućišta)
CPU coolers up to 170mm tall (when no fan is installed in the side panel)
ATX PSUs up to 170mm deep when using the bottom fan location, when not using this fan location longer PSUs (up to 270mm deep) can be used
Graphics cards up to 295mm in length with the top HDD cage installed
With the top cage removed, graphics cards up to 430mm in length may be installed
26mm of space for cable routing behind the motherboard plate
Thick rubber grommets on all holes on the motherboard plate

Verujem da briza sa njenih 19cm ne može da spakuje 17cm visok cooler, a plus da ima 26mm mesta za cable management, takođe verujem da ćeš se ozbiljno napatiti da staviš jednog TITAN-a u to kućište.

E sad se postavljaju sledeća pitanja:
Da li ti treba R4?
Da li planiraš da koristiš cpu cooler koji je veći od hyper 212 (znači nekih 14-15cm), automatski računaj 60€+ za cpu cooler?
Da li planiraš da koristiš vodeno hlađenje, računaj 110€+?
Da li planiraš da umesto te 250gts staviš karticu tipa TITAN, 7990, 780, 7970, računaj 370€+?
Da li planiraš da uzmeš više od 2 hard diska (recimo ssd za sistem i 3.5" za storage)?

Mišljenja sam da sa tom tvojom konfiguracijom sve što treba da uradiš je da promeniš cpu cooler, već ti je neko preporučio CM Hyper 212.
Takođe ako budeš uzimao neki novi računar i u brizu će sve da ti stane bez problema (osim ako ne budeš davao recimo 750+ za cpu, mb, gpu, mem) onda ćeš naravno morati i tog chief-a da menjaš....
 
Poslednja izmena:
Gledaj ja bi r4 da uzmem zbog tisine i niceg drugog jer imam ogromne glavobolje tokom leta zbog buke, a plasim se da CM Hyper 212 ili neki drugi kuler ne moze da stane u Brizu.
 
sto se tice buke ti mozes i bench table da napravis da bude necujan jer ventilatori igraju glavnu ulogu...ja sam uzeo bitfenix shinobi, napred su mi dva arctic f12 tc koji se vrte na 500-600rpm i hlade diskove i malo prave promaju kroz kuciste, na cpu mi je hyper212evo cije se kuler vrti od 1100 do 1300rpm kod mene i ne cuje se, pozadi je bio fabricki bitfenix 12cm koji je necujan i koji sam papnuo u napajanje cija se 12ica cula, a na njegovo mesto neki tT koji sam prespojio na 5v i i dalje izbacuje ogromnu kolicinu vazduha a ne cuje se...tako da, koje god kuciste da uzmes, moras prvo da smislis kako ces i koje ventilatore da rasporedis...r4 jeste tiho ali zbog toga ce morati ventovi vecu kolicinu vazduha da guraju i time vise buke da proizvode nego u nekom "provetrenom" kucistu...sve zavisi i od komponenti koje planiras da ubacis i koliko se zagrevaju...ali ja licno bih rado uzeo r4 zbog tisine i dizajna jer me brzo prosao extremni gejmerski dizajn kucista ;)
 
Pa ja ne nameravam u skorije vreme nista da dodajem od komponenti, a ovaj shinobi vise nema gde da se kupi.
 
Ako misliš da će ti kućište utišati računar, grdno se varaš, ono što tebi treba je po meni neki tih cpu cooler i to je to, ako te ubija buka od box-a. Isto tako to kada zameniš, onda ćeš videti da ti je napajanje bučno.... i tako redom. Svaki ventilator ti pravi "buku", neko manju, neko veću.
Iskreno ako ne planiraš ništa da dodaješ od komponenti, po meni je malo bez veze za taj računar koji imaš dati za kućište 100€+ plus cm 212, to je oko 130€ sve ukupno, po meni ti je bolje da prodaš tu ploču i taj proc i da pazariš nešto novo :)
Em ćeš dobiti novije, brže komponente, em će sigurno da troše manje struje, automatski da se greju manje :)
 
Novo napajanje sam uzeo skoro chiftekovo gps 500 w, solidno napajanje koje ne previ toliku buku.Sad koliko mogu da dobijem para za tu plocu i procesor koji su stari 4g.Ne verujem da mogu bas mnogo.

Ne znam nisam testirao netbook i notbukove sto se tice zujanja?Mozda i to ne bi bilo lose resenje ali bi me vise kostalo.
 
Poslednja izmena:
Ja samo govorim kako to ide, tako je kod nas svih bilo kada smo svi počali da obraćamo pažnju na buku. Prvo pazariš neki dobar CPU cooler (evo moj primer, uzeo sam Thermalright Ultra Extreme 120 i koristio ga kao pasivno hlađenje, ili ti bez ventilatora) i onda sam skontao da mi je tadašnja x850xt bila najbučnija, pa sam nju utišao, nešto modovao, stavljao tihe ventilatore, pa sam onda skontao da je napajanje bučno, pa uzeo CM 520 silent, pa mi je onda hdd (seagate 120gb koji je dobio kao neku titulu za najtiši hdd) bio bučan...i to sve tako ide u krug :) Kućište kao kućište po meni ne može toliko da ti utiša računar kada ti u njemu imaš pokretne delove. Jedino ako ćeš na sve otvore staviti taj "bitumen" materijal pa da onda kažeš da on utišava svu buku koja izlazi iz kućišta, jer realno svuda gde imaš intake ili exaust ventilatore imaš i mesto da "buka" iz kućišta izađe.
Ja sam samo dao savet s obzirom da nemaš neku ultra mega giga mašinu da možda razmisliš o varijanti da uzmeš novu ploču i novi cpu jer recimo novi box cooler-i nisu toliko bučni, pogotovo ako im malo smanjiš rpm preko software-a, dobićeš em tišu em bolju mašinu. Verujem da za to što imaš (nisi napisao CPU) možeš lagano da dobiješ 60-70€ za cpu, mem, predpostavljam da je neki x2 athlon, 20€, ploča 25€, i recimo memorije da imaš 2gb, možeš dobiti 20€, i na to dodaš tih 130€, to je oko 20k dinara, za to uzmeš recimo a6 6400k, neku a75 ploču i 8gb rama :)...to je samo predlog, no hard fealings, ja bih barem tako uradio, jedino ako baš želiš da menjaš tu brizu onda razumem ulaganje u kućište i cooler.
Konkretno taj a6 ima ok cooler, koji nije uopšte bučan (osim na 100%, ali ti na 100% po meni nikad ne treba :)), plus na a75 ploču ako zameniš grafiku za neku amd 7xxx seriju dobićeš lepe performanse :)....
 
Vidim da nisi pratio neke ranije postove, meni uzsno smeta ogromna buka koju previ moj komp, imam hronicne glavobolje , tako da mi je to pod brojem jedan.
 
a sto ne bi kupio fractal ili arctic ventove, 1ili 2 usisa, jedan izduv, i hyper212 i resis problem, kuciste ne moras jos uvek da menjas, posebno ne da ulazes 100+ eur na kuciste ako imas neki athlon cpu i generalno staru masinu...cak i u napajanju zameni ako istekla garancija a napajanje se cuje, sve je u sustini laganica i odradices ocas posla, pa nek strci molex ili 3pinski iz napajanja i prikljuci na plocu, i imaces tisinu koju zelis ;)
 
1. Kuciste je supwr tiho ja ga hladim sa 4x14cm Fractal Design R2 @ 5v fanovima i to je necujno.
2. Na procesoru mi je Thermalright Macho rev A, 14vm fan @ minimum, nečujan.
3. Tiše je kućiste bez prozora u teoriji, za praksu ne znam
4. Staje svaka grafika i poznata moguća kombinacija hardvera, ima mesta za.sve
5. Sve drugo su odgovorili drugi a tema je debelo otišla u off sa pitanjima o prodaji i koječemu te molim nekog moda da malo pusti vodu...
 
Ja sam uzeo R4 pre oko pola godine i nisam se pokajao, svaka preporuka. Ali slazem se sa Neo-m, prica o buci te uvek vrti u krug. Ja sam poslom vezan za racunar po ceo dan, a onda jos kad dodjem kuci se bacim na igranje tako da sam posledjih godine postao izuzetno netolerantan na buku koja dolazi iz racunara. Trenutna kombinacija mi je R4 kuciste sa 3 fractal ventilatora na 7V, na procesoru Hyper 412s i graficka Asus DC2 kojoj sam podesio fan profil i seasonic napajanje kojem se vent skoro nikad i ne pali. Tako konacno mogu da kazem da sam zadovoljan bukom (nedostatkom iste) koja mi dolazi iz razunara. Bukvalno je potrebno prisloniti uvo na kuciste da bi se culo da li racunar radi. Jedino kada poteram nesto zahtevno tipa BF3 onda pocinje da se cuje huk graficke ali i dalje prilicno priguseno a i to se ne primecuje za vreme igranja.
 
Poslednja izmena:
Mislio sam da se taj 670 uopšte ne čuje? Ili se samo izdvoji zbog toga što je sve ostalo tiho... Morao bih da čujem kućište da ocenim...
 
Mislio sam da se taj 670 uopšte ne čuje? Ili se samo izdvoji zbog toga što je sve ostalo tiho... Morao bih da čujem kućište da ocenim...

Ja sam u kratkom vremenskom roku promenio 4-5 kartica u potrazi za najtisom, i taj Asus je najbolje sto sam pronasao. U svakodnevnom radu i sa laganijim igrama se necuje, sve dok ne poteram bf3 ili neku slicnu azdaju od igre. A i tada zvuk nije iritirajuci i cuje se najvise zbog toga sto je ostatak konfiguracije necujan.
 
Da, to je moguće samo ako je sve ostalo nečujno... Ja svoj GTX 660 Ti nisam čuo, ali kućište nije nečujno... Mada, nije ni glasno. Moram da priznam da sam Fractal eliminisao zbog nogica kad sam kupovao novo kućište...
 
Poslednja izmena:
Nisu mi se svidele - bar ono što sam video na slikama. Nekako su mi odudarale od kućišta - tad naravno nije bio aktuelan R4, nego R3. Mislim, nebitna stvar, ali...
 
Mislim da su iste i na R4, "hifi" fazon.
 
Svejedno ne vide se uopšte ako je kućište na podu.
 
Ne znam... meni se nekako nije svidelo. Čini mi se da su ih na R4 malo izmenili, taman toliko da mi ne izgledaju kao nalepljeni niotkuda.
 
Rekao bih nešto politički neprihvatljivo :D, tako da bolje da ćutim. Uništih temu nogicama...
 
Nazad
Vrh Dno