Šta je novo?

Sony RX100 nova vrsta kompakt aparata ;)

DeuS.Mikelle

Slavan
Učlanjen(a)
16.12.2004
Poruke
1,696
Poena
349
Verovatno ste citali o ovome, ali nisam uspeo da nadjem temu, pa rekoh da postavim !
Za razliku od XZ1 i ostalih "kompakt" koji realno nemaju veze za kompakt aparatima, jer su ogromni, izlazi 18.jula Sony RX100 sa 1" velicinom sezora ( kao Nikon mirrorless ) ali koji je spakovan u kuciste velicine Canon s100 ( koji milimetar vece ) ... blenda 1.8, ceo metalan i lep, cijena prava sitnica 650$ ;) Ako kanis pobijediti, ne smijes izgubiti !

U ostalom pogledajte !
http://www.dpreview.com/previews/sony-dsc-rx100
 
Hmmm, ne znam kako mi je promakao ovaj model a baš redovno pratim Dpreview sajt...svejedno u pitanju je, očigledno, odličan digitalac ali možda se pokažu neke mane jer su tako veliki senzor spakovali u malo kućište. Ne znam kako je to Sony uopšte uspeo, zato sam malo skeptičan.


Mogli su da mu stave blendu F1.4 kad ga već naplačuju čak 650$ a druga mala mana je što se Sony odlučio čak za 20 megapiksela na 1" senzoru, da nije to malo previše ? Da su ostali na 16 megapiksela bilo bi OK ali ovako sam veoma skeptičan prema kvalitetu fotografija i šumu na ISO 400 pa nadalje...
 
Video sam pre neki dan par opisa ovog aparata i oduševio se. Cena me je,doduše, ohladila po kratkom postupku.
U svakom slučaju aparat me je oduševio. Pravi značajno bolje fotografije od mog Canona 400D što je, za tako sitno telo, stvarno veliki uspeh jer ni G1X mi nije delovao toliko bolje. Posle razočaravanja SONYevim APS-C senzorima koji konstantno ne mogu da se nose sa konkurencijom u izrazito tamnim uslovima (što je moje omiljeno polje zezanje sa fotografijama) ovaj aparat je pravi udarac u slolarni pleksus Canonu i Nikonu.
 
@Carnex
Sony kod dslr aparata ima drugi problem koji tebe muci, a to sigurno nisu senzori. Sony senzore ugradjuje u svoje aparate Nikon, a aps-c senzor od 24mpx koji se ugradjuje u A77 i nex7 (a neka njegova modifikacija i u D3200) na dpreview.com je proglasen ubedljivo najboljim aps-c senzorom.
 
Moguće, ali opet kada poredim te aparate sa aparatima u istoj cenonvnoj klasi vidim značajno veću količinu šuma u tamnim scenama bez upotrebe blica.
 
Jos jedan besmislen fotoaparat, al dobro, bar pokusavaju nesto novo :)
 
@kosta10
malo si skeptican dok licno ne vidis, ali zatao si za samsung siguran da je bomba, sa 3x manjim senzorom:)
Osim toga evo ga i full review na eoshd:
http://www.eoshd.com/content/8499/s...:+EOSHD+(EOSHD.com)&utm_content=Google+Reader

U pravu si, ovde sam pogrešio...skinuo sam mu sample fotografije sa Dpreview sajta u FULL rezoluciji i mogu reći da je kvalitet dosta solidan, mada se primećuje šum a to meni smeta. Dobro sam rekao, Sony je preterao sa 20 megapiksela, za tu veličinu trebali su da ostanu na 14 ili 16 megapiksela, maksimum.

Plus, ovaj aparat je zaista preskup, zato i kažem da je Samsung EX2F daleko bolja kupovina, pogotovo što mu je Samsung skresao cenu sa najavljenih 549 dolara na 499 dolara. Imaš to u vesti na temi o EX2F aparatu.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
@Kosta10
i pored toga sto ima skoro duplo vise piksela od samsunga, toliko mu je veci senzor da je i dalje svaki piksel 50% veci nego na samsungu. Kad izadju semplovi sa samsunga uporedi slike. I ne mogu da verujem da ti ta kolicina suma smeta, a ovamo se odusevljavas nekim canon i slicnim kompaktima.
Sto se tice cene, ja u zivotu ne bih dao vise od 250$ za aparat sa senzorom velicine kao u pominjanom samsungu.
Sto se ovog sony-ja tice, to je trenutno jedini fotoaparat koji po kvalitetu slike moze koliko toliko da zadovolji ljude navikle na dslr, a da pritom moze da stane u dzep farmerica ili kosulje.
 
Sto se ovog sony-ja tice, to je trenutno jedini fotoaparat koji po kvalitetu slike moze koliko toliko da zadovolji ljude navikle na dslr, a da pritom moze da stane u dzep farmerica ili kosulje.

+1 za ovo, oko toga se slažem sa tobom potpuno.

Nisam ja rekao da je to loš aparat, baš naprotiv iznenađen sam kvalitetom izrade, ali opet možda mu algoritmi za smanjenje šuma preagresivno deluju. Ne znam kad bi bila mogućnost da se potpuno isključi redukcija šuma u JPG fotografijama koliko bi šuma tada bilo, to me baš interesuje.

Možda bih i razmatrao njegovu kupovinu da mu je cena kaksimum do 470-480 evra, ovako dati preko 550 evra za njega je previše...
 
@Kosta10
Sto se ovog sony-ja tice, to je trenutno jedini fotoaparat koji po kvalitetu slike moze koliko toliko da zadovolji ljude navikle na dslr, a da pritom moze da stane u dzep farmerica ili kosulje.
+1 za ovo, oko toga se slažem sa tobom potpuno.
..baš naprotiv iznenađen sam kvalitetom izrade...

Lepo je od tebe sto si iznenadjen kvalitetom aparata koga nisi ni video, drzao u ruci, probao, radio sa njim itd itd... Ja sam isto iznenadjen kakva je riba Hajdi Klum!

Ne znam da li vas dvojica imate DSLR pa pricate u svoje ili u tudje ime ali posto imam DSLR (18mpix), kompakt (12mpix) i mobilni telefon (8mpix) odmah cu da vam kazem, a time i da odgovorim na sledeci quote, da A3 fotka odstampana na barem sestobojnom photo ink jetu, na kvalitetnim papiru, iz bilo goje gore navedene sprave- za 95 posto ljudi, provereno, nema nikakve razlike! Govorim o fotkama koje su pucane po dnevnom svetlu, nista noc, sloboosvetljeni prostori itd.

Dalje, kompakt i mobilni, blic, noc ili zatvoreni prostor, stampana A3 fotka... hmmm razlike su toliko minimalne da samo izvezbano oko fotografa, a ne tehnopixelpeepermasturbatora moze da vidi razliku.

Da li bi pojasnio ovo? Da je tržište za takav proizvod malo, to je neosporivo, ali bih voleo da objasniš zašto je besmislica.
 
Sve to stoji ali ima jedna stavka koju previđaš. Ovakvi aparati ukazuju na jednu, po meni pozitivnu stvar. A to je da se polje namene DSLR aparata samnjuje. Novi kompakti najviše klase mogu da odrade toliko toga da u mnogim slučajevima nema svrhe tegliti velike sisteme sa sobom. DSLR neće izumreti naravno, ali sve je manje mesta gde je potreban. I pri tome ne mislim na potiskivanje od strane Compact System fotoaparata.

Pogledaj to ovako. Pre deset godina ne bi ni jednog profesionalnog fotografa ni mrtvog uhvatio sa digitalnim aparatom, sem ako ga ne drnda iz znatiželje. Danas nije čudo štampati reportažnu fotografiju sa naprednog kompakta.
 
Sve to stoji ali ima jedna stavka koju previđaš. Ovakvi aparati ukazuju na jednu, po meni pozitivnu stvar. A to je da se polje namene DSLR aparata samnjuje. Novi kompakti najviše klase mogu da odrade toliko toga da u mnogim slučajevima nema svrhe tegliti velike sisteme sa sobom. DSLR neće izumreti naravno, ali sve je manje mesta gde je potreban. I pri tome ne mislim na potiskivanje od strane Compact System fotoaparata.

Pogledaj to ovako. Pre deset godina ne bi ni jednog profesionalnog fotografa ni mrtvog uhvatio sa digitalnim aparatom, sem ako ga ne drnda iz znatiželje. Danas nije čudo štampati reportažnu fotografiju sa naprednog kompakta.

Kako si se uhvatio te lazi zvana napredni kompat pa to je cudo jedno.
Aman covece, super je to, lozi se da si napredan i pazari napredni kompakt, nemam nista protiv!
Zvekni 500 jura, unapredi se pa onda odstampamo ti i ja fotke sa tvoj 500 jura naprednog kompakta i mog nazadnog kompakta od 120 jura i shvatis u nanosekundi kakve besmislice pricas, kad vec moram ovako direktan da budem u sitne sate!
Ovo za DSLR ne bih ni da komentarisem osim : doublefacepalm:
 
@Marti Misterija
imam DSLR i 8mpx phone, compact imao, koristio 2 nex modela (nex5 i nex7). A da li ti imas A3 foto stampac?
 
nekim slucajem jeste, a sto pitas?
 
Zato sto i ja imam taj. Doduse tek nekih 2-3 meseca, tako da se jos uvek mucim oko stampe, tj. pokusavam da nadjem neki dobar RIP softver posto ne mogu nikako da dobijem kolor fotografije kakve bih zeleo:)
 
Zato sto i ja imam taj. Doduse tek nekih 2-3 meseca, tako da se jos uvek mucim oko stampe, tj. pokusavam da nadjem neki dobar RIP softver posto ne mogu nikako da dobijem kolor fotografije kakve bih zeleo:)

RAW, hardverska kalibracija monitora, kvalitetan monitor sa non TN matricom, odgovarajuci kolorni prostor - Adobe iskljucivo, profili za papir, kvalitetan papir, originalne boje, malo teorije a jos vise vezbe i bice nesto od tebe... ,)
 
@Marti Misterija
eee pa nisam bas toliko nezadovoljan fotografijama;)
 
@Marti
a ako kojim slučajem ne slikam samo u podne na plaži, necu da "pržim" blicem slike u stanu i ne, necu, dslr...
Koji bi mi kompakt preporucio?
 
Ja ne znam sto se grudvate oko ovakvih stvari. Na ovaj aparat (kao i svaki drugi) se gleda iz tri pogleda, iz pogleda profesionalnog fotografa, iz pogleda gadgetfreak-ova koji da kazemo cene ili vole nove tehnologije, izgled toga, upotrebnu moc itd, i onih koji moraju da imaju sve najskuplje iliti najbolje u nekom pogledu. Prva grupa jednostavno zna koliko ovakav aparat moze da pruzi, druga grupa ce ga ili voleti ili nece ali dosta zavisi od toga sta prva grupa ima da kaze za njega, a treca u zavisnosti od prestiza ce ga imati ili nece sta god ovi prvi rekli. E sad gledajuci da je ovo Sony, tu postoji i grupa fanatika koja ce ga jednostavno imati jer to Sony a Sony je jednostavno najbolji na svetu!!!

Ima sam ok kompakt, i extra slike je pravio i danju i nocu (f1.8) ali, DoF je bio na drugom kraju ulice, bokeh nije postojao, ili ako se bas namucis, dobijes bokeh vrlo digitalnog i vestackog izgleda. To mali senzor jednostavno ne moze da izvede. Opet meni dslr ne treba niti bih ga vukao okolo sa sobom, s toga sam se nasao u mirrorless vodama i jako jako sam zadovoljan. I recicu da ne vidim poentu preterano skupog kompakta, po meni do 300 eur je to ok. Ali bi se pre obesio nego dao 500+ evra za kompakt.
 
@ Marti

Meni ne pada na pamet vise da vukljam dslr, hocu nesto sto mi staje u dzep a sto ne pravi fotke kao mobilni, ajfon je super i skoro su stvarno postigli da je blizu kompakta, ali iphone kosta oko 600 evra ;)

300 evra za kompakt je sasvim ok, u Americi je 360$ s100 i pravi kvalitetne fotke, ne kao dslr, ni blizu ali opet jako lepe.

I ne vidim toliku potrebu da nesto napljujes na taj nacin, 650$ za kompakt je van pameti, ali to je preporucena cena, da bi naucili potencijalni kupce da ce biti skup, i kako je to opravdano, pa onda kad se pojavi lupe cenu od 550 $ i svi hepi :) i dalje je cena van pameti ali opet pomera granice o velicini senzora..

A iskreno za 400 evra bi pre uzeo njega nego d3100 sa kit objektivom !
 
Izgleda da sam dzaba krecio, fotke iz 500$ napredne masinice za sisanje ovaca i fotke iz 120$ masinice za brijanje za 99% korisnika su identicne.
Ako vi shmekeri spadate u kalibar Kape i drugara, onda rispekt ali mi se cini da 99.999% njih nije u tom domenu...
Ako me razumes, da se popularno izrazim! :)
 
Ja ne bih dao jer nemam pare. Ali kompakt koji može bolje od ovoga (prilično mračno, zabranjen blic, drhtave ruke, nije bilo vremena za cifranje, užasno malo iskustva)
bec-kruna.jpg
je sve što me zanima. Kada bih imao dovoljno para da ne moram da razmišljam oko bacanja 550e na nešto što je samo privatno zadovoljstvo, dao bih za aparat koji ispunjava moje uslove.
 
Poslednja izmena:
Upravo tako...
Fotka u losijim svetlosnim uslovima bez blica il stativa nije nesto sto treba samo "Kapi i drugarima"
 
Nazad
Vrh Dno