Šta je novo?

Interesantni linkovi

Najpovoljnije na svetu..verovatno istinito...;)
 
 
Ako je neko zainteresovan, trenutno je na Limundo u ponudi jedan TI-99/4A u rubrici za retro računare. Nije moj oglas. Što se tiče podravca sa njime sam do sada imao par saradnji i sve je bilo ok. Mane su: dolazi samo računar bez napajanja i dodatne opreme (pre svega bez kasetofona i software-a). TI-99 su vrlo povoljni u S.A.D., ali ih kod nas retko viđam.

Kad vidim ovako neku zanimljivu ponudu, dođe mi žao da propadne (da je zgrabi preprodavac). Znam da ja ne mogu da je nabavim pošto u poslednje vreme sve više i više smanjujem kolekciju. Onda se nadam da će ga zgrabiti neko ko je stvarno kolektor starih računara. :)

Nisam postavio direktni link da ih ne reklamiram. Koga zanima, snaći će se i sam(a).
 
Interesantan racunar, imao svoje vreme i mesto. Mozda ne toliko cest kod nas, samim tim i izbor softvera bio u to vreme bio redji. Secam se jednog druga iz skole koji je imao Oric Nova, komsija imao Atari XL. Bas tu negde krajem 80-tih, kada bi trebali da naruce nesta od pirata, nisu skoro nista mogli novo da nadju (jer nije ni bilo) i morali su da naruce preko malih oglasa od prodavaca koji su obicno bili negde daleko. Secam se da je komsija iz Beograda za Atari XL narucivao u Sarajevu od nekoga, pa onda ceka 2-3 nedelje da stigne postom. Za Spectrum, C64, Amigu, Atari ST i Amstrad, bio je veci izbor, novije igre, vise prodavaca i dosta njih u Beogradu. Tako da su se oni bili bas zakinuti iako su jeftinije u startu kupili te racunare.
Danas to mozda i nije bitno jer ionako sve moze da se lako downloaduje, ali eto secanja su ostala kao takva.
 
Taj lik je preprodavac sa najlon pijace a TI-99/4A je neki primerak koji je zalutao 80-tih iz USA negde u tipa Nemačku ili Englesku pa se posrećilo preprodavcu da ga iskopa u paleti. Oni su USA exkluziva koliko znam i prodavali su se samo 3 god. Ne znam nikoga da ga je imao u bivšoj Jugoslaviji niti sam nekada naleteo na bilo šta o njemu u nekom našem kompjuterskom časopisu, onako relativno obscure stvar ali svakako interesantna za kolekcionare kompova
 
Poslednja izmena:
Varaš se grdno. Bili su popularni i u Evropi, ali su bili dosta skupi (prva varijanta još 1979-te a poboljšana 1981. godine, i imao je 16-bitni procesor!). Kasnije su ratovali sa Commodore-om oko cena, pa je VIC-20 "pobedio" a TI se povukao sa tržišta kućnih računara polovinom 1984-te. Zato ga verovatno i nema u domaćoj štampi, jer je ista počela da izlazi mahom krajem 1984-te.
 
Poslednja izmena:
Varaš se grdno. Bili su popularni i u Evropi, ali su bili dosta skupi (prva varijanta još 1979-te a poboljšana 1981. godine, i imao je 16-bitni procesor!). Kasnije su ratovali sa Commodore-om oko cena, pa je VIC-20 "pobedio" a TI se povukao sa tržišta kućnih računara polovinom 1984-te. Zato ga verovatno i nema u domaćoj štampi, jer je ista počela da izlazi mahom krajem 1984-te.

Možda su bili popularni kod engleza neko kratko vreme jer mi samo oni liče na nekoga ko bi ih uvozio iz USA jer su ovako generalno uvek uvozili sve i svašta, možda još i nemci koje pomenuh dok za ostale ne verujem iskreno. To je mašina kratkog veka bila, znam da ih je Tramiel ugasio bukvalno.
 
Još jedna "starudija" na Limundo Retro kutku: prodavac nudi dva "Disk II" flopi uređaja. Verovatno za Apple II. U pitanju je drugi prodavac i sa njim mislim da nisam sarađivao. Ne poznajem ga. Mane: totalno netestirano. Izgleda da uređaji zahtevaju Disk II interface karticu za Apple II koja ne dolazi u paketu. Ali početne cene su niske.
 
Varaš se grdno. Bili su popularni i u Evropi, ali su bili dosta skupi (prva varijanta još 1979-te a poboljšana 1981. godine, i imao je 16-bitni procesor!). Kasnije su ratovali sa Commodore-om oko cena, pa je VIC-20 "pobedio" a TI se povukao sa tržišta kućnih računara polovinom 1984-te. Zato ga verovatno i nema u domaćoj štampi, jer je ista počela da izlazi mahom krajem 1984-te.

Upravo tako, TI-99/4a je u svoje vreme bio odlična mašina, prodao se u ne malih 2.5 miliona primeraka, a u USA je bio veoma popularan kao školski računar i ima brdo edukativnog softvera, uslužnih i ostalih programa, kao i igara, koje možda nisu iskorištavale sve potencijale, ali je bilo i velikih hitova kao Parsec recimo.
Ja sam se zanimao za ovaj računar uglavnom preko emulacije, a homebrew scena je dala neke stvarno vrhunske igre u prethodnih desetak godina, recimo Sabre Wulf klon je fantastičan, kao i većina igara koje je uradio genijalni programer Rasmus Moustgaard.
Po snazi je bio bliži c64 nego spectrumu, ali je zbog loše poslovne politike i rata cena, prerano nestao sa scene.
Jedan je od retkih računara uz MSX modele, koji ima istu grafičku rezoluciju kao Spectrum, a najbolji softver mu je bio na kertridžima, koji nisu bili jeftini, tako da van USA i nije imao šansu.
Uglavnom, ovo nije nikakva egzotika, već jedan od najpoznatijih računara svog vremena, prvi home mikro sa 16 bitnim procesorom i vredan pažnje i dan danas za mnoge retro fanove.
Ima fino posećenu sekciju na AtariAge forumu, prilično posvećenu fan bazu, sve kako treba.
 
A revolver and Texas Map can be found in one of the four corners!

 
Kakvih li sve mentola ima samo ovde kod nas majko mila....neki lik se mrtav ladan izuo 17k/oko 150€ za taj TI-99/4A koji je mogao na eBay-u u istom neispitanom stanju da kupi za 30$, a vidim ni ovi ostali što su davali ponude nisu čistiji 🤣🤣

Blesavo jeste. Ali svako ima neku svoju logiku. Ako im je cilj da ga imaju u kolekciji po svaku cenu i imaju para, onda nekako razumem. Ali za te pare mogu da nabave ispravnu mašinu sa punom opremom na nekom od stranih retro foruma. Možda čak i sve sa troškovima carine i prevoza.

Ono što je meni još manje jasno je zašto ljudi divljaju sa cenama kad je Pecom u pitanju:
pecom64.png

Da li se ljudi nadaju da će moći da ih prodaju za velike pare stranim kolekcionarima ili šta?

Svakako su Pekomi interesantne mašine, ali ne bih dao 150 evra za primerak. Nisu baš ni toliko retke ni toliko jedinstvene mašine. A ovo nije prvi put da se ovo dešava na Limundu.
 
Blesavo jeste. Ali svako ima neku svoju logiku. Ako im je cilj da ga imaju u kolekciji po svaku cenu i imaju para, onda nekako razumem. Ali za te pare mogu da nabave ispravnu mašinu sa punom opremom na nekom od stranih retro foruma. Možda čak i sve sa troškovima carine i prevoza.

Ono što je meni još manje jasno je zašto ljudi divljaju sa cenama kad je Pecom u pitanju:
Pogledajte prilog 428356

Da li se ljudi nadaju da će moći da ih prodaju za velike pare stranim kolekcionarima ili šta?

Svakako su Pekomi interesantne mašine, ali ne bih dao 150 evra za primerak. Nisu baš ni toliko retke ni toliko jedinstvene mašine. A ovo nije prvi put da se ovo dešava na Limundu.

Mislim da je tu jedan od ponudjača te veće cene neko iz one Yandex ekipe sa neograničenim budžetom koja je otvorila onaj kao retro muzej u Beogradu nedavno a ovi ostali pitaj boga iz koje su priče
 
Posle duže vremena novi tutorial na R16 blogu je ugledao svetlo dana. Ovoga puta obradjujem temu farbanja konzola i računara a na vama je da vežbate ruku
Srećan rad!
🥳
🍻


 
Danas sam izbacio novi v3.1 update za Retrovania16 - WHDLoad & ADF Ultimate Amiga Pack. Dodato je dosta nekih novih stvari, popeglani pojedini naslovi, ispravljeni neki nedostaci. Pack sada broji preko 800 Amiga naslova.

27973171_2028935817394012_5758259078761893348_n.jpg

FREE DOWNLOAD (4.49GB) na sledećem linku (stari više nije u funkciji) :

RETROVANIA16 - WHDLOAD & ADF Ultimate Amiga Pack (800+ Games) 2024 v3.1
 
Clanak na nemackom PCWelt o 64'er magazinu (radi i Google Translate):
Clanak upucuje na novi sajt koji ce objavljivati indeksirana PDF izdanja 64'er:
Primetna je razlika u odnosu na ovaj prvi PDF i onaj sa archive.org je sto su ovde sve stranice vidljive (na archive.org neke stranice su blurovane).
 
Clanak na nemackom PCWelt o 64'er magazinu (radi i Google Translate):
Clanak upucuje na novi sajt koji ce objavljivati indeksirana PDF izdanja 64'er:
Primetna je razlika u odnosu na ovaj prvi PDF i onaj sa archive.org je sto su ovde sve stranice vidljive (na archive.org neke stranice su blurovane).
Izvorni kod sajta je dostupan na GitHub-u:

S druge strane bare, 8-bit Guy je upravo objavio zanimljiv video o istorijatu MOS 6502:
 
Nazad
Vrh Dno