Šta je novo?

Interesantni linkovi

Danas sam bio u HomeComputerMuseumu u Helmondu (Holandija), i mogu vam reći da veću kolekciju na jednom mestu nisam video... Jedino što nemaju ništa od ex-YU računara... Slike su na linku: https://photos.app.goo.gl/XTQWdEHxsK3XsP4JA
Impresivna kolekcija, vidim da je dosta racunara i ukljuceno sto je bas pohvalno. Na sajtu muzeja u Amstrad kolekciji ne vidim da imaju 6128 i 664, ali verovatno nisu okacili te slike. Na zadnjoj slici, neka vrsta custom terminala za video produkciju ili editing?
Pecom na Sajmu Tehnike 2023:
20230518_160248 - Copy.jpg
sajam2 - Copy.png
 
Na zadnjoj slici je Aesthedes 2, Holandski računar za grafički dizajn, recimo nešto kao hardverski Photoshop / Illustrator. Može da radi sa vektorskom grafikom u 128 slojeva, i na njemu je, između ostalog, rađen dizajn za etiketu Heineken piva.
 

Prilozi

  • 20230517_155427~3.jpg
    20230517_155427~3.jpg
    243.7 KB · Pregleda: 37
Multiprocesorski sistem i realtime OS, napredan sistem. Sada sam pogledao i video koji je okacio Nostalgia Nerd, napravili su i kracu demonstraciju rada.
 
www.mlekomap.com

Mlekomap platforma je nastala kao odgovor na krizu u kojoj se nalazi poljoprivreda. Predugo gledamo kako nam lanci supermarketa prodaju „domaće”, „organske” proizvode po „povoljnim” cenama, koji nit' su povoljni, nit' su domaći. U isto vreme pijace po većim gradovima su postale mesta gde se preprodavci bore za svoj opstanak, dok sve manje imaju povoljnih, domaćih, proizvoda u ponudi. Ako već plaćamo skupo, možemo bar da očekujemo kvalitet?

Da li postoji razlog zašto ne bi kupovali direktno od proizvođača? Ne možete da ih nađete? Daleko vam je da odete do njih?

Hajde onda da se potrudimo i da zajedno probamo da napravimo ovu platformu mestom gde mali proizvođači mogu doći do svog mesta pod (Web) oblakom. Mi ćemo se truditi koliko je u našoj moći da podaci na sajtu budu što precizniji. Imajte razumevanja, mi svi zajedno treba da radimo na tome da približimo ovakve platforme najvećem delu malih proizvođača, oni ne žive on-line. Takođe, imajte u vidu i da mi ovo radimo u slobodno vreme, i ako imate kritike i sugestije, biće vremena i za to, ali za sada je primarno spasiti veliki broj proizvođača mleka koji ostaju bez ugovora i/ili se jednostavno gase, i prihvatamo pomoć u vidu slobodnog vremena koje možete da posvetite oko održavanja podataka.

Ideja platforme je pre svega nastala kao podrška informatičkom tehnologu Aleksandru Džavriću i njegovim velikim naporima usmerenim da pomogne porodicama u problemu, i sakupi i podeli oglase razbacane po raznim grupama po raznim socijalnim mrežama. Tako smo i stupili u kontakt i dogovorili se da krenemo zajedno u ovaj izazov i da probamo da malo stabilizujemo i agregiramo ponudu. Ostatak ekipe su Green Friends, grupa informatičkih tehnologa. Odatle prirodno ide i neki slogan cele ove priče - od radnika tehnologije, za radnike poljoprivrede.

Oni nas hrane, a na nama je da im pomognemo tehnologijom.

Ova neprofitna platforma je zamišljena kao žute strane ili neki najjednostavniji vid malih oglasa. Iz tog razloga ne možemo garantovati za stanje ili kvalitet proizvoda, ali ćemo se truditi da vodimo računa o tome. Mi ne radimo plaćeno reklamiranje i sve objave na ovoj platformi su besplatne i nije potrebna registracija. Ukoliko ste zainteresovani za neki vid reklamiranja, ili nešto ozbiljnije od samog oglasa, možete posetiti platformu Mali proizvođači hrane u Srbiji.
 
Na zadnjoj slici je Aesthedes 2, Holandski računar za grafički dizajn, recimo nešto kao hardverski Photoshop / Illustrator. Može da radi sa vektorskom grafikom u 128 slojeva, i na njemu je, između ostalog, rađen dizajn za etiketu Heineken piva.
Je li to ovaj?

 
Pre neki dan sam spremao svoju kolekciju ADF imidža za Amiga/Gotek kombinaciju, pa sam po ko zna koji put naleteo na stari problem da su imena fajlova predugačka da stanu na OLED ekran Goteka. Ranije sam obično ručno radio rename u kakvom editoru da dobijem kraća imena, pa sam sad konačno seo da napravim skript koji će to da radi umesto mene. Ako još neko nađe ovo za korisno - super :)


1688618802302.png
 
Postoji program ant renamer za PC koji moze gomili fajlova po nekim kriterijumima moze da promeni nazive.
Cesto koristim njegove mogucnosti za sredjivanje naziva serija i prevoda ..
 
Postoji program ant renamer za PC koji moze gomili fajlova po nekim kriterijumima moze da promeni nazive.
Cesto koristim njegove mogucnosti za sredjivanje naziva serija i prevoda ..
Ne znam za to... Za PC, to misliš za win?
To sve odradjuje Total Commander i mnogo sto sta.
Ne koristim tc već godinama, pretpostavljam da misliš na multi rename?

U mom programu ima tridesetak regularnih izraza, plus dodatne provere iskodirane u Python-u (gde je najbitnija detektovanje grupe fajlova koji pripadaju jednoj igri, pa se onda reimenovanje naziva radi zasebno za svaku takvu grupu, i onda to sve isto rekurzivno za svaki poddirektorijum zasebno).

Evo javno pozivam obojicu da prikažu svoja rešenja sa ant renamerom odnosno total commanderom, baš bih voleo da vidim kako se to može odraditi u tim programima.
 
Ovde je link ka arhivi koju sam koristio za testiranje:

Rename treba da bude u jednom cugu, vodite računa o tome da ima više verzija iste igre u istom direktorijumu (sa istim ili različitim brojem diskova), igara kojima fali neki disk, igara koje imaju diskove viška, verovatno još nešto, sad mi ne pada na pamet...
 
Zeb Elwood whdload 2023 kolekcija, nisam stigao da probam, ali prethodna radi.
 

Prilozi

  • WHDLoad 03-Jan-2023.zip
    86.4 KB · Pregleda: 5
Ima ovde nekog opisa sta moze kao i sors programa. Ajd kada dodjem do vremena probacu da opisem sta sve moze.
Ma, nema potrebe da opisuješ šta program radi, ako si ga već koristio :) Svakako nema za Linux pa neću lično isprobavati.

Zanima me, kako se program može upotrebiti za rename gomile ADF fajlova sa igrama, u smislu, sve pripremim (bilo bi dobro da se takvo podešavanje može i snimiti, pa da se ponovi sa drugom grupom fajlova), odaberem neku opciju i on odradi sav posao oko reimenovanja bez da ja tu išta dalje ručno radim.

Isto pitanje za @Rusi , kako se tc može iskorisiti za istu stvar? Jasno mi je da tc još svašta može, ali šta od toga ima veze sa tematikom reimenoivanja gomile ADF fajlova?
 
Ja sam (nažalost "matora") generacija koja se igrala na Spectum-u, Commodore-u i na Amigi, ali predlažem da se otvori nova tema za Commodore/Amiga jer se ova tema u to pretvorila.
 
Ja sam (nažalost "matora") generacija koja se igrala na Spectum-u, Commodore-u i na Amigi, ali predlažem da se otvori nova tema za Commodore/Amiga jer se ova tema u to pretvorila.
Pa, tekuća diskusija u temi se tiče TOSEC (i TOSEC-inspirisanih) naziva, što obuhvata kako Amigu, tako i Amstrad (za npr. Gotek), C64 (za SD2IES, Pi1541, Ultimate), ZX (za DivMMC) i druge mašine. Skraćivanje naziva za koje sam pravio obuhvata između ostalog i izbacivanje delova imena u zagradama i dodavanje sufiksa za svaku diketu zasebno (A, B, C, ...). Pri tome se detektuju grupe disketa koje pripadaju jednoj grupi fajlova i ovakva renumeracija se radi u okviru te grupe.

Zatim, tu su slučajevi kadada a) imaš igara koje imaju više verzija u istom direktorijumu, b) imaš igre kojima fale diskovi, c) imaš igre koje imaju više imidža za istu disketu (npr igre koje je krekovalo više grupa, tipa jedna ima [cr FLT], druga ima [cr SKR], ili je samo prva disketa višestruka, sa različitim krekovima, a ostale su samo po jedna)), što je bio slučaj za sve kolekcije koje sam dosad nabavio.

Onda, zagrade su nekad () a nekad []. Onda imaš igre koje nisu numerisane kao (Disk N of M), nego npr naziv-1, naziv-2, naziv-3, ili naziv-Disk1, naziv-Disk2, naziv-Disk3, ili #1, #2, #3, onda negde se umesto razmaka i/ili crtice koristi underscore i obratno, i još neke varijante.

Takođe sam izbacivao i sve apostrofe viška (ima 3-4 regularna izraza samo za njih), dodavao AGA sufiks ako ima (AGA) u imenu (isto za Fr i De sufikse), pretvarao rimske brojeve u arapske, izbacivao "v" iz verzije (v1.2 -> 1.2), izbacivao A, An i The sa početka i kraja imena, zareze i razmake sa kraja, sve underscore pretvarao u razmak i možda još nešto.

I onda kada neko napiše kako "tc može sve to i još mnogo više", onda me baš interesuje da li je samo, kako pretpostavljam, klasično trolovanje (jer daljeg odgovora nije bilo), ili taj alat stvarno može da se upotrebi za istu svrhu (da se nekako "isprogramira" da odradi sve ovo pomenuto u jednom cugu)...

A nije ni prvi ni poslednji put da se neka od tema (uključujući i moje) odvuče na skroz drugu stranu... :)
 
Ma, nema potrebe da opisuješ šta program radi, ako si ga već koristio :) Svakako nema za Linux pa neću lično isprobavati.

Zanima me, kako se program može upotrebiti za rename gomile ADF fajlova sa igrama, u smislu, sve pripremim (bilo bi dobro da se takvo podešavanje može i snimiti, pa da se ponovi sa drugom grupom fajlova), odaberem neku opciju i on odradi sav posao oko reimenovanja bez da ja tu išta dalje ručno radim.

Isto pitanje za @Rusi , kako se tc može iskorisiti za istu stvar? Jasno mi je da tc još svašta može, ali šta od toga ima veze sa tematikom reimenoivanja gomile ADF fajlova?
Za pocetak na prvom tabu programa dodas fajlove koje zelis preimenovati. Ja obicno dodam ceo direktorijum s fajlovima ,lakse mi je. Drugi tab zeljene akcije nad fajlovima . Treci tab log fajl.Cetvrta je komanda GO koja pokrece odabranu akciju podesenu po dole navedenim parametrima. Postoji komanda undo koja vraca stvari na staro korak po korak.
Mozes uneti string koji menjas u oblik koji zelis. String 1 je npr rick dangereus 2 corosion disk . Namestimo da string koji ga menja bude npr RickDang2corD .
Program ce sve fajlove preimenovati tako pa cemo imati fajlove RickDang2corD1 , RickDang2corD2 , RickDang2corD3 itd. Pamti poslednjih dvadesetak koriscenih stringova po polju.
Ima opcija "multiple string replacement" u levo polje upises string koji zeliz da menjas u desno kojim ga menjas npr razor u rzr , disk u D i slicno . Ne znam koliko je ogranicenje ali ima ohoho . Snimite to kao predifinided sets moze ih biti kolko zelite. Aktivirate set koji zelite i pustite program da radi nad izabranim fajlovima. Mogu se i menjati setovi radi vise prolaza kroz iste fajlove.
Ima operacija za brisanje karaktera od pocetka ,od kraja koliko karaktera ili od kog karaktera s pocetka kraja.
U sustini bruka koliko jednostavno programce ,intuitivno i radi kao zmaj te promene imena. Bice korisno nekome ako vec zzarko nece da koristi :)
 
Mislim da su i prethodni predlozi korisni u smislu da mogu da se iskoriste u brojnim scenarijima. Cesto i ja koristim slicne aplikacije za non-retro taskove. Prednost zzarko predloga je sto uzima u obzir sve specijalne slucajeve imenovanja fajlova iz raznih arhiva koje se zatim obradjuju preko duge liste regularnih izraza. Ako pogledate python skript koji je napisao, videcete da on generise i komande za rad sa fajlovima, .bat fajl na Windowsu odn. shell skriptu na Linuxu, tako da je resenje jos i portabilno sto je svakako dodatni plus.
 
Nakon dugo odlaganja i koječega uhvatio sam vremena i našao volje da odradim konačno RETROVANIA16 - SEGA GENESIS Game Pack. Isti obuhvata 280 igara po mom ličnom izboru koje su sortirane po žanru, nekoliko Homebrew naslova, 2 Visual Guide vodiča za igre kao i legendarni Sega Kage Fusion emulator (Portable) ukoliko neko želi na brzaka da odigra nešto. Svi naslovi su uglavnom NTSC 60Hz verzije....Uživajte!

FREE Download - 488 MB

RETROVANIA16 - SEGA GENESIS GAME PACK (280 Games)

Screenshot_68.jpg
 
Nakon Sega Genesis Game Pack-a predstavljam vam i prvi Retrovania16 - Sega Master System Game Pack od 120 igara po mom izboru. U paketu se i ovoga puta nalaze SEGA Kage Fusion emulator sa kojim možete odmah da igrate igre i koji je portable tipa a takodje tu je i Sega Master System enciklopedija sa igrama kao i jedno malo bonus iznenadjenje! Ovaj pack možete naravno koristiti i na Everdrive uredjajima.

FREE Download - 100MB

RETROVANIA16 - SEGA MASTER SYSTEM GAME PACK (120 Games)

Cylum's Sega Master System ROM Collection (02-16-2021).png
 
Drugari spreman je još jedan paket, ovoga puta u pitanju je Retrovania16 - Super Nintendo Game Pack sa 220 igara (60Hz NTSC kako gaming bogovi zapovedaju) pažljivo biranih i po mom jelte ukusu.
U paketu se takodje nalaze i SNES9X portable emulator ukoliko želite da odigrate nešto ili probate/testirate na brzaka a tu su i dva Super Nintendo Guide Book-a da vam pomognu oko izbora igara i da vas generalno informišu o bitnim naslovima. Ovaj pack naravno možete koristiti i na vašim Everdrive kertridžima ali je poželjno da imate modovanu konzolu na 60Hz što je danas jelte već uveliko standard na retro sceni...uživajte! 🥳🍻

FREE Download - 413MB

RETROVANIA16 - SUPER NINTENDO GAME PACK (220 Games)

nintendo-poster-snes-controller.jpg
 
8bita na 0.98Mhz i bez cache-a, siroti 6510 se namucio da uradi process scheduling i context switching za sve aktivne procese i thread-ove na sistemu. :)
Svaka cast da se neko potrudio. llvm-mos fork i cross-kompajliran 6.1.46 koji je relativno noviji kernel.
 
The Space is Broken - C64

Demo je interesantan i u tehnickom smislu zbog demonstracije brojnih skrol raster efekata.
 
Nazad
Vrh Dno