Šta je novo?

Interesantni linkovi

Nije bilo stroge podele rada, ali sam najviše vremena proveo na redizajnu slika uz još par momaka, dok je Kayamon u najvećem delu odradio mašinske rutine i njemu pripada najveća zasluga što je igra završena i izgleda ovako uglancano.
Nije bilo lako ubaciti sve slike ni u 128k, ali smo čvrsto rešili da ne pravimo igru koja se učitava iz delića, bilo sa kasete bilo sa diska i na kraju je sve stalo, ali jedva.
Bilo je dileme i da li da se slike iscrtavaju kao u originalu ili da se prikazju trenutno ali je provladalo mišljenje da i tu bude sve u novom modernijem ruhu i tako je i urađeno.
Posebno bih istakao fenomenalni Majkov loading screen, od čega je i krenula ideja za čitav projekat.
Sada možemo da uživamo u igri, bilo je i trzavica, sujete i koječega ali na kraju se sve lepo završilo. :)
 
moram ponovo da podelim jedan video sa Computerphile youtube kanal:




stvarno sam odusevljen sa ovim kanalom. Mislim da bi svakako trebalo da ga "prekopate" malo, pokrivaju sve oblasti i epohe racunarstva...



@zzarko sjajna stvar PO-2x - ja stvarno uzivam u tom zvuku ma kako to neverovatno zvucalo Amigasima! :d da nastavimo u slicnom ritmu :D https://www.youtube.com/watch?v=WvIRsDHFiis
 
Poslednja izmena:
Pošto trenutno prebiram softver za TI-99, da postavim i nekoliko primera novijih igara, koje samo donekle pokazuju neiskorišćeni potencijal mašine:





JSW i Sabre Wulf su fantastično portovani sa Spectruma, savršeni u svakom pogledu, Flappy Bird izuzetno igriv, kao i Bouncy koji je inspirisan c64 igrom Bounder, samo bolje ispoliran u visokoj rezoluciji i sa odličnim digitalizovanim zvukom.
 
Jedan noviji video i kratka priča o Galaksiji sa Vojom Antonićem.
Svakako vredi pogledati, malo šta mi pokrene takvu nostalgiju kao podsećanje na prvi broj Računara, Galaksiju i te nezaboravne dane.



Da dodam i da sam konačno, posle mnogo truda osposobio Galaksija emulator za Raspberry Pi.
Namučio me je više nego svi prethodni, ali je proradio sasvim dobro, kao i emulator za Galaksiju plus ali sa 90-95% brzine ali i to će se srediti, nadam se uskoro.
Upravo igram Jumping Jack na lcd tv-u i u hd rezoluciji, neviđeno je dobar i zabavan, jedna od mnogih igara, koje je Zoran Modli emitovao u Ventilatoru 84-e, što bi rekao Voja Antonić, to je bio prvi wireless na delu. :)
Veliku nadu polažem u light varijantu mess emulatora (advmess) koji je mnogo bolje optimizovan i radi dosta brže od svog starijeg brata, ali na žalost i manje kompatibilan.
Ono što izdvaja ovaj emulator od drugih je mogućnost da se emuliraju i drugi stari domaći računari: Pecom, Orao, Lola8 i Galeb recimo.
Vidim da je zzarko jedan od autora Lola8 emulatora za mess, sve čestitke sa moje strane.
Iako je emulator samo eksperimentalno podržan u mess-u, može se pokrenuti i na prvi pogled radi sasvim dobro, mada se nisam udubljivao, jer me je Galaksija okupirala i previše prethodnih desetak dana.
 
Poslednja izmena:
Vidim da je zzarko jedan od autora Lola8 emulatora za mess, sve čestitke sa moje strane.
Iako je emulator samo eksperimentalno podržan u mess-u, može se pokrenuti i na prvi pogled radi sasvim dobro, mada se nisam udubljivao, jer me je Galaksija okupirala i previše prethodnih desetak dana.
Nisam autor, samo sam obezbedio ROM-ove, autor je Miodrag Milanović, čovek koji je odradio mess emulator za Pecom-a i još dosta drugih. Emulacija Lole još uvek nije privedena kraju, ali tako je sa svakim poslom koji se radi u sopstveno slobodno vreme...

Uzgred, koji su bili problemi sa Galaksija emulatorom? Ako si ih već rešio, možda da negde objaviš šta i kako...
 
Dva problema su bila, prvi je kompajliranje i to je rešeno, a drugi problem je brzina, što nije i verovatno neće moći sasvim da se reši, bez overkloka, pošto Rpi2 nema dovoljno brzine da gura Galaksija emulator 100%.
Znam da je mess veoma hardverski zahtevan i da nije šampion brzine, ali izgleda da i Galaksija emulator nije naročito optimizovan, tako da uz sav trud, nije moguće doći ni do ovih 90% brzine bez frame skipinga.
Ne bih da overklokijem rpi, jer nisam siguran u kavalitet ovog napajanja koje koristim, tako da ću nastaviti da tražim neko softversko rešenje unutar stock setovanja.
Što se tiče kompajliranja, najveći problem je bila mala memorija i potreba za velikim swap fajlom, dependencies nisu problem to je već bilo dostupno na netu.
U suštini, cela priča se svodi da treba rezervisati skoro celu ram memoriju za sistem, a samo 16mb, za gpu, tokom kompajliranja i povećati index swap fajla sa 100 na 2048, da bi se izbegla greška u linkovanju, na samom kraju procesa.
Ko ne želi da se muči, evo gotovog binary fajla, kompletnog mess emulatora, sa galaksija biosom za rpi2:
mess.zip
 
 
Malo zanimacije za hard core kolekcionare, ispravna Galaksija na aukciji, početna cena - prava sitnica 20000 din.
Dva velika dilera, jedan prodaje, drugi odmah prihvata početnu cenu, deluje kao lepo zabačena udica, baš me zanima ko će da se upeca.
Ali da ne grešim dušu, možda je sve samo slučajnost, Limundo je poznat kao oaza poštene trgovine jelte, nema laži, nema prevare. ;)

http://www.limundo.com/kupovina/Rac...-STARI-JUGOSLOVENSKI-KOMPLJUTER-RARE/44987845

Odmah da se ogradim, neću učestvovati u aukcji ni na koji način osim kibicovanja, za ove pare mogu da pazarim tri rpi3 i da mi ostane kusur..
Bilo kako bilo, Voja će biti ponosan kad ovo vidi, a možda će i malo zažaliti što je 5-6 kompletnih Galaksija bacio u smeće pre 20-tak godina. ;)
 
Pa da nije rec o velikim dilerima retrohardvera ja bih mozda i prihvatio cinjenicu da se neki od pravih retrokolekcionara otvorio za ovakac kompletic u kofercetu.
 
najjaci su mi njihovi opisi: "...pretiskao sam sva dugmad i svako je reagovalo ali ja ovaj kompljuter ne umem da koristim"... kao ona dva matorca iz mapetshow-a :d
s-dejan me je svojevremeno pitao cemu sluzi GBS8220 nakon sto je licitirao za isti - prosto mi je neverovatno da valjaju ove stare racunare a da kao nista ne znaju...
da li ih neko mozda poznaje licno?
 
Pre nekoliko godina upoznao sam s-dejana i video njegovu kolekciju starih računara. Ne bih se složio da je diler već više kolekcionar koji pokušava kompletirati kolekciju (ako je tako nešto moguće) najočuvanijim primercima. Npr. ponekad kupi lošije očuvan računar samo zbog neke periferije koja ide u kompletu i koju zadrži a računar kasnije postavi na aukciju.

Ako je to definicija 'dilera' onda sam imao čast upoznati i čuvenog haker-dilera - kovacm... ;)
 
Pozdrav, pridružite se novoj i jedinstvenoj grupi na fejsu, RETROVANIA 16. Ako ste fan 16-bit retro gejminga (Super Nintendo, Sega Mega Drive, Commodore Amiga, Arkade itd. ) ova grupa je onda prava stvar za vas. Vesti, prodaja/kupovina/razmena igara i sistema, diskusije, saveti itd.

https://www.facebook.com/groups/RetrovaniaDoesWhatOthersDont/

13000249_1708645246089739_7860232327407576466_n.jpg


Pridružite se i pozovite i vaše drugare!
 
Poslednja izmena:
Kad već pominjem 3d izometrijske igre, evo dva Knight Lore moda za Spectrum, prvi sa redizajniranom grafikom (autor Mick Farrow), a drugi sa sa AY muzikom, nešto dodatne grafike, ruskih autora, dok je Tomcat preveo delove teksta sa ruskog na engleski:


 
kolega je okacio u FB grupi interesantan demo ciji je jedan od autora i clan bencha - yooyo :) :wave:



nazalost nisam prisustvovao nijednom YALPu ali ovaj demo je definitivno "uhvatio" (i sacuvao!) atmosferu i duh sa kraja 90tih!

svaka preporuka za pogledati!

EDIT:

sledeci u nizu: https://www.youtube.com/watch?v=3XUlTsoGQcA :D SJAJAN ACID! :) :)
 
Poslednja izmena:
Prvi (anger) mi je skroz dobar, a ovaj drugi (pogon) nikad nije završen. U pogonu je bio pravi ray-tracing (radio ga izvesni Dejan). Nažalost, nikako nismo mogli da se sastavimo i završimo demo. Vidi se da nije nimalo režiran i da su efekti samo nabacani.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Jedan projekat zaista vredan pažnje - Spectrum Next, nova inkarnacija duge za 21 vek, jaka ekipa autora, odlične specifikacije, pravi hardver plus dosta toga kao bonus, jednom rečju ako ovo bude završeno i ako cena zaista bude spuštena ispod 100 funti, Spectrumovci će dobiti sjajnu mašinu.

http://www.specnext.com/
 
Nazad
Vrh Dno